cierpnik napisał(a):LeszkoII napisał(a):Nigdy nie użyję tutaj prawego kierunkowskazu jako zamiar zmiany kierunku jazdy (kontynuowanie jazdy na wprost nie jest zmianą)
A dlaczego nie jest? Bo droga biegnie na wprost?
Jezdnia, nie droga - i nie ma znaczenia czy objeżdża się mini-wysepkę na mini-rondzie czy plac. C-12 oznacza,
że na skrzyżowaniu...Skąd wiesz, że tam jest droga? Nie interesuje mnie definicja drogi z ustawy o drogach publicznych.
Wracając do Twojego pytania...
Przez 200m jadę na wprost prawym pasem poruszając się na skrzyżowaniu, dookoła placu. I wyjeżdżam ze skrzyżowania na wprost, wjeżdżając w odpowiednią stronę wysepki kanalizującej ruch.Prawy kierunkowskaz przy opuszczeniu skrzyżowania wynika z C-12? Oczywiście, że nie.
Są wyjątki, kiedy przy jeździe na wprost użyję prawego kierunkowskazu.
1.) Opuszczam skrzyżowanie oznaczone A-6, jadąc wcześniej drogą z pierwszeństwem przebiegającą w obrębie skrzyżowania łukiem o dużym zwrocie lub małym promieniu pod warunkiem opisanym w 2.)
2.) Droga(lub jezdnia na skrzyżowaniu) z pierwszeństwem różni się od drogi(odpowiednio: jezdni...) podporządkowanej cechami geometrycznymi, które ułatwiają kierującemu rozeznanie się, jak ta droga przebiega. Na przykład jest szersza, posiada oznakowanie poziome wyznaczające krawędzie oraz oś jezdni, wyznaczone pasy ruchu przebiegają wzdłuż tych krawędzi oraz wzdłuż osi jezdni.
W obszarze zabudowanym wystarczy zobaczyć D-1 bez tabliczki T-6, aby wydedukować, że droga(a wraz z nią trasa) z pierwszeństwem nie zmienia kierunku na skrzyżowaniu.
Dlatego ważne są cechy geometryczne aby rozpoznać(dzieje się to podświadomie) czy droga przebiega w łuku czy może ten kierunek na wprost do zagajnika to kontynuacja drogi z pierwszeństwem.
Link na zobrazowanie sytuacji
http://goo.gl/maps/QmEIz