Nie odebrane prawo Jazdy a jazda :(

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Nie odebrane prawo Jazdy a jazda :(

Postprzez Z-D-E-N-E-K » sobota 06 października 2007, 21:55

Wczoraj byłem zmuszony :cry: wyjechać po raz pierwszy na miasto.Nie będe opisywał w jakim celu bo jest to dla mnie przykre wydarzenie .Nie mniej jednak mam pytanie co by się stało jeżeli złapała by mnie policja co by mi groziło.Pytam bo być może znowu będę musiał jechać bez odebranego prawka.Zaznaczam ze prawo jazdy zdałem a na tej stronce pojawił się status (2007-10-05) Prawo Jazdy: przyjęto wniosek, trwa postępowanie administracyjne.
Z-D-E-N-E-K
 
Posty: 2
Dołączył(a): sobota 06 października 2007, 21:49
Lokalizacja: Białystok

Postprzez _Sylwan_ » sobota 06 października 2007, 22:03

hahahaha no śmieszna sytuacja to ze zdałeś a nie masz prawka to nic nie znaczy grozi ci to samo jak byś w ogóle nie miał egzaminu :) A można wiedzieć po co musisz tak pilnie wyjeżdżać na miasto?
Mandat 500 zł i - jeśli nie będziesz w stanie zadzwonić po kogoś, kto przyjedzie po motocykl, to holowanie na parking policyjny ze wszystkimi tego kosztami.
Uprawnienia do kierowania pojazdami oraz prawo do ubiegania się o nie mogą zostać odebrane tylko decyzją sądu, a brak prawa jazdy nie jest przestępstwem tylko wykroczeniem i nie jest ścigany sądownie.

Co nie zmienia faktu, że jeśli nie masz prawka to nie jeździj, bo w przypadku stłuczki (niezależnie czy z Twojej winy, czy nie - Ty jesteś winny, a poza tym nie działa OC, AC itd.)
Obrazek
Avatar użytkownika
_Sylwan_
 
Posty: 239
Dołączył(a): niedziela 01 lipca 2007, 21:49
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Z-D-E-N-E-K » sobota 06 października 2007, 22:17

można wiedzieć po co musisz tak pilnie wyjeżdżać na miasto?

[/quote]

Poważnie chora bliska osoba
Z-D-E-N-E-K
 
Posty: 2
Dołączył(a): sobota 06 października 2007, 21:49
Lokalizacja: Białystok

Postprzez tom9 » sobota 06 października 2007, 22:42

pewien instruktor mowil ze w tym przypadku dostaje sie tylko mandat 50 zł.
ale nie wiem czy to prawda.
z kazdym czlowiekiem da sie dogadac z policjantem równiez.
nie mowie tutaj o łapowce tylko pogadac z nim jak z czlowiekiem, jak sie ma sprawa, z tym ze prawo jazdy zdales itp.
[b]Kierowca[/b] z prawem jazdy kategorii "B" i "C" 8)

[i]specyficzne podejście do życia[/i]
Avatar użytkownika
tom9
 
Posty: 1444
Dołączył(a): piątek 27 lipca 2007, 22:24
Lokalizacja: Miasto sypialni

Re: Nie odebrane prawo Jazdy a jazda :(

Postprzez ella » sobota 06 października 2007, 23:09

Z-D-E-N-E-K napisał(a):... co by się stało jeżeli złapała by mnie policja co by mi groziło.Pytam bo być może znowu będę musiał jechać bez odebranego prawka.Zaznaczam ze prawo jazdy zdałem ...


http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=3120
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez cwaniakzpekaesu » sobota 06 października 2007, 23:30

W zależności od kwalifikacji czynu:

USTAWA z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń

Art. 95. Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

w zw. z art. 38 pkt. 1

Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego
organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;

(w postępowaniu mandatowym 50 zł)



Art. 94. § 1. Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny. (do 5 tys. zł)

(w postępowaniu mandatowym 500 zł)


w zw. z art. 87.

1. Kierującym może być osoba, która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod
względem fizycznym i psychicznym oraz spełnia jeden z warunków określonych
w pkt 1–3:
1) posiada wymagane umiejętności do kierowania w sposób niezagrażający
bezpieczeństwu ruchu drogowego i nienarażający kogokolwiek na szkodę
oraz wymagany dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem;


Ponadto:
art. 129 ust. 2. pkt. 8 lit. "d":

Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do:
uniemożliwienia kierowania pojazdem przez osobę nieposiadającą wymaganych dokumentów
uprawniających do kierowania lub używania pojazdu;


co w przypadku braku możliwości przekazania pojazdu przez jego posiadacza wskazanej przez siebie pełnoletniej osobie może skutkować usunięciem pojazdu na koszt właściciela. Punktów za w/w naruszenia przepisów nie przypisuje się... ale sprawca jest rejestrowany w kartotece ukaranych kierowców z liczba punktów "0".

