Egzamin za granicą

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Egzamin za granicą

Postprzez jarmal » piątek 01 sierpnia 2008, 13:15

Jestem kursantem i za pewien czas czeka mnie egzamin na prawko. Trochę czytam na ten temat i choć zakres rzeczy jakie trzeba się nauczyć wygląda zupełnie normalnie to przerażają mnie statystyki zdawalności. Statystyczna szansa zdania 30%, konieczność przejścia 3, 4 egzaminów by otrzymac papier, fakt że osoby jeżdżące poprawnie nie są w stanie przejść egzaminu bez stosownego przygotowania wydaje się dla mnie ogromną patologią. Zresztą zapewnie nie mnie jednemu.
Ciekaw jestem jak to wygląda egzamin w innych krajach, szczególnie jak to wygląda w krajach starej Unii. Jak wyglądają tam nauki? Ile godzin trzeba mieć wyjeżdzonych. Czy otrzymanie prawa jazdy jest tam równie ciężkie jak w Polsce? Czy oblewają tam na takich rzeczach jak mało dynamiczna jazda, zbyt długą jazdę lewym pasem, najechanie na ciągłą linię? Jakie są ostateczne statystyki zdawalności?

Może ktoś coś wie i podzieli się wiedzą

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
jarmal
 
Posty: 163
Dołączył(a): piątek 01 sierpnia 2008, 09:25
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

Re: Egzamin za granicą

Postprzez cman » piątek 01 sierpnia 2008, 14:02

jarmal napisał(a):Czy oblewają tam na takich rzeczach jak mało dynamiczna jazda...

Nie wiem gdzie i jak dokładnie, ale w Niemczech jak najbardziej - niestety w przeciwieństwie do Polski...
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Irlandia

Postprzez piotr.komon » piątek 01 sierpnia 2008, 18:20

Witam!
W irlandii system wydawania prawa jazdy jest szalenie prosty ale nadchodza dla irlandczykow utrudnienia.
Do niedawna wystarczylo zdac egzamin teoretyczny i otrzymac Provisional Driving Licence i juz mozna bylo jezdzic z naklejona na przedniej i tylnej szybie czerwona litera L na bialym tle. L-ka musi byc co najmniej 15 cm wysoka a grubosc czcionki co najmniej 2 cm. Tymczasowe prawo jazdy wydawane bylo na 2 lata, w przeciagu ktorych trzeba bylo podejsc do egzaminu praktycznego. Bawet po oblanym egzaminie wciaz mozna bylo jezdzic odnawiajac w/w prawko na nastepone 2 lata!!!
Od 1 lipca tego roku wprowadzono ograniczenia dla L-kowiczow. Wciaz jednak moga oni prowadzic, jedynie jednak pod okiem kogos posiadajacego prawo jazdy "pelne" co najmniej przez okres 2 lat.

W irlandii nie ma obowiazkowej liczby godzin nauki jazdy. Trzeba jednak odczekac 6 miesiecy od daty uzyskania "Learner Permit" (stare Provisonal Driving Licence.). Jest to czas na odbycie stosownej praktyki.

Sam egzamin wyglada nastepujaco:

Samochodem wlasnym lub wypozyczonym ze szkoly nauki jazdy przyjezdzamy do centrum egzaminacyjnego. Aplikant udaje sie na spotkanie z egzaminatorem ktory zadaje mu 3-4 pytania ogolne z przepisow ruchu drogowego oraz 3-4 znaki drogowe. Nastepnie udaja sie do samochodu gdzie trzeba pokazac plyny: hamulcowy, wspomagania kierownicy, sprzegla (jezeli jest), chlodnicy, spryskiwaczy oraz jak sprawdzic i uzupelnic olej.
Nastepnie aplikant wsiada do auta, zapala silnik i obserwuje egzaminatora ktory sprawdzi kierunkowskazy i swiatla stop.
Juz w aucie egzaminatory zapyta o obsluge wewnetrzna pojazdu wiec: swiatla awaryjne, podgrzewanie/nawiew przedniej/tylnej szyby, klakson, klimatyzacja jezeli jest.

I w droge!

Egzamin trwa okolo 35-40 min. Nie ma placu manewrowego. Jedyne 3 manewry wykonywane gdzies na miescie to zawracanie na trzy, cofanie zza rogu, ruszanie pod gore.
Egzamin jest banalnie prosty jednak ze wzgledu na brak obowiazkowego treningu zdawalnosc waha sie na poziomie 50 %.

Pozdrawiam
Piotr Komon, CEO Better Driving School Ltd.
piotr.komon
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 01 sierpnia 2008, 18:03
Lokalizacja: Irlandia

Postprzez krzychw » piątek 01 sierpnia 2008, 21:40

W Belgii system jest bardziej rozbudowany kilka opcji. Możesz iść na kurs praktyczny i teoretyczny zapłacić i reszta jak u nas.
Możesz zaliczyć egzamin teoretyczny externistycznie po francusku lub flamandzku niestety choc podobno można z tłumaczem jeśli pozytywnie można jeździć oznakowanym samochodem przez 6 miesięcy w obecności kierowcy posiadającego uprawnienia i wtedy podejść do egzaminu lub jeździć oznakowanym autem 9 miesięcy i podejść do egzaminu opcja najtańsza. http://gazetka.home.pl/undercategory,148.html -a tu jest opisana jedna z możliwości jeszcze inna.

Jeśli chodzi o sprawy motoryzacyjne to piękny kraj tablica rejestracyjna jest jak dowód osobisty dostajesz do końca życia chyba ze sie przeprowadzisz. Przekładasz ja tylko z samochodu do samochodu. Kiedy kupujesz samochód, auta nie dostaniesz dopóki nie kupisz ubezpieczenia. Ewentualne nowe tablice wraz z dowodem rejestracyjnym dostajesz pocztą do domu w ciągu trzech dni. Wniosek jest automatycznie wysyłany po zawarciu umowy ubezpieczeniowej. Lub możesz jechać załatwiać sprawę osobiście. Haczykiem jest ubezpieczenie jako młody kierowca możesz sobie jeździć malutkim autkiem z małym silnikiem, nikt ci tu jako nowicjuszowi merca czy BMW z 2l silnikiem nie ubezpieczy wiec możesz go sobie oczywiście posiadać ale trzeba go wozić na lawecie na wycieczki. Chyba że to autko tatusia który wyrazi zgodę na użytkowanie i wpisze cię do polisy. No i drogi są oświetlone całą noc wszystko widać.


a tu jeszcze parę detali jak to sie zdaje w Belgii
http://motoryzacja.interia.pl/prawo_jaz ... 67104,3461
krzychw
 
Posty: 55
Dołączył(a): poniedziałek 28 lipca 2008, 12:38
Lokalizacja: Gdansk

Re: Egzamin za granicą

Postprzez jarmal » niedziela 03 sierpnia 2008, 07:52

Dzieki za przykłądy z Irlandii i Belgii. Dla osob zainteresowanych tematem podaje link do podobnego wątku w tym forum.

http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4169

I jeszcze przyklad Wielkiej Brytanii

http://www.britaintown.com/content/view/54/61/
Avatar użytkownika
jarmal
 
Posty: 163
Dołączył(a): piątek 01 sierpnia 2008, 09:25
Lokalizacja: Bochnia/Kraków

Postprzez krzychw » wtorek 05 sierpnia 2008, 20:25

PRAWO JAZDY WE FRANCJI - KATEGORIE, EGZAMINY

Oczywiście nie istnieją żadne przeciwwskazania, żeby Polak mieszkający we Francji uczestniczył w kursie przygotowującym, a następnie, żeby zdawał egzamin z prawa jazdy. Jeśli chodzi o samo prawo jazdy, w pierwszej kolejności zajmiemy się przedstawieniem podstawowych kategorii prawa jazdy ważnych we Francji. Następnie poruszone zostaną kwestie związane z kradzieżą, zgubieniem prawa jazdy. A wreszcie Czytelnicy zostaną zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi odebrania prawa jazdy, jego zawieszenia i funkcjonowaniem tzw. systemu punktowego. Ponieważ problematyka jest dosyć szeroka temu tematowi poświęcone zostaną trzy kolejne artykuły.

Kategorie prawa jazdy we Francji

We Francji podobnie jak w Polsce istnieje kilka kategorii prawa jazdy. Najpopularniejsze z nich to prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, C, D, E.

