Wymiana zagranicznego prawa jazdy

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Wymiana zagranicznego prawa jazdy

Postprzez njoy » niedziela 10 czerwca 2007, 21:16

Czy ktoś wie, jakie przepisy regulują zasady wymiany zagranicznego prawa jazdy na polskie prawo jazdy?
Będę wdzięczny z każdą podpowiedź.
njoy
 
Posty: 198
Dołączył(a): środa 08 czerwca 2005, 07:56

Postprzez ella » niedziela 10 czerwca 2007, 21:35

Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednim pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez:

a)państwo członkowskie Unii Europejskiej - w okresie ważności prawa jazdy

b)państwo będące stroną Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44) oraz państwo trzecie, którego wzór prawa jazdy jest zgodny ze wzorem określonym w Konwencji- w okresie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu, nie dłużej jednak niż przez okres ważności prawa jazdy.


W przypadku ubiegania się o wydanie prawa jazdy wydanego przez państwa członkowskie Unii Europejskiej, państwa należące do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, państwa, z którymi Polska zawarła dwustronne umowy o wzajemnym uznawaniu praw jazdy oraz państwa będące stroną Konwencji o ruchu drogowym - wniosek wraz z załącznikami składa się bezpośrednio do Oddziału Komunikacji i nie jest wymagane zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego.

W przypadku ubiegania się o wydanie prawa jazdy wydanego przez państwo nie będące stroną Konwencji o ruchu drogowym i które nie jest zgodne ze wzorem określonym w Konwencji - wniosek wraz załącznikami składa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, gdyż dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego - warunek ten nie dotyczy prawa jazdy wydanego przez państwo członkowskie Unii Europejskiej.

Zagraniczne prawo jazdy, na podstawie którego wydano polskie krajowe prawo jazdy, jest zatrzymywane przez organ i niezwłocznie przesyłane do państwa, które je wydało, z informacją o przyczynie wydania polskiego prawa jazdy.


PODSTAWA PRAWNA:
1. Art. 94 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r Prawo o ruchu drogowym (j.t. z 2005 r. Dz.U. Nr 108, poz. 908 ze zmianami).
2. § 5 ust. 1 pkt. 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz.U. Nr 24, poz. 215 ze zmianami).
3. § 2 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 grudnia 2003 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej, o której mowa w przepisach ustawy (Dz. U. Nr 227, poz. 2254).
4. § 6 pkt. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 11 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości opłat i wynagrodzeń za sprawdzenie kwalifikacji oraz za wydanie dokumentów, określonych przepisami Prawa o ruchu drogowym (Dz.U.Nr 219, poz. 2162).
5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 grudnia 2004 r. w sprawie warunków wydania praw jazdy osobom posiadającym prawa jazdy wydane przez niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 286, poz. 2883 i 2884).
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez njoy » niedziela 10 czerwca 2007, 22:55

Ella, wielkie dzięki za odpowiedź.

Poczytałem sobie te przepisy i jeszcze nurtuje mnie jedna "mała" sprawa.
Ale od początku. Do OSK przyszedł pan z Kanady, który posiada prawo jazdy i chce je zamienić na nasze, gdyż przeprowadza się z powrotem do Polski. Z tych przepisów wynika, że nie będzie z tym jakiegoś większego problemu poza zdaniem teorii w WORD.
Problem zaczął się w chwili przeglądania jego prawa jazdy i odnalezienia w nim daty ważności. Zgodnie z przepisami w naszym prawie jazdy należy uwzględnić zagraniczny termin ważności, ale w Kanadzie dostaje się prawo jazdy standardowo z terminem ważności a u nas takie ograniczenie jest stosowane tylko ze względów zdrowotnych. Nie znalazłem w przepisach opisu sposobu przedłużenia ważności prawa jazdy, którego okres ważności wygasł. Czy w takim przypadku będzie konieczne wyłącznie badanie lekarskie, czy ponowny egzamin?
njoy
 
Posty: 198
Dołączył(a): środa 08 czerwca 2005, 07:56

Postprzez ella » niedziela 10 czerwca 2007, 23:19

Najlepiej jakby ten pan poszedł do Wydziału Komunikacji. Na pewno egzamin praktyczny nie będzie potrzebny tylko teoria.
Może jeżeli w Kanadzie prawko wydają wszystkim terminowo (u nas też tak ma być) a w prawku nie ma żadnych ogrniczeń zdrowotnych to może automatycznie u nas się przedłuża bezterminowo. W najgorszym wypadku czeka tego pana tylko wizyta u lekarza.
Ale tego nie wiem, dlatego trzeba zapytać w Wydziale Komunikacji.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana zagranicznego prawa jazdy

Postprzez Lsos » wtorek 29 marca 2011, 13:36

Wlasnie znalazlem ten watek bo dotyczy moiej sytuacji. Mam amerykanskie prawo jazdy, ale z okresem waznosci juz wygasnietym. Teraz po wszystkich urzedach dzwonie, i mi tlumacza ze musze zapisac sie na kursy, lekcje, egzaminy, itd. W sumie jestem traktowany tak jak bym nigdy nie siedzial za kierownica (mimo ze jezdzilem przez 10 lat).

Wytlumaczenie jest takie ze moje prawo jazdy jest juz "nie wazne". Z jednej strony rozumiem to, ale z drugiej to mimo ze nie jestem uprawiony na nim jezdic, i tak udowadnia ze kiedys bylem, i prawdopodobnie tego nie zapomnialem.

Tez jest taka dziwna sytuacja ze w jeden dzien mogl bym zamienic prawo jazdy na polskie bezterminowe, i efektywnie przedluzyc jego waznosc do koncz swojego zycia...a w drugi dzien juz nie, skoro prawo jazdy jest przeterminowane. Jakos to nie dobrze siedzi u mnie...

