sankila napisał(a):Stojącemu pojazdowi raczej nie da się utrudnić ruchu.
Nie tylko da się, co może dojść do nieustąpienia pierwszeństwa. Wystarczy, że pojazd spróbuje ruszyć a zachowanie pieszego spowoduje, że będzie musiał się zatrzymać(zeby go nie rozjechać). Każde zatrzymanie to istotna zmiana prędkości(nawet z prędkości 1km/h).
sankila napisał(a):Jeśli pieszy - korzystając z unieruchomienia pojazdu -
jest to unieruchomienie wynikające z przepisów ruchu drogowego tzn., że pojazd stoi tylko dlatego, że w danej chwili upewnia się co do możliwości wjazdu na drogę z pierwszeństwem.
sankila napisał(a):to kierowca nie może ruszyć i go rozjechać "bo ma wolną drogę poprzeczną"
To wynika z Art. 3. PoRD, pod który dopasować odpowiednie przepisy kodeksu karnego.
sankila napisał(a):Co do przechodzenia przed/za samochodem - zależy od pojazdu i rozwagi pieszego
Zależy od okoliczności, w jakich pojazd stoi. Pieszy widząc pojazdy zatrzymujące się co jakiś czas powinien ocenić, czy przekraczając jezdnię nie zaburzy płynności ruchu(nie utrudni go) - w szczególności obowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pojazdowi. Wchodząc na jezdnię warunkowo(!), ciąży na nim odpowiedzialność za ewentualne stworzenie zagrożenia b.r.d.
szymon1977 napisał(a):Jak pieszy przechodzi to samochod nie moze ruszyc.
Może ruszyć, tylko daleko nie pojedzie a wtedy wychodzi na to, że pieszy nie ustąpił pierwszeństwa, bo kierowca zmuszony był nie narażać pieszego na utratę zdrowia a tym samym zmuszony został do zatrzymania.