Skrzyżowanie z drogą gruntową

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Skrzyżowanie z drogą gruntową

Postprzez PrZeMo92 » wtorek 01 czerwca 2010, 20:04

Witam na początek chciałbym się przedstawić. Mam na imię Przemek i prawo jazdy mam od ok 1 miesiąca. Przeszukałem forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Otóż chodzi mi o to, że jest skrzyżowanie z drogą gruntową i ja jestem samochodem A i chcę skręcić w lewo lecz na drodze gruntowej jest samochód B i chce jechać prosto. Z tego co ja wiem to ja chyba mam pierwszeństwo gdyż on jest włączającym się do ruchu. Mało brakowało a by doszło do kolizji, pokłóciłem się z tym kierowcą z samochodu B gdyż on myślał że ma pierwszeństwo i oto moje pytanie : kto miał pierwszeństwo ?
Obrazek
opis:
czarne kontury droga asfaltowa
brązowe kontury droga gruntowa
PrZeMo92
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek 01 czerwca 2010, 19:45

Postprzez piotrekbdg » wtorek 01 czerwca 2010, 20:21

Wyjeżdżajacy z drogi gruntowej włącza się do ruchu i musi ustąpić pierwszeństwa tym, którzy juz w tym ruchu uczestniczą.
piotrekbdg
 
Posty: 2139
Dołączył(a): wtorek 18 sierpnia 2009, 00:18

Postprzez P. » wtorek 01 czerwca 2010, 20:26

Najwyraźniej ten w B zapomniał na jakiej drodze się znajduje. Zakładam, że to rzeczywiście gruntowa była. ;) I że droga, którą jechałeś, nie należała do kategorii gruntowych.
Ostatnio zmieniony wtorek 01 czerwca 2010, 22:24 przez P., łącznie zmieniany 2 razy
P.
 
Posty: 104
Dołączył(a): wtorek 11 maja 2010, 12:01
Lokalizacja: Siedlce

Re: Skrzyżowanie z drogą gruntową

Postprzez ixi25 » wtorek 01 czerwca 2010, 20:32

PrZeMo92 napisał(a):Witam na początek chciałbym się przedstawić. Mam na imię Przemek i prawo jazdy mam od ok 1 miesiąca. Przeszukałem forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Otóż chodzi mi o to, że jest skrzyżowanie z drogą gruntową i ja jestem samochodem A i chcę skręcić w lewo lecz na drodze gruntowej jest samochód B i chce jechać prosto. Z tego co ja wiem to ja chyba mam pierwszeństwo gdyż on jest włączającym się do ruchu. Mało brakowało a by doszło do kolizji, pokłóciłem się z tym kierowcą z samochodu B gdyż on myślał że ma pierwszeństwo i oto moje pytanie : kto miał pierwszeństwo ?
Obrazek
opis:
czarne kontury droga asfaltowa
brązowe kontury droga gruntowa


No naprawdę, takie pytanie osoby posiadającej prawo jazdy jest troszkę nie stosowne.
Ale tak ty miałeś pierszeństwo, na takich skrzyżowaniach łatwo złapać jelenia jak się ma auto do zrobienia. Remoncik za jego OC.
Sytuacja jest taka sama przy strefie zamieszkania, drogach wewnętrznych(w tym wyjady z marketów) oraz innych prywatnych wynalazkach
ixi25
 
Posty: 523
Dołączył(a): wtorek 18 maja 2010, 00:18
Lokalizacja: EU

Re: Skrzyżowanie z drogą gruntową

Postprzez ivytomek » wtorek 01 czerwca 2010, 21:42

ixi25 napisał(a):No naprawdę, takie pytanie osoby posiadającej prawo jazdy jest troszkę nie stosowne.
Ale tak ty miałeś pierszeństwo, na takich skrzyżowaniach(to nie jest skrzyżowanie) łatwo złapać jelenia jak się ma auto do zrobienia. Remoncik za jego OC.
Sytuacja jest taka sama przy strefie zamieszkania, drogach wewnętrznych(w tym wyjady z marketów) oraz innych prywatnych wynalazkach


Tobie natomiast nie zaszkodziłaby lektura słownika, choć szkołę pewnie jakąś skończyłeś.....
Avatar użytkownika
ivytomek
 
Posty: 235
Dołączył(a): piątek 05 stycznia 2007, 01:09
Lokalizacja: Kraków

Re: Skrzyżowanie z drogą gruntową

Postprzez ixi25 » wtorek 01 czerwca 2010, 21:49

ivytomek napisał(a):
ixi25 napisał(a):No naprawdę, takie pytanie osoby posiadającej prawo jazdy jest troszkę nie stosowne.
Ale tak ty miałeś pierszeństwo, na takich skrzyżowaniach(to nie jest skrzyżowanie) łatwo złapać jelenia jak się ma auto do zrobienia. Remoncik za jego OC.
Sytuacja jest taka sama przy strefie zamieszkania, drogach wewnętrznych(w tym wyjady z marketów) oraz innych prywatnych wynalazkach


Tobie natomiast nie zaszkodziłaby lektura słownika, choć szkołę pewnie jakąś skończyłeś.....


Uuuu znalazł się polonista. Jak nie skrzyżowanie to co??