Czy ktos moze komentowac na to? Czy faktycznie to co mi w urzedach mowia jest prawda? Dziekuje z gory, i przepraszam za moj bledny polski...
Lsos
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek 29 marca 2011, 13:25

Re: Wymiana zagranicznego prawa jazdy

Postprzez njoy » wtorek 29 marca 2011, 20:59

W urzędzie mają rację. Przed przyjazdem z USA należało przedłużyć ważność prawa jazdy i wówczas wystarczyłby sam egzamin teoretyczny.
Teraz, jak prawo jazdy straciło ważność, to tylko kawałek kartonika, który nic nie jest wart i należy rozpocząć cały cykl szkolenia od nowa (30 godzin teorii, 30 godzin praktyki + egzamin wewnętrzny). Jakiś OSK się ucieszy (jak jeździsz poprawnie) albo będzie miał problem (jak masz jakieś dziwne przyzwyczajenia).
njoy
 
Posty: 198
Dołączył(a): środa 08 czerwca 2005, 07:56

Re: Wymiana zagranicznego prawa jazdy

Postprzez Lsos » czwartek 31 marca 2011, 20:45

njoy napisał(a):W urzędzie mają rację. Przed przyjazdem z USA należało przedłużyć ważność prawa jazdy i wówczas wystarczyłby sam egzamin teoretyczny.
Teraz, jak prawo jazdy straciło ważność, to tylko kawałek kartonika, który nic nie jest wart i należy rozpocząć cały cykl szkolenia od nowa (30 godzin teorii, 30 godzin praktyki + egzamin wewnętrzny). Jakiś OSK się ucieszy (jak jeździsz poprawnie) albo będzie miał problem (jak masz jakieś dziwne przyzwyczajenia).


Dzieki za odpowiedz!

Dziwne to dla mnie ze juz zupelnie nie ma zadnego znaczenia ten dokument....przeciez nie zapomnialem jak sie prowadzi samochodem o 24:00 22ego kwietnia. Ale widocznie musze sie z tym pogodzic.

Szkoda ze jak dzwonilem do urzedu przed tym jak zostala przeterminowana, to akurat trafilem na taka osobe ktora mi powiedziala ze jak jest przeterminowane to bede tylko musial dodatkowo orzeczenie lekarskie przyniesc.

A tu wyszlo na to ze bede musial leciec do ameryki po prawo jazdy...
Lsos
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek 29 marca 2011, 13:25

Re: Wymiana zagranicznego prawa jazdy albo uzyskanie nowego

Postprzez Grzes9999 » czwartek 26 stycznia 2012, 23:08

Czy mozna uzyska Polskie prawojazdy nie tracac jednoczesnie np. Kanadyjskiego?

Planuje byc w Polsce przez pweien czas i chialbym uzyskac prawo jazdy Polskie nie tracac mojego Kanadyjskiego zdajc tylko egzamin testy czy jest to mozlie?
Z gory dziekuje za sugestie.
Grzes9999
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 26 stycznia 2012, 21:49

Re: Wymiana zagranicznego prawa jazdy

Postprzez matshadow » sobota 28 stycznia 2012, 14:35

Obawiam się, że mogą odesłać PJ do Kanady
matshadow
 
Posty: 82
Dołączył(a): wtorek 11 października 2011, 17:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana zagranicznego prawa jazdy

Postprzez ks-rider » sobota 28 stycznia 2012, 16:41

njoy napisał(a): Z tych przepisów wynika, że nie będzie z tym jakiegoś większego problemu poza zdaniem teorii w WORD.


A dlaczego on wogole ma zdawac teorie ?

PJ powinno mu zostac wymienione bez jakiegokolwiek egzaminu.

njoy napisał(a):Problem zaczął się w chwili przeglądania jego prawa jazdy i odnalezienia w nim daty ważności. Zgodnie z przepisami w naszym prawie jazdy należy uwzględnić zagraniczny termin ważności, ale w Kanadzie dostaje się prawo jazdy standardowo z terminem ważności a u nas takie ograniczenie jest stosowane tylko ze względów zdrowotnych. Nie znalazłem w przepisach opisu sposobu przedłużenia ważności prawa jazdy, którego okres ważności wygasł. Czy w takim przypadku będzie konieczne wyłącznie badanie lekarskie, czy ponowny egzamin?


Polskie badania lekarskie i powinno byc wydane bezterminowo

:wink:

Lsos napisał(a):Mam amerykanskie prawo jazdy, ale z okresem waznosci juz wygasnietym. Teraz po wszystkich urzedach dzwonie, i mi tlumacza ze musze zapisac sie na kursy, lekcje, egzaminy, itd. W sumie jestem traktowany tak jak bym nigdy nie siedzial za kierownica (mimo ze jezdzilem przez 10 lat).

Wytlumaczenie jest takie ze moje prawo jazdy jest juz "nie wazne". Z jednej strony rozumiem to, ale z drugiej to mimo ze nie jestem uprawiony na nim jezdic, i tak udowadnia ze kiedys bylem, i prawdopodobnie tego nie zapomnialem.


1. Czy nie mozesz przedluzyc / wyrobic nowego amerykanskiego PJ ?

2. Taki lajf, trzeba bylo sie o to zatroszczyc.

3. Zastanow sie czy nie prosciej bedzie pojechac do USA i to PJ wyrobic tam – w efekcie koncowym moze okazac sie tanszym wyjsciem i kosztowac mniej nerwow i upodlen.

matshadow napisał(a):Obawiam się, że mogą odesłać PJ do Kanady


Jezeli motywujesz, ze jest Ci potrzebne bo czesto jezdzisz do Kanady to moez nie zabiora i moze nie odesla - ale to jest tylko moze.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 81 gości