* Zaloguj się   * Zarejestruj się * FAQ    * Szukaj

Dzisiaj jest czw paź 23, 2014 05:18

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: ndz cze 20, 2010 16:43 
Offline

Rejestracja: ndz cze 20, 2010 14:30
Posty: 2
Kiedy można wyprzedzać z prawej strony? Na terenie zabudowanym i na drodze więcej niż dwupasmowej dla jednego kierunku jazdy czy jak?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz cze 20, 2010 17:27 
Offline

Rejestracja: śr mar 24, 2010 22:26
Posty: 202
Na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu:
-na jezdni jednokierunkowej,
-na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

_________________
Volenti non fit iniuria


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: ndz cze 20, 2010 19:21 
Offline

Rejestracja: pt lip 05, 2002 10:54
Posty: 6965
Lokalizacja: Elbląg
+ oczywiście pojazd sygnalizujący zamiar skrętu w lewo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt cze 22, 2010 10:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr wrz 05, 2007 23:31
Posty: 1153
Lokalizacja: Sosnowiec
archis_p pisze:
Na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu:
-na jezdni jednokierunkowej,
-na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.


Zawsze?
Przegapiłem jakieś zmiany?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt cze 22, 2010 10:51 
Offline

Rejestracja: sob mar 22, 2008 15:36
Posty: 2711
Lokalizacja: Gdańsk
Wyłączając niebezpieczny zakręt lub dojazd do wierzchołka wzniesienia, w takich sytuacjach z prawej możesz wyprzedzić tylko pojazd sygnalizujący zamiar skrętu w lewo.

_________________
Cmentarze są pełne tych co mieli pierwszeństwo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt cze 22, 2010 19:26 
Offline

Rejestracja: śr cze 08, 2005 06:56
Posty: 194
Borys_q pisze:
Wyłączając niebezpieczny zakręt lub dojazd do wierzchołka wzniesienia, w takich sytuacjach z prawej możesz wyprzedzić tylko pojazd sygnalizujący zamiar skrętu w lewo.


Na niebezpiecznych zakrętach, wierzchołkach wzniesień i SKRZYŻOWANIACH (poza rondami i tymi z sygnalizacją) nie wolno wyprzedzać z prawej strony! Nawet tych skręcających w lewo.
Chcących skręcić w lewo można tylko ominąć z prawej strony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt cze 22, 2010 20:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn mar 19, 2007 18:40
Posty: 583
Lokalizacja: Poznań
Cytuj:
"Zgodnie z art. 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz.U. Nr 58 poz. 515 z 2003r - tekst jednolity), wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne:
na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu,
na jezdni jednokierunkowej,
na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu, poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.
Należy podkreślić, że kierowca przed wykonaniem tego manewru obowiązany jest upewnić się w szczególności czy:
ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,
kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
Natomiast zabronione jest wyprzedzanie z prawej strony pojazdu silnikowego, jadącego po jezdni:
przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi,
na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika, który sygnalizuje zamiar skręcania w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

Wiele osób nurtuje pytanie - czy dopuszczalne jest wyprzedzanie na autostradzie z prawej strony?

Ustawa prawo o ruchu drogowym w art. 2 pkt 3 w definicji autostrady (droga dwujezdniowa), nie precyzuje wprost poszczególnych jezdni jako jednokierunkowe, jednak art. 4 ust. 6 pkt a ustawy o drogach publicznych z 21.03.1985 Dz.U. nr 71 poz. 838, definiuje autostradę jako drogę, która powinna być wyposażona przynajmniej w dwie rozdzielone jezdnie jednokierunkowe. Z analizy literalnej wynika, że dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku autostrady z wyznaczonymi pasami ruchu."


Cokolwiek by nie myśleć o wyżej dyskutowanym zagadnieniu...cytowane zapisy Prawa o Ruchu Drogowym stanowią jednoznacznie i musimy się do nich stosować...

_________________
Wszystko jest trudne,dopóki nie stanie się proste..
-----------
Kat. B-marzec 2007


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: wt cze 22, 2010 20:42 
Offline

Rejestracja: pn lut 22, 2010 18:49
Posty: 2071
njoy pisze:

Na niebezpiecznych zakrętach, wierzchołkach wzniesień i SKRZYŻOWANIACH (poza rondami i tymi z sygnalizacją) nie wolno wyprzedzać z prawej strony! Nawet tych skręcających w lewo.
Chcących skręcić w lewo można tylko ominąć z prawej strony.

Nie na wszystkich rondach można wyprzedzać z prawej strony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: śr cze 23, 2010 05:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn mar 19, 2007 18:40
Posty: 583
Lokalizacja: Poznań
Jest jeszcze jedna kwestia wyprzedzania z prawej strony,rozpoczęta w innym wątku (tak dla uzupełnienia wiedzy podaję),bo wątek podzielił rozmówców :wall: zdecydowanie,zatem końcowych wniosków jednoznacznie nie wyciągnięto :?: :
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/view ... c&start=60

_________________
Wszystko jest trudne,dopóki nie stanie się proste..
-----------
Kat. B-marzec 2007


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw cze 24, 2010 13:15 
Offline

Rejestracja: pt lip 05, 2002 10:54
Posty: 6965
Lokalizacja: Elbląg
njoy pisze:
Na niebezpiecznych zakrętach, wierzchołkach wzniesień i SKRZYŻOWANIACH (poza rondami i tymi z sygnalizacją) nie wolno wyprzedzać z prawej strony! Nawet tych skręcających w lewo.

Mógłbyś uzasadnić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw cze 24, 2010 13:38 
Offline

Rejestracja: sob mar 22, 2008 15:36
Posty: 2711
Lokalizacja: Gdańsk
Ja twierdze, że wolno a uzasadnienie proszę bardzo:)

Cytuj:
9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.



Cytuj:
7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;

2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

_________________
Cmentarze są pełne tych co mieli pierwszeństwo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw cze 24, 2010 13:47 
Offline

Rejestracja: pt lip 05, 2002 10:54
Posty: 6965
Lokalizacja: Elbląg
Borys_q ==> Twoje uzasadnienie (które jest zresztą uzasadnieniem czegoś odwrotnego, o co prosiłem :) ) dotyczy tylko skrzyżowań (bo tylko pkt 3).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group