skręcanie na ulicy jednokierunkowej

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Postprzez scorpio44 » czwartek 19 listopada 2009, 18:46

Drill ==> widzę, że dalej upierasz się przy tej jeździe wzdłuż, a na mój poprzedni post na ten temat w ogóle nie zareagowałeś. Zadam więc jedno proste pytanie i proszę o odpowiedź: jak uzasadnisz to, że Twoim zdaniem jazda po skosie przez przejście dla pieszych (podczas zmiany pasa) jest akurat jazdą wzdłuż, a nie jazdą w poprzek?
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez drill » czwartek 19 listopada 2009, 20:31

Tak upieram się gdyż nie od parady maluje się linie ciągłe przed i za przejściem. Nie uważasz chyba, że jest to specjalna strefa do zmiany pasa ruchu. Mnie się wydawało, że przejście dla pieszych służy pieszym. Czyż nie? Tak jest i z tymi ciągłymi. Nie można przecież ich najeżdżać, przekraczać, ale gdybym je przeskakiwał np. motorem to byłbym w zgodzie z przepisami?

I jeszcze jedno. Nie jest moim celem dezawuowanie cman-a, w wielu wypadkach moje poglądy są zbieżne z jego, jednak nie mogę pozostać biernym, gdy jego wypowiedzi mogą doprowadzać do błędnego przekonania młodych kierowców o słuszności jego co niektórych tez.
W tym przypadku również dochodzi do takiej sytuacji. Młody kierowca po przeczytaniu tych wszystkich wypowiedzi może dojść do wniosku, iż zmiana pasa ruchu przez ciągłą lub na przejściu jest jak najbardziej dopuszczalna, a według mnie niestety nie.
drill
 
Posty: 176
Dołączył(a): sobota 08 sierpnia 2009, 14:32

Postprzez sjakubowski » czwartek 19 listopada 2009, 23:59

drill napisał(a):Młody kierowca po przeczytaniu tych wszystkich wypowiedzi może dojść do wniosku, iż zmiana pasa ruchu (...) na przejściu jest jak najbardziej dopuszczalna, a według mnie niestety nie.


Szkoda, że tylko według Ciebie jest nie dopuszczalna...


Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
sjakubowski
 
Posty: 821
Dołączył(a): piątek 25 września 2009, 14:24
Lokalizacja: Łódź

Postprzez miciu10 » piątek 20 listopada 2009, 10:35

Aby zmienić pas na przejściu (zakładając, że przed i za nim jest linia ciągła) trzeba przejechać pod kątem około 30 stopni - przesunięcie się o 2,5 m na odcinku 4m (minimalna szerokość przejścia wg rozporządzenia) Ciężko stwierdzić, że to jest jazda wzdłuż przejścia.
Niemniej zmieniając pas powinniśmy zachować szczególną ostrożność, to samo należy zrobić zbliżając się do przejścia dla pieszych. Ponadto należy zaniechać wszelkiego działania, które może spowodować niebezpieczeństwo.
Czyli moim zdaniem jeśli przy przejściu (czy nawet w jego najbliższej okolicy) stoi pieszy, lepiej powstrzymać się na chwilę od zmiany pasa (kto wie czy nie będzie chciał na nie wejść, bo sobie wyliczył, że przejdzie po naszym przejeździe na dalszym dla niego pasie). Jeśli zmieniamy pas bo przed nami porusza się inne auto, a my chcemy je wyprzedzić, też tego nie robimy na przejściu bez świateł. (tego już wprost zabrania PoRD)
miciu10
 
Posty: 86
Dołączył(a): piątek 05 grudnia 2008, 13:14

Postprzez Pinhead » piątek 20 listopada 2009, 11:28

Proponuje nie wrzucać do jednego worka tematu wyprzedzania, zachowania szczególnej ostrożności, przekraczania linii ciągłej i zmiany pasa ruchu. Istotny jest tylko ten ostatni - zmiana pasa ruchu na przejściu dla pieszych. To że nie wolno przekraczać linii ciągłej wszyscy wiedzą ale nie o tym jest mowa. To że każde przejście ma linie ciągłą za i przed jest tylko wymysłem Drilla. Tak samo jak z palca wyssał szerokość przejścia, dopasował wedle uznania prędkość pojazdu i próbuje udowodnić że zmiana pasa na przejściu (które według niego może mieć 3m) jest niemożliwa, bzdura za bzdurą.
Avatar użytkownika
Pinhead
 
Posty: 1320
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2006, 07:34

Postprzez miciu10 » piątek 20 listopada 2009, 12:44

Pinhead napisał(a):Proponuje nie wrzucać do jednego worka tematu wyprzedzania, zachowania szczególnej ostrożności, przekraczania linii ciągłej i zmiany pasa ruchu. Istotny jest tylko ten ostatni - zmiana pasa ruchu na przejściu dla pieszych.