I żadnej szkoły nie kończyłem, zresztą to nie ma znaczenia
ixi25
 
Posty: 523
Dołączył(a): wtorek 18 maja 2010, 00:18
Lokalizacja: EU

Postprzez P. » wtorek 01 czerwca 2010, 22:03

Chodzi o to, że wedle PORD, określenie skrzyżowanie nie odnosi się do przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze.
P.
 
Posty: 104
Dołączył(a): wtorek 11 maja 2010, 12:01
Lokalizacja: Siedlce

Re: Skrzyżowanie z drogą gruntową

Postprzez sjakubowski » wtorek 01 czerwca 2010, 22:08

ixi25 napisał(a):Jak nie skrzyżowanie to co?
To nie jest skrzyżowanie. Jest to przecięcie się dróg nie stanowiących skrzyżowania.
Wybacz, ale to jest naprawdę podstawowa wiedza o ruchu drogowym wykładana na pierwszej godzinie teorii na zajęciach!

10. skrzyżowanie - przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze;


Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
sjakubowski
 
Posty: 821
Dołączył(a): piątek 25 września 2009, 14:24
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ixi25 » wtorek 01 czerwca 2010, 22:10

P. napisał(a):Chodzi o to, że wedle PORD, określenie skrzyżowanie nie odnosi się do przecięcia, połączenia lub rozwidlenia drogi twardej z drogą gruntową lub stanowiącą dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze.


No ok, ja to wiem, znam PoRD, ale na schemacie mamy skrzyżowanie(w formie litert T) dodatkowo połączone z drogą gruntową. Jak mamy jezdnie połączoną z drogą gruntową to, to nie jest skrzyżowanie, a połaczenie. Jednak w tym wypadku w praktyce nie ma problem z włączaniem się do ruchu, które występuje na skrzyżowaniu połączonym z D.G.

posty scalone przez moderatora (edytuj posty!)

sjakubowski napisał(a):(...)


Odpowiedź w moim poście powyżej.
Proszę zwracać większą uwagę na schematy, (bo schematy też są na teorii)

post edytowany przez moderatora (regulamin, pkt 8.)
ixi25
 
Posty: 523
Dołączył(a): wtorek 18 maja 2010, 00:18
Lokalizacja: EU

Postprzez scorpio44 » wtorek 01 czerwca 2010, 23:48

ixi25 napisał(a):na schemacie mamy skrzyżowanie(w formie litert T) dodatkowo połączone z drogą gruntową.

Dokładnie tak.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez sjakubowski » środa 02 czerwca 2010, 00:31

Zgadza się, ale autor wątku określił wyraźnie:
"Otóż chodzi mi o to, że jest skrzyżowanie z drogą gruntową" co jest określeniem błędnym.

Pozdrawiam.

post edytowany przez moderatora (regulamin, pkt 8.)
Avatar użytkownika
sjakubowski
 
Posty: 821
Dołączył(a): piątek 25 września 2009, 14:24
Lokalizacja: Łódź

Postprzez ixi25 » środa 02 czerwca 2010, 00:40

No jest to skrzyżowanie (połączone) z drogą gruntowa, zwykła gra słów, lecz schemat wszystko wyjaśnia.

post edytowany przez moderatora (regulamin, pkt 8.)
ixi25
 
Posty: 523
Dołączył(a): wtorek 18 maja 2010, 00:18
Lokalizacja: EU

Postprzez PrZeMo92 » środa 02 czerwca 2010, 16:27

dzięki wam za odpowiedzi teraz jestem pewien, że to ja miałem pierwszeństwo ;]
PzDr
PrZeMo92
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek 01 czerwca 2010, 19:45

Re: Skrzyżowanie z drogą gruntową

Postprzez drill » czwartek 03 czerwca 2010, 11:24

PrZeMo92 napisał(a):Witam na początek chciałbym się przedstawić. Mam na imię Przemek i prawo jazdy mam od ok 1 miesiąca...... Z tego co ja wiem to ja chyba mam pierwszeństwo........ Mało brakowało a by doszło do kolizji, pokłóciłem się z tym kierowcą z samochodu B gdyż on myślał że ma pierwszeństwo i oto moje pytanie : kto miał pierwszeństwo ?


Jak sam zainteresowany stwierdził wie kto miał tam pierwszeństwo, wątpliwości nabrał po kłótni z kierowcą z pojazdu B. Tu jednak większość moralistów gani go za niewiedzę nie wspominając zupełnie drugiego z kierowców, który prawdopodobnie miał dłużej to prawo jazdy, a i tak nie znał przepisów. Ciekawa logika krytykujących.
drill
 
Posty: 176
Dołączył(a): sobota 08 sierpnia 2009, 14:32

Postprzez Cyberix » czwartek 03 czerwca 2010, 11:40

Bo krytykować każdy potrafi. Ale wracając do tematu, osobiście uważam, iż przepis dotyczący włączania się do ruchu i ustępowania pierwszeństwa jest trochę niejasny i zbyt elastyczny, przez co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. Nie zawsze bowiem wiadomo w sposób czytelny czy ktoś jest włączającym się do ruchu czy nie jest. Przykład: znak koniec strefy zamieszkania umieszczony około 10 metrów przed skrzyżowaniem. A co by było jakby był 5 metrów a co by było jakby był 12 metrów, a może 17 metrów? Skrzyżowania powinny być oznakowane w sposób jasny, czytelny i jednoznaczny, nie budzący wątpliwości.
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 139 gości