Zawracanie na skrzyżowaniu

Temat ten służy wymianie spostrzeżeń i doświadczeń pomiędzy instruktorami i egzaminatorami.

Moderatorzy: ella, klebek

Zawracanie na skrzyżowaniu

Postprzez Olin » niedziela 12 października 2008, 17:25

Witam.
Ostatnio, jednemu z autorów komentarza do Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym zadałem pytanie dotyczące jego stwierdzenia komentującego art. 22 p.r.d. Niestety nie otrzymałem odpowiedzi. Proszę o Wasz komentarz dot. tej sytuacji na drodze.

Oto treść mijego pytnia które zadałem autorowi publikacji:

" Witam serdecznie.
...Mam jednak pytanie dotyczące innego Pana komentarza dotyczącego Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (Wyd. Dom Wydawniczy ABC Warszawa 2004). Otóż, w komentarzu do przepisu art. 22 p.r.d, na stronie 406 pisze Pan następujące zdanie: "... uproszczono znacznie procedurę zawracania w ten sposób, iż wykonującego manewr zwolniono z obowiązku ustępowania również pojazdom wjeżdżającym na skrzyżowanie z drogi podporządkowanej. W obecnym stanie prawnym pierwszeństwo przejazdu wyznaczaja znaki drogowe, a zatem kierujący musi ustapić jedynie pojazdowi będącemu w ruchu na tej samej drodze, lecz jezdni właściwej dla kierunku przeciwnego...".
W związku z tym stwierdzeniem rodzi sie moje pytanie. Czy w przedstawionej sytuacji (rysunek w załączniku do wiadomości), pojazd oznaczony nr. 1 ma pierwszeństwo przed pojazdem nr. 2 ? Zgodnie z art. 25 p.r.d kierujący skręcający w lewo powinien ustąpić pojazdowi jadącemu na wprost i skręcającemu w prawo....
Dziekuję za udzielenie informacji w tej sprawie. "

P.S Niestety nie mogę zamieścić ilustracji tego przykałdu ponieważ nie ma na tym forum możliwości wstawiania rysunków.
Olin
 
Posty: 490
Dołączył(a): piątek 02 marca 2007, 10:38

Postprzez ella » niedziela 12 października 2008, 17:39

P.S Niestety nie mogę zamieścić ilustracji tego przykałdu ponieważ nie ma na tym forum możliwości wstawiania rysunków

Jak go masz u siebie na kompie to wstaw go tu
http://www.imagevenue.com/
albo
http://www.imageshack.us/
i wstaw linka tutaj
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

To jest ta sytuacja

Postprzez Olin » poniedziałek 13 października 2008, 06:16

Obrazek


Jakość rysunku nie jest najlepsza. Pojazd nr. 1 zawraca na drodze dwujezdniowej.
Olin
 
Posty: 490
Dołączył(a): piątek 02 marca 2007, 10:38

Postprzez Rufusz » wtorek 14 października 2008, 10:47

Podobny temat chyba już się pojawił na forum, niemniej moim zdaniem, w tej konkretnej sytuacji, pojazd 1 wjechał na drogę podporządkowaną i względem pojazdu 2 powinien się zachować jak skręcający w lewo.
Rufusz
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek 27 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Olin » wtorek 14 października 2008, 12:28

Problem właśnie polega na tym, że autor komentarza do p.r.d uznaje, że skoro pojad 1 znajduje się na drodze z pierwszeństwem to ma pierwszeństwo (niezależnie od dyspozycji art. 25 p.r.d). Gdyby pojazd 1 skręcając w lewo wjeżdżał na tą drogę z kierunku przeciwnego do pojazdu 2 (tzn. oczekiwał na wjazd na skrzyżowanie), wtedy sprawa jest oczywista (pojazd 2 jako znajdujący sie po jego prawej stronie ma pierwszeństwo.
Swoją drogą, pokazałem tą sytuację jednamu z egzaminatorów, a ten stwierdził że oczywiście (bez cienia watpliwości) pierwszeństwo ma pojazd 2.
Tak więc, mając na uwadze opisany komentarz oraz stwierdzenie egzaminatora, moje wątpiwości nadal nie zostały rozwiane.
Proszę o informację co o tym myślicie.
Olin
 
Posty: 490
Dołączył(a): piątek 02 marca 2007, 10:38

Postprzez Rufusz » wtorek 14 października 2008, 12:36

Ja się zgadzam z egzaminatorem, więc jest 2:1. A poważnie: pojazd 1 już nie znajduje się na drodze z pierwszeństwem.
Rufusz
 
Posty: 52
Dołączył(a): czwartek 27 września 2007, 19:00
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez cman » wtorek 14 października 2008, 16:49

Pierwszeństwo ma pojazd nr 1, temat wielokrotnie poruszany na forum.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez ella » wtorek 14 października 2008, 20:05

Nawet temat założony kilka dni temu w tym dziale
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/view ... 42cf40e297

oj panowie instruktorzy nie czytacie co macie w tym dziale :wink:
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez glor » wtorek 14 października 2008, 22:44

cman napisał(a):Pierwszeństwo ma pojazd nr 1, temat wielokrotnie poruszany na forum.


Dlaczego?
Na jakiej podstawie pojazd 2 ma ustąpić 1 pierwszeństwo?
Skąd pojazd 2 wie, że 1 wykonuje zawracanie a nie lewoskręt?
Tor jazdy zaznaczony na rysunku niestety w rzeczywistości nie jest widoczny.

Ta interpretacja jest niestety niewłaściwa, prowadzi do kolizji lub wypadku.
Zmień podejscie.

Pozdrawiam
glor
 
Posty: 89
Dołączył(a): środa 20 czerwca 2007, 10:19
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez cman » wtorek 14 października 2008, 23:00

glor napisał(a):Dlaczego?
Na jakiej podstawie pojazd 2 ma ustąpić 1 pierwszeństwo?

Rozporządzenie napisał(a):§ 5. 5. Znak A-7 "ustąp pierwszeństwa" ostrzega o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem. Znak A-7 znajdujący się w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został umieszczony.

Poczytaj starsze wątki w tym temacie na forum, nie ma sensu rozpoczynać kolejnego.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez ella » wtorek 14 października 2008, 23:07

zapraszam jednak do zaczętego wątku. Nie ma sensu się rozdrabniać.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Dyskusje szkoleniowców i egzaminatorów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości