* Zaloguj się   * Zarejestruj się * FAQ    * Szukaj

Dzisiaj jest czw kwie 24, 2014 03:25

Strefa czasowa UTC+2godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pn kwie 13, 2009 11:30 
Offline

Rejestracja: pt mar 02, 2007 10:38
Posty: 490
Ostatnio zauważyłem w przepisach sprzecznośc dotyczącą konieczności wyrażenia zgody przez rodziców lub opiekunów osoby, która chce rozpocząc kurs prawa jazdy.
Otóż art 101 Ustawy PRD nie warunkuje możliwości rozpoczęcia takiego kursu od uzyskania takiej zgody. Tymczasem Rozporządzenie 217 w par. 6 ust. 1 pkt. 3 określa wymóg posiadania takiego dokumentu w momencie rozpoczęcia szkolenia w zakresie podstawowym i dodatkowym.
Mam w związku z tym pytanie do kierowników ośrodków szkolenia kierowców. Czy w ośrodkach szkolenia pobiera się takie pisemne zgody rodziców ? Czy są one wymagane w czasie kontroli dokonywanej przez przedstawicieli organu kontrolującego ośrodek ?
Oczywiście Ustawa jako akt wyższy rangą eliminuje zapisy Rozporządzenia, ale jak jest w rzeczywistości ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn kwie 13, 2009 18:22 
Offline

Rejestracja: sob mar 07, 2009 18:19
Posty: 52
Lokalizacja: Kościelec
oczywiscie ze takie zgody sa pobierane. bez takowej pisemnej zgody WORD nie przyjmie dokumentow od kursanta i nie ustali mu egzaminu panstwowego jezeli sklada je przed ukonczeniem osiemnastego roku zycia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pn kwie 13, 2009 19:30 
Offline

Rejestracja: pt mar 02, 2007 10:38
Posty: 490
Nie rozumiem dlaczego WORD miałby pobierac taki dokument ?
W WORD jest jedynie potrzebna zgoda rodziców i opiekunów w przypadku, gdy osoba nie ukończyła 18 lat i ubiega się o prawo jazdy kat. A1, B1 i T. Poza tym, co ma wspólnego zgoda na rozpoczęcie kursu na prawo jazdy z egzaminem ?
Zalecam zapoznanie się z art. 90 oraz 101 Ustawy PRD.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw kwie 16, 2009 15:10 
Offline

Rejestracja: ndz paź 05, 2008 19:36
Posty: 47
WORD Katowice nie pobiera żadnej zgody od rodziców, nawet jeśli kursant składa dokumenty kilka dni przed ukończeniem 18-go roku życia. I słusznie, bo niby na jakiej podstawie??

Natomiast ośrodki szkolenia powinny pobierać taką zgodę jeśli kursant jest nieletni.

W moim ośrodku kontrole ze starostwa zwracają na to uwagę i czepiają się o to żeby była zgoda rodziców, a nie rodzica, chyba że ktoś ma jednego. Choć tak naprawdę nigdzie nie jest sprecyzowane co zrobić z osobą która ma jednego rodzica i na jakiej podstawie to sprawdzić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: czw kwie 16, 2009 20:06 
Offline

Rejestracja: pt mar 02, 2007 10:38
Posty: 490
Nadal utrzymuję, że pobieranie zgody na rozpoczęcie kursu jest bezprawne - to wynika z konkretnego artykułu Ustawy. Tak więc, kontrolowanie tych dokumentów nie ma podstawy prawnej i jeżeli właściciel nie okaże jej nie powinien spotkać się z żadnymi sankcjami. Gdyby ustawodawca chciał sprecyzować ten wymóg to do tego artykułu dodał by kolejny ustęp informujący o konieczności uszczegółowienia tego zapisu przez ministra w drodze rozporządzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt kwie 17, 2009 14:21 
Offline

Rejestracja: ndz paź 05, 2008 19:36
Posty: 47
Może masz rację, ale pytałeś o rzeczywistość :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt kwie 17, 2009 17:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:31
Posty: 1153
Lokalizacja: Sosnowiec
Olin jak myślisz po co jest wyrażona w art. 115 prawa o ruchu drogowym delegacja ustawowa?

