Nowe przepisy - od kiedy można zdawać na prawo jazdy?

W tym miejscu zamieszczamy posty związane z egzaminami

Moderatorzy: ella, klebek

Nowe przepisy - od kiedy można zdawać na prawo jazdy?

Postprzez pioterr » poniedziałek 23 stycznia 2006, 19:46

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Ostatnio w głowie mojej i mojego kumpla pojawiła się idea zrobienia prawa jazdy. Mamy po 17 lat (trochę już ponad) i zależy nam, aby zacząć już przed wakacjami (kwiecień). Jednak od kwietnia do 18 będzie nam brakowało prawie 5 miesięcy. Chciałem się zapytać, czy nowe przepisy mówią coś o wieku, od którego można zacząć kurs na prawo jazdy? Wiem, że według starych można było zaczynać na 3 miesiące przed ukończeniem 18 lat, a egzamin po ukonczeniu 18. Czy teraz coś się zmieniło?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź :)
pioterr
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 23 stycznia 2006, 19:40
Lokalizacja: Polska

Postprzez mama_do_kwadratu » poniedziałek 23 stycznia 2006, 19:59

ja powiem tak:jak ostanio dokupowałam sobie jazdę w moim OSK to włąsnie zaczynał się nowy kurs i przy mnie dziewczyna rozmawiała z sekretarką i mówila,że nie ma jeszcze 18 lat.A ona jej odpowiedziała,ze jeśli do 18 -tych urodzin nie zostało jej dłużej niż 3 miesiace to może zacząc.Ale sa to słowa tylko sekretarki także lepiej je gdzież potwierdzić.
powodzonka
A oto moja historia:
5.09-rozpoczęcie kursu
29.11-testy zdane
22.12,19.01,13.02-niestety nie mój dzień
16.03-bezbłednie zdane prawko:-)))
31.03-ODEBRANE
mama_do_kwadratu
 
Posty: 33
Dołączył(a): czwartek 22 grudnia 2005, 21:10
Lokalizacja: Kielce

Postprzez mildphoenix » poniedziałek 23 stycznia 2006, 20:29

nie jedna sekretarka wie wiecej od instruktora pwzgl. regulaminów itp. :-)
prawo jazdy kat. B, wydane 16.01.06
Avatar użytkownika
mildphoenix
 
Posty: 118
Dołączył(a): sobota 15 października 2005, 12:43
Lokalizacja: Bytom

Postprzez ella » poniedziałek 23 stycznia 2006, 20:39

Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez zig-zag » wtorek 24 stycznia 2006, 15:04

Zaczerpnięte: http://auto.gazeta.pl/auto/1,48316,2341 ... as=1&ias=3
strona 2

..........
Wolniej i z dorosłym

Na prawo jazdy będzie można zdawać już w wieku 16 lat. Warunek - trzeba odbyć kurs na prawo jazdy kategorii B w tzw. formie rozszerzonej z osobą towarzyszącą oraz oczywiście zdać egzamin.

Co to konkretnie znaczy? A to, że kandydat na kierowcę oraz osoba towarzysząca odbywaliby razem dodatkowe zajęcia w ośrodku. Na szkoleniu instruktor wyznaczałby im "pracę domową", np. jazdę poza miastem, hamowanie itp. Ale to nie wszystko!

Po odebraniu prawka świeżo upieczony małoletni kierowca mógłby prowadzić auto jedynie w towarzystwie osoby dorosłej przez co najmniej rok (a najwyżej dwa lata). Ale oczywiście to nie może być dowolnie wybrana osoba. Taki "towarzysz podróży" musi:

• być spokrewniony z kierowcą;

• mieć od 28 do 65 lat;

• posiadać auto od minimum pięciu lat, a prawo jazdy od siedmiu lat.

Podobne regulacje obowiązują m.in. w Austrii, Irlandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Francji oraz na Węgrzech.

I jeszcze jedno ważne ograniczenie: młody kierowca nie mógłby jeździć szybciej niż 50 km na godz. w mieście i 80 km na godz. poza miastem. Obowiązywałby go także zakaz prowadzenia na autostradach oraz jazdy samochodem z przyczepą.

