prawo jazdy a zameldowanie

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

prawo jazdy a zameldowanie

Postprzez Smerfetka » wtorek 30 czerwca 2009, 14:15

Witam !!
Poszukuje odpowiedzi na moje pytanie. Zamierzam wkoncu wybrac sie na prawko ale mam pewien problem.
Mieszkam w Niemczech i mam tu zameldowanie stale, niestety nie jestem na tyle gotowa z jezykiem niemieckim by zdawac tu egzaminy. Postanowilam zdawac w Polsce ( obywatelstwo polskie mam, dowod poslki tez ) ale znajomi stad mowia, ze niemcy moga nie przyjac mi dokumentu prawa jazdy jesli jestem zameldowana tu w niemczech od 2005 roku na pobyt staly a mam nowe prawko z 2009 z Polski. Czy to mozliwe by zameldowanie stanowilo problem?? Czy jest ktos kto orientuje sie moze w tej sprawie. Czy moge zdawac normalnie egzaminy w Polsce??
Bede wdzieczna za odpowiedz
Smerfetka
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek 30 czerwca 2009, 14:09

Postprzez Pajejek » wtorek 30 czerwca 2009, 16:59

NIe będzie żadnych problemów. Możesz zdawać egzaminy w Polsce. Wydane prawo jazdy będzie ważne na całą UE.
Właściwością człowieka jest błądzić, głupiego - w błędzie trwać.
Cyceron.
Avatar użytkownika
Pajejek
 
Posty: 516
Dołączył(a): niedziela 26 kwietnia 2009, 22:41
Lokalizacja: Łódź

Postprzez wilkuzzz » wtorek 30 czerwca 2009, 19:57

Ale trzeba być zameldowanym w Polsce o ile się nie mylę ; P nawet kiedyś o tym w TV trąbili że Niemcy masowo meldowali się w 1 mieszkaniu w Szczecinie czy gdzieś żeby móc zdawać egzamin w Polsce bo podobno łatwiejszy
"Spadochroniarstwo uczy nas być silnym, a tylko takich potrzebuje nasza ojczyzna"
Gen. Stanisław F. Sosabowski
Avatar użytkownika
wilkuzzz
 
Posty: 148
Dołączył(a): czwartek 19 lutego 2009, 11:42
Lokalizacja: Żory

Postprzez pielemienie » wtorek 30 czerwca 2009, 20:08

Zagraniczne prawo jazdy nie uprawnia do uczestniczenia w ruchu drogowym w Republice Federalnej Niemiec i nie może zostać wymienione na niemieckie prawo jazdy, jeżeli:

jest nieważne,
jest prawem jazdy uprawniającym do nauki jazdy lub jest tymczasowe,
jeżeli w momencie jego wystawienia uprawiony posiadał miejsce stałego pobytu w Republice Federalnej Niemiec

http://www.mypolacy.de/serwisy/poradnik ... czech.html

Moja siostra ma ten sam problem i zdecydowala sie robic w niemczech.

Policz koszty przejazdow do polski... Nie daj Boze jak oblejesz egzamin kilka razy...
Testy w niemczech robisz w j.polskim
Reszta to pikus :)
pielemienie
 
Posty: 15
Dołączył(a): środa 08 kwietnia 2009, 19:51

Postprzez Smerfetka » wtorek 30 czerwca 2009, 21:30

Jestem zameldowana w Polsce u rodzicow, oni mnie nie wymeldowali, mam polskie obywatelstwo i polski dowod z peselem.... wiec z tym problemu nie ma ale wlasnie to co pisze pielemienie jestem zameldowana na pobyt staly tu w Niemczech. I chyba dupa z egzaminow w Polsce :( z testami to ja sobie wlasnie poradzilabym bez problemu... tego sie wcale nie boje, bo wiem ze sa po Polsku, ale z jazda tu sobie nie poradze, te wszystkie terminy mechanizacji itp.... a na egzaminie ze stresu calkiem pozapominalabym czego sie wykulam i bylo by po egzaminie juz....
Koszty wlasnie liczylam i w Polsce mimo wszystko wychodzi taniej niz tutaj... no nic....Do tego w niemczech jazde zdaje sie tylko 3 razy, po 3 niezdanym razie wysylaja na idioten test, z ktorymi juz na pewno bym sobie nie poradzila w jezyku niemieckim, w Polsce w razie co zawsze mozna zdawac wiecej razy....
wychodzi na to ,ze musze brac slownik niemiecki i kuc bo inaczej nigdy prawa jazdy miec nie bede, a to juz najwyzszy czas!!!!!
Dziekuje za odpowiedzi :)

dopisane :

no wlasnie o co chodzi z tymi niemcami ktorzy zdawali egzaminy w polsce... jedno drugiemu zaprzecza, przeciez musieli miec zameldowanie w niemczech prawda??
Smerfetka
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek 30 czerwca 2009, 14:09

