Jakie uprawnienia do dziwnych pojazdów?

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Jakie uprawnienia do dziwnych pojazdów?

Postprzez tristan » poniedziałek 22 czerwca 2009, 14:33

Witam,

co to jest pojazd wolnobieżny tak naprawdę?

Czym jest koparka i z jakim prawem jazdy się ją powozi?

Czy ciągnik rolniczy w kat. B prawa jazdy oznacza sam ciągnik czy z
przyczepą? A co z maszyną doczepioną do tegoż?

Jakie uprawnienia uprawniają do kierowania np. kombajnem Bizonem?
Ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota [...] (Mt 7,14)
Avatar użytkownika
tristan
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek 12 maja 2008, 21:07
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jakie uprawnienia do dziwnych pojazdów?

Postprzez cman » poniedziałek 22 czerwca 2009, 15:05

tristan napisał(a):co to jest pojazd wolnobieżny tak naprawdę?

PRD napisał(a):Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
34) pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;

tristan napisał(a):Czym jest koparka i z jakim prawem jazdy się ją powozi?

Pojazdem wolnobieżnym i kategoria dowolna, oprócz A1, A i B1. Inna sprawa to praca taką koparką, dodatkowo wtedy jakiś kurs operatora koparki.
Możliwe, że występują również szybsze, więc wtedy to muszą być pewnie jako pojazdy specjalne i wtedy kategoria C, ale nie wiem czy i jak dokładnie wygląda to w praktyce.

tristan napisał(a):Czy ciągnik rolniczy w kat. B prawa jazdy oznacza sam ciągnik czy z
przyczepą? A co z maszyną doczepioną do tegoż?

Może być z przyczepą, ale tylko lekką. Doczepiona maszyna na stałe jest zapewne traktowana jako element ciągnika, a jakiś sprzęt na własnych kołach to musi być traktowany jako przyczepa.

tristan napisał(a):Jakie uprawnienia uprawniają do kierowania np. kombajnem Bizonem?

Jak przy koparce. Z tym, że tam też są chyba jakieś kursy jeśli chodzi o pracę, ale raczej potrzebne tylko przy zatrudnieniu.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez Neurot » poniedziałek 22 czerwca 2009, 17:41

Kursy na dźwigi, koparki, ładowarki są uzależnione np od "wysokości" dźwigu, pojemności ładowarki, koparki, etc etc...
Ale ogólnie jak cman napisał - do pracy potrzebne są inne uprawnienia niż PJ
Pozdrawiam i życzę szczęśliwej podróży
Obrazek
Avatar użytkownika
Neurot
 
Posty: 308
Dołączył(a): wtorek 08 lipca 2008, 07:37
Lokalizacja: Białystok

Re: Jakie uprawnienia do dziwnych pojazdów?

Postprzez tristan » poniedziałek 22 czerwca 2009, 18:05

cman napisał(a):
tristan napisał(a):co to jest pojazd wolnobieżny tak naprawdę?

PRD napisał(a):Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
34) pojazd wolnobieżny - pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;



No to ja wiem, ale chodziło mi o realne przykłady z życia. No bo definicja definicją, a co się pod to łapie... Już wiemy, z niżej, że koparka.

cman napisał(a):
tristan napisał(a):Czym jest koparka i z jakim prawem jazdy się ją powozi?

Pojazdem wolnobieżnym i kategoria dowolna, oprócz A1, A i B1. Inna sprawa to praca taką koparką, dodatkowo wtedy jakiś kurs operatora koparki.


Czyli jeździć koparką mogę uznając to za wolnobieżny? A z czego to wynika? Skąd wiem, że koparka się pod to łapie?

cman napisał(a):
tristan napisał(a):Czy ciągnik rolniczy w kat. B prawa jazdy oznacza sam ciągnik czy z
przyczepą? A co z maszyną doczepioną do tegoż?

Może być z przyczepą, ale tylko lekką.


A czemu tylko lekką? z czego to wynika?

cman napisał(a):
tristan napisał(a):Jakie uprawnienia uprawniają do kierowania np. kombajnem Bizonem?

Jak przy koparce. Z tym, że tam też są chyba jakieś kursy jeśli chodzi o pracę, ale raczej potrzebne tylko przy zatrudnieniu.


Czyli z kat. B mogę takim Bizonem se pomykać po mieście? Skąd to wiadomo, jaką maszyną mogę a jaką nie mogę?
Ostatnio zmieniony poniedziałek 22 czerwca 2009, 20:04 przez tristan, łącznie zmieniany 1 raz
Ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota [...] (Mt 7,14)
Avatar użytkownika
tristan
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek 12 maja 2008, 21:07
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jakie uprawnienia do dziwnych pojazdów?

Postprzez cman » poniedziałek 22 czerwca 2009, 18:29

tristan napisał(a):No to ja wiem, ale chodziło mi o realne przykłady z życia. No bo definicja definicją, a co się pod to łapie... Już wiemy, z niżej, że koparka.

Czyli jeździć koparką mogę uznając to za wolnobieżny? A z czego to wynika? Skąd wiem, że koparka się pod to łapie?

Czyli z kat. B mogę takim Bizonem se pomykać po mieście? Skąd to wiadomo, jaką maszyną mogę a jaką nie mogę?

Wszystko to kwestia homologacji takich pojazdów. Jeżeli pojazd spełnia warunek z definicji, czyli nie jest w stanie rozwijać prędkości większej niż 25 km/h, to jest pojazdem wolnobieżnym. W razie czego zawsze można zobaczyć w dowodzie rejestracyjnym.

tristan napisał(a):A czemu tylko lekką? z czego to wynika?