Po egzaminie

Okres próbny dla kierowców trwałby przez dwa lata od otrzymania prawa jazdy.

W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy świeżo upieczony kierowca musiałby:

• zaliczyć specjalne szkolenia z techniki jazdy oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na zajęciach instruktorzy pokazywaliby, co grozi kierowcy, jeśli jeździ zbyt szybko i niebezpiecznie. Uczyliby też, jak dostosować prędkość do warunków pogodowych. Szkolenia trwałyby ok. 5,5 godziny, koszt - 90 zł;

.........
16.01.2006 -teoria (+) placyk (+) miasto (-)
10.02.2006 -ZDANY!!!
zig-zag
 
Posty: 13
Dołączył(a): niedziela 15 stycznia 2006, 19:57
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez ella » wtorek 24 stycznia 2006, 15:12

15-10-2004
Spójrz na datę. To byłkiedyś projekt.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez volve » wtorek 24 stycznia 2006, 15:12

zig-zag-->> zobacz sobie z którego roku to jest artykuł :P

Z tego co wiem, nic sie nie zmieniło z wiekiem potrzebnym do rozpoczęcia kursu i dalej są to 3 miesiące przed 18 urodzinami :)

No tak ella mnie wyprzedziła :)
Avatar użytkownika
volve
 
Posty: 180
Dołączył(a): środa 21 września 2005, 16:10
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez karool1988 » wtorek 24 stycznia 2006, 19:07

Ta data jest stara a pozatym moim zdaniem to glupota dawac samochod osobie ktora ma 16 lat, sam mialem 2 lata temu 18 lat i ciesze sie ze nie moglem zdawac na prawo jazdy bo pewnie teraz nie bylo by mnie wsrod zywych. Człowiek ktory ma 18 lat nie jest jeszcze na tyle odpowiedzialny zeby samodzielnie prowadzic samochod, w tej chwili mozna zaczac kursik 3 miechy p[rzed 18 a zdawac egzamin dopiero po uykonczeniu 18 lat i moim zdaniem tak powinno zostac
Avatar użytkownika
karool1988
 
Posty: 215
Dołączył(a): poniedziałek 23 stycznia 2006, 23:45
Lokalizacja: Siedlce

Postprzez wiruswww » wtorek 24 stycznia 2006, 20:04

Człowiek ktory ma 18 lat nie jest jeszcze na tyle odpowiedzialny zeby samodzielnie prowadzic samochod


zdawac egzamin dopiero po uykonczeniu 18 lat i moim zdaniem tak powinno zostac


Co mi tu nie pasi, chyba się troche zamotałeś. To wkonu jak według ciebie jest z tą 18? dobrz czy zle?
Czasami mam dość tej całej techniki. Przez tą całą technologie ludzie oduczyli się rozmawiać twarzą w twarz :( I to jest naprawde smutne.
Avatar użytkownika
wiruswww
 
Posty: 553
Dołączył(a): niedziela 29 sierpnia 2004, 13:35
Lokalizacja: Podlasie

Postprzez _Kalik_ » wtorek 24 stycznia 2006, 20:24

karool1988 napisał(a):Ta data jest stara a pozatym moim zdaniem to glupota dawac samochod osobie ktora ma 16 lat, sam mialem 2 lata temu 18 lat i ciesze sie ze nie moglem zdawac na prawo jazdy bo pewnie teraz nie bylo by mnie wsrod zywych. Człowiek ktory ma 18 lat nie jest jeszcze na tyle odpowiedzialny zeby samodzielnie prowadzic samochod, w tej chwili mozna zaczac kursik 3 miechy p[rzed 18 a zdawac egzamin dopiero po uykonczeniu 18 lat i moim zdaniem tak powinno zostac


Jeśli pogrubione 18-stki zamienić na 16-stki to się zgadza, szczególnie jeśli datę z nicka przyjmiemy za rok urodzenia :P Ale fakt zamotane to trochę :lol:

A temat chyba do zamknięcia pójdzie bo wszystko już zostało wyjaśnione...
Avatar użytkownika
_Kalik_
 