Osoby starające się o uzyskanie prawa jazdy muszą obowiązkowo przejść badanie lekarskie przed departamentalną komisją medyczną oraz zdać egzamin, który składa się z dwóch części: teoretycznej, tzw. code i części praktycznej zróżnicowanej w zależności od kategorii prawa jazdy. W przypadku zdania egzaminu, egzaminator dostarcza egzaminowanemu tymczasowe prawo jazdy tzw. feuille rose, którym kierowca może posługiwać się w przeciągu dwóch miesięcy zanim otrzyma ostateczne prawo jazdy. Feuille rose nie pozwala na prowadzenie pojazdów za granicą Francji.

Prawo jazdy kategorii B

O prawo jazdy kategorii B mogą się starać osoby, które ukończyły co najmniej 17 i pół roku życia lub w przypadku przygotowania prawa jazdy w ramach wcześniejszej nauki jazdy (apprentissage anticipé de la conduite) również osoby, które ukończyły 16 lat.

Prawo jazdy tej kategorii pozwala prowadzić pojazdy o masie całkowitej mniejszej lub równej 3,5 tony zawierające maksymalnie dziewięć miejsc siedzących, w tym miejsce kierowcy.

Prawo jazdy kategorii B pozwala na prowadzenie pojazdów z przyczepą o masie całkowitej nie przekraczającej 750 kg, a jeśli masa całkowita przekracza 750 kg, waga przyczepy nie może być większa od wagi pojazdu i całkowitej masy pojazdu wraz z przyczepą i nie może przekraczać 3,5 tony. Jeśli masa całkowita przekracza te granice do kierowania takim pojazdem należy posiadać prawo jazdy kategorii E.

Prawo jazdy kategorii B pozwala również prowadzić tzw. tricycles i quadricycles napędzane silnikiem. A jeśli prawo jazdy zostało wystawione co najmniej dwa lata temu posiadacz może również prowadzić motocykle lekkie o pojemności cylindra nie przekraczającej 125 cm3 i których moc nie przekracza 11 kW.

Aby uzyskać prawo jazdy należy w pierwszej kolejności przejść przez egzamin pisemny tzw. code. Jego zdanie otwiera drogę do pięciu egzaminów praktycznych, w okresie 2 lat od daty otrzymania zgody na podejście do egzaminów. W przypadku uzyskiwania prawa jazdy w drodze apprentissage anticipé de la conduite, okres na zdanie egzaminów praktycznych wynosi 3 lata.

Jeśli osoba zdała egzamin teoretyczny starając się o inną kategorię prawa jazdy, jest ona z niego zwolniona i pozostaje jej do zdania część praktyczna.

Egzamin praktyczny składa się z pięciu elementów. Jednym z nich jest tzw. parcours, czyli odpowiednik polskiej jazdy po mieście trwający około 20 minut.

Osoby zdające egzamin praktyczny mogą zażyczyć sobie, by zdawać go na samochodzie posiadającym automatyczne sprzęgło lub automatyczną skrzynię biegów. Po pozytywnym zdaniu egzaminu osoby takie będą mogły prowadzić jedynie samochody wyposażone w automatyczne sprzęgło lub automatyczną skrzynię biegów, chyba że uprawniony do tego ekspert zgodzi się na rozszerzenie prawa jazdy również na inne pojazdy.

Prawo jazdy kategorii B1

Prawo jazdy kategorii B1 obejmuje tzw. tricycles et quadricycles, czyli pojazdy trzykołowe i czterokołowe, których moc nie przekracza 15 kW, a ciężar 550 kg. Starać o tę kategorię prawa jazdy mogą się osoby po ukończeniu 16 lat.
krzychw
 
Posty: 55
Dołączył(a): poniedziałek 28 lipca 2008, 12:38
Lokalizacja: Gdansk

Postprzez krzychw » niedziela 24 sierpnia 2008, 07:14

Tu jeszcze stronka szkoly jazdy belgijskiej gdzie mozna zobaczyć jak orientacyjnie wygladaja koszty kazdy powinien sie połapać
http://www.autoecoledauvister.be/pratique.html
krzychw
 
Posty: 55
Dołączył(a): poniedziałek 28 lipca 2008, 12:38
Lokalizacja: Gdansk


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości