przez krzychw » wtorek 05 sierpnia 2008, 20:25
PRAWO JAZDY WE FRANCJI - KATEGORIE, EGZAMINY
Oczywiście nie istnieją żadne przeciwwskazania, żeby Polak mieszkający we Francji uczestniczył w kursie przygotowującym, a następnie, żeby zdawał egzamin z prawa jazdy. Jeśli chodzi o samo prawo jazdy, w pierwszej kolejności zajmiemy się przedstawieniem podstawowych kategorii prawa jazdy ważnych we Francji. Następnie poruszone zostaną kwestie związane z kradzieżą, zgubieniem prawa jazdy. A wreszcie Czytelnicy zostaną zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi odebrania prawa jazdy, jego zawieszenia i funkcjonowaniem tzw. systemu punktowego. Ponieważ problematyka jest dosyć szeroka temu tematowi poświęcone zostaną trzy kolejne artykuły.
Kategorie prawa jazdy we Francji
We Francji podobnie jak w Polsce istnieje kilka kategorii prawa jazdy. Najpopularniejsze z nich to prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, C, D, E.
Osoby starające się o uzyskanie prawa jazdy muszą obowiązkowo przejść badanie lekarskie przed departamentalną komisją medyczną oraz zdać egzamin, który składa się z dwóch części: teoretycznej, tzw. code i części praktycznej zróżnicowanej w zależności od kategorii prawa jazdy. W przypadku zdania egzaminu, egzaminator dostarcza egzaminowanemu tymczasowe prawo jazdy tzw. feuille rose, którym kierowca może posługiwać się w przeciągu dwóch miesięcy zanim otrzyma ostateczne prawo jazdy. Feuille rose nie pozwala na prowadzenie pojazdów za granicą Francji.
Prawo jazdy kategorii B
O prawo jazdy kategorii B mogą się starać osoby, które ukończyły co najmniej 17 i pół roku życia lub w przypadku przygotowania prawa jazdy w ramach wcześniejszej nauki jazdy (apprentissage anticipé de la conduite) również osoby, które ukończyły 16 lat.
Prawo jazdy tej kategorii pozwala prowadzić pojazdy o masie całkowitej mniejszej lub równej 3,5 tony zawierające maksymalnie dziewięć miejsc siedzących, w tym miejsce kierowcy.
Prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie pojazdów z przyczepą o masie całkowitej nie przekraczającej 750 kg, a jeśli masa całkowita przekracza 750 kg, waga przyczepy nie może być większa od wagi pojazdu i całkowitej masy pojazdu wraz z przyczepą i nie może przekraczać 3,5 tony. Jeśli masa całkowita przekracza te granice do kierowania takim pojazdem należy posiadać prawo jazdy kategorii E.
Prawo jazdy kategorii B pozwala również prowadzić tzw. tricycles i quadricycles napędzane silnikiem. A jeśli prawo jazdy zostało wystawione co najmniej dwa lata temu posiadacz może również prowadzić motocykle lekkie o pojemności cylindra nie przekraczającej 125 cm3 i których moc nie przekracza 11 kW.
Aby uzyskać prawo jazdy należy w pierwszej kolejności przejść przez egzamin pisemny tzw. code. Jego zdanie otwiera drogę do pięciu egzaminów praktycznych, w okresie 2 lat od daty otrzymania zgody na podejście do egzaminów. W przypadku uzyskiwania prawa jazdy w drodze apprentissage anticipé de la conduite, okres na zdanie egzaminów praktycznych wynosi 3 lata.
Jeśli osoba zdała egzamin teoretyczny starając się o inną kategorię prawa jazdy, jest ona z niego zwolniona i pozostaje jej do zdania część praktyczna.
Egzamin praktyczny składa się z pięciu elementów. Jednym z nich jest tzw. parcours, czyli odpowiednik polskiej jazdy po mieście trwający około 20 minut.
Osoby zdające egzamin praktyczny mogą zażyczyć sobie, by zdawać go na samochodzie posiadającym automatyczne sprzęgło lub automatyczną skrzynię biegów. Po pozytywnym zdaniu egzaminu osoby takie będą mogły prowadzić jedynie samochody wyposażone w automatyczne sprzęgło lub automatyczną skrzynię biegów, chyba że uprawniony do tego ekspert zgodzi się na rozszerzenie prawa jazdy również na inne pojazdy.
Prawo jazdy kategorii B1
Prawo jazdy kategorii B1 obejmuje tzw. tricycles et quadricycles, czyli pojazdy trzykołowe i czterokołowe, których moc nie przekracza 15 kW, a ciężar 550 kg. Starać o tę kategorię prawa jazdy mogą się osoby po ukończeniu 16 lat.