Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Tutaj możecie zamieszczać opinie dotyczące kursów na prawo jazdy

Moderatorzy: ella, klebek

Kategoria C,C+E; uzupelnienie do FAQ

Postprzez Tomek_ » środa 19 lipca 2006, 21:26

Poniższy opis uzupełnia informacje umieszczone w "Najczęściej zadawanych pytaniach" dotyczących kategorii C i C+E
Szkolenie i egzamin:

Szkolenie podstawowe na kategorię C lub C+E, może rozpocząć osoba, która posiada:
1) wiek 18 lat;
2) orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem (obecnie koszt to 100z?);
3) zaświadczenie o uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii B albo prawo jazdy kategorii B – jeżeli zakres szkolenia obejmuje prawo jazdy kategorii C;
4) zaświadczenie o ukończeniu szkolenia i uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii C albo prawo jazdy kategorii C – jeżeli zakres szkolenia obejmuje prawo jazdy kategorii C+E.
- Prawo jazdy otrzymuje osoba, która ponadto zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy.

Jak wygląda plac:

Obrazek

Czy można bezpośrednio zdawać na ketegorię C+E nie mając wcześniej C?
Nie można, najpierw należy mieć kategorię B, potem C i wtedy można zdawać na kategorię C+E.

Lokalizacja zbiorników płynów, światła i klakson:

Wciąż najpopularniejszymi samochodami egzaminacyjnymi są samochody Star. Poniżej umieściłem ich krótką charakterystykę dotyczącą płynów i świateł jakie należy pokazać podczas egzaminu praktycznego.

Star 200:
Między kabiną kierowcy a skrzynią ładunkową od strony kierowcy, pierwszy (z regułu czarny, owalny zbiornik z nakretka w ksztalcie litery "V") to zbiornik na płyn do wspomagania kierownicy, dalej znajdują się jeszcze trzy najczęściej białe zbiorniki, pierwsze dwa to zbiorniki na płyn hamulcowy, ostatni to zbiornik na płyn do sprzęgła.
Poziom oleju sprawdza się po podniesieniu skrzyni oddzielającej miejsce kierowcy od miejsca pasażera wewnątrz kabiny, tam też wlewa sie olej silnikowy.
Płyn do spryskiwaczy w moim przypadku uzupełniało się wewnątrz kabiny poniżej kierownicy.
Płyn do chłodnicy wlewa się po otwarciu przedniej klapy pokrywy silnika.
Światła pozycyjne i mijania włącza sie dwustopniowym przyciskiem znajdującym się z prawej strony kierownicy w pobliżu stacyjki, pierwsze położenie to światła pozycyjne, drugie światła mijania. Światła drogowe włącza się podobnie jak w samochodach osobowych czyli przełącznikiem znajdującym się tuż przy przełączniku kierunkowskazów. Światła przeciwmgielne, o ile występują, włącza się przyciskami na kokpicie przy kierownicy, przednie z reguły z lewej strony kierownicy, tylne z prawej. Klakson włączamy podnosząc do góry przełącznik od kierunkowskazów. Należy pamiętać wcześniej, aby włączyć układ elektryczny (dolnym przyciskiem z dwóch okrągłych znajdujących się z lewej strony kierownicy) i ustawić kluczyk w pozycji zapłon.

Star 1142
Zbiorniki na płyn hamulcowy znajdują się pod skrzynią ładunkową i są widoczne z zewnętrznej lewej strony (dwa białe zbiorniki w okolicy owalnych cylindrycznych zbiorników powietrza). Zbiornik na płyn do układu wspomagania kierownicy (z reguły czarny, owalny zbiornik z nakretka w ksztalcie litery "V") znajduje się tuż za kabiną kierowcy, przed skrzynią ładunkową. W tym samym miejscu umieszczony jest też zbiornik na płyn do chłodnicy.
Poziom oleju sprawdza się po otwarciu przedniej klapy pokrywy silnika umieszczoną tam pionowo miarką. Olej silnikowy wlewa się po podniesieniu kabiny kierowcy (gałka odblokowująca znajduje się wewnątrz kabiny, na środku w tylnej części przy samej ścianie kabiny, powoduje to zapalenie się kontrolki na kokpicie w kabinie, po czym z zewnątrz przechylamy kabinę do przodu i zamykamy zatrzask, aby sama nie spadła).
Płyn do spryskiwaczy uzupełnia się po otwarciu przedniej klapy pokrywy silnika, znajdując plastikowy zbiornik z cienkim przewodem. Płyn do chłodnicy wlewa się po otwarciu przedniej klapy pokrywy silnika.
Światła pozycyjne i mijania włącza sie dwustopniowym przyciskiem znajdującym się z prawej strony kierownicy w pobliżu stacyjki, pierwsze położenie to światła pozycyjne, drugie światła mijania. Światła drogowe włącza się podobnie jak w samochodach osobowych czyli przełącznikiem znajdującym się tuż przy przełaczniku kierunkowskazów. Światła przeciwmgielne, o ile występują, włącza się przyciskami na kokpicie przy kierownicy, przednie z reguły z lewej strony kierownicy, tylne z prawej. Klakson włączamy podnosząc do góry przełącznik od kierunkowskazów. Należy pamiętać wcześniej, aby włączyć układ elektryczny (dolnym przyciskiem z dwóch okrągłych znajdujących się z lewej strony kierownicy) i ustawić kluczyk w pozycji zapłon.

Przełożenia w skrzyni biegów w najczęsciej spotykanych samochodach egzaminacyjnych:

Nie zawsze szkolimy się na takim samochodzie jakim jeździmy na egzaminie, zamiesciłem więc schemat przełożeń w skrzyniach biegów w najczęściej spotykanych samochodach Star, nie zawsze możemy bowiem znaleźć odpowiednią tabliczkę z przełożeniami skrzyni w danym pojeździe. Często można też spotkać sytuację, że szkolimy się na innym samochodzie niż zdajemy egzamin lub że plac i miasto zdajemy na innych samochodach (tak było w moim przypadku).

Obrazek

Co jeśli trafimy na nowoczesny ciągnik siodłowy z powiedzmy 16-biegową skrzynią? Przydatne mogą się okazać informacje umieszczone tu: http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=4585

Sprzęganie i rozprzęganie naczepy w skrócie (kategoria C+E):

Rozprzęganie:
1)Ustawiamy samochód prosto, aby nie był nigdzie "złamany"
2)Wysiadamy z kabiny i odpinamy kable i przewody
3)Krecimy korbą, aby opuścić łapy
4)Odpinamy naczepę (dobrze też spuscić powietrze w poduszkach u naczepy ale niekoniecznie)
5)Odjezdzamy kawałeczek i opuszczmy ciagnik na poduszkach, tak aby nie ściągnąć smaru z siodła
6)Odjeżdzamy powoli

Sprzęganie:
1)Podjeżdzamy prosto pod naczepę
2)Opuszczamy poduszki i podjeżdzamy prawie pod sam sworzeń, następnie podnosimy i jedziemy aż do zatrzaśnięcia się siodła
3)Szarpiemy lekko w przód i tył, aby sprawdzić spięcie się zestawu
4)Wysiadamy i skrecamy łapy oraz zabezpieczamy siodło
5)Zapinamy przewody
6)Sprawdzamy czy wszystko gra

Kolejność podłączania przewodów: Najpierw przewody powietrzne, potem elektryczne.
Kolejność odłączania przewodów: Najpierw przewody elektryczne, potem powietrzne.

W przypadku przyczepy nie wolno wchodzić między pojazd i przyczepę przy włączonym silniku.
Ostatnio zmieniony piątek 01 grudnia 2006, 16:01 przez Tomek_, łącznie zmieniany 2 razy
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez jjaacc » środa 19 lipca 2006, 23:43

Tomek skąd wiozłeś to, że nie można wchodzić między samochód a przyczepę przy włączonym silniku, nie jest to zalecane ale czasami konieczne. Może dało by się zamieścić prezentację w pwerpoint do ściągnięcia? Mam zrobione dla stara 1142 i mana 12-163 oraz spinanie przyczepy. Ale jak to zrobić? Nie wiem. Mam również ściągę z której korzystają zdający podczas egzaminu z hasłowo zapisanymi czynnościami dla mana.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez Tomek_ » czwartek 20 lipca 2006, 10:40

jjaacc napisał(a):Tomek skąd wiozłeś to, że nie można wchodzić między samochód a przyczepę przy włączonym silniku, nie jest to zalecane ale czasami konieczne. Może dało by się zamieścić prezentację w pwerpoint do ściągnięcia? Mam zrobione dla stara 1142 i mana 12-163 oraz spinanie przyczepy. Ale jak to zrobić? Nie wiem. Mam również ściągę z której korzystają zdający podczas egzaminu z hasłowo zapisanymi czynnościami dla mana.


Odnosnie tego wchodzenia miedzy samochod i przyczepe to wzialem to stad, ze gdy robilem kurs na C, to przygladalem sie troche tym co robili C+E i instruktor mowil im wyraznie, ze nie wolno wchodzic pomiedzy gdy silnik jest wlaczony, dlatego musieli wylaczac i podpinac.

Odnosnie prezentacji to moge ja wrzucic do siebie na serwer i wtedy damy tu link, byloby super zeby takie cos mozna bylo pobrac. Jak mozesz to wyslij mi ja mailem (adres wysle Ci prywatna wiadomoscia). Ta sciaga do mana to tez dobra sprawa, nie wiem w jakim jest formacie, ale tez moznaby ja wrzucic.

