* Zaloguj się   * Zarejestruj się * FAQ    * Szukaj

Dzisiaj jest pt paź 24, 2014 15:04

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: śr mar 22, 2006 12:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw wrz 22, 2005 11:39
Posty: 1090
Lokalizacja: Warszawa
Cytuj:
Do holowania lekkiej przyczepy nie są potrzebne dodatkowe uprawienia w postaci prawa jazdy kategorii "E". Przed wejściem w życie nowych przepisów posiadacz prawa jazdy kategorii "B" mógł holować przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nie wyższej niż 750 kg. Do holowanie przyczepy o DMC np. 900 kg niezbędne była prawo jazdy kategorii "E". W myśl aktualnie obowiązujących przepisów, już kierowcy legitymujący się prawem jazdy kategorii "B" mogą holować przyczepy cięższe niż 750 kg.


Cytat pochodzi stad: http://motobiznes.o2.pl/?s=1029&t=5463

Czyzby cos sie zmienilo o czym nie wiem ?

_________________
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 22, 2006 12:50 
Offline

Rejestracja: pt lip 05, 2002 10:54
Posty: 6965
Lokalizacja: Elbląg
Jedyny przepis na ten temat, jaki ja znam, to taki, że z kategorią B można kierować pojazdem z przyczepą o DMC nieprzekraczającej jego masy własnej, o ile łączna DMC nie przekracza 3,5 t.
Bardziej się w to zagadnienie nigdy nie zagłębiałem, bo mnie to niespecjalnie interesowało. :D W każdym razie nie słyszałem, żeby w ostatnim czasie coś się w temacie przyczep zmieniało.

EDIT: A może chodzi o to, że kiedyś w przepisach było, że prawo jazdy B uprawnia do kierowania pojazdem z przyczepą lekką? A teraz jest tak, jak napisałem wyżej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 22, 2006 13:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw wrz 22, 2005 11:39
Posty: 1090
Lokalizacja: Warszawa
Dotychczas bylo (moze wciaz jest) ze z prawem jazdy kategorii B, C lub D mozna ciagnac przyczepe lekka do 750kg. Dodatkowo w przypadku kategorii B sumaryczna DMC pojazdu i przyczepy nie moze byc wieksza niz 3.5 t, a masa przyczepy wieksza niz masa pojazdu.
Jakos nie zauwazylem, zeby w przepisach sie to zmienilo, dlatego podejrzewam, ze autor cos namieszal.

_________________
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr mar 22, 2006 14:31 
Offline

Rejestracja: pt lip 05, 2002 10:54
Posty: 6965
Lokalizacja: Elbląg
Tomek_ pisze:
Dotychczas bylo (moze wciaz jest) ze z prawem jazdy kategorii B, C lub D mozna ciagnac przyczepe lekka do 750kg.

Faktycznie, przeoczyłem to.

Tomek_ pisze:
podejrzewam, ze autor cos namieszal.

Namieszał, ale być może nie miał on na myśli modyfikacji przepisu o przyczepie lekkiej, tylko chodziło mu o to, że z mocy przepisu dotyczącego kategorii B (że DMC przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu, o ile łączna DMC nie przekracza 3,5 t) można kierować pojazdem z przyczepą cięższą niż 750 kg (a może kiedyś było wolno wyłącznie lekką).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 23, 2006 12:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt gru 20, 2005 12:31
Posty: 58
Kodeks mówi:
Cytuj:
Art. 88. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
......

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

i dalej

3. Prawo jazdy:

1) kategorii B i C+E lub B i D+E - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii B+E;

2) kategorii C+E i D - uprawnia do kierowania zespołem pojazdów określonych w kategorii D+E;

[b]3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;[/b
a przyczepa lekka to do 750kg.

sam tez spotkałem się z takimi opisami jak pokazaliście i nie wiem skąd się to wzieło.
Wyjaśniałem to Komendzie Policji, ale potwierdzili, że jest tak jak dotychczas a więc Kat. "B" plus przyczepa lekka. Nie ma zadnych zmian.





Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 23, 2006 12:33 
Offline

Rejestracja: pt lip 05, 2002 10:54
Posty: 6965
Lokalizacja: Elbląg
No tak, ale art. 88 ust. 2 pkt 3 b) (który zacytowałeś) jest jak gdyby uzupełnieniem przepisu mówiącego o tym, że z prawem jazdy kategorii B można kierować pojazdem z przyczepą lekką.
A zatem wygląda to tak: lekka przyczepa - każda, inna przyczepa - spełniająca ww. paragraf.

A zatem moim zdaniem autor mógł mieć na myśli właśnie to, że z mocy ww. paragrafu (art. 88 ust. 2 pkt 3 b) ) można kierować przyczepą cięższą niż 750 kg (oczywiście przy spełnieniu podanych tam warunków), tylko posłużył się skrótem myślowym. :D No ale oczywiście pewności nie mogę mieć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 23, 2006 12:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt gru 20, 2005 12:31
Posty: 58
w sumie masz rację i takie same argumety przytaczałem na policji ale twierdzą że jest wyraźnie napisane, że:
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;

czyli do kierowania takimi pojazdami jakie są wymienione w art.88 pkt 2
i z okręslonym rodzajem przyczepy a więc do 750kg.