PoRD zmusza nas do zachowania szczególnej ostrożności przy obydwu manewrach (zmianie pasa i przy przejeżdżaniu przez przejście) - musimy o tym pamiętać. Z kolei zmiana pasa ruchu często (acz nie zawsze) wiąże się z wyprzedzaniem - powinniśmy pamiętać, że pas ewentualnie można zmienić - wyprzedzić już nie.
miciu10
 
Posty: 86
Dołączył(a): piątek 05 grudnia 2008, 13:14

Postprzez bac » piątek 20 listopada 2009, 12:47

scorpio44 napisał(a):jak uzasadnisz to, że Twoim zdaniem jazda po skosie przez przejście dla pieszych (podczas zmiany pasa) jest akurat jazdą wzdłuż, a nie jazdą w poprzek?

No tak na logikę, to jedziemy zarówno wzdłuż jak i w poprzek, bo wektor naszej prędkości ma składową zarówno poprzeczną jak i podłużną względem przejścia ;)

scorpio44 napisał(a):Przy okazji warto napomknąć jeszcze, jak na ten temat wypowiada się p. Dworak w swoich programach - zauważyłem, że jego zdanie na temat zmiany pasa ruchu na przejściu wygląda mniej więcej: "nie jest to bezpośrednio zabronione, ale nie wolno".

Program Dworaka to program "dla ludu", a nie dla ekspertów od PoRDu. Też mnie swego czasu irytowało, że za mało w nim podparcia przepisami, a za dużo stwierdzeń typu "bo tak i już", ale jak się zastanowić, to biorąc pod uwagę jego czas trwania i chęć dotarcia do jak najszerszego kręgu odbiorców, to jest sensowna forma.
bac
 
Posty: 589
Dołączył(a): poniedziałek 16 lutego 2009, 12:58

Postprzez sjakubowski » piątek 20 listopada 2009, 13:02

scorpio44 napisał(a):Przy okazji warto napomknąć jeszcze, jak na ten temat wypowiada się p. Dworak w swoich programach


Mógłbyś podać link do danego odcinka, chętnie obejrzę :)

Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
sjakubowski
 
Posty: 821
Dołączył(a): piątek 25 września 2009, 14:24
Lokalizacja: Łódź

Postprzez drill » piątek 20 listopada 2009, 20:06

Bóg Was chyba opuścił.
Droga jednokierunkowa dwa pasy ruchu i przejście dla pieszych poprzedzone linią ciągłą, za nim też ciągła. Jak myślicie jest to specjalna strefa do zmiany pasa ruchu, czy też specjalna strefa dla pieszych? To po co malować tam te ciągłe? Czyli przed i za tym przejściem nie możemy zmienić pasa, ale na nim jak najbardziej? Biedny ten ustawodawca skoro musi, aż tak precyzyjnie określać wszystkie sytuacje w ruchu drogowym.
drill
 
Posty: 176
Dołączył(a): sobota 08 sierpnia 2009, 14:32

Postprzez sjakubowski » piątek 20 listopada 2009, 20:23

drill napisał(a):Biedny ten ustawodawca skoro musi, aż tak precyzyjnie określać wszystkie sytuacje w ruchu drogowym.


Oj biedny, biedny...
No ale cóż, nie tylko tak jest w PoRD.
W Prawie Cywilnym, w Prawie Karnym i każdym innym zapisie, jeśli coś nie jest zabronione oznacza, że jest dozwolone.

Uważam, iż w tym momencie temat powinien być zamknięty z powodu wyjaśnienia problemu oraz dlatego, aby drill nie stwarzał zamieszania w głowach kursantów, którzy również czytają to forum.

P.S. Specjalnie dla drilla powtarzam:
W prawie jest tak, iż jeśli coś nie jest zabronione oznacza, że jest dozwolone.
P.S.2 W głównym pierwszym rysunku, ciągła jest tylko przed pasami...

Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
sjakubowski
 
Posty: 821
Dołączył(a): piątek 25 września 2009, 14:24
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Pinhead » sobota 21 listopada 2009, 00:16

drill napisał(a):Biedny ten ustawodawca skoro musi, aż tak precyzyjnie określać wszystkie sytuacje w ruchu drogowym.


Taka jego rola.
Według mnie jednak naprawde biednym jest kierowca który nie jest w stanie wyobrazić sobie realnej sytuacji gdzie zmiana pasa ruchu na przejściu dla pieszych jest jedną z niewielu możliwości bezpiecznego i sprawnego wykonania tego manewru. Nie potrzeba do tego wielkiej wyobraźni, wystarczy troche praktyki w kierowaniu na codzień po mieście.
Avatar użytkownika
Pinhead
 
Posty: 1320
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2006, 07:34

Postprzez scorpio44 » sobota 21 listopada 2009, 14:47

Drill ==> my tutaj dyskutujemy na temat tego, jak dana sprawa wygląda ściśle od strony przepisów. To, że zmianę pasa ruchu na przejściu dla pieszych otoczonym z obu stron ciągłymi liniami odradza zdrowy rozsądek i to, że temu, kto w ten sposób zaprojektował to oznakowanie poziome, zapewne chodziło o to, żeby na tym odcinku wyeliminować zmianę pasa ruchu, to jest oddzielna bajka. Fakt pozostaje faktem, że jeżeli ktoś się jednak uprze to zrobić (i nie zahaczy o żadną z ciągłych linii), ten nie popełni żadnego wykroczenia.

Dodam jeszcze jedną rzecz. Często powtarzane są te bzdury, że nie można zmieniać pasa ruchu na przejściu, na skrzyżowaniu czy gdzieś tam jeszcze... Otóż najprościej zapamiętać jedną podstawową rzecz - że w przepisach nie istnieje jakikolwiek zakaz zmiany pasa ruchu w jakimkolwiek miejscu! Sytuacje, w których ten manewr będzie zabroniony, może określić jedynie linia ciągła i zakaz jej przekraczania.

PS: A na pytanie, dlaczego Twoim zdaniem jazda po skosie jest jazdą wzdłuż, dalej nie odpowiedziałeś...


EDIT:
sjakubowski napisał(a):Mógłbyś podać link do danego odcinka, chętnie obejrzę :)

Jak mi kiedyś "wpadnie w ręce", to oczywiście podrzucę. Nierealne, żebym znalazł tak na zawołanie, bo trochę dużo tych odcinków. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez kopan » niedziela 22 listopada 2009, 09:38

Przed przejściem i za przejściem ciągła – po to namalowana aby pasów ruchu nie zmieniać.

Ale by umożliwić zmianę pasa namalowano przejście i tu możemy zmienić pas ruchu. :lol:
Zeberka służy umożliwieniu zmiany pasa ruchu pojazdom. :o
Warunek jeden.
Pojazd może zmieniać pas ruchu gdy jest cienki - rowerek, motorek, każdy który się zmieści i w poprzek przejścia nie pojedzie.
Takim ciężarnym się nie da zmienić.
Czyli przejście służy zmianie pasów ruchu szczupłym wybrańcom. :hmm:

Goście odkryły nową funkcję zeberki
Huraa odkrywcy. :hmm:

posty scalone przez moderatora

scorpio44 napisał(a):
Dodam jeszcze jedną rzecz. Często powtarzane są te bzdury, że nie można zmieniać pasa ruchu na przejściu, na skrzyżowaniu czy gdzieś tam jeszcze... Otóż najprościej zapamiętać jedną podstawową rzecz - że w przepisach nie istnieje jakikolwiek zakaz zmiany pasa ruchu w jakimkolwiek miejscu! Sytuacje, w których ten manewr będzie zabroniony, może określić jedynie linia ciągła i zakaz jej przekraczania.


To i ja dodam.

No niby nie ma zakazu - ale nie wolno.

Bo nie wolno tego robić niezgodnie z przepisami.
Tymi przepisami:
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Jak się tego w ten sposób wykonać nie da to niewolno czytaj jest zabronione.

Ps. proponuję zmianę nazwy forum - na forum dywersyjne. :wink:
Avatar użytkownika
kopan
 
Posty: 1956
Dołączył(a): poniedziałek 09 sierpnia 2004, 18:59
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa

Postprzez drill » niedziela 22 listopada 2009, 11:08

Dobra poddaję się,ale scorpio44 wytłumacz mi jeszcze jedno; zabronione jest przejeżdżanie rowerem po przejściu dla pieszych, jednak według Twojej teorii mógłbym to zrobić rozpoczynając od krawężnika i jadąc po przejściu po skosie do przeciwległego krawężnika twierdząc, że zmieniam pas ruchu. Przekonałeś mnie przecież, że po skosie wolno. I jeszcze jedno, idąc po przejściu na drugą stronę drogi powinniśmy iść prostopadle do drogi, czyli jeśli będę szedł po skosie to popełniam wykroczenie czy może nie, (nadal idę po przejściu)?
drill
 
Posty: 176
Dołączył(a): sobota 08 sierpnia 2009, 14:32

Postprzez glor » niedziela 22 listopada 2009, 13:06

Witam

drill napisał(a):Dobra poddaję się


Czyli przyznajesz im rację i zmieniasz zdanie????

Szkoda.

Pozdrawiam.
glor
 
Posty: 89
Dołączył(a): środa 20 czerwca 2007, 10:19
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 51 gości