Ella:

z tego wątku, który podałaś:
Z-D-E-N-E-K napisał(a):
... co by się stało jeżeli złapała by mnie policja co by mi groziło.Pytam bo być może znowu będę musiał jechać bez odebranego prawka.Zaznaczam ze prawo jazdy zdałem ...



http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=3120

Jazda bez prawa jazdy zanim jeszcze zostanie ono nam wydane, może sie skończyć zakazem prowadzenia samochodu (okolo 3 lat),



to czy to czerwona czcionką ma jakies umocowanie prawne? Bo szczerze mówiąc nigdy sie z takim stwierdzeniem nie spotkałem.... i może nadszedł czas na zweryfikowanie mojej wiedzy w tym zakresie?
Avatar użytkownika
cwaniakzpekaesu
 
Posty: 1153
Dołączył(a): czwartek 06 września 2007, 00:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez ella » niedziela 07 października 2007, 00:36

to czy to czerwona czcionką ma jakies umocowanie prawne?

Napisz do Sądu Grodzkiego po stosowne paragrafy. Znam osobę, której to prawko odroczyli więc jednak jest to możliwe.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » niedziela 07 października 2007, 01:00

Chodzi tu ogólnie o prowadzenie pojazdu bez uprawnień (nie przy sobie, tylko nie uzyskanych) - a jazda po egzaminie przed wydaniem prawa jazdy do tego się zalicza.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez cwaniakzpekaesu » niedziela 07 października 2007, 01:04

Art. 86. § 1. Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
podlega karze grzywny.
§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.


Art. 87. § 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.


Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego,
podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Kto w celu uniknięcia kontroli nie stosuje się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.


Art. 93. § 1. Prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku,
podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 2. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.


To wszystkie wykroczenia, za które sąd grodzki może orzec karę dodatkową w postaci zakazu prowadzenia pojazdów i jak widać nigdzie nie ma mowy o "naszym" przypadku. Może ta osoba cos więcej powiedzieć... może się innym przyda.
Avatar użytkownika
cwaniakzpekaesu
 
Posty: 1153
Dołączył(a): czwartek 06 września 2007, 00:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez kamiles » niedziela 07 października 2007, 02:27

scorpio44 napisał(a):Chodzi tu ogólnie o prowadzenie pojazdu bez uprawnień (nie przy sobie, tylko nie uzyskanych) - a jazda po egzaminie przed wydaniem prawa jazdy do tego się zalicza.

Wiadomo, że termin odbioru prawa jazdy w WK to jedna sprawa, a data wydania umieszczona na tymże, to druga sprawa. Data wydania jest datą, z którą zostajemy umieszczeni w rejestrze kierowców (data na moim prawie jazdy jest o 1 dzień późniejsza niż data na stronie PWPW, przy której pojawiła się informacja o rozpoczęciu postępowania administracyjnego, a dokument został wydany dopiero za tydzień). Czy osoba zatrzymana do kontroli pomiędzy datą wydania a dniem odbioru zostanie potraktowana jako osoba, która nie posiada przy sobie wymaganych dokumentów, czy jako osoba, która nie posiada uprawnień? Moim zdaniem to pierwsze, ale jestem ciekawa czy moje rozumowanie jest poprawne w świetle obowiązujących przepisów?

P.S. Oczywiście mój post nie ma być zachętą dla tych, którzy chcą jeździć bez prawka (bo nawet jeśli mam rację, to nigdy nie można być na 100% pewnym, że już znajdujemy się w rejestrze). Dlatego radzę cierpliwie poczekać.
kamiles
 
Posty: 1044
Dołączył(a): piątek 01 września 2006, 23:13
Lokalizacja: Ustka

Postprzez scorpio44 » niedziela 07 października 2007, 10:08

Kamiles, masz rację. Ja zresztą pisałem o wydaniu (a nie odebraniu) prawka.
Ale:
kamiles napisał(a):nawet jeśli mam rację, to nigdy nie można być na 100% pewnym, że już znajdujemy się w rejestrze).

Otóż to. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 97 gości