W sumie bardzo zawile jest to napisane.
Miałem też niedawno wyjasnienie inne które sugerowało że można przekroczyć sumę 3,5t.
Postaram się je znaleść.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 23, 2006 12:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt gru 20, 2005 12:31
Posty: 58
w starym Kodeksie była lepiej napisane, że:

przyczepa lekka (do 750kg) i ona nie musiała mieć hamulca najazdowego lub inna (cięższa) koniecznie z hamulcem najazdowym byle spełniało to warunek okreslony w tym art. 88


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 23, 2006 13:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt gru 20, 2005 12:31
Posty: 58
znalazłem.

Cytuj:
Pytanie: Czy osoba posiadająca prawo jazdy kategorii "B" może przyłączyć do swojego samochodu przyczepę ważącą więcej niż 750 kg?

Odpowiedź: Co do zasady taka osoba może przyłączać przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg. Jednak jest możliwe przy kategorii prawa jazdy "B" (bez kategorii "E") ciągnięcie przyczepy znacznie powyżej dmc 750 kg, jeżeli dmc przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego i jednocześnie dmc zespołu (pojazdu i przyczepy) nie przekracza 3,5 tony. Podkreślić przy tym trzeba, że w odniesieniu do sytuacji, gdy przyłączana jest przyczepa o dmc poniżej 750 kg, suma dmc zespołu nie może przekroczyć 4250 kg.


Link do źródła: "Gazeta Prawna" dyżur dotyczący kodeksu drogowego, odpowiedzi udzielał Adam Jasiński z Komendy Głównej Policji
Teksty aktów prawnych:

Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym, art. 41 us. 4
Ustawa - Prawo o ruchu drogowym, art. 88 ust. 3 pkt. 3
Ustawa - Prawo o ruchu drogowym, art. 62

Gazeta Prawna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 23, 2006 15:01 
Offline

Rejestracja: pt lip 05, 2002 10:54
Posty: 6965
Lokalizacja: Elbląg
BoGo pisze:
znalazłem.
Pytanie: Czy osoba posiadająca prawo jazdy kategorii "B" może przyłączyć do swojego samochodu przyczepę ważącą więcej niż 750 kg?
Odpowiedź: Co do zasady taka osoba może przyłączać przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg. Jednak jest możliwe przy kategorii prawa jazdy "B" (bez kategorii "E") ciągnięcie przyczepy znacznie powyżej dmc 750 kg, jeżeli dmc przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego i jednocześnie dmc zespołu (pojazdu i przyczepy) nie przekracza 3,5 tony. Podkreślić przy tym trzeba, że w odniesieniu do sytuacji, gdy przyłączana jest przyczepa o dmc poniżej 750 kg, suma dmc zespołu nie może przekroczyć 4250 kg


No czyli tak, jak napisałem wcześniej. Ja od początku tak to właśnie interpretowałem, a teraz tylko się potwierdziło. Dla mnie jest oczywiste, że to właśnie art.88 ust.2 pkt 3b) jest nadrzędny, a potem jest tylko dodane (w ust.3 pkt 3), że oprócz tego można ciągnąć każdą przyczepę lekką. Ale interpretacja Twoich policjantów dowodzi, że przepisy są nieprecyzyjne.

W każdym razie reasumując z mojej strony:
Mamy kategorię B. Możemy ciągnąć przyczepę lekką każdą, a przyczepę cięższą - zgodnie z warunkami z art.88 ust.2 pkt 3b). Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że ustawodawca MUSIAŁ to właśnie mieć na myśli. Ww. przepis nie miałby moim zdaniem sensu, gdyby nadrzędnym miał być ten drugi (z ust. 3 pkt 3).

No i wtedy jest też logiczne, że ciągnąc przyczepę lekką, można przekroczyć te 3,5 tony, ponieważ to ograniczenie dotyczy tylko ust.2 pkt 3b) tego artykułu, a przy przyczepie lekkiej tego ograniczenia już nie ma. Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna rzecz - skąd jest wzięte te 4250 kg. Z przepisów, na których się opieramy, by wynikało (zgodnie z przyjętą interpretacją), że w wypadku przyczepy lekkiej nie ma żadnych ograniczeń dotyczących mas.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 23, 2006 15:17 
Offline

Rejestracja: śr cze 08, 2005 06:56
Posty: 194
Prawo jazdy B dopuszcza kierowanie pojazdem do 3,5 tony, czyli 3500 kg. Do tego możemy sobie przyczepić przyczepę lekką o DMC nieprzekraczającej 750 kg.

3500 + 750 = 4250 kg
I taką masą można śmigać mając B.

Jak mamy B+E, to możemy ciągnąć przyczepę o masie nieprzekraczającej masy pojazdu, czyli zestaw max 3,5 t + 3,5 t = 7 ton.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 23, 2006 15:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt gru 20, 2005 12:31
Posty: 58
ani razu nie negowałem twojej interpretacji - zgadzam sie z tobą. Jesteśmy zgodni. Tylko problem polega niestety na kolejnym błedzie w kodeksie i niestety w interpretacji tych którzy winni o tym wiedzieć - mówie o Policji.
Miłego dnia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw mar 23, 2006 17:11 
Offline

Rejestracja: pt lip 05, 2002 10:54
Posty: 6965
Lokalizacja: Elbląg
njoy pisze:
3500 + 750 = 4250 kg

Ale ze mnie głupek. :D :D :D Dzięki, Njoy. To wszystko głównie przez to, że poprzedniego posta wysyłałem 30 minut, a edytowałem godzinę. :x :evil:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group