Ruch kierowany przez policjanta

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez PraktykRuchu » środa 15 marca 2017, 22:58

szerszon napisał(a):Ma się. Uważasz że jest PdP jest na powierzchni skrzyżowania ? Czy jednak obok skrzyżowania ?


Jeżeli wymalują je na skrzyżowaniu - wówczas jest ono na skrzyżowaniu. Jeżeli wymalują je gdzieś indziej (bo przejścia dla pieszych spotykamy także z dala od skrzyżowania a bywa, że w ogóle poza jezdnią) to wówczas nie jest na powierzchni skrzyżowania. ;-) Definicja przejścia dla pieszych nic nie mówi o tym, jak ma się powierzchnia skrzyżowania do przejścia dla pieszych.

szerszon napisał(a):W kwestii ustalenia zasięgu skrzyżowania.


To wynika wprost z definicji ustawowych. Nie ma żadnych przesłanek które pozwalałyby na założenie, że przepisy wykonawcze do jakiejś ustawy modyfikują jakoś zakres pochodzących z niej definicji legalnych. Skrzyżowanie to przecięcie się dwóch dróg (dróg mających jezdnię, droga bez jezdni nie tworzy skrzyżowania). A, jak łopatologicznie tłumaczy się kursantom, droga to wszystko od budynku po lewej do budynku po prawej, ewentualnie od rowu po lewej do rowu po prawej, jak to poza miastem ;-) - chodnik, jezdnia, tory tramwajowe, pobocza, pasy zieleni i tak dalej. Niby czemu wobec tego powierzchnia skrzyżowania miałaby ograniczać się tylko do jezdni, skoro droga to nie tylko jezdnia? Bezsens.


szerszon napisał(a):Umieszczone w określonych miejscach. Dotyczy kierujących poruszających sie po jezdni, a nie po markecie lub pieszych poruszających się po drodze, a nie po przedpokoju.


Jeżeli znaki dotyczące jezdni są umieszczone koło tej jezdni, z prawej strony - to tak. Tak jest z reguły. :-) Chyba, że mówimy o znakach typu "strefa zamieszkania", które dotyczą wszystkich uczestników ruchu na całej szerokości drogi.

Na skrzyżowaniu są różne znaki i sygnały drogowe dotyczące różnych uczestników ruchu i różnych strumieni ruchu - kierowcy samochodów mają swoje, piesi mają swoje, rowerzyści mają swoje (chyba, że są na jezdni, albo mają wspólną sygnalizację z pieszymi), tramwajarze mają swoje (chyba, że tory są w jezdni).

A kierujący ruchem, jak myślisz, kogo dotyczy? ;-) Podpowiem: raczej się nie rozdwoi. :D

Mam nadzieję ,że nie obraziłem ciebie swoim postem.Nie ma grama prywaty.

Widać. Od razu lepiej się rozmawia. Pełen szacun za taką odmianę. :spoko:
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez szerszon » czwartek 16 marca 2017, 00:07

PraktykRuchu napisał(a):
Jeżeli wymalują je na skrzyżowaniu - wówczas jest ono na skrzyżowaniu. Jeżeli wymalują je gdzieś indziej (bo przejścia dla pieszych spotykamy także z dala od skrzyżowania a bywa, że w ogóle poza jezdnią) to wówczas nie jest na powierzchni skrzyżowania. ;-) Definicja przejścia dla pieszych nic nie mówi o tym, jak ma się powierzchnia skrzyżowania do przejścia dla pieszych.


