Wytłuszczony fragment należy zastąpić na "wyznaczone są" .10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
1) na jezdni jednokierunkowej;
2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
Już piszę dlaczego. Na poniższym rysunku mamy odcinek drogi z wyznaczonymi pasami ruchu w liczbie 2 sztuki. Co prawda są dość szerokie, ale wyznaczone i rozdzielone linią podwójnie ciągłą (mogłaby być przerywana jak kto woli).

Jest to jezdnia dwukierunkowa, na której jest możliwość jazdy w jednym kierunku dwoma pasami.
Dla jednych pojazdów będą tam dwa niewyznaczone pasy, dla innych szerszych tylko jeden pas, ale wyznaczony - dla jazdy w jednym kierunku. Proszę nie sugerować się rysunkiem i wyobrazić sobie zamiast tira samochód osobowy. I tutaj pojawia się problem. Patrząc ogólnie - mamy dwa wyznaczone pasy ruchu na odcinku drogi. Patrząc subiektywnie możemy mieć tam więcej pasów. A może dwa pojazdy jadą obok siebie jednym szerokim pasem ruchu?
Ten wpis stanowi moją dzisiejszą refleksję na temat wyprzedzania wolno jadących pojazdów z prawej strony. Jadący zbliżając się do skrzyżowania tworzą korek pojazdów chcących pojechać na wprost. Jest dużo wolnego miejsca po prawej stronie i aż kusi żeby wyprzedzić taką kolumnę pojazdów, aby na skrzyżowaniu skręcić w prawo.
Co o tym myślicie?