lith napisał(a):Jeżeli jadą równolegle to się oczywiście nie ustala pierwszeństwa między nimi.
Oczywiście, czyli w takim przypadku nie ma wątpliwości - cieszę się.
lith napisał(a):Jednak jeżeli 2 samochody z sąsiednich pasów chcą zając ten sam wylot to ich 'wymarzone' pasy nieoznaczone się nakładają.
Właśnie się zastanawiam i mam kilka pytań doprecyzowujących i wyjaśniających:
1. Czy nie mylisz w przykładzie toru jazdy z nieoznaczonym pasem ruchu?
2. Czy pasy ruchu, biegnące w kierunku tej samej jezdni, mogą się na siebie nakładać/przecinać? Chodzi mi zarówno o pasy ruchu oznaczone jak i nieoznaczone.
3. Czy z dwóch pasów ruchu, może zrobić się jeden pas ruchu. Co wtedy się dzieje? Kto ma pierwszeństwo, jeśli pasy zachodzą na siebie i "przemieniają się" w jeden pas ruchu?
4. Który pas ruchu wchodzi w który? Czerwony w niebieski czy niebieski w czerwony?
5. Czy jeśli na "zwykłej" prostej jezdni, mającej np 7 m szerokości, istnieją nieoznaczone pasy ruchu, to są one "domyślne", biegną obok siebie równolegle i mają szerokość 3,5m (dla samochodów osobowych)?
6. Czy na przykładzie nie ma przypadkiem "domyślnych" nieoznaczonych pasów ruchu, również biegnących obok siebie?
[img]http://public.blu.livefilestore.com/y1pUGTM9alBHcuG1NM5Yxe2VawYXUyDQt5VgWLJZM3QItJypy5ON_aR3Q5VIYXtLwW0tbAudj3drdL3rRHInBwZEA/skrzyż2.PNG[/img]
To tylko pytania - niektóre retoryczne, niektóre problemowe. Proponuję się nie rozwijać zbytnio - aby nie zamazać tematu.
Pozdrawiam.
Jutro ciąg dalszy :)
posty scalone przez moderatora (edytuj posty!)Sam, jako pierwszy odpowiem na niektóre.
sjakubowski napisał(a):2. Czy dwa pasy ruchu, biegnące z jednej jezdni w kierunku drugiej jezdni, mogą się na siebie nakładać/przecinać? Chodzi mi zarówno o pasy ruchu oznaczone jak i nieoznaczone.
NIE. Ponieważ byłoby to łamanie Art. 3/1.
sjakubowski napisał(a):3. Czy z dwóch pasów ruchu, może zrobić się jeden pas ruchu. Co wtedy się dzieje? Kto ma pierwszeństwo, jeśli pasy zachodzą na siebie i "przemieniają się" w jeden pas ruchu?
TAK, może. Wtedy jadący pasem kończącym się, musi ustąpić pierwszeństwa jadącemu pasem "normalnym". (Art. 22/4)
sjakubowski napisał(a):5. Czy jeśli na "zwykłej" prostej jezdni, mającej np 7 m szerokości, istnieją nieoznaczone pasy ruchu, to mogą one być "domyślne", biegnąc obok siebie równolegle i mając szerokość 3,5m (dla samochodów osobowych)?
TAK.
sjakubowski napisał(a):6. Czy na przykładzie nie ma przypadkiem "domyślnych" nieoznaczonych pasów ruchu, również biegnących obok siebie?
TAK, są. Domyślnym przebiegiem pasów ruchu jest ich przebieg "równoległy", nie przecinający się. Taka domyślność wynika z bezpieczeństwa ruchu. Domyślność mówiąca o "łączeniu się nieoznakowanych pasów ruchu lub ich przecięciu" była by domyślnością błędną, ponieważ łamałaby Art 3/1 mówiący m.in. o unikaniu sytuacji blablabla.
Pozdrawiam.