Możesz znaleźć w necie takie kuriozum jak namalowane PdP po przekątnej skrzyżowania. Ale to jeden czy dwa przypadki wobec dziesiątek tysięcy normalnego oznakowania.
Definicja przejścia dla pieszych nic nie mówi o tym, jak ma się powierzchnia skrzyżowania do przejścia dla pieszych.
Jesteś tego pewien. Czy mam ci zacytować odpowiednie definicje ? Czy sam znajdziesz ? Przecież jest wyraźnie napisane, że PdP nie jest na skrzyżowaniu.
To wynika wprost z definicji ustawowych.
Z której definicji ci wynika,że PdP jest na powierzchni skrzyzowania, a nie obok ?
A, jak łopatologicznie tłumaczy się kursantom, droga to wszystko od budynku po lewej do budynku po prawej, ewentualnie od rowu po lewej do rowu po prawej, jak to poza miastem ;-) - chodnik, jezdnia, tory tramwajowe, pobocza, pasy zieleni i tak dalej. Niby czemu wobec tego powierzchnia skrzyżowania miałaby ograniczać się tylko do jezdni, skoro droga to nie tylko jezdnia? Bezsens.
I widać ,że ci takie tłumaczenie zapadło do serca. Jest dyskusja o ruchu pojazdów, a te zazwyczaj jeżdżą po części drogi, która jest dla nich przeznaczona, znaki drogowe też dotyczą pojazdów poruszających się częścią drogi dla nich przeznaczoną ( D-1 i A-7 dla jasności)To kurs jest dla osób chcących zdobyć uprawnienia do kierowania pojazdem, czy dla wszystkich uczestników ?
Jeżeli znaki dotyczące jezdni są umieszczone koło tej jezdni, z prawej strony - to tak.
Te po lewej ignorujesz ? :wink: .
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez PraktykRuchu » czwartek 16 marca 2017, 01:00

szerszon napisał(a):Możesz znaleźć w necie takie kuriozum jak namalowane PdP po przekątnej skrzyżowania. Ale to jeden czy dwa przypadki wobec dziesiątek tysięcy normalnego oznakowania.


Nie musi być po przekątnej skrzyżowania. Wystarczy, że jest wymalowane na przecięciu się dróg - ale poza przecięciem się jezdni.

szerszon napisał(a):Przecież jest wyraźnie napisane, że PdP nie jest na skrzyżowaniu.


Nie, nie ma tam nic takiego napisanego. Przejście dla pieszych to powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi.

szerszon napisał(a):Z której definicji ci wynika,że PdP jest na powierzchni skrzyzowania, a nie obok ?


Z definicji PdP wynika, że nie ma się ona nijak do definicji skrzyżowania.

szerszon napisał(a):Jest dyskusja o ruchu pojazdów, a te zazwyczaj jeżdżą po części drogi, która jest dla nich przeznaczona, znaki drogowe też dotyczą pojazdów poruszających się częścią drogi dla nich przeznaczoną


To nie oznacza, że pozostałe części drogi magicznie przestają istnieć, albo nagle z jakiegoś powodu nie są objęte definicją drogi. ;-)
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez sankila » czwartek 16 marca 2017, 03:38

PraktykRuchu napisał(a):To wynika wprost z definicji ustawowych. Nie ma żadnych przesłanek które pozwalałyby na założenie, że przepisy wykonawcze do jakiejś ustawy modyfikują jakoś zakres pochodzących z niej definicji legalnych.
Żaden akt prawny nie modyfikuje definicji innego aktu prawnego, ani nie ma obowiązku ich stosować. Natomiast każdy - jeśli jest to niezbędne - może wprowadzić własne definicje pojęć lub korzystać z pojęć zapożyczonych z innych aktów prawnych.
Tak powstały choćby droga (trasa) z pierwszeństwem i droga podporządkowana z rozp 170, natomiast skrzyżowanie wielopoziomowe (czyli węzeł drogowy) z rozp. 220, zostało zapożyczone z UoDP,
Niby czemu wobec tego powierzchnia skrzyżowania miałaby ograniczać się tylko do jezdni, skoro droga to nie tylko jezdnia? Bezsens.
Bezsensem to byłoby przecinanie się dróg, łącznie z chodnikami, poboczami, pasami zieleni itd... . Dlatego nie przecinają się drogi, tylko jezdnie, i dlatego nie istnieje definicja powierzchni skrzyżowania, jest tylko "plac utworzony przez przecięcie/połączenie" tychże jezdni.
Ale spoko, jest za to definicja obszaru skrzyżowania, która obejmuje i jezdnie, i przecięcia jezdni, i chodniki, i przejścia - tyle, że nie definiuje on skrzyżowania z ustawy, a skrzyżowanie w powszechnym rozumieniu, czyli "połączenie dróg, umożliwiające zmianę kierunku jazdy".
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez szerszon » czwartek 16 marca 2017, 08:19

PraktykRuchu napisał(a):
Nie musi być po przekątnej skrzyżowania. Wystarczy, że jest wymalowane na przecięciu się dróg - ale poza przecięciem się jezdni.
Czyli co ? Jest na jezdni( jednej) DDR ( jednej)itp...
Z definicji PdP wynika, że nie ma się ona nijak do definicji skrzyżowania.
Cieszę się ,że to zauważyłeś...to teraz zastanów się, czy przejeżdżając za przejście dla pieszych a jeszcze przed drogą poprzeczną( przecięciem się) jesteś już na skrzyżowaniu czy jeszcze przed.
To nie oznacza, że pozostałe części drogi magicznie przestają istnieć, albo nagle z jakiegoś powodu nie są objęte definicją drogi
Oczywiście,że nie nikną. Tylko nie mają znaczenia jeśli chodzi o wzajemne relacje pomiędzy pojazdami.Mam nadzieję,że nie czujesz sie urażony moim postem.

sankila napisał(a): Żaden akt prawny nie modyfikuje definicji innego aktu prawnego, ani nie ma obowiązku ich stosować..
I dlatego skrzyżowanie to skrzyżowanie, a nie jakieś inne skrzyżowania ze 170 vs z ustawy. Jeszcze większy ubaw, gdy ktoś się powołuje na "wytyczne budowy dróg", gdzie jest własna , autorska, niebywale błyskotliwa "definicja" SoRO z obwiednią jako drogą i zazwyczaj z czterema kończącymi sie drogami. Mam nadzieję,że nie czujesz się urażony w związku z przyłapaniem na niekonsekwencji.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez PraktykRuchu » czwartek 16 marca 2017, 08:34

Na niekonsekwencji? :lol:

szerszon napisał(a):Czyli co ? Jest na jezdni( jednej) DDR ( jednej)itp...


Oczywiście, że na jednej jezdni, czy jednej DDR. Przejścia dla pieszych malowane na skrzyżowaniach maluje się jeszcze przed przecięciem się jezdni. Trudno byłoby inaczej. :D

szerszon napisał(a):to teraz zastanów się, czy przejeżdżając za przejście dla pieszych a jeszcze przed drogą poprzeczną( przecięciem się) jesteś już na skrzyżowaniu czy jeszcze przed.


Jak już mówiłem - droga składa się nie tylko z jezdni, więc przecięcie się dróg to nie to samo, co przecięcie się jezdni. To jest tak jasne, że nie ma o czym dyskutować.

szerszon napisał(a):Oczywiście,że nie nikną. Tylko nie mają znaczenia jeśli chodzi o wzajemne relacje pomiędzy pojazdami.


A po drodze poruszają się tylko pojazdy? Policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu kieruje tylko ruchem pojazdów? No, chyba nie...

sankila napisał(a):Żaden akt prawny nie modyfikuje definicji innego aktu prawnego, ani nie ma obowiązku ich stosować.


Nie wydaje mi się, żeby dotyczyło to aktów prawnych zawierających przepisy wykonawcze do jakiejś ustawy. Ale poza tym - zgadza się. Jeżeli definicje legalne odnoszą się do definicji legalnych z innej ustawy, to trzeba to zaznaczyć. Tylko to też nie bardzo ma związek z naszą dyskusją...

sankila napisał(a):Bezsensem to byłoby przecinanie się dróg, łącznie z chodnikami, poboczami, pasami zieleni itd... . Dlatego nie przecinają się drogi, tylko jezdnie


Ustawa mówi co innego.


Reasumując: policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu kieruje ruchem wszystkich uczestników ruchu pokonujących to skrzyżowanie. Pieszych, rowerzystów, motorniczych, pozostałych kierujących i tak dalej. Jak zatrzymujemy auto to robimy to zanim przetniemy jakikolwiek inny strumień ruchu, który ma akurat zezwolenie na ruch. Jasne jak 2+2. Niby dlaczego miałoby być inaczej? Na wszelkie inne teoretyczne rozważania, w tym wyciągnie dyspozycji znaków drogowych czy powoływanie się na jakieś rozporządzenia można spuścić zasłonę milczenia... Jazda autem to nie jest akademicka dyskusja.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez szerszon » czwartek 16 marca 2017, 09:02

PraktykRuchu napisał(a):Na niekonsekwencji? :lol:

Przepraszam najmocniej, jeśli ciebie urażę,ale akurat to nie było do ciebie. Chyba umiesz odróżnić siebie od sankili ? Jeśli tutaj masz problem to jak masz zrozumieć przepisy ? Tylko, bardzo proszę , nie obraź się.
Oczywiście, że na jednej jezdni, czy jednej DDR. Przejścia dla pieszych malowane na skrzyżowaniach maluje się jeszcze przed przecięciem się jezdni.
Albo na skrzyżowaniach albo jeszcze przed..zdecyduj się. Skrzyżowanie to przecięcie, natomiast definicja PdP nic nie wspomina o przecięciu sie.A w jakiej odległości od przecięcia sie jezdni musi być PdP, aby zostało przez ciebie uznane za PdP poza skrzyżowaniem ?
Przepraszam ciebie najmocniej za trudne pytanie.
Jak już mówiłem - droga składa się nie tylko z jezdni, więc przecięcie się dróg to nie to samo, co przecięcie się jezdni. To jest tak jasne, że nie ma o czym dyskutować.
No proszę, czuje sie urażony brakiem odpowiedzi. Czyżbyś się bał kompromitacji ? Nie jest to moim celem, mam nadzieję ,że nie weźmiesz tego do siebie osobiście.
A po drodze poruszają się tylko pojazdy? Policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu kieruje tylko ruchem pojazdów? No, chyba nie...
Jestem chyba obrażony, nie czytasz tego co się do ciebie pisze, albo nie rozumiesz...pisałem o ruchu pojazdów na częściach drogi przeznaczonych dla nich.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez PraktykRuchu » czwartek 16 marca 2017, 15:48

szerszon napisał(a):Przepraszam najmocniej, jeśli ciebie urażę,ale akurat to nie było do ciebie. Chyba umiesz odróżnić siebie od sankili ?

Mój błąd, niedopatrzenie. ;-)

szerszon napisał(a):Albo na skrzyżowaniach albo jeszcze przed..zdecyduj się.


Skrzyżowanie to przecięcie się dróg, a nie przecięcie się jezdni. Więc nie jest to kwestia decyzji. :-)


szerszon napisał(a):A w jakiej odległości od przecięcia sie jezdni musi być PdP, aby zostało przez ciebie uznane za PdP poza skrzyżowaniem ?
Przepraszam ciebie najmocniej za trudne pytanie.

Trudne może dla ciebie. Odpowiedź tkwi w kodeksie i brzmi: przecięcie się jezdni nie ma tu nic do tego. Jeżeli PDP znajduje się poza przecięciem się dróg - to nie jest na skrzyżowaniu. Jeżeli jest na przecięciu się dróg (czyli - w dużym uproszczeniu - w ciągu drogi poprzecznej) to jest na skrzyżowaniu. Proste jak 2+2.

szerszon napisał(a):No proszę, czuje sie urażony brakiem odpowiedzi.
'
Odpowiedź padła. Podlinkować, żebyś mógł znaleźć?

szerszon napisał(a):pisałem o ruchu pojazdów na częściach drogi przeznaczonych dla nich.

A policjant kieruje tylko ruchem pojazdów na częściach drogi przeznaczonych dla nich? ;-) Radzę poczytać, co jest w tytule wątku i trzymać się tematu dyskusji. Znaczące odbieganie od niego jest tu źle widziane.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez sankila » czwartek 16 marca 2017, 19:42

PraktykRuchu napisał(a):Nie wydaje mi się, żeby dotyczyło to aktów prawnych zawierających przepisy wykonawcze do jakiejś ustawy.
Wszystkich.

Reasumując: policjant kierujący ruchem na skrzyżowaniu kieruje ruchem wszystkich uczestników ruchu pokonujących to skrzyżowanie. Pieszych, rowerzystów, motorniczych, pozostałych kierujących i tak dalej [...] Na wszelkie inne teoretyczne rozważania, w tym wyciągnie dyspozycji znaków drogowych czy powoływanie się na jakieś rozporządzenia można spuścić zasłonę milczenia... Jazda autem to nie jest akademicka dyskusja
. Z tym się zgadzam i dlatego uważam, że na tej odpowiedzi powinna się zakończyć:
sankila napisał(a): Raczej wjazdu na skrzyżowanie dróg równorzędnych. Otworzony ruch poprzeczny dotyczy i drogi, i przejścia, więc tu należało stanąć.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez PraktykRuchu » czwartek 16 marca 2017, 19:52

sankila napisał(a): Wszystkich.