Postprzez pielemienie » wtorek 30 czerwca 2009, 22:18

Moje wiadomosci nie sa uslyszane od znajomych.
Bylam u adwokata tu w niemczech,poniewaz chodzilo mi o prawko,ale w sumie w innej sprawie.
Przy okazji adwokat powiedzial mi ze wszyscy niemcy( nietylko) ktorzy robia prawojazdy poza granicami niemiec , moga to uczynic pod warunkiem ze sa wymeldowani z pobytu stalego z BRD. Oczywiscie niemcy tak robia.Jest z ta sprawa jeczcze jeden "kruczek" nie wszystkie landy chca uznawac prawo jazdy uzyskane w UE poza terytorium BDR.Nawet byla glosna sprawa na ten temat.Jeden facet odwolywal sie do Strasburga i w sumie wygral sprawe , ale niestety tak jak pisalam nie wszystkie landy nadal chca uznawac prawko zdobyte w EU.
Jezeli chodzi o sam egzamin praktyczny w niemczech, jest on prosty, i naprawde nie wiem skad masz tak przerazajace informacje...???
Po zapisaniu sie na egzamin praktyczny masz wyznaczona date i godzine.Stawiasz sie np.na 10:00. Odrazu wsiadasz do auta i jedziesz na miasto.Twoj instruktor jedzie razem z toba i egzaminatorem.(egzamin na aucie ktorym sie uczysz) Jezeli naprawde umiesz jezdzic , egzamin moze trwac tylko 15min.Tu nie ma pokazywania swiatel, zbiorniczkow ,jazdy po placu...Jedziesz i juz .W miescie zawracanie i moze parkowanie .Najwazniejsze jest to czy jedziesz bezpiecznie .

Glowa do gory i zdawaj w niemczech.
Pozdrawiam Pielemienie

P.S
Jezeli masz jeszcze jakies pytania smialo... sluze rada...
pielemienie
 
Posty: 15
Dołączył(a): środa 08 kwietnia 2009, 19:51

Postprzez Smerfetka » wtorek 30 czerwca 2009, 22:31

Mieszkam na bawarii, moj jezyk niemiecki jest na rowni z mowa mojego synka, ktory wlasnie uczy sie mowic ( wogole....mowic- ma 2 latka). z tym egzaminem do- 3 razy sztuka albo idioten test- slyszalam tu od sasiadow, znajomych i maz moj tez tak slyszal w pracy... wiec nie wiem czy oni wszyscy mnie strasza czy to prawda jest... teorii wogole sie nie boje, gorzej z praktyka....

ale moze faktycznie, lepiej bedzie , jesli zabiore sie za nauke jezyka... do konca roku moze uda mi sie na tyle podszkolic by przystapic do egzaminu, gorzej bedzie jak nie zdam.

dziekuje za odpowiedz:)
Smerfetka
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek 30 czerwca 2009, 14:09

Postprzez pielemienie » wtorek 30 czerwca 2009, 22:39

No ok...
Dla rozluznienia napisze tak... :)
Mojego kuzyna zona pochodzi z Afryki.Mieszka w niemczech 1,5 roku
Jej niemiecki mozna powiedziec jest na poziomie 2-3 latka :)
Nie potrafi jezdzic na roweze BO SIE BOI :)
Tydzien temu zdala egzamin na prawko poraz 4 .I pomimo tego ze jej sie mylily kierunki i pierwszenstwo na skrzyzowaniu egzamin zdala.
Jezeli chodzi o MPU to mozesz zdawac za zabranie prawka po pijaku (powyzej1,6 promila) lub za punkty.
Mam pewna propozycje...Poszukaj jakiegos wlasciciela Fahrschuli ktory potrafi mowic po polsku.On ci najlepiej wytlumaczy co i jak ...
pielemienie
 
Posty: 15
Dołączył(a): środa 08 kwietnia 2009, 19:51

Postprzez Smerfetka » wtorek 30 czerwca 2009, 22:47

pielemienie dzieki.... z tym ,ze nasza miejscowosc jest tak malutka ,ze Fahrschule mamy tylko dwie.... jeden Stefan to znajomy nasz bardzo dobry mozna powiedziec.... ( a raczej meza) i maz namawial mnie juz, zebym sie do niego zapisala, on by mi pomogl bo wie, ze ja gorzej niz "kali jesc kali pic" mowie. Z tym, ze ja nie jestem pewna tego ,ze dam sobie tu rade z tym egzaminem i czy kasy w bloto nie wywale...
Smerfetka
 
Posty: 4
Dołączył(a): wtorek 30 czerwca 2009, 14:09

Postprzez pielemienie » wtorek 30 czerwca 2009, 23:12

Ja wyjasnilam pewne niejesnosci a decyzja nalezy do Ciebie :)
Powodzenia zycze ...w podjeciu decyzji oraz w zdobyc prawka ... :)
pielemienie
 
Posty: 15
Dołączył(a): środa 08 kwietnia 2009, 19:51

Postprzez pielemienie » wtorek 30 czerwca 2009, 23:14

Jeszcze jedno...
Mysle ze najlepiej bedzie zapytac sie w udrzedzie niemieckim (odpowiednik polskiego Wydzialu komunikacji...Oni udziela ci odpowiedzi na wszystkie pytania ... :)
pielemienie
 
Posty: 15
Dołączył(a): środa 08 kwietnia 2009, 19:51


Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 121 gości