Jakie znaki informują o wjeździe w obszar zabudowany?

Zanim zadasz pytanie, sprawdź czy już wcześniej ktoś nie udzielił na nie odpowiedzi. W tym dziale znajdziesz aktualne odpowiedzi na powtarzające się pytania.

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Jakie znaki informują o wjeździe w obszar zabudowany?

Postprzez scorpio44 » niedziela 14 czerwca 2009, 18:34

Jakie znaki informują o wjeździe w obszar zabudowany?

Otóż obecnie (od kilku już lat) jedynymi znakami oznaczającymi początek i koniec obszaru zabudowanego są znaki D-42 i D-43:
Obrazek
ObrazekNatomiast znaki E-17a i E-18a:
Obrazek
Obrazek
oznaczają tylko i wyłącznie początek i koniec miejscowości, nie niosąc żadnych informacji w kwestii tego, czy obszar jest zabudowany, czy niezabudowany.Jeszcze parę lat temu tablice z nazwami miejscowości były zielone (jak teraz) lub białe i wtedy biała tablica oznaczała jednocześnie wjazd do obszaru zabudowanego, ponadto różne opracowania dotyczące znaków drogowych zdają się nie zauważać tego, że sytuacja się dawno zmieniła, podając dalej nieaktulne już dane, stąd też bardzo często rodzą się wątpliwości. Mało tego – białe tablice z nazwami miejscowości (które zostały przez przeoczenie?) dalej można niestety gdzieniegdzie spotkać i wprowadzają tylko zamęt. Prawda jest jednak taka, że nie mają dzisiaj one żadnego znaczenia.

Warto przy okazji zaznaczyć, że znaki D-42 i D-43 odwołują obowiązujące wcześniej ograniczenia (podwyższenia) prędkości. A zatem (jeżeli nie ma kolejnego znaku ograniczenia) po minięciu D-42 zawsze dopuszczalna prędkość to 50 km/h (a między 23.00 a 5.00 – 60 km/h), a po minięciu D-43 – 90 km/h.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Powrót do Najczęściej zadawane pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość