
A temat po pierwsze jest ciekawy, a po drugie wymaga moim zdaniem jakiegoś uporządkowania. Zastanawiałem się nad zależnością między art. 47 ust. 1 i 2 w odniesieniu do samochodu osobowego i sprowadza się to chyba do tego, że jeżeli na jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymywania lub postoju, to można się zatrzymać na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi (oczywiście przy zachowaniu pozostałych warunków), a jeżeli na jezdni obowiązuje zakaz, to trzeba całym pojazdem wjechać na chodnik.
Ale pozostaje jeszcze kwestia, co w ogóle wnosi art. 47 ust. 1 pkt 1, skoro obecność znaku zakazu zabrania zatrzymywania/postoju w obrębie całej drogi, czyli zarówno na jezdni, jak i na chodniku. Czy ustawodawcy chodziło tu o przypadek z zakazem zaopatrzonym w tabliczkę "nie dotyczy chodnika" itp.? Ale to wtedy też i tak samo przez się by się rozumiało, że nie można się zatrzymać częściowo na jezdni, bo wtedy łamie się ten zakaz.

maryann napisał(a):art.47.1.1) dotyczy najwyraźniej zakazu "zatrzyamnia lub postoju" wyrażonego inaczej niż znakiem.
Tzn. jak? Bo mi nic do głowy nie przychodzi.

maryann napisał(a):jeśli np. mamy znak zakaz postoju, to wolno się zatrzymać na jezdni, ale na chodniku już nie, bo mamy art.47.1.1), który nie zezwala nawet na zatrzymanie na chodniku, gdy mamy zakaz postoju na drodze?
To również ciekawe zagadnienie i moim zdaniem literalnie z art. 47.1 wychodzi na to, że Maryann ma rację. Tzn. ściślej mówiąc, że nie można się wtedy zatrzymać na chodniku w sposób wyrażony w ust. 1 (można tylko na mocy ust. 2).