Posty: 59
Dołączył(a): czwartek 12 stycznia 2006, 22:15
Lokalizacja: Łódź-Widzew

Postprzez karool1988 » wtorek 24 stycznia 2006, 22:01

no troszke zamotalem ale chodzilo mi o 16 lat hehe
24. 01. 2006 zdany egzamin za pierwszym razem:)
Ujeżdżał będę Nissana Primere 2.0TD :)
Odebrane 31.01.2006
Avatar użytkownika
karool1988
 
Posty: 215
Dołączył(a): poniedziałek 23 stycznia 2006, 23:45
Lokalizacja: Siedlce

Postprzez zig-zag » wtorek 24 stycznia 2006, 23:28

Jeśli ktoś doczytał do 3 strony artykułu to mógł się natknąć na to:

"Od kiedy te zmiany?

Nowe przepisy przygotowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Planowano, że wejdą w życie od stycznia 2005 r. Ale już pojawiają się opinie, że nowe regulacje wejdą w życie dopiero od początku 2006 roku. "


Dokładnie w poniedziałek pytałam się w gdańskim PORDZIE właśnie o to prowadzenie auta z pod okiem dorosłego/rodzica i rzeczywiście weszło to w życie i dotyczy właśnie osób niepełnoletnich. To, czy 16-letnich czy tuż przed 18-tką to tego już nie wiem.
16.01.2006 -teoria (+) placyk (+) miasto (-)
10.02.2006 -ZDANY!!!
zig-zag
 
Posty: 13
Dołączył(a): niedziela 15 stycznia 2006, 19:57
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez ella » wtorek 24 stycznia 2006, 23:49

zig-zag napisał(a):Jeśli ktoś doczytał do 3 strony artykułu to mógł się natknąć na to:

"Od kiedy te zmiany?

Nowe przepisy przygotowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Planowano, że wejdą w życie od stycznia 2005 r. Ale już pojawiają się opinie, że nowe regulacje wejdą w życie dopiero od początku 2006 roku. "


.

Doczytałam to jak tylko ukazał sie projekt, była nawet burzliwa dyskusja na na forum. Po czym projekt nie dotarł do sejmu i leży pewnie zakurzony gdzieś w szufladzie. Rząd się zmienił i są ważniejsz sprawy niż ten projekt :wink:
Tu znajdziesz dyskusję na temat projektu
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=2878

Dokładnie w poniedziałek pytałam się w gdańskim PORDZIE właśnie o to prowadzenie auta z pod okiem dorosłego/rodzica i rzeczywiście weszło to w życie i dotyczy właśnie osób niepełnoletnich. To, czy 16-letnich czy tuż przed 18-tką to tego już nie wiem.

Aż z ciekawości do nich jutro zadzwonię. Bo na przykład nasz Warszawski nic o tym nie wie :lol:
Tak szumnie media opisują nawe egzaminy a o takiej rzeczy zapomniały napisać.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez zig-zag » środa 25 stycznia 2006, 13:27

No to rzeczywiście przeterminowane mam informacje :-)
Ale z tymi niepełnoletnimi za kierownicą wraz z opiekunem to jednak prawda. Napisz jak tam u Was w Warszawie o tym mówią.
16.01.2006 -teoria (+) placyk (+) miasto (-)
10.02.2006 -ZDANY!!!
zig-zag
 
Posty: 13
Dołączył(a): niedziela 15 stycznia 2006, 19:57
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez ella » środa 25 stycznia 2006, 14:18

zig-zag napisał(a):Ale z tymi niepełnoletnimi za kierownicą wraz z opiekunem to jednak prawda. Napisz jak tam u Was w Warszawie o tym mówią.

W warszawie to nic o tym nie słyszeli. Widocznie to tylko weszło w Gdańsku :D
Ale jest jeszcze większy kłopot, nie słyszeli, żeby weszło nawet w Ministerstwie. Nie ma nawet w Dzienniku Ustaw. Nie wiedzą instruktorzy, że mogą uczyć niepełnoletnich wraz z opiekunami.

Ale właśnie dodzwoniłam sie do PORDU i......, tam jednak też nic nie wiedzą :( .
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Egzamin na prawo jazdy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 38 gości