Moderatorzy: dylek, ella, klebek
przez szymon1977 » wtorek 30 kwietnia 2013, 10:27
przez Drezyna » wtorek 30 kwietnia 2013, 10:48
szymon1977 napisał(a): Komentarze mile widziane.
przez szerszon » wtorek 30 kwietnia 2013, 14:07
przez LeszkoII » wtorek 30 kwietnia 2013, 19:26
Istotne, czy jest włączającym się do ruchu. Nieistotne czy sięwłączył(kiedyś...minutę temu...100km wcześniej). Jeśli się włączał i przestał się włączać - to znaczy, że się włączył i nie jest już włączającym.1. Czy pojazd czerwony włączył się do ruchu?
TAK.2. Czy pojazd pomarańczowy będzie włączał się do ruchu?
Taki sam komentarz jak dla pytania 1.3. Czy pojazd żółty włączył się do ruchu?
TAK4. Czy pojazd zielony będzie włączał się do ruchu?
Taki sam komentarz jak dla pytania 1.5. Czy pojazd niebieski włączył się do ruchu?
TAK, pojazd pomarańczowy nie jest włączającym się do ruchu; patrz komentarz do pytania 3.6. Czy jeżeli pojazd pomarańczowy znajdzie się już w miejscu, w którym jest żółty będzie to oznaczać, że włączył się do ruchu?
TAK. Nie istotne, czy ponownie czy 9999 raz w życiu.7. Czy jeżeli pojazd pomarańczowy znajdzie się już w miejscu, w którym jest zielony będzie to oznaczać, że ponownie będzie włączał się do ruchu?
TAK. Pojazdy żółty i czerwony nie są włączającymi się do ruchu(rozumiem kolokwializm "w ruchu"). Trafne słowo "względność".8. Czy pojazdy żółty i czerwony są w ruchu, pomimo, że względem pojazdu niebieskiego będą się włączać do ruchu?
To będzie oznaczać, że zaparkowały i że się nie poruszają. PoRD nie klasyfikuje "pojazdu wyłączonego z ruchu". Znaki mogą wyłączyć miejsce lub odcinek drogi z ruchu lub ruch zamknąć.9. Czy jeżeli wszystkie pojazdy zaparkują będzie to oznaczać, że wyłączyły się z ruchu?
TAK. Na przykład dwa pojazdy poruszały się jeden za drugim pasem dla pojazdów powolnych a następnie jednocześnie włączają się do ruchu(są między sobą "w ruchu" a z ich lewej strony poruszają się inne pojazdy "zwykłym" pasem ruchu(są względem nich włączającymi się).10. Czy jest możliwe, że pojazd, który względem jednego pojazdu będzie włączał się do ruchu aktualnie jest w ruchu względem innych pojazdów?
przez szymon1977 » wtorek 30 kwietnia 2013, 22:55
Właściwie to masz rację. Z punktu widzenia PoRD istotne, że skoro poruszają się po drodze to są uczestnikami ruchu.Drezyna napisał(a):Włączanie do ruchu to NAZWA manewru, nic więcej prawo nie przewiduje, co stawia pod znakiem zapytania sens kilku pytań.
"Wyłączanie się z ruchu" to moje nieformalne określenie. Skoro pojazdy ruszając z miejsc włączają się do ruchu to parkując też coś z nimi dziać się musi. PoRD tego zjawiska nie definiuje z prostej zapewne przyczyny: z samego faktu wyłączania się z ruchu nie wynikają żadne dodatkowe prawa czy obowiązki. Obowiązki wynikają np. ze sposobu, miejsca, czy innych warunków w jakich odbywa się parkowanie.szerszon napisał(a):Pkt 9 nie sa wyłączone z ruchu, tylko są włączającymi sie do ruchu, gdyby ruszały z miejsc parkingowych.
Kiedyś włączyć się musiał. Nie znam sposobu na rozpoczęcie poruszania się po drogach publicznych bez włączenia się do ruchu.szerszon napisał(a):Jeśli jest na drodze publicznej , a z tego wynika to jest w ruchu, a nie włączył się, bo nie wiadomo skąd przyjechał..Zaznaczyłem jednak ,że jest w ruchu.
Brawo! Trafiłeś w sedno sprawy!LeszkoII napisał(a):Istotne, czy jest włączającym się do ruchu. Nieistotne czy sięwłączył(kiedyś...minutę temu...100km wcześniej). Jeśli się włączał i przestał się włączać - to znaczy, że się włączył i nie jest już włączającym.
Brawo po raz drugi!LeszkoII napisał(a):Trafne słowo "względność".Cytuj:
przez LeszkoII » wtorek 30 kwietnia 2013, 23:15
Napisz, co rozumiesz przez "bycie w ruchu". Proponuję nie używać tego określenia, bo mi sie kojarzy z fizyka a nie z Art. 17.szymon1977 napisał(a):Skąd więc pomysł, że pojazd choć porusza się drogą nie jest w ruchu bo za chwile będzie włączał się do ruchu zgodnie z Art.17. (ze szczególnym uwzględnieniem Art.17.3. i Art.17.4.)?
przez Baranek » piątek 03 maja 2013, 12:15
przez oskbelfer » piątek 03 maja 2013, 14:32
Baranek napisał(a):To jeszcze jedno pytanko:
Art. 22 pkt 5 mówi
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.
Czy ten przepis aby na pewno odnosi się do pojazdu pomarańczowego? Czy na drodze niepublicznej (wewnętrznej) obowiązuje ten przepis?
Baranek napisał(a):Podobnie czy obowiązuje ten przepis gdybym wyjeżdżał z bramy na drogę gruntową?
Baranek napisał(a):I jeszcze: czy wyjeżdżając z bramy na drogę publiczną muszę używać kierunkowskazu? Bo nie wiem, czy to w sensie PORD jest zmiana kierunku jazdy... Ja włączam się wtedy do ruchu, a PORD milczy na temat sygnalizacji przy włączaniu się do ruchu.
przez Baranek » piątek 03 maja 2013, 17:32
przez kg1956 » piątek 03 maja 2013, 23:03
przez szerszon » sobota 04 maja 2013, 07:08
przez oskbelfer » sobota 04 maja 2013, 11:57
Baranek napisał(a):A czy ten przepis nie tyczy się tylko i wyłącznie dróg publicznych? O to de facto pytam