Zgoda - musi być.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt kwie 17, 2009 17:28 
Offline

Rejestracja: pt mar 02, 2007 10:38
Posty: 490
Cwaniak, o ile dobrze widzę to art. 115 ust. 1 pkt. 1 mówi o wymaganiach w stosunku do podmiotów prowadzących szkolenie w zakresie wyposażenia dydaktycznego, warunków lokalowych, placu manewrowego i pojazdów przeznaczonych do szkolenia a nie w zakresie wymaganych dokumentów.
W związku z tym zgoda rodziców nie jest potrzebna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt kwie 17, 2009 17:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:31
Posty: 1153
Lokalizacja: Sosnowiec
Olin, to przeczytaj to co napisano trochę niżej - w ust. 1 pkt. 4 lit. "a" do tegoż artykułu.
Miłej lektury:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: pt kwie 17, 2009 23:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn sie 09, 2004 18:59
Posty: 1956
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa
Olin
Art. 101 mówi że osoba może rozpocząć szkolenie najwcześniej 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku.

Aby to szkolenie rozpocząć należy spełnić dodatkowe warunki: przedstawić orzeczenie lekarskie o ... mieć zgodę rodziców.

Więc taka zgoda jest wymagana bez niej nie można rozpocząć szkolenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 18, 2009 05:45 
Offline

Rejestracja: pt mar 02, 2007 10:38
Posty: 490
Artykuł 115 ust.1 pkt. 4 lit. a dotyczy egzaminowania a nie szkolenia. Tak więc cwaniak zachęcam do jeszcze wnikliwszej lektury tego artykułu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 18, 2009 10:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:31
Posty: 1153
Lokalizacja: Sosnowiec
Zachęcony :) wniknąłem, bo zachęcony zawsze wnikam :) ; i oto co zobaczyłem:

Cytuj:
Art. 115. 1. Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz Ministrem Obrony Narodowej, uwzględniając konieczność właściwego przygotowania osób ubiegających się o wydanie uprawnień do kierowania pojazdami oraz zapewnienie obiektywnego sprawdzenia ich kwalifikacji, określi, w drodze rozporządzenia:
(...)

4. warunki i tryb:

a. uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi i tramwajami, szkolenia i egzaminowania osób ubiegających się o te uprawnienia lub podlegających sprawdzeniu kwalifikacji oraz wzory dokumentów z tym związanych,


Czy mamy inne ustawy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 18, 2009 12:20 
Offline

Rejestracja: pt mar 02, 2007 10:38
Posty: 490
W takim razie mam pytanie: Czy w Rozporządzeniu jest określony wzór zgody rodziców lub opiekunów na rozpoczęcie kursu ? :D
Jeżeli masz taki wzór to mamy inne rozporządzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 18, 2009 13:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw wrz 06, 2007 00:31
Posty: 1153
Lokalizacja: Sosnowiec
Widać mamy te same rozporządzenia. Wzór zgody... hm, nieźle. A może jeszcze instrukcja jej wypełnienia?

Olin, od ostatniego postu zaniżyłeś poziom dyskusji...
Rozumiem, że dałeś upust swojej frustracji, i usprawiedliwiam Cię - bo nie zawsze da się błysnąć.

Masz jeszcze coś ciekawego do powiedzenia w tym temacie? Bo jeśli nie - to ja się poddaję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
PostZamieszczono: sob kwie 18, 2009 13:19 
Offline

Rejestracja: pt mar 02, 2007 10:38
Posty: 490
Rozumiem, że masz monopol na wiedzę, ale w tym wypadku jasne jest że się mylisz. W związku z twoim uporem i frustracją dalsza dyskusja w tym temacie jest bezprzedmiotowa. Po prostu, musisz sie pogodzić z tym, że czasami jest inaczej niż myślisz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+2godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group