Zakaz zatrzymywania się

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zakaz zatrzymywania się

Postprzez SKUJON » sobota 02 września 2006, 21:45

Witam Wszystkich.Ja jestem tu pierwszy raz i nie za bardzo kumam co i jak.Mam pytanie odnośnie zakazu zatrzymywania się.Jadąc ulicą dwukierunkową i mając po prawej stronie zakaz zatrzymywania się.Czy mogę zjechać na lewą stronę i zatrzymać się przy lewej krawędzi jezdni. A co będzie jeśli po lewej stronie sto metrów dalej będzie stał zakaz.I dlaczego czasami po lewej stronie i prawej stoi znak zakazu zatrzymywania się itd itp. Potrzebuję wyczerpującej odpowiedzi :(
SKUJON
Avatar użytkownika
SKUJON
 
Posty: 11
Dołączył(a): niedziela 06 sierpnia 2006, 21:51
Lokalizacja: Zielona Góra

Postprzez cman » sobota 02 września 2006, 22:25

Znak zakaz zatrzymywania się jest ustawiany na drodze dwukierunkowej najczęściej tylko po prawej stronie, bo zazwyczaj nie można zjechać na lewą stronę i tam się zatrzymać. Można to zrobić tylko na drogach o małym natężeniu ruchu. W takiej sytuacji najprościej jest spojrzeć na lewą stronę drogi i jeżeli jest jakiś okrągły znak to prawdopodobnie jest to właśnie zakaz zatrzymywania się. Czasami w takich przypadkach stosuje się znaki dwustronne i wtedy od razu widać, że jest to zakaz zatrzymywania się. To jest właśnie przypadek, że znak jest po lewej i po prawej stronie.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Radwan » sobota 02 września 2006, 22:36

Witam. Po pierwsze - chcąc zatrzymać się przy lewej krawędzi jezdni, należy pamiętać o przepisie art.49 ust. 1 pkt. 7 - zabrania się zatrzymywania pojazdu na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymywania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub jezdni dwukierunkowej o małym ruchu. Po drugie - znaki zakazu zatrzymywania się B-36 i znaki zakazu postoju B-35 oraz B-37 i B-38 obowiązują po tej stronie drogi, po której się znajdują. Jeżeli chcemy zaparkować po lewej stronie jezdni dwukierunkowej należy upewnić się czy z tamtej strony nie obowiązuje zakaz zatrzymywania lub zakaz postoju. Radzę przestudiować cały art. 49 pord napewno będzie to z korzyścią dla naszego portfela.Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez SKUJON » sobota 02 września 2006, 23:41

Sorki to wiem, ale myślałem że jest coś więcej :( , bo ostatnio wysłuchałem wiele różniących się opini na ten temat , a potrzebuję opini fachury . Bo co małe natężenie ruchu dla mnie, to dla policjanta może być duże
SKUJON
Avatar użytkownika
SKUJON
 
Posty: 11
Dołączył(a): niedziela 06 sierpnia 2006, 21:51
Lokalizacja: Zielona Góra

Postprzez Radwan » niedziela 03 września 2006, 06:22

Witam. W pord jest wiele takich nieprecyzyjnych określeń jak małe natężenie ruchu, chociażby niedostateczna widoczność, bezpieczny odstęp, szczególna ostrożność itp. Jeżeli mamy wątpliwości jakie jest natężenie ruchu, zachowujmy się tak, jak w czasie dużego nateżenia ruchu, będzie bezpieczniej. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez SKUJON » niedziela 03 września 2006, 11:15

Dzieki za odpowiedzi.Pozdrawiam :learn:
SKUJON
Avatar użytkownika
SKUJON
 
Posty: 11
Dołączył(a): niedziela 06 sierpnia 2006, 21:51
Lokalizacja: Zielona Góra

Postprzez bruno666 » sobota 24 lutego 2007, 18:46

Radwan napisał(a):Po drugie - znaki zakazu zatrzymywania się B-36 i znaki zakazu postoju B-35 oraz B-37 i B-38 obowiązują po tej stronie drogi, po której się znajdują. Jeżeli chcemy zaparkować po lewej stronie jezdni dwukierunkowej należy upewnić się czy z tamtej strony nie obowiązuje zakaz zatrzymywania lub zakaz postoju.

Przyjmijmy, że jesteśmy na tej drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu o małym czy nawet bardzo małym natężeniu ruchu, gdzie znak B-35 (lub B-36) ustawiony jest tylko po prawej stronie.
Jaki przepis nakazuje upewniać się, czy na drugim końcu drogi nie jest ustawiony podobny zakaz po stronie na której chcemy się zatrzymać?

"znaki zakazu zatrzymywania się B-36 i znaki zakazu postoju B-35 oraz B-37 i B-38 obowiązują po tej stronie drogi, po której się znajdują" - czyli NIEOBOWIĄZUJĄ po stronie, po której nie są ustawione. :)

Jak dla mnie to należy zakazać CAŁKOWICIE zatrzymywania po lewej stronie na drogach dwukierunkowych w ustawie albo stawiać znaki również po lewej stronie.




