Witam,
Chodzi mi o takie dwie sytuacje, czy są niezgodne przepisami ruchu drogowego, jeśli uznacie, że są nie zgodne przoszę o przytoczenie konkretnego artykułu. Pomijam tutaj już zdrowy rozsądek czy powinno się tak robić, czy nie, chodzi mi tylko o przepisy.
A więc:
Wyobraźmy sobie skrzyżowanie (znaki ustalające pierszeństwo przejazdu). Znajdujemy się na drodze podporządkowanej (jest korek, stoi sznur pojazdów), na drodze tej w odległości kilku metrów od skrzyżowania przejście dla pieszych. Pojazdy podjeżdzając do skrzyżowania zatrzymują się na przejściu dla pieszych. Czy jest to zabronone przepisami???
Druga sytuacja. Skrzyżowanie, sygnalizacja świetlana, czerwone światło i sznur pojazdów. Na sygnalizatorze zapala się zielone światło, auta ruszają. Wjeżdżamy za sygnalizator na zielonym świetle. Zanim dojechaliśmy do drogi poprzecznej syganlizacja się zmieniła iruszyły auta na drodze poprzecznej, zatrzymujemy się przed drogą poprzeczną i czekamy na kolejną zmianę świateł, ale podkreślam, już za sygnalizatorem, a przed drogą poprzeczną. Czy w tej sutuacji łamniemy przepisy???