grzechotek napisał(a):Gość bronił się tym, że nie było pionowego znaku, ale był tylko namalowany P-24.
On się tłumaczył, bronić to się może w sądzie. Oznakowanie było niekompletne, ALE:
§ 92. Znak P-24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej" oznacza, że stanowisko postojowe, na którym znak umieszczono, jest przeznaczone dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz dla kierującego pojazdem przewożącego taką osobę.
W taryfikatorze podano możliwe faktyczne podstawy prawne(patrz: kolumna druga od prawej).

grzechotek napisał(a):Twierdził, że muszą być te dwa wymogi żeby było to miejsce dla niepełnosprawnych.
Z przytoczonego wyżej paragrafu wynika coś całkiem odmiennego.
grzechotek napisał(a):Więc jak to jest z tym miejscem dla niepełnosprawnych, musi być znak pionowy: D-18 lub D-18a i T-29 oraz poziome P-18 lub P-20 lub P-24 w komplecie ? Bo czasem widzę namalowane P-24 a znaku pionowego nie ma.
To akurat powinno interesować osobę, która zajmuje się oznakowaniem miejsc parkingowych. Za niewłaściwe oznakowanie na drodze niepublicznej grozi mandat karny - wykonującemu to oznakowanie oraz zlecającemu je.
Przepisy dopuszczają oznakowanie miejsca dla niepełnosprawnych tylko za pomocą znaków poziomych. W tym przypadku oznakowanie powinno składać się z koperty P-20, wewnątrz której znajduje się znak P-24.
P-24 wskazuje na osobę/pojazd, dla której przeznaczony jest miejsce wyznaczone znakiem przeznaczenia na postój a takimi znakami są D-18, P-18, P-20. Chodzi o to, które znaki poziome z wyżej wymienionych mogą występować samodzielnie (bez znaku pionowego). Np. sam znak P-24 bez wyraźnego kontekstu, jaki kreuje znak P-18 czy P-20 nie odnosi się do miejsca przeznaczenia dla niepełnosprawnych i moim zdaniem nie powoduje przesłanek do ukarania wz z wykroczeniem. Funkcjonuje on jako uzupełnienie oznakowania poziomego znakami P-18 lub P-20.
Nie znam rygoru prawnego
* w postaci obowiązku oznakowania miejsca postojowego dla niepełnosprawnych ŁĄCZNIE za pomocą znaków pionowych(z tabliczką T-29) ORAZ znaków poziomych. Znaki powinny być widoczne - niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych, stąd nie trudno wydedukować, że dla dobra niepełnosprawnych powinno używać się i jednych i drugich pamiętając, że poziome są znakami uzupełniającymi w stosunku do pionowych.
====================================
*) Wyjątkiem jest obowiązek oznakowania miejsc przeznaczonych na postój w strefie płatnego parkowania: znaki pionowe PLUS poziome.
ks-rider napisał(a):Powinne byc dwa
Czekam na podstawę prawną.