Pozdrawiam.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez preestonn » czwartek 20 lipca 2006, 15:03

Ja dodam od siebie sciage, ktora moze byc pomocna dla zdajacych na samochodzie marki Star/Man 12-155 Silent.
Czynnosci kontrolno - obslugowe
A) Sprawdzenie poziomu plynow (sprawdzenie sklada sie z siedmiu punktow)
1. poziom plynu do spryskiwaczy (zbiorniczek znajduje sie po stronie kierowcy na stopniu wejsciowym)
2. poziom plynu do ukladu chlodzenia (zbiornik glowny i zbiorniczek wyrownawczy znajduja sie za kabina kierowcy po lewej stronie, prawidlowy poziom plynu mozna poznac po tym, ze jest on w zbiorniczku wyrownawczym pod samym korkiem)
3. poziom oleju (bagnet znajduje sie po lewej stronie za kabina kierowcy, w tym modelu oleju mozna dolac dopiero po podniesieniu kabiny)
4. poziom plunu hamulcowego (pierwszy zbiorniczek po lewej stronie pod skrzynia ladunkowa zaraz za zbiornikami powietrza)
5. poziom plunu hamulcowego (drugi zbiorniczek znajduje sie zaraz za pierwszym)
6. poziom plunu hamulcowego (trzeci zbirniczek znajduje sie zazbiornikiem paliwa po prawej stronie) na tych zbiorniczkach sa zaznaczone poziomy minimalne i max
7. poziom plynu do wspomagania sprzegla (zbiorniczek wyrownawczy znajduje sie w kabinie, po stronie pasazera w schowku)
B) sprawdzenie swiatel zewnetrznych pojazdu
1. wchodzimy do kabiny przekrecamy kluczyk, zaciagamy reczny (wtedy zapala sie hamowania STOP), wlaczamy wsteczny bieg (wtedy zapala sie nam swiatala cofania), wlaczamy swiatla pozycyjne(zielony przelacznik po lewej stronie deski rozdzielczej)
2. wychodzimy z kabiny i wskazujemy egzaminatorowi kolejno:
- prawa pozycje, lewa pozycje
- swiatla obrysowe przednie znajdujace sie na dachu kabiny
- swiatal oswietlajace przednia tablice rejestracyjna
- po bokach pojazdu wskazujemy swiatala obrysowe
przechodzimy na tyl pojazdu i wskazujemy kolejno
- tylne swiatla pozycyjne
- swiatala hamowania STOP
- swiatala odblaskowe tylne
- swiatala obrysowe tylne
- swiatla oswietlajace tylna tablice rejestranyjna
3. wlaczamy swiatla mijania (na desce rozdzielczej sprawdzamy czy nie swieci sei kontrolka swiatel drogowych) i wskazujemy je egazminatorowi
4. wlaczamy swiatla drogowe za pomoca przelacznika kierunkowskazow poprzez podniesienie go do gory i wskazujemy je egzaminatorowi
5. wlaczamy swiatala przeciwmglowe przednie (zielony przelacznik po lewej stronie deski rozdzielczej) i tylne (zolty przelacznik) i wskazujemy je egzaminatorowi
6. wylaczamy swiatala przeciwmglowe, mijania i pozycyjne
7. sprawdzamy kierunkowskazy strone prawa i lewa
8. wlaczamy swiatala awaryjne
9. na koniec sprawdzamy dzialanie klaksonu (naciska sie przyciska na przelaczniku kierunkowskazow)
Po dokonaniu tych wszystkich czynnosci ustawiamy sobie polozenie fotela, kierownicy i lusterek i wyruszamy na plac manewrowy.
prawko
## kat.B##
##kat.C##
zdane za pierwszym razem
Avatar użytkownika
preestonn
 
Posty: 10
Dołączył(a): czwartek 22 czerwca 2006, 21:33
Lokalizacja: Lublin

Postprzez Tomek_ » wtorek 25 lipca 2006, 20:28

Prezentacje Power Point dla zdających na kategorie C i C+E. Polecam wszystkim adeptom kategorii C :spoko:

:arrow: MAN 12-163, budowa, światła, płyny - 44,2 MB
:arrow: Sprzęganie i rozprzęganie przyczepy - 21,9 MB
:arrow: Star 1142, budowa, światła, płyny - 21,9 MB
:arrow: Wymagania dla kandydatów na kategorie C i C+E - 582 KB

Inne:
:arrow: Dokumenty wymagane przy przewozie rzeczy (pdf) - 142 KB

Prędkości dopuszczalne w zależnosci od dróg i pojazdów:
Obrazek
Kliknij tu, aby powiększyć



Podziękowania dla jjaacc za przesłanie prezentacji Power Point.
Ostatnio zmieniony środa 16 czerwca 2010, 22:23 przez Tomek_, łącznie zmieniany 5 razy
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ella » czwartek 21 września 2006, 20:47

ciąg dalszy informacji na kategorię C
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=7143
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Tomek_ » sobota 07 października 2006, 15:33

Dorzucam link do watku o dawnych swiadectwach kwalifikacji i kursie na przewoz rzeczy http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6885
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez jjaacc » piątek 16 marca 2007, 20:14

W dniu 11 kwietnia 2007 wchodzi w życie rozporządzenie:
„ROZPORZĄDZENIE (WE) nr 561/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 15 marca 2006 r.
w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu
drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak
również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 3820/85”
w związku z tym niektóre z wypowiedzi umieszczone w tym temacie odnoszące się do czasu prowadzenia przerw i odpoczynków oraz wymagania instalacji tachografów mogą być nieaktualne!!!!!!
Najlepiej by było usunąć niektóre wypowiedzi.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez KazikH » piątek 01 lutego 2008, 18:02

Adex napisał(a):Czy ktoś z was posiada jakieś zdjęcia ze środka kabiny auta MAN TGL 12.240 :?: Najbardziej zależy mi aby dowiedzieć się jak wygląda włącznik świateł. Bo jak są przyciski to luzik ale jak jest przekręcany to podobno jakoś dziwnie wtedy włącza się światła przeciwmgielne.


Man TGL 12.240

Prezentacja zbiorników pod maską,
sprawdzanie oświetlenia pojazdu,
wygląd kabiny od środka, ukłąd przycisków,
ustawiania lusterek oraz fotela

znajdziesz na stronce w postaci prezentacji filmu
http://pl.youtube.com/watch?v=ANMY2mlbLE4

może tylko jeszcze napisze nazewnictwo zbiorniczków, jak mnie instruktor uczył:
1) zbiornik wspomagania sprzęgła
2) korek wlewu oleju oraz wskażnik pomiaru oleju
3) zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego
4) zbiornik z płynem spryskiwaczy szyb

Sprzęganie - czas na wykonanie 10 min.
1) pojazd obok przyczepy, podjeżdżamy pod przyczepę
2) otwieramy zaczep i łączymy z hakiem przyczepy
3) gasimy silnik , zaciągamy hamulec awaryjny
4) teraz kable, najpierw przewody hamulcowe (pneumatyczne)
A) żółty + ABS
B) czerwony + ABS
C) prądowy czarny (przewód elektryczny)
5) chowamy nóżkę (podporę zaczepu przyczepy)
6) sprawdzamy światła przyczepy (przeważnie na egzaminie światła awaryjne i pozycyjne)

Rozsprzęganie - czas na wykonanie 7 min.
1) Stajemy w linii prostej, gasimy silnik, zaciągamy hamulec awaryjny
2) wyciągamy nóżkę (podporę zaczepu przyczepy)
3) teraz kable ale w odwrotnej kolejności
A) czerwony + ABS
B) żółty + ABS
C) prądowy czarny (przewód elektryczny)
4) otwieramy zaczep
5) stajemy pojazdem obok przyczepy[/u]
KazikH
 
Posty: 3
Dołączył(a): czwartek 31 stycznia 2008, 16:03

Re: MAN TGL 12.240-Obsługa pojazdu

Postprzez bruno666 » poniedziałek 04 lutego 2008, 20:22

Link do opisu: http://wordjg.pl/pub/MAN.pdf

Zdjęcie auta:

Obrazek
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez bruno666 » wtorek 17 czerwca 2008, 08:30

MAm coś takiego odnośnie MANa TGL 12.240:

Obrazek

1. pozycyjne
2. obrysowe
3. kierunkowskaz
4. hamowania STOP
5. cofania
6. przeciwmgłowe
7. odblaskowe
8. oświetlenie tablicy rejestracyjnej
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez cman » wtorek 17 czerwca 2008, 10:56

bruno666 napisał(a):2. obrysowe

:?: :hmm:.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez bruno666 » wtorek 17 czerwca 2008, 14:55

No tak uważam. Pojazd tego typu musi być wyposażony w światła obrysowe, a innych świateł obrysowych z tyłu nie ma (np. na wysięgnikach z tworzywa).
...
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez cman » wtorek 17 czerwca 2008, 15:38

No dobra, ale obrysowe umieszcza się jak najwyżej. Mnie się one zawsze kojarzyły z tymi na samej górze.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez bruno666 » wtorek 17 czerwca 2008, 15:42

Zgadza się, ale to auto skrzyniowe z plandeką i nie da się umieścić ich wysoko, a wymóg pozostaje.
Przednie obrysowe oczywiście są u góry kabiny.

Obrazek
...
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Następna strona

Powrót do Szkolenie kierowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości