BOReK napisał(a):Zajrzyj zatem do słownika, jest to niepoprawne gramatycznie. Ja wiem, że życie życiem, a reguły regułami - patrz na porównanie z naginaniem ograniczenia prędkości. Jak zmienią regułę, nie będę się czepiał.
Z szacunku do kogoś lepiej poprawnie dobierać słowa. Jak mi ktoś pisze całkiem po chamsku, ale używa wielkich liter w zaimkach, to jakoś tego szacunku nie czuję. ;)
Zaimki osobowe, jeśli są zwrotem do adresata w tekstach listów, ale także w rozmowie pisanej na GG�i in.komunikatorach, należy pisać dużą literą.�
W ten sposób wyraża piszący wyraża swój szacunek do adresata.
W dialogach filmowych uznałbym to za błąd. Choć jest on znacznie mniejszy niż użycie pospolitego, ale jednak wulgarnego zwrotu ("po jaką cholerę"), jak to jest w Pana mailu.
Prof. dr hab. Mirosław Skarżyński
http://poradnia.polonistyka.uj.edu.pl/?modul=16wielkie litery w korespondencji
Zaimki osobowe w korespondencji piszemy, rozpoczynając je wielką literą. Czy zasada ta powinna być stosowana także w Internecie, jeśli w tekście umieszczonym na forum dyskusyjnym lub czacie zwracamy się bezpośrednio do konkretnej osoby lub grupy osób?
Zasady pisowni zaimków (osobowych i dzierżawczych) są takie same i w korespondencji tradycyjnej, i w internecie (także w SMS-ach). Powinniśmy więc pisać: „Myślę o Tobie”, „Chcę Cię zapytać...”, „Odpowiem Wam jutro”, „Twój pomysł mi się nie podoba”.
Wątpliwości co do pisowni omawianych zaimków mają zapewne związek z tym, że grzeczność językowa się demokratyzuje i upraszcza. Mówimy i piszemy szybko, stąd piszącemu w szybkim tempie na klawiaturze komputera wygodniej jest nie używać klawisza shift. Być może w przyszłości wskazane zasady się zmienią. Na razie ze względów grzecznościowych adresata każdego komunikatu, niezależnie od medium, należy zapisać wielką literą.
— Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?kat=6& ... isz%B1cemuWitam. Mam pytanie: czy na zaproszeniach ślubnych mogę napisać dużymi literami Ceremonia Podpisania Aktu Małżeństwa, czy poprawnie jest napisać to małymi literami? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Zasadniczo należałoby wyrażenie to pisać małymi literami, ale stosuje się czasem wielką literę ze względów uczuciowych i grzecznościowych,
o czym mówi reguła [97] podawana przez duże słowniki ortograficzne PWN. A skoro chodzi o zapis na zaproszeniach ślubnych – to znaczy w kontekście szczególnym – można taką pisownię uznać za dopuszczalną.
— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?kat=1& ... czuciowychFORMY GRZECZNOŚCIOWE
Spytano Radę także o to, czy zmieniły się zasady stosowania dużej litery w formach grzecznościowych w listach. Odpowiedziała na to pytanie sekretarz Rady:
(...) nic nam nie wiadomo o tym, że formy grzecznościowe w listach miałoby się pisać małą literą.
http://www.rjp.pl/?mod=oip&type=inne&id=192&letter=
nie wiem jakie słowniki kolega czytał - ale w każdym lepszym powinny być zabrane zasady pisowni - i tak zwroty o których mówimy piszemu DUŻĄ lietrą i nie jest to jakieś przyzwyczajenie - a zasada.