Egzamin kat.A- na starych czy nowych zasadach?

Zanim zadasz pytanie, sprawdź czy już wcześniej ktoś nie udzielił na nie odpowiedzi. W tym dziale znajdziesz aktualne odpowiedzi na powtarzające się pytania.

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Egzamin kat.A- na starych czy nowych zasadach?

Postprzez ella » piątek 18 stycznia 2013, 14:19

http://www.szkola-jazdy.pl/aktualnosci/single/id/1778

Portal Motogen opublikował niedawno pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, z którego wynika, że jeżeli zaczęło się kurs na prawo jazdy przed 19 stycznia, to egzamin można będzie zdawać również na starych zasadach. – To pomyłka – dementuje resort.
Pismo Rzecznika Praw Obywatelskich było odpowiedzią na pytanie, co będzie z osobami, które rozpoczęły kurs na prawo jazdy przed wejściem w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami. Na jakich zasadach będą zdawać egzamin?

„Zgodnie z art. 134 ustawy o kierujących pojazdami, szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy prowadzone w dniu wejścia w życie ustawy w formie kursu lub zajęć szkolnych jest kontynuowane na podstawie dotychczasowych przepisów” – czytamy w piśmie z biura RPO. „Zatem, nawet jeśli do 19 stycznia 2013 r. nie uzyska Pan prawa jazdy kategorii A, ale będzie Pan w trakcie szkolenia lub uzyska Pan zaświadczenie o ukończeniu szkolenia, będzie mógł Pan przystąpić do egzaminu sprawdzający na dotychczasowych zasadach (tj. na podstawie przepisów ustawy – prawo o ruchu drogowym) w terminie późniejszym, nawet po wejściu w życie nowej ustawy.” Pod pismem podpisała się Jolanta Koczarowska, główny specjalista.

O komentarz poprosiliśmy Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W odpowiedzi czytamy: „W mediach elektronicznych została opublikowana opinia Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie trybu przystępowania do egzaminu na prawo jazdy kat. A, w przypadku rozpoczęcia kursu w szkole nauki jazdy przed 19 stycznia 2013 r. W piśmie RPO została wyrażona błędna opinia, według której rozpoczęcie szkolenia na prawo jazdy kategorii A przed dniem 19 stycznia 2013 r. będzie uprawniać do złożenia egzaminu państwowego na prawo jazdy kategorii A na dotychczasowych zasadach, tj. na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.

W opinii Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich błędnie powołało się na art. 134 ustawy o kierujących pojazdami, który odnosi się do szkolenia osób ubiegających się o uprawnienie do kierowania pojazdami, a nie do egzaminu na prawo jazdy. Na dotychczasowych zasadach prowadzi się wyłącznie szkolenie osób ubiegających się o wydanie praw jazdy, a nie egzamin państwowy.

Zgodnie z art. 134 ust. 1 szkolenie osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy prowadzone w dniu wejścia w życie ustawy w formie kursu lub zajęć szkolnych jest kontynuowane na podstawie dotychczasowych przepisów.

Natomiast art. 134 ust. 2 ww. ustawy mówi o zaświadczeniu o ukończeniu szkolenia dla osób ubiegających się o wydanie prawa jazdy, które zachowuje ważność w zakresie, w jakim zostało wydane. Zaświadczenie to będzie dokumentem potwierdzającym ukończenie określonego szkolenia i uprawniającym do przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy.

Wraz z wejściem w życie z dniem 19 stycznia 2013 r. ustawy o kierujących pojazdami egzamin państwowy na prawo jazdy będzie przeprowadzany wyłącznie na nowych zasadach, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach, określonymi w rozdziale 3 Egzamin państwowy, rozdziale 4 Warunki i tryb przeprowadzania części teoretycznej egzaminu państwowego oraz rozdziale 5 Warunki i tryb przeprowadzania części praktycznej egzaminu państwowego.”

Jednocześnie MTBiGM wystąpiło do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o sprostowanie opinii w sprawie zasad zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Niestety, to nie jedyny problem związany z nową ustawą. Wprowadza ona nowe kategorie prawa jazdy - A2 i AM. Pojawiła się nawet szeroko komentowana nowelizacja rozporządzenia dotyczącego warunków technicznych, jakie muszą spełniać pojazdy wykorzystywane do nauki tych kategorii. Okazuje się jednak, że żaden z OSK nie może uruchomić szkolenia kategorii A2 i AM. Dlaczego? Bo nie ma takich instruktorów!

Dotychczas przepis obowiązującego rozporządzenia w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. 2005.217.1834) w §65 ust. 1 pkt 3 regulował kwestie uprawnień w taki sposób, że instruktor kategorii A uzyskiwał automatycznie uprawnienia instruktora kategorii A1. Twórcy obecnych przepisów zapomnieli zapisać, że instruktor kat. A spełnia wymagania dla A2 i AM. Zatem takich instruktorów nie ma. Gdyby ktoś chciał zrobić kurs na instruktora A2 i AM i zdając egzamin państwowy uzyskać uprawnienia, również napotka na problem. Nie ma żadnego OSK, który mógłby przeprowadzić taki kurs. Dlaczego? Bo jednym z elementów szkolenia instruktora są obserwacje prowadzonego szkolenia. A co można obserwować, skoro nie ma komu prowadzić kat. A2 i AM?
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Powrót do Najczęściej zadawane pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości