Czy znaki poziome bez znaków pionowych są ważne ?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Czy znaki poziome bez znaków pionowych są ważne ?

Postprzez Majitsu » czwartek 28 sierpnia 2008, 00:05

Po niedawnym nieporozumieniu na parkingu przed hipermarketem zrodziło się w mojej głowie pewne pytanie. Czy znaki poziome nie poparte stojącymi obok znakami pionowymi o tym samym znaczeniu są ważne? Mam na myśli np sytuacje zimowe kiedy mogą one nie być widoczne.

Jest główna droga na parkingu i odchodzące od niej dróżki z miejscami parkingowymi. Na owych dróżkach są namalowane trójkąciki "ustąp pierwszeństwa", ale nie ma postawionych znaków pionowych. W takim razie dużo osób - na drodze teoretycznie podporządkowanej, a więc niesłusznie - próbuje wymusić pierwszeństwo jako, że znajdują się z prawej strony..
Ostatnio zmieniony czwartek 28 sierpnia 2008, 11:37 przez Majitsu, łącznie zmieniany 1 raz
30.06.2008 - prawo jazdy zdane za I razem
16.07.2008 - prawo jazdy kat. B odebrane :D
Od 12.08.2008 - Ford Mondeo MKIII
Majitsu
 
Posty: 12
Dołączył(a): środa 20 sierpnia 2008, 21:59
Lokalizacja: Łódź

Postprzez BOReK » czwartek 28 sierpnia 2008, 00:22

Akurat te trójkąciki na jezdni mają moc tylko wtedy, gdy stoi znak pionowy "ustąp pierwszeństwa" i określają gdzie dokładnie można najdalej dojechać w razie czego. Jest zresztą o tym w osobnym temacie.

Nie wiem jak jest w przypadku terenu prywatnego, którym parking hipermarketu chyba raczej jest. Podejrzewam jednak obowiązywanie tych samych reguł. Na parkingu pobliskiego sklepu są znaki poziome i czasami są pionowe, a czasami ich nie ma. ;)
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Postprzez Zhang » czwartek 28 sierpnia 2008, 00:32

Generalizujac: czy znak poziomy P-13 "linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątow" bez znaku pionoego A-7 "ustąp pierwszeństwa" cokolwiek oznacza? (znak poziomy zawsze moze zostac przykryty np. przez snieg..).

Czy należy takie skrzyżowanie dróg rozpatrywać jako równorzędne pomimo, że znaki poziome występują na drogach "dojazdowych" do "drogi głównej" na parkingu przed hiper-super-marketami? (przed dojazdem na wiekszosc supermarketow jest informacja, iz na parkingu obowiazuja zasady ruchu drogowego).

Pozdrawiam.
Zhang
 
Posty: 16
Dołączył(a): czwartek 21 sierpnia 2008, 10:38

Postprzez BOReK » czwartek 28 sierpnia 2008, 00:55

Wygląda na to, że samotne P-13 na jezdni bez znaku A-7 na słupku, do którego mógłby się odnosić, jest jedynie ozdobą jezdni. Należałoby jakieś uwagi dyrektorom albo komuś kompetentnemu zgłosić. :]
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Postprzez Zhang » czwartek 28 sierpnia 2008, 13:24

Niestety chwilowo to tylko "wyglada". A jak jest z punktu widzenia przepisow? Czy ktos moze wie?
Zhang
 
Posty: 16
Dołączył(a): czwartek 21 sierpnia 2008, 10:38

Postprzez BOReK » czwartek 28 sierpnia 2008, 13:55

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 31 lipca 2002 r.
w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
[...]
§ 89. [...]
2. Znak P-13 "linia warunkowego zatrzymania złożona z trójkątów" wskazuje miejsce zatrzymania
pojazdu w celu ustąpienia pierwszeństwa wynikającego ze znaku pionowego A-7.
[...]

Oto masz punkt widzenia prawa. Google się zepsuło?
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Postprzez Zhang » czwartek 28 sierpnia 2008, 21:17

Nie znam adresu www do googla i moze w tym problem..

Aczkolwiek przytoczony przez Ciebie paragraf znam i nie omawia on niczego wiecej niz wystepowania znaku poziomego razem ze znakiem pionowym. Nadal nie wynika z tegoz paragrafu, ze sam znak poziomy jest niewazny badz wazny.. Sa znaki poziome, ktore wystepuja bez znakow pionowych (jak chociazby linie wyznaczajace pasy).

Bez zbednego bicia piany - 99,9% kierowcow na parkingach supermarketow przestrzega tych znakow. My rozmawiamy o tym jednym kierowcy na tysiac ktory oleje linie zatrzymania warunkowego i z tego powodu powstanie kolizja. Pytania sa proste:
- kto ma pierwszenstwo?
- kto dostanie mandat a kto nie po wystapieniu kolizji i dlaczego ?
(zakladajac, ze zostanie wezwany Pan Policjant ktory bedzie musial jednoznacznie wskazac winnego).
Zhang
 
Posty: 16
Dołączył(a): czwartek 21 sierpnia 2008, 10:38

Postprzez dariex » czwartek 28 sierpnia 2008, 21:56

Zhang napisał(a):Nie znam adresu www do googla i moze w tym problem..



Pardon ale uśmiałam się do łez,aczkolwiek rozumiem,ze nie każdy z internetem za pan brat ;)

Myślę,że przytoczony przez BORka paragraf,aż nadto wyjaśnia wątpliwość,że sam "trójkącik" namalowany na glebie,to nic innego jak tylko trójkącik.
Avatar użytkownika
dariex
 
Posty: 1226
Dołączył(a): niedziela 20 stycznia 2008, 01:14
Lokalizacja: Kraków

Postprzez BOReK » czwartek 28 sierpnia 2008, 22:09

Tutaj niestety "nawyk ludzki" przewyższa prawo i ludzie widząc sam znak P-13 ustępują pierwszeństwa - zresztą logicznie, bo zwykle faktycznie robia to wobec drogi na oko nadrzędnej. Co prawda jeden z doktórków na mojej uczelni mawia, ze na oko to można umrzeć, ale trudno, jest jak jest.

Oczywiście jest to podyktowane zdrowym rozsądkiem, bo po co komu kłopoty i zabawa z wizytowaniem warsztatów? Po nic. Tym niemniej w razie gdybyśmy wyjeżdżali z takiej niby podporządkowanej i ktoś z lewej strony by nas puknął, wtedy możemy teoretycznie udawać cwaniaka, bo prawo jest w razie czego za nami. Problem zarządu parkingu, że nie zadbał o ten drobny szczegół. Mówię - sytuacja na wielu znanych mi parkingach jest taka, że część uliczek faktycznie ma znak A-7 i P-13 (tam gdzie jest na to miejsce), a część z wygody i oszczędności tegoz znaku A-7 nie posiada. Oczywiście wszyscy tam ustępuja pierwszeństwa, no ale w razie gdyby to NAM ktoś miał ustąpic i tego nie zrobił... lepiej uważać, żeby wobec nas ktoś nie odegrał cwaniaka, nie?
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Postprzez Zhang » czwartek 28 sierpnia 2008, 23:37

Pardon ale uśmiałam się do łez,aczkolwiek rozumiem,ze nie każdy z internetem za pan brat Wink


Tzn. mialem w zakladkach link ale popsul mi sie dysk C: i znajomy informatyk mi wymienil. Ostatecznie stracilem wszystkie dane :(
Zhang
 
Posty: 16
Dołączył(a): czwartek 21 sierpnia 2008, 10:38

Postprzez kamiles » piątek 29 sierpnia 2008, 00:05

Zhang napisał(a):mialem w zakladkach link ale popsul mi sie dysk C: i znajomy informatyk mi wymienil. Ostatecznie stracilem wszystkie dane :(

www.google.pl :wink:
kamiles
 
Posty: 1044
Dołączył(a): piątek 01 września 2006, 23:13
Lokalizacja: Ustka

Postprzez scorpio44 » niedziela 31 sierpnia 2008, 20:19

Zhang napisał(a):przytoczony przez Ciebie paragraf znam i nie omawia on niczego wiecej niz wystepowania znaku poziomego razem ze znakiem pionowym. Nadal nie wynika z tegoz paragrafu, ze sam znak poziomy jest niewazny badz wazny.

No to chyba masz problem z czytaniem ze zrozumieniem... Z tego paragrafu właśnie jednoznacznie wynika, że znak P-13 znaczy cokolwiek tylko w połączeniu ze znakiem A-7.

A sytuacje, o których (nie pierwszy raz :) ) tu rozmawiamy, występują - to niepojęte! - bardzo, bardzo często. Mam wrażenie, że na każdym podhipermarketowym parkingu. :) Ale od strony formalnej takie trójkąciki bez znaku pionowego nie znaczą zupełnie nic.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 61 gości