oskinstruktor napisał(a):czyli tak..... W poniedziałek 21.01. mam zaplanowane egzaminy wewnętrzne....... zgodnie z nowymi przepisami, powinienem je zgłosić do Starostwa najpóźniej na 3 dni przed ich przeprowadzeniem. Trzy dni wcześniej to piątek 18-go czyli za szybko bo jeszcze przepisy nie obowiązują więc co mam zgłaszać a z drugiej strony w poniedziałek łamie przepisy bo przeprowadzam niezgłoszony egzamin wewnętrzny.
Proszę:
Sytuacja choć patowa pomiędzy ITS a PWPW, wydaje się możliwą do rozwiązania. Rozmowy na temat warunków współpracy jeśli się nie rozpoczęły, to w najbliższych dniach będą musiały dojść do skutku.
Do tej pory wydawało się, że w przypadku przedłużających się rozmów rzeczywisty problem z umówieniem się na egzamin będą miały osoby, które zapiszą się na szkolenie po 19 stycznia, wszystkie pozostałe zakończą szkolenie wg starego systemu obiegu dokumentów i wydawania praw jazdy. Nasze wątpliwości wzbudził mail od jednego z czytelników.
Postanowiliśmy dokonać analizy zapisów, które dotyczą omawianej materii.
Ustawa o kierujących pojazdami
Art. 134
1.Szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy prowadzone w dniu wejścia w życie ustawy w formie kursu lub zajęć szkolnych jest kontynuowane na podstawie dotychczasowych przepisów.
2. Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dla osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy wydane na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym zachowuje ważność w zakresie, w jakim zostało wydane.
3. Egzamin państwowy złożony z wynikiem pozytywnym przed dniem wejścia w życie ustawy uznaje się za spełniający wymagania określone w ustawie.
Rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach
§ 62.
W sprawach wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się dotychczasowy sposób wypełniania i obieg dokumentów.
Po wstępnej analizie można wywnioskować, że osoby które rozpoczną szkolenie do 19 stycznia, tzn. znajdą się w książce ewidencji osób szkolonych przed tą datą, kontynuują szkolenie w według starych zasad, to znaczy OSK nie musi zgłaszać rozpoczęcia kursu, zajęć teoretycznych informacji o egzaminie wewnętrznym itd. (Art. 134 ust. 1 uokp).
Zdany egzamin na daną kategorię przed datą wejścia w życie przepisów np. przez kursanta 19 letniego na kat. C spełnia wymagania ustawy tzn. otrzyma on prawo jazdy kat. C, pomimo nie spełniania kryterium wieku - 21 lat według ustawy o kierujących pojazdami (Art. 134 ust. 3 uokp).
Co z osobami, które zakończą szkolenie po 19 stycznia a rozpoczęły na starych zasadach? Czy zapis § 62 rozporządzenia o egzaminowaniu ich dotyczy? Jeśli nie, każdy z tych kursantów będzie musiał udać się do starostwa powiatowego w celu wydania profilu kandydata na kierowcę.
Próbowaliśmy porozmawiać na ten temat w zaprzyjaźnionych WORD i jak się okazuje zapis ten nie tylko dla nas był kontrowersyjny. Dla ośrodka egzaminowania, osoba która jeszcze nigdy nie podchodziła do egzaminu nie powinna być zaliczana do spraw rozpoczętych a nie zakończonych. Dlatego MTBiGM zostało poproszone o interpretację tego zapisu.
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, na odpowiedź od rzecznika MTBIGM nie trzeba było długo czekać. W odpowiedzi na przesłane drogą mailową zapytanie rzecznik odpowiedział, powołując się na przywołane powyżej przez nas zapisy, że osoby te podchodzą do egzaminu na starych zasadach, a więc składając dokumenty w ośrodku egzaminowania i nie muszą ubiegać się o wydanie profilu kandydata na kierowcę.
Na pewno wiele osób odetchnie z ulgą, bo strach przed nowym ma wielkie oczy. Z pewnością wiele WORDów, dzięki tej odpowiedzi zachowa ciągłość pracy, ominięty zostanie problem z dostępem do PKK w ośrodkach, które dostępu do systemu teleinformatycznego starostw nie posiadają.
Jakie konsekwencje może mieć takie stanowisko ministerstwa? Jak wiemy zaświadczenie o ukończeniu szkolenia nie ma terminu ważności, czyli nawet za 2 lata osoba, która z jakichś powodów przerwała i nie dokończyła szkolenia, będzie mogła je dokończyć i z papierowym zaświadczeniem udać sie do WORD, w celu odbycia egzaminu. Ośrodek egzaminowania będzie miał ograniczone możliwości sprawdzenia, czy dany człowiek nie posiada zakazu prowadzenia pojazdów wydanego przez sąd, podobnie zresztą jak OSK podczas kończenia procesu szkolenia.
Co z osobami, które nie zdały egzaminu po raz trzeci? Jeśli traktować ich jako "sprawy wszczęte i nie zakończone" jak sugeruje resort, to będą musiały dostarczyć do WORD zaświadczenie o ukończeniu szkolenia dodatkowego, którego przecież już od 19 stycznia 2013 roku nie będzie! Jak wypełniać dokumentację takiego szkolenia?
Na koniec, taka interpretacja wymaga również od dostawców oprogramowania egzaminacyjnego przygotowania odpowiednich rozwiązań programistycznych, pozwalających na obieg dokumentów poza systemem funkcjonującym po zmianie przepisów. Dokładamy nadziei, że oba systemy na taką interpretację są przygotowane i już w poniedziałek zdadzą test celująco.
Tak też dzisiaj dowiedziałem się w WORD'zie. Masz datę rozpoczęcia szkolenia przed 19.01 to normalnie po staremu składasz papierowe dokumenty do WORD a oni muszą je przyjąć.