przez marc » piątek 18 stycznia 2008, 03:04
Troche sie zastanowilem nad kwestia dopuszczalnosci pobierania krwi i popatrzylem w przepisy. art. 126 pr. o ruchu drogowym brzmi:
Art. 126. 1. Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli stan osoby podlegającej badaniu uniemożliwia jego przeprowadzenie urządzeniem elektronicznym. W takim przypadku ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi lub moczu.
3. Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu może być przeprowadzone również w razie braku zgody kierującego, o czym należy go uprzedzić.
4. Warunki oraz sposób przeprowadzania badań, o których mowa w ust. 1 i 2, określają odrębne przepisy.
Z tego co wiem z brzmienia tego art. rozumie sie to, ze badanie krwi powinno byc dopuszczalne tylko gdy jest ten stan czlowieka ktory uniemozliwia sprawdzenie alkomatem. A stan uniemozliwia to nie oznacza, ze sie dana osoba na badanie nie zgadza. Chodzi tu o kwestie, ze jest ktos np. nieprzytomny. Literalnie patrzac na ten przepis wydaje sie, ze jest to jedyna sytuacja w ktorej takie badanie jest dopuszczone. Pkt 3 tego art moze byc problematyczny jak go probowac odczytywac oddzielnie, nie mniej jednak dotyczy on sytuacji przewidzianych w pkt 1-2 , a wiec nadal pobranie krwi jest legalne gdy mamy ten stan osoby, ktory uniemozliwia uzycie alkomatu. Nie mozna stosowac tzw. wykladni rozszerzajacej.
Przepisy do ktorych odsyla pkt 4 zawieraly mozliwosc dokonania badan krwi bez zgody osoby co do ktorej takie badanie mialo by przeprowadzone. W sumie moze nadal zawieraja - nie pamietam czy zostaly one uchylone przez Trybunal Konstytucyjny, czy tez sady odmawialy jego zastosowania - bylo to rozporzadzenie, ktore przekroczylo delegacje ustawowa (mialo regulowac "Warunki i sposob wykonywania badania", a nie regulowac obowiazek poddawania sie badaniom) , wiec bylo sprzeczne to z Konstytucja i ustawa.
Sprawa na tym sie jednak nie konczy. Przeprowadzenie tego badania jest mozliwe, w oparciu o inne przepisy, a dokladnie - Kodeksu Postepowania Karnego:
Art. 308. § 1. W granicach koniecznych dla zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem, prokurator albo Policja może w każdej sprawie, w wypadkach niecierpiących zwłoki, jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, przeprowadzić w niezbędnym zakresie czynności procesowe, a zwłaszcza dokonać oględzin, w razie potrzeby z udziałem biegłego, przeszukania lub czynności wymienionych w art. 74 § 2 pkt 1 w stosunku do osoby podejrzanej, a także przedsięwziąć wobec niej inne niezbędne czynności, nie wyłączając pobrania krwi, włosów i wydzielin organizmu. Po dokonaniu tych czynności, w sprawach, w których prowadzenie śledztwa przez prokuratora jest obowiązkowe, prowadzący postępowanie przekazuje sprawę niezwłocznie prokuratorowi.
Warto tez spojrzec na art. 74 § 3 kpk, ktory tez mowi, ze podejrzany moze byc poddany takim badaniom.
Nie mniej jednak nadal jest problamatyczny obowiazek lekarza aby ten wbrew woli osoby badanej mial takie badanie przeprowadzic (niezgode z etyka).