To trochę tak, jakbyśmy mieli upewniać się przed wjazdem w drogę, czy z drugiej strony nie ma czasem B-1. :wink:
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez Ad_aM » sobota 24 lutego 2007, 19:27

Przecież zakaz musi zawsze stać po prawej stronie drogi :wink: A skoro decydujesz się stanąć po lewej to ciąży na ciebie obowiązek sprawdzenia znaku :wink: A zakaz ruchu to zupełnie inna sprawa :wink: Bo skoro nie wjeżdzasz za niego to nie łamiesz przepisów
Kat. B 21 IV 2006 -> Zdane za pierwszym podejściem :)
Kat. C -> może zrobię? :)

Daewoo Nexia :)
Ad_aM
 
Posty: 851
Dołączył(a): piątek 21 kwietnia 2006, 15:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez bruno666 » sobota 24 lutego 2007, 19:48

Ad_aM napisał(a):Przecież zakaz musi zawsze stać po prawej stronie drogi :wink:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
§ 2. 1. Znak drogowy pionowy umieszczony po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią dotyczy kierujących znajdujących się na wszystkich pasach ruchu; [...] Znak drogowy umieszczony po lewej stronie jezdni lub pasów ruchu stanowi powtórzenie znaku umieszczonego po prawej stronie, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Ad_aM napisał(a):A skoro decydujesz się stanąć po lewej to ciąży na ciebie obowiązek sprawdzenia znaku :wink:

No właśnie ten obowiązek, którego nigdzie nie mogę się doczytać drążę. :wink:
Przecież w Art. 49 PORD jest napisane, że możemy zatrzymać się po lewej stronie na drodze dwukierunkowej pod warunkiem małego natężenia ruchu. Nie ma tam nic o upewnianiu się, czy z drugiej strony (800 metrów dalej, za łukiem) nie stoi np. B-36.
W wielu sytuacjach wg. PORD możemy zrobić "coś" warunkowo, jeśli upewnimy się o tym czy o tamtym, nie utrudniając ruchu itp.
W Art. 49 zaś są podane tylko dwa warunki:
- teren zabudowany
- małe natężenie ruchu

:roll:
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez Radwan » sobota 24 lutego 2007, 20:09

Witam. Komentowany artykuł określa miejsca, w których zatrzymywanie i postój są ustawowo zabronione.Tam gdzie ww przepisy nie zabraniają zatrzymywania lub postoju a ze względu na bezpieczeństwo należy wprowadzić zakaz, stosowane są znaki drogowe B-35, 36,37, 38, lub 39. Chcąc zatrzymać się lub urządzić postój, należy upewnić się czy nie wprowadzono tam zakazu - ustawiając odpowiednie znaki zakazu. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez bruno666 » sobota 24 lutego 2007, 20:37

Radwan napisał(a):Chcąc zatrzymać się lub urządzić postój, należy upewnić się czy nie wprowadzono tam zakazu - ustawiając odpowiednie znaki zakazu.

Ale czy znaki mogą być ustawiane np. 800 metrów od nas TYŁEM od nas?
Czy skoro przepisy dopuszczają w pewnych sytuacjach np. zatrzymanie po lewej stronie to nie powinno być znaku po lewej stronie jeśli zarządca drogi chce tego zabronić?
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez Radwan » sobota 24 lutego 2007, 21:21

Chcąc zatrzymać się przy lewej krawędzi jezdni w miejscu gdzie przepisy ogólne tego nie zabraniają, należy, niestety, upewnić się czy nie obowiązuje tam znak zakazujący zatrzymywania B-36. Oczywiście wiemy, że poza obszarem zabudowanym, zabrania się zatrzymywania przy lewej krawędzi jezdni.
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez bruno666 » sobota 24 lutego 2007, 21:31

Radwan napisał(a):Chcąc zatrzymać się przy lewej krawędzi jezdni w miejscu gdzie przepisy ogólne tego nie zabraniają, należy, niestety, upewnić się czy nie obowiązuje tam znak zakazujący zatrzymywania B-36. Oczywiście wiemy, że poza obszarem zabudowanym, zabrania się zatrzymywania przy lewej krawędzi jezdni.

Parę dni temu widziałem sytuację, w której policja wypisywała chłopakowi mandat w takiej sytuacji. Ponieważ jestem uczulony na kiepskie oznakowanie dróg, zacząłem szukać jak tu się wykpić w takiej sytuacji.

Na razie znalazłem jeszcze to:
Obrazek
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez Radwan » sobota 24 lutego 2007, 21:46

To się zgadza, że dopuszcza się wykonywanie dwustronnych znaków, ale niestety, drogowcy niechętnie z tego zezwolenia korzystają.
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez bruno666 » sobota 24 lutego 2007, 22:05

Radwan, ja bym tu zwrócił uwagę na pierwsze moje zakreślenie w rozporządzeniu:

"Znak NALEŻY umieszczać po tej stronie drogi, po której zakaz ma obowiązywać".
Inaczej mówiąc: po lewej nie ma znaku - po lewej nie ma zakazu. Napisane czarno na białym. :P
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 102 gości