Z ciekawości spytam swojego prawnika przy najbliższej okazji. Ale wydaje mi się, że akt wykonawczy wydany do jakiegoś aktu prawnego przyjmuje a priori zestaw definicji legalnych tego aktu... No, ale to bez żadnego praktycznego znaczenia w tym momencie.


sankila napisał(a):. Z tym się zgadzam i dlatego uważam, że na tej odpowiedzi powinna się zakończyć:

Oczywiście. Przecież to absurd, żeby roztrząsać tak oczywiste sprawy, których kursanci uczą się na drugiej godzinie teorii. :roll: Pomijam już mylenie jezdni z drogą... to jest tłuczone na technice w IV klasie podstawówki, jak się zdaje na kartę rowerową. :eek2:

Temat moim zdaniem do zamknięcia. Inaczej znów szerszon coś napisze i wątek będzie bezużyteczny, bo ludzie będą mieli mętlik w głowach.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez szerszon » czwartek 16 marca 2017, 21:31

PraktykRuchu napisał(a):Mój błąd, niedopatrzenie. ;-)
Wybaczę ci...
Skrzyżowanie to przecięcie się dróg, a nie przecięcie się jezdni. Więc nie jest to kwestia decyzji.
Zaraz, przecinają się jezdnie i tam jest powierzchnia skrzyżowania. Czy w miejscu PdP przecinają ci się jezdnie skrzyżowania ? Czy pojazdy na wysokości PdP stosuję się jeszcze do Art 25, czy już nie ?
Trudne może dla ciebie. Odpowiedź tkwi w kodeksie i brzmi: przecięcie się jezdni nie ma tu nic do tego. Jeżeli PDP znajduje się poza przecięciem się dróg - to nie jest na skrzyżowaniu. Jeżeli jest na przecięciu się dróg (czyli - w dużym uproszczeniu - w ciągu drogi poprzecznej) to jest na skrzyżowaniu. Proste jak 2+2.
Nie odpowiedziałeś w jakiej odległości musi być PdP od przecięcia się jezdni, aby traktować je jako poza skrzyżowaniem A co ci się przecina poza jezdniami drogi ?
Odpowiedź padła. Podlinkować, żebyś mógł znaleźć?
Powtórzę. Co ci się przecina na skrzyżowaniu poza jezdniami ?
A policjant kieruje tylko ruchem pojazdów na częściach drogi przeznaczonych dla nich?
Jeśli chodzi o policjnta to za bardzo sie nie czepiam. Tu wynikły inne oryginalne treści, z którymi polemizuję, a ty unikasz jak możesz konkretnych odpowiedzi. czuję sie urażony.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez PraktykRuchu » czwartek 16 marca 2017, 23:31

szerszon napisał(a):Zaraz, przecinają się jezdnie i tam jest powierzchnia skrzyżowania.

Rozmawiamy o przepisach, a nie o prywatnych filozofiach. Przepisy mówią jasno: skrzyżowanie to przecięcie się dróg. Powinieneś wiedzieć, co to jest droga i z czego się składa. Jak sobie to odświeżysz, to odpowiedzi na resztę twoich pytań przestaną być tajemnicą.
PraktykRuchu
 
Posty: 633
Dołączył(a): niedziela 11 grudnia 2016, 22:36

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez szerszon » piątek 17 marca 2017, 00:06

Powtarzam pytanie. Co ci sie przecina poza jezdniami? Dodatkowe pytanie , co ci się przecina w miejscu PdP ?
Polecam nie manipulować definicją skrzyżowania. :wink:
Kolejne pytania na które nie odpowiedziałeś.
O znakach po lewej.
O odległości PdP od przecięcia sie jezdni.
Czy zrozumiałeś, iz definicji przejścia dla pieszych jest mowa o jezdni, a nie o jezdniach ?
Możesz podać cytaty swoich odpowiedzi, ponieważ ich jakoś nie zauważyłem.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez JAKUB » piątek 17 marca 2017, 02:42

PoRD napisał(a): ..1) droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;
...
10) skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową, z drogą stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze lub z drogą wewnętrzną;
... w Warszawie już są sprzedane pobocza, chodniki i trawniki wraz z całymi dobrodziejstwem tam występującym?
sankila napisał(a):...żeby JAKUB się nauczył rozumieć przepisy.
No bo ja,...
z prowincji jestem,...
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Ruch kierowany przez policjanta

Postprzez szerszon » piątek 17 marca 2017, 09:25

10) skrzyżowanie – przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie,
Może to lepiej zaznacz...
Poza tym mógłbyś pomóc koledze w odpowiedziach na moje pytania.
Czy srebrny pojazd jest już na skrzyżowaniu czy jeszcze przed ?
Obrazek
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości