Dwa pojazdy naprzeciwko siebie skręcające w lewo

Zanim zadasz pytanie, sprawdź czy już wcześniej ktoś nie udzielił na nie odpowiedzi. W tym dziale znajdziesz aktualne odpowiedzi na powtarzające się pytania.

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Dwa pojazdy naprzeciwko siebie skręcające w lewo

Postprzez scorpio44 » czwartek 10 marca 2011, 00:13

Który pojazd ma pierwszeństwo w sytuacji, kiedy dwa pojazdy dojeżdżają do skrzyżowania z przeciwnych stron i oba mają zamiar skręcić w lewo?

Bardzo często na forum pojawiają się pytania o tego typu sytuacje, np.:
http://www.autocentrum.pl/pic.php?file= ... 231.04.jpg
http://img845.imageshack.us/img845/4043/123o.png
co dziwi, bo odpowiedź powinna podpowiedzieć logika: skoro obydwa pojazdy znajdują się w identycznym położeniu względem siebie i będą wykonywać identyczny manewr, to jakim cudem któryś miałby mieć nad którymś pierwszeństwo? Pojazdy te mogą po prostu pojechać równocześnie, nie przeszkadzając sobie nawzajem.

Odrębną sprawą jest sposób, w jaki powinny się minąć na skrzyżowaniu. Jeżeli jest to możliwe, najlepiej mijać się bezkolizyjnie, czyli prawymi bokami. Jednak jeżeli geometria skrzyżowania uniemożliwia taki sposób jazdy, trzeba się minąć kolizyjnie. Oczywiście obowiązujący tor jazdy przy skręcie w lewo może wynikać również ze znaków poziomych.
Przepisy jednoznacznie i bezpośrednio nie precyzują tego zagadnienia, więc pojawia się szereg wątpliwości, o czym świadczy wiele dyskusji na ten temat, np.:
viewtopic.php?f=3&t=9014
viewtopic.php?f=3&t=13457
viewtopic.php?t=24081
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Powrót do Najczęściej zadawane pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości