BlueDevil napisał(a):dokladnie nie ma co sie spierac wiadomo ze pytania umieszczamy zeby sobie sami pomoc,, wiadomo tez ze poprawna odpowiedz jest taka jaka ma komisja w bazie danych i nie ma co dyskutowac, pytania sa tendencyjne a odp zalezy od tego co autor mial na mysli i jaka wiedze chcial sprwdzic
a co do busa to tak mysle sobie, skoro ustepujemu mu pierwszenstwa to nie przejezdzamy obok niego, wiec skad ma wynikac obowiazek szczegolnej ostroznosci?? to tak na marginesie do drugiej wersji pytania
Wkleiłem cały zapis dotyczący autobusu szkolnego. Oczywiście w tym przypadku jest tak jak napisałeś. A więc w przypadku ustąpienia pierwszeństwa autobusowi nie przejeżdżamy obok, a więc nie musimy zachować szczególnej ostrożności.
Do pytania odnośnie holowania podszedł bym w sposób podobny jak do zwykłych testów na kat B.
Tzn. każdą odpowiedź analizował bym oddzielnie.
Z takiej analizy wynika, że ja zaznaczył bym odpowiedź AB.
A dla tego, że skoro od kierującego pojazdem holowanym wymaga się uprawnień do kierowania takim typem pojazdu to znaczy, że w zamyśle ustawodawcy było to, aby taka osoba posiadała odpowiednie umiejętności i wiedzę z zakresu PoRD.
kasiulek102 wskazała tylko odpowiedź B i całą odpowiedzialność zrzuciła na kierowce pojazdu holującego.
No nie zupełnie. Moim zdaniem. Gdyby sposób holowania wykluczył konieczność kierowania pojazdem holowanym to tak. Ale jeśli w tym pojeździe ma być kierujący to również odpowiada za ewentualne szkody czy spowodowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Odpowiedź B również jest jak najbardziej prawidłowa.
Co innego gdyby był zapis: TYLKO kierujący pojazdem holowanym czy holującym.
No i dochodzimy do odpowiedzi C. I tu rodzi się wątpliwość. A to dlatego, że jest napisane odpowiedzialność OBOPÓLNA. Czyli niezależnie kto spowodował by kolizję to tak czy inaczej odpowiadali by oboje (solidarnie).
Ja tej odpowiedzi bym nie zaznaczył.
Tak na marginesie. Dlaczego odpowiedzialnym miał by być tylko kierowca pojazdu holującego? Gdyby (czysto hipotetycznie) kierujący pojazdem holowanym odbił kierownicą i uderzył np. w pojazd zaparkowany przy prawej krawędzi jezdni?
No nie sądzę aby w tym przypadku kierujący pojazdem holującym mógł odpowiadać za spowodowanie kolizji.
Czy osoby, które pchają pojazd bo np. skończyło się paliwo w przypadku uderzenia w latarnie są w spół odpowiedzialne za spowodowanie kolizji? Nie, odpowiedzialność spoczywa na osobie kierującej pojazdem.