szymon1977 napisał(a):Zrozumiesz treść "170" to przejdziemy do analizowania "220".
Stała śpiewka na tym forum. Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie rozumiem przepisów? Podaj może jakiś autorytet, który podziela Twoją prywatna opinię.
Według Ciebie - a dołączył jeszcze @cierpnik - fraza użyta w kontekście skrzyżowania
ruch odbywający się dookoła wyspy znaczy coś innego niż fraza "
ruch dookoła wyspy". Podkreślam raz jeszcze, że chodzi o ruch na skrzyżowaniu.
Skoro te frazy znaczą coś innego, to wyjaśnij tutaj Wszystkim, dlaczego w przepisach raz zastosowano jedną a innym razem drugą formę, co ponownie wkleję:
§ 36. 1. Znak C-12 "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku.
oraz
WT, zał.1 napisał(a):4.2.12. Ruch okrężny.(...)Nie umieszcza się znaku C-12 przed takimi skrzyżowaniami z ruchem dookoła wyspy, przez które przebiega dodatkowo odcinek jezdni przecinający wyspę centralną lub w przypadkach, kiedy jednej z dróg przyznano pierwszeństwo
Ponadto... z niewiadomego dla mnie powodu uczepiliście się tego kierunku ruchu, podczas gdy przede wszystkim chodzi o ruch okrężny czyli sposób ruchu na skrzyżowaniu. Ruch na skrzyżowaniu nie odbywa się w kierunku wskazanym na znaku, lecz ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu (w jaki sposób dookoła - bo są takie dwa?) - w kierunku wskazanym na znaku.
cierpnik napisał(a):1.Ruch na chodniku odbywa się po prawej stronie.
2.Ruch odbywa się na chodniku po prawej stronie.
Zgodnie z Twoją formułką...
A. Na skrzyżowaniu ruch dookoła wyspy odbywa się w kierunku.
B. Na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy w kierunku.
cierpnik napisał(a):Merytorycznie:
1.Opisany jest tylko ruch na chodniku. Ruch na innych częściach drogi jest bliżej nieokreślony
2.Opisany jest cały ruch, który porusza się po chodniku a nie po innych częściach drogi (których istnienie nie jest wykluczone).
Zgodnie z Twoją formułką...
Merytorycznie:
A. Opisany jest tylko ruch dookoła wyspy, na skrzyżowaniu. Ruch wokół innych części infrastruktury skrzyżowania niż wyspa lub innego rodzaju ruch na skrzyżowaniu jest bliżej nieokreślony.
B. Opisany jest "cały" ruch uczestników na skrzyżowaniu jako ruch "wokół wyspy", a nie np. ruch wokół liścia z drzewa.
Jedyną różnicę widzę w tym, że 1. nie ma podtekstu nakazowego co do istoty ruchu; 2. posiada podtekst nakazowy. "odbywa się" należy rozumieć jako "odbywa się i obowiązuje".
Nie zmienia to mojego podejścia do interpretacji członu "
w kierunku wskazanym na znaku", gdyż człon ten uzupełnia, na jaki możliwy sposób ruchu dookoła wyspy należy go odbywać.
Wreszcie - kierunku ruchu nie zmienia się podczas jazdy tym bardziej uczestnik ruchu go nie zmienia. Kierunek ruchu jest wyznaczony a poruszanie się zgodnie z nim lub niezgodnie leży w gestii uczestnika ruchu, co często opakowuję w cudzysłów -> "zmieniam kierunek ruchu" czyli wyjeżdżam poza zakres obowiązywania znaków ten ruch wyznaczających.