Według mnie pojęcie "zajęcie pasa ruchu" stanowi niepisaną zasadę, podobnie jak niepisaną zasadą jest "zamek błyskawiczny", uprzejmość na drodze itp. Skoro używa się pojęcia "
zajęcie pasa" to powinno być również określenie "
zwolnienie pasa". PoRD nie różnicuje, określając je po prostu
zmianą pasa ruchu.
Co ciekawe w samej definicji pasa ruchu użyte jest słowo "podłużny".
7) pas ruchu — każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;
Czy jezdnia o zakrzywionym kierunku lub owalna np. na skrzyżowaniu okrężnym może zawierać pasy ruchu? Można tego tak dosłownie nie interpretować i przyjąć, że to co nie jest poprzeczne jest podłużne.
(
http://antonimy.net/antonim/pod%C5%82u%C5%BCny )
Wobec powyższego uznaję, że poniższy rysunek przedstawia dwie odrębne sytuacje.

Samochodzik zmienia drogę na skrzyżowaniu, zatem również jezdnię, która posiada pas ruchu. Zmiana kierunku jazdy na skrzyżowaniu zawsze oznacza zmianę pasa ruchu(którą w nomenklaturze zwyczajowej zwie się zajęciem pasa nowej drogi). Nie można traktować dwóch jezdni jako jedną - co za tym idzie - nie można traktować dwóch pasów ruchu jako jeden. Manewr samochodzika przyjęło się nazywać potocznie "zajęciem pasa ruchu" jezdni/...drogi.
Motocyklista natomiast zmienia pas ruchu pozostając na tej samej jezdni oraz drodze lub nie pozostając(to zależy czy wjeżdża w nową drogę czy kontynuuje jazdę na drodze z której wjechał na skrzyżowanie).