PRD napisał(a):Art. 88. 2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
(...)
3) kategorii B:
(...)
c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

3. Prawo jazdy:
(...)
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Jakie uprawnienia do dziwnych pojazdów?

Postprzez tristan » wtorek 30 czerwca 2009, 18:51

cman napisał(a):
tristan napisał(a):A czemu tylko lekką? z czego to wynika?

PRD napisał(a):Art. 88. 2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:
3. Prawo jazdy:
(...)
3) kategorii A, B, B1, C, C1, D lub D1 - uprawnia do kierowania pojazdem w nich wymienionym z przyczepą lekką;


A jak to się ma do przyczep kempingowych? Rozmawiałem wczoraj z wujkiem - kampingowcem i on ma tylko B, a zasuwał z taką. Udało mu się?
Ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota [...] (Mt 7,14)
Avatar użytkownika
tristan
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek 12 maja 2008, 21:07
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez cman » wtorek 30 czerwca 2009, 19:00

Tak samo się to ma do przyczep kempingowych. Pewnie są jakieś z DMC nieprzekraczającą 750 kg. A nawet jeżeli są cięższe, to jeszcze pozostaje ta specjalna furtka dla kat. B, gdzie można ciągnąć cięższą przyczepę pod warunkiem, że DMC przyczepy nie może przekraczać masy własnej pojazdu ciągnącego, a DMC zespołu nie może przekraczać 3,5 t - i większość przyczep kempingowych w tym się właśnie mieści.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Jakie uprawnienia do dziwnych pojazdów?

Postprzez tristan » poniedziałek 30 listopada 2009, 09:11

cman napisał(a):
tristan napisał(a):Czy ciągnik rolniczy w kat. B prawa jazdy oznacza sam ciągnik czy z
przyczepą? A co z maszyną doczepioną do tegoż?

Może być z przyczepą, ale tylko lekką. Doczepiona maszyna na stałe jest zapewne traktowana jako element ciągnika, a jakiś sprzęt na własnych kołach to musi być traktowany jako przyczepa.


Czyli rozumiem, że z traktorem mogę spokojnie jechać z doczepioną jaką rozrzucarką gnoju albo z jakimś pługiem i wszystko to się łapie pod kat. B?
Ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota [...] (Mt 7,14)
Avatar użytkownika
tristan
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek 12 maja 2008, 21:07
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez Borys_q » poniedziałek 30 listopada 2009, 10:09

Wszystko to kwestia homologacji takich pojazdów. Jeżeli pojazd spełnia warunek z definicji, czyli nie jest w stanie rozwijać prędkości większej niż 25 km/h, to jest pojazdem wolnobieżnym. W razie czego zawsze można zobaczyć w dowodzie rejestracyjnym.


Z kombajnem możesz mieć problem bo nie podlega obowiązkowi rejestracji jak pewnie cała masa koparek:)
Szybka jazda nie wymaga odpowiednich umiejętności. Trzeba jedynie wiedzieć który pedał odpowiada za jej zwiększanie.
Borys_q
 
Posty: 3480
Dołączył(a): sobota 22 marca 2008, 16:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jakie uprawnienia do dziwnych pojazdów?

Postprzez cman » poniedziałek 30 listopada 2009, 12:30

tristan napisał(a):Czyli rozumiem, że z traktorem mogę spokojnie jechać z doczepioną jaką rozrzucarką gnoju albo z jakimś pługiem i wszystko to się łapie pod kat. B?

O ile nie jest to przyczepa inna niż lekka, to tak.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Jakie uprawnienia do dziwnych pojazdów?

Postprzez tristan » poniedziałek 30 listopada 2009, 13:34

cman napisał(a):
tristan napisał(a):Czyli rozumiem, że z traktorem mogę spokojnie jechać z doczepioną jaką rozrzucarką gnoju albo z jakimś pługiem i wszystko to się łapie pod kat. B?

O ile nie jest to przyczepa inna niż lekka, to tak.


No ale po czy to poznać? Po wpisie do dowodu? Takie urządzenia mają dowody rejestracyjne?
Ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do żywota [...] (Mt 7,14)
Avatar użytkownika
tristan
 
Posty: 1161
Dołączył(a): poniedziałek 12 maja 2008, 21:07
Lokalizacja: Śląsk

Postprzez cman » poniedziałek 30 listopada 2009, 14:19

Tego to już nie wiem, przyczepy specjalne nie mają dowodów rejestracyjnych.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez x098 » poniedziałek 30 listopada 2009, 16:15

Koparko-ładowarka prawo jazdy kat B takie urządzenie powszechnie jest uznawane jako pojazd wolnobieżny aczkolwiek wszystkie nowoczesne koparko-ładowarki osiągają prędkość 45km,/h. Mam uprawnienia do obsługi koparko-ładowarek, koparek i ładowarek i pracowałem na takim sprzęcie i nigdy nie spotkałem żadnej koparko-ładowarki zarejestrowanej, choć każda, na której pracowałem ośiągała prędkość maks. grubo powyżej 25km/h
x098
 
Posty: 324
Dołączył(a): wtorek 25 sierpnia 2009, 14:43

Postprzez cwaniakzpekaesu » poniedziałek 30 listopada 2009, 16:35

Avatar użytkownika
cwaniakzpekaesu
 
Posty: 1153
Dołączył(a): czwartek 06 września 2007, 00:31
Lokalizacja: Sosnowiec


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości