Tramwaje - podsumowanie

Zanim zadasz pytanie, sprawdź czy już wcześniej ktoś nie udzielił na nie odpowiedzi. W tym dziale znajdziesz aktualne odpowiedzi na powtarzające się pytania.

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Tramwaje - podsumowanie

Postprzez miros » czwartek 28 września 2006, 15:39

Tutaj macie podsumowanie tematu dotyczącego pierwszeństwa tramwajów

Tramwaj na drodze równorzędnej: W tej sytuacji tramwaj zawsze i przed wszystkimi ma pierwszeństwo.

Tramwaj na drodze ze znakami: Tramwaj musi stosować się do znaków, tzn. jeżeli my jesteśmy na pierwszeństwie, a tramwaj na podporządkowanej, to my jedziemy, a tramwaj czeka. UWAGA: Jeżeli my i tramwaj jesteśmy na pierwszeństwie i nawet jeśli my jedziemy prosto, a tramwaj skręca w lewo, to my ustępujemy pierwszeństwa tramwajowi. Tak, więc na drodze z pierwszeństwem tramwaj jedzie przed wszystkimi i podobnie na podporządkowanej: tramwaj puszcza pojazdy z drogi z pierwszeństwem i przejeżdża przed wszystkimi z drogi podporządkowanej.

Tramwaj na drodze z sygnalizacją świetlną: Tramwaj stosuje się do sygnalizacji, tzn. jeżeli ma zielone to jedzie, jeżeli czerwone to stoi, ale UWAGA: w takim wypadku, nawet jeśli mamy zielone światło, tramwaj ustępuje nam pierwszeństwa tylko wtedy, gdy my jedziemy prosto. Jeżeli skręcamy gdziekolwiek mając zielone światło, musimy ustąpić pierwszeństwa tramwajowi.

Ktoś w pewnym wątku podał przykład następującej sytuacji: Skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, zielone światło. My skręcamy w prawo, a tramwaj z przeciwka skręca w lewo (czyli w tą samą stronę co my). Kto ma pierwszeństwo ? Padła odpowiedź, że tramwaj, ponieważ na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną tramwaj mając zielone światło ustępuje pierwszeństwa tylko pojazdom jadącym na wprost. Czyli jeżeli my jechalibyśmy na wprost, tramwaj musiałby nas przepuścić, ale skręcając w prawo, to my puszczamy tramwaj.

Rondo tylko ze znakiem C-12 (rondo): Tramwaj zawsze ma pierwszeństwo, obojętnie czy dopiero zamierza wjechać na rondo czy już na nim jest.

Rondo ze znakiem C-12 i A-7 (rondo i ustąp pierwszeństwa): Tramwaj ustępuje pierwszeństwa tym, którzy już są na rondzie, ale gdy już na nie wjedzie to ma bezwzględne pierwszeństwo przed wszystkimi.

Rondo ze znakiem C-12 i sygnalizacją świetlną (rondo i sygnalizacja): Tramwaj czeka na zielone światło i gdy się ono zapali ma pierwszeństwo wszędzie i przed wszystkimi.


a tutaj link do oryginalu:
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=7192

--------------------------------------------------------------------
Podziękowania dla "laki"
Avatar użytkownika
miros
 
Posty: 2049
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:55
Lokalizacja: warszawa

Powrót do Najczęściej zadawane pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości