Pierwszeństwo a wyjeżdżający pod prąd

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Pierwszeństwo a wyjeżdżający pod prąd

Postprzez Obelix321 » czwartek 11 lipca 2019, 21:59

Cześć!
Mam pytanie do sytuacji jak w załączniku:
-jadę pojazdem osobowym (zielony), z zamieram skrętu w lewo
-z prawej strony nadjeżdża motocykl (niebieski) i jedzie prosto. Dodam że tam jest droga jednokierunkowa, więc wyjeżdża pod prąd.
Kto ma pierwszeństwo?

Na ciągu drogi którą jadę nie zauważyłem znaku D-1, jednak wszystkie drogi poprzeczne mają A-7 (oprócz tego wlotu gdzie jest znak drogi jednokierunkowej). Czy w takim przypadku obowiązują zasady ogólne?

Link do GSV: https://www.google.com/maps/@50.2748627 ... 312!8i6656
Załączniki
s.png
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Pierwszeństwo a wyjeżdżający pod prąd

Postprzez Henq » czwartek 11 lipca 2019, 23:30

Obelix321 napisał(a):Kto ma pierwszeństwo?
raczej ten z prawej, oprócz D-1 nie ma innych znaków nakazujących by wyjeżdżać z miejsca postojowego w jednym kierunku C-2 czy C-4 lub B-2

Obelix321 napisał(a):Na ciągu drogi którą jadę nie zauważyłem znaku D-1, jednak wszystkie drogi poprzeczne mają A-7
typowy błąd oznakowania hipermarketowych parkingów, potem ktoś "zajuma" A-7 i robi się skrzyżowanie równorzędne :help:

Obelix321 napisał(a):Czy w takim przypadku obowiązują zasady ogólne?
pytanie czy to jest przecięcie kierunków ruchu, przepisy ogólne obowiązują na skrzyżowaniu albo art 25.3
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Pierwszeństwo a wyjeżdżający pod prąd

Postprzez Obelix321 » czwartek 11 lipca 2019, 23:49

Czyli nie ma znaczenia że ktoś wyjeżdża "pod prąd"?

Dla świętego spokoju w takich sytuacjach wolę się zatrzymać i też tak zrobiłem dzisiaj w tej sytuacji, ale mam wątpliwości czy młody człowiek który jechał tym motocyklem wie co robi. Dosłownie na najbliższym skrzyżowaniu, przejechał na pełnej prędkości znak stop, a to miejsce to niezła pułapka dla ludzi zamyślonych podczas jazy (drzewo zasłania częściowo znak): https://www.google.com/maps/@50.2735365 ... 312!8i6656

Wracając do parkingu - tam ogólnie jest jeszcze taka ciekawostka, że ta droga jednokierunkowa po prawej robi pętlę i drugim końcem wychodzi z powrotem do drogi którą jadę - czyli jedynym końcem jest podporządkowana bo jest A-7 - czy wtedy cała droga nie powinna być podporządkowana ? :D Tą pętlę dobrze widać na screenie z pierwszego posta. To pytanie w sumie bardziej w formie żartu ;)
https://www.google.com/maps/@50.2749994 ... 312!8i6656
Obelix321
 
Posty: 41
Dołączył(a): piątek 07 kwietnia 2017, 16:15

Re: Pierwszeństwo a wyjeżdżający pod prąd

Postprzez Henq » piątek 12 lipca 2019, 19:35

Obelix321 napisał(a):Czyli nie ma znaczenia że ktoś wyjeżdża "pod prąd"?

nie ma, jak już pisałem, kierowca taki nie musi mieć świadomości, że jedzie jednokierunkową pod prąd w końcu nie ma zakazu wjazdu czy nakazu w konkretnym kierunku (tu wina zarządcy, złe oznakowanie). Często na drogach jednokierunkowych nie ma znaków przy wyjeździe z posesji czy z terenu prywatnego, nie jest to wina kierowcy który pod prąd wyjedzie, ale mandat może zarobić :)
tu masz wyjaśnione :spoko:

Obelix321 napisał(a):Wracając do parkingu - tam ogólnie jest jeszcze taka ciekawostka, że ta droga jednokierunkowa po prawej robi pętlę i drugim końcem wychodzi z powrotem do drogi którą jadę - czyli jedynym końcem jest podporządkowana bo jest A-7 - czy wtedy cała droga nie powinna być podporządkowana ? :D Tą pętlę dobrze widać na screenie z pierwszego posta. To pytanie w sumie bardziej w formie żartu ;)
https://www.google.com/maps/@50.2749994 ... 312!8i6656
no tak, zarządca uznał, że D-1 na jednym końcu drogi i A-7 na drugim końcu załatwi sprawę, nie przemyślał, że są tam miejsca parkingowe i mogą geniusze wyjeżdżać gdzie im bliżej (czyli pod prąd). :eek2:
Droga sama w sobie nie jest podporządkowana, to podporządkowanie tworzy ustawiony znak A-7, wybacz więc, żeby ci znak A-7 za plecami w przeciwnym kierunku nadawał podporządkowanie dla drogi przed tobą :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 69 gości