gumik napisał(a):Jednolity system musi być odgórnie ustalony, bo inaczej zawsze ktoś będzie miał swój pomysł. Skoro Ci na górze się nie mogą dogadać, to o czym my tu marzymy? Jednolitości nie będzie.
jak sygnalizować na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym już zostało ustalone, jednak jak to u nas bywa z egzekwowaniem bywa różnie:
1. W grudniu 2016 roku głośne orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (sygn. akt II SA/Gl 888/16), z którego wynikało, że wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie może sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem.
2. W styczniu 2018 roku podobny problem rozstrzygał sąd w Lublinie (sygn. akt III SA/Lu 326/17). Sprawa dotyczyła egzaminu na prawo jazdy zakończonego niepowodzeniem. Według egzaminatora, błąd zdającego polegał na braku zasygnalizowania zmiany kierunku jazdy w lewo podczas przejazdu przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Zdający wygrał sprawę.
3. Pod koniec lutego 2020 r. wyrok ten podtrzymał Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I OSK 2025/18), oddalając skargę egzaminatora.
4. Wyrok NSA jest prawomocny, kończy sprawę i reguluje sposób sygnalizowania na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.
podsumujmy:
1. skrzyżowanie jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym w rozumieniu prawa, gdy jest oznaczone znakiem nakazu C-12 (czy wysepka na środku tego skrzyżowania jest podwyższona, czy ma tylko obszar wyłączony z ruchu w postaci czerwonej powierzchni, czy owo skrzyżowanie jest duże, średnie czy małe - nie ma znaczenia, liczy się znak) i poniższe zasady mają tylko wtedy zastosowanie.
2. wjazdu na takie skrzyżowanie nie sygnalizujemy z wyjątkiem zjazdu pierwszym zjazdem - prawy kierunkowskaz.
3. nie sygnalizujemy skrętu w lewo lub zawracania lewym kierunkowskazem.
4. zjazd zawsze sygnalizujemy prawym kierunkowskazem.
i tak powinno być od 2020 roku.