gumik napisał(a):Dzięki Sankila! Chętnie bym przeczytał opinie papadrive, bo zdaje się że on miał odmienną.
Absolutnie odmienną.
1.
sankila napisał(a):Pas terenu, który biegnie dookoła wyspy (za znakiem) jest z całą pewnością drogą (skoro ma jezdnię i przeznaczony jest do ruchu)
Na pewno nie jest to oddzielnie wydzielony pas terenu, a wspólna część dróg przecinających się/łączących w takim miejscu. Argument, że ma jezdnię przeznaczoną do ruchu jest mizerny. Na każdym, skanalizowanym skrzyżowaniu jedna lub więcej dróg mogą posiadać dodatkowe, krótkie odcinki jezdni, przeznaczone do jazdy w określonych kierunkach i oddzielone wyspą(-ami) kanalizującą(-ymi) ruch.
2.
... bo droga podporządkowana kończy się za znakiem.
Może tak być, że droga kończy się na skrzyżowaniu (każda droga ma początek i koniec), jeśli nie ma kontynuacji za skrzyżowaniem.
3.
... tylko - zgodnie z dyspozycją A7 - jak włączający się do ruchu (tak nakazuje art. 5).
Szerszon podając odpowiedni art. 17 (o włączaniu się do ruchu) zakwestionował (i słusznie) to stwierdzenie. Podobnie Dylek.
To tyle odnośnie sprostowania wypowiedzi @sankili.
A teraz odpowiem na Twoje pytanie:
Jak rozumieć taki znak postawiony razem z D,3 przed rondem. Jest tam napisane o drodze. Pytanie dodatkowe do ostatniej odpowiedzi papadrive.
... czy sensownie? To się okaże.

W KW nie ma zapisu, który traktowałby o ustawieniu znaku B-1 (nasze A-7) łącznie ze znakiem D-3 (C-12). Zatem PP przejazdu na takim skrzyżowaniu regulują przepisy ogólne. Sam C-12 nie ustala PP, choć do nowelizacji KD w 1983r. był przepis (§ 26.5) , który PP dawał znajdującym się na skrzyżowaniu.
Po nowelizacji usankcjonowano takie rozwiązanie, dodając do C-12, A-7.
Wszem wobec i każdemu z osobna wiadomo, co oznacza A-7. Ostrzega o zbliżaniu się do drogi z PP. Poprzez tę informację w formie ostrzeżenia, pośrednio nakazuje kierującemu, jadącemu drogą oznaczoną tym znakiem, do ustąpienia PP poruszającym się po drodze, przed którą stoi znak. Dlatego końcowe i główne znaczenie tego znaku jest "ustąp pierwszeństwa".
Aby stało się formalności zadość (usankcjonowanie PP na SoRO przez dodanie A-7), Polska skorzystała z prawa do modyfikacji znaczenia znaku A-7 (nie zmieniając jego głównego znaczenia), zmieniając tylko miejsce jego obowiązywania. Z drogi na skrzyżowanie. I tylko w tym jednym przypadku. Zasadnicze znaczenie znaku nie uległo zmianie.
Aby dokładnie odpowiedzieć na pytanie, należałoby przeanalizować przepisy w innych krajach, ale myślę, że wystarczą te, które nas obowiązują.
