parkowanie roweru

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

parkowanie roweru

Postprzez jjaacc » piątek 21 października 2005, 20:56

Czy zakaz postoju i zakaz zatrzymywania dotyczą rowerów? Powiedzmy że zaparkowanych na chodniku.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez ella » piątek 21 października 2005, 21:27

Znak ten dotyczy pojazdów. A rower to też pojazd. Więc wydaje mi się, że nie można.
Ale i tak nikt nie parkuje na chodniku nawet jak nie ma znaków zakazu.
Po prostu rower by zniknął :wink: :lol:
Ja parkuję w rowerowni więc może sie mylę i można na chodniku :wink:
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » piątek 21 października 2005, 23:07

Tak samo teoretycznie dotyczy, jak teoretycznie nie wolno jeździć rowerem po chodniku. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez njoy » poniedziałek 24 października 2005, 08:11

Ale jak jest przepis, że pojazdy muszą używać świateł mijania w okresie zimowym, to nie jest to wymagane od rowerów. Tak więc rower to pojazd tylko "sprawny inaczej"
njoy
 
Posty: 198
Dołączył(a): środa 08 czerwca 2005, 07:56

Postprzez scorpio44 » poniedziałek 24 października 2005, 09:54

njoy napisał(a):Ale jak jest przepis, że pojazdy muszą używać świateł mijania w okresie zimowym, to nie jest to wymagane od rowerów. Tak więc rower to pojazd tylko "sprawny inaczej"

Akurat przepis dotyczący świateł nie dotyczy rowerów tylko dlatego, że rowery nie mają świateł mijania. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez njoy » poniedziałek 24 października 2005, 14:02

Ale mogą mieć światła dzienne, co w połączeniu z pozycyjnym z tyłu dałoby połowę mniej potrąceń rowerów w okresie jesienno-zimowym. Trzeba tylko chcieć to wyegzekwować.
njoy
 
Posty: 198
Dołączył(a): środa 08 czerwca 2005, 07:56

Postprzez Road_Driver » środa 26 października 2005, 23:00

ella napisał(a):Ja parkuję w rowerowni (..)


Co to jest?

scorpio44 napisał(a):Tak samo teoretycznie dotyczy, jak teoretycznie nie wolno jeździć rowerem po chodniku. ;)


Jeśli nie ma drogi dla rowerów?
Dzieciaki bez kart rowerowych raczej nie będą sunąć ulicą.


Co do pytania z tematu.
Odkąd pamiętam przymocowuję rower do różnych badziewi przy chodniku (np. idąc do sklepu) również tam gdzie został umieszczony taki znak i nigdy nie miałem przez to problemów.. Czy jednak rzeczywiście nie łamałem prawa? Przyznam się że nie wiem.
Avatar użytkownika
Road_Driver
 
Posty: 58
Dołączył(a): wtorek 25 października 2005, 17:41

Postprzez ella » środa 26 października 2005, 23:10

ella napisał:
Ja parkuję w rowerowni (..)


Co to jest?

To takie spwecjalne miejsce zrobione w jednym piwnicznym pomieszczeniu w bloku z mocnymi drzwiami i kłódami, gdzie kilka osób parkuje swoimi pojazdami na noc i w czasie kiedy pojazdu nie uzywa :lol:
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Road_Driver » środa 26 października 2005, 23:16

ella napisał(a):To takie spwecjalne miejsce zrobione w jednym piwnicznym pomieszczeniu w bloku z mocnymi drzwiami i kłódami, gdzie kilka osób parkuje swoimi pojazdami na noc i w czasie kiedy pojazdu nie uzywa :lol:


Schowek? Kumam

Zastanawiałem się już czy Warszawa wyprzedziła Kraków w parkingach dla rowerów XD
Avatar użytkownika
Road_Driver
 
Posty: 58
Dołączył(a): wtorek 25 października 2005, 17:41

Postprzez ella » środa 26 października 2005, 23:21

Zastanawiałem się już czy Warszawa wyprzedziła Kraków w parkingach dla rowerów XD

Nie wiem jak jest w Krakowie ale u nas coraz wiecej pojawia się speclajnych stojaków na rowery na parkingach przed hipermarketami.
I nie tylko :wink:
U mnie na parkingu przed pracą też są i można sobie przywiązać rowerek.

Jest też jeden parking strzeżony w parku w Powsinie :wink:
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez jjaacc » środa 26 października 2005, 23:33

Może powiecie że nie mam czego się czepić ale wydaje mi się że roweru w ogóle nie można parkować na chodniku. Przynajmniej tak wynika z ustawy. Poczytajcie proszę „Zatrzymanie i postój”.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez scorpio44 » czwartek 27 października 2005, 10:42

Road_Driver napisał(a):
scorpio44 napisał(a):Tak samo teoretycznie dotyczy, jak teoretycznie nie wolno jeździć rowerem po chodniku. ;)

Jeśli nie ma drogi dla rowerów?
Dzieciaki bez kart rowerowych raczej nie będą sunąć ulicą.

W świetle przepisów, więc powtarzam: teoretycznie (bo to jeden z najbardziej martwych przepisów), na rowerze po chodniku można jechać w dwóch wypadkach:
1) tylko przy drodze, na której dopuszczalna prędkość wynosi więcej niż 60 km/h, a szerokość chodnika wynosi 2 m;
2) kiedy opiekujemy się osobą kierującą rowerem, która ma poniżej 10 lat.
I z tego można wyciągnąć dwa wnioski:
1) dziecko poniżej 10 lat (teoretycznie) w ogóle nie może jeździć na rowerze samo bez opieki;
2) ustawodawca najwyraźniej zakłada, że każde dziecko w wieku powyżej 10 lat ma kartę rowerową i może jechać ulicą.

jjaacc napisał(a):Może powiecie że nie mam czego się czepić ale wydaje mi się że roweru w ogóle nie można parkować na chodniku. Przynajmniej tak wynika z ustawy. Poczytajcie proszę „Zatrzymanie i postój”.

A co z art. 47, pkt. 2 w tym rozdziale?
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez jjaacc » czwartek 27 października 2005, 17:08

Ano faktycznie jest tam coś o rowerach. Czyli można parkować na chodniku ale przy krawędzi jezdni? Nie można oprzeć roweru np. o budynek który przylega do chodnika?
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez scorpio44 » czwartek 27 października 2005, 23:18

Nie zagłębiajmy się aż tak bardzo, jak to wygląda teoretycznie, bo i tak wiadomo, że jest to czysta teoria. Nikt nie karze za jazdę rowerem po chodniku i karać nie będzie (chociaż teoretycznie mają prawo), a kiedy chodzi o postawienie roweru itp., to tym bardziej. Wtedy rower wręcz nie jest już traktowany jako pojazd, ale bardziej jako przedmiot.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Road_Driver » piątek 28 października 2005, 00:39

scorpio44 napisał(a):Nikt nie karze za jazdę rowerem po chodniku i karać nie będzie(..)


Jeśli jedziesz za szybko, bez trzymanki, bez przeprowadzenia roweru przez przejście dla pieszych, itd. (czyli pozornie stwarzasz zagrożenie) czasami jakieś stojki starają się ciebie zatrzymać by wlepić mandat :roll: Chociaż mało który 'doświadczony' rowerzysta jest na tyle głupi by się zatrzymać.
Avatar użytkownika
Road_Driver
 
Posty: 58
Dołączył(a): wtorek 25 października 2005, 17:41

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 115 gości