Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez kg1956 » poniedziałek 25 lutego 2019, 00:52

Kierunek jazdy zmienia się podczas przejazdu przez skrzyżowanie, to nie jest punkt na skrzyzowaniu.

Masz coś na poparcie tej tezy?
To pewnie, czy z pewnością ? Coś konkretniejszego poza gdybaniem ?

Zkj można wykonać w miejscu, gdzie istnieje taka możliwość. Na skrzyżowaniu również. Właściwie najczęściej.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » poniedziałek 25 lutego 2019, 10:03

Tempo dyskusji jest powalające. Po miesiącu. Długo się szanowny zastanawiał. :lol:
Masz coś na poparcie tej tezy?
Poczytaj sobie o F-10 kierunki przejazdu przez skrzyżowanie. A Ty co masz ? "Bo widać" ?

Zkj można wykonać w miejscu, gdzie istnieje taka możliwość. Na skrzyżowaniu również. Właściwie najczęściej.
Trochę język polski się kłania i to co jest napisane w przepisach. Możesz mi wskazać, gdzie jest napisane o zmianie kierunku jazdy NA skrzyżowaniu. Zmiana kierunku jazdy np zaistnieje, gdy z jednej drogi skręcimy w poprzeczną. Gdzie to zrobimy i w jaki sposób. Przejeżdżając przez skrzyżowanie w odpowiednim kierunku. To jest proces ciągły, a nie punkt. Chyba ,że punktem nazwiesz skrzyżowanie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez kg1956 » poniedziałek 25 lutego 2019, 10:13

Który fragment opisu F10 mówi o zkj?
PS. Brak czasu spowodował opóźnienie.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez waw » poniedziałek 25 lutego 2019, 22:26

kg1956 napisał(a):Który fragment opisu F10 mówi o zkj?

Co to jest zkj?

Natomiast abstrahując od tego, w wielu odcinkach "STOP, Drogówki" policjanci z automatu uznają pierwszeństwo osoby na obwiedni, mowiąc że moze on sobie dowolnie jeździć dookoła. Wydawać by się mogło, że chociaż stróże prawa powinni troszczyć się o to by to prawo miało jakiś sens.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » poniedziałek 25 lutego 2019, 22:47

kg1956 napisał(a):Który fragment opisu F10 mówi o zkj?
PS. Brak czasu spowodował opóźnienie.
O kierunkach jazdy przez skrzyżowanie. Chyba w prawo lub w lewo to jest zmiana kierunku jazdy. Mam Ci cytować przepisy po raz kolejny. Zajrzyj do 220, wytłumaczyli.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez dylek » poniedziałek 25 lutego 2019, 23:07

Obrazek

Macie - co by było wiadomo o czym gadacie.... może wyjdzie z tego ciut więcej niż przepychanki.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez kg1956 » środa 13 marca 2019, 10:45

Dzięki Dylek. Wszystkie dotychczasowe mniej lub bardziej jałowe dyskusje o rondach nie przyniosły rozwiązania niektórych problemów interpretacyjnych.
Spróbujmy z innej strony. Proponuję zdefiniować (opisać swoimi słowami) niektóre pojęcia:

1. Skrzyżowanie (zostało zdefiniowane w przepisach)
Nazwano tak powierzchnię, którą wyznacza miejsce krzyżowania lub rozwidlenia dróg. Nazwano ją, ponieważ mogą na niej obowiązywać dodatkowe przepisy (odnoszące się do nazwy: skrzyżowanie). W miejscu krzyżowania lub rozwidlenia droga nie przestaje być drogą, jezdnia jezdnią, pasy ruchu pasami ruchu.

2. Krzyżowanie się kierunków ruchu
Moim zdaniem to miejsce krzyżowania lub rozwidlenia jezdni, dróg gruntowych, wewnętrznych itp. Każde miejsce, w którym istnieje możliwość zmiany kierunku jazdy to właśnie krzyżowanie się kierunków ruchu. Na skrzyżowaniu więc, krzyżowanie się kierunków ruchu może wystąpić w jednym lub wielu miejscach.

3. Kierunek/kierunki ruchu
Definicja wynika z punktu 2.

Spróbujmy własnymi słowami (na razie cenzuralnymi) opisać te trzy pojęcia wymieniane w przepisach.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » środa 13 marca 2019, 19:27

kg1956 napisał(a):Dzięki Dylek. Wszystkie dotychczasowe mniej lub bardziej jałowe dyskusje o rondach nie przyniosły rozwiązania niektórych problemów interpretacyjnych.

Problem jest jeden. Prostowacze rond widzą "drogę" samodzielną na obwiedni.
W miejscu krzyżowania lub rozwidlenia droga nie przestaje być drogą, jezdnia jezdnią, pasy ruchu pasami ruchu.
Więcej. Przecina się z drogą poprzeczną. A prostowaczom jedna niknie. Nie wiadomo gdzie.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez kg1956 » środa 13 marca 2019, 22:21

Liczyłem na więcej...
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » środa 13 marca 2019, 23:54

kg1956 napisał(a):Liczyłem na więcej...
Ale na co ? Znowu okładanie się,że "Ślepy" i "nie widzi". Co poradzić,że prostowacze się zabetonowali i dalej mają drogę na obwiedni...jedną.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez kg1956 » czwartek 14 marca 2019, 08:13

gumik napisał(a):Nie wiem, czy po kilkuset stronach wypocin da się jeszcze coś więcej wymyślić.

Ja też nie wiem. Może lepiej sprawdzić niż załamywać ręce...
------------------
@Szerszon
Czy masz jeszcze siłę na merytoryczną dyskusję, czy też będziesz się chował za prostowaczami rond?
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » czwartek 14 marca 2019, 09:31

Co Ci mam jeszcze napisać ? Parę setek postów i nic ?
Podstawowa sprawa- skrzyżowanie, a nie droga jednokierunkowa wokół wyspy.
C-12 nie wskazuje kierunku jazdy.
Jazda na wprost to nie znaczy,że w linii prostej.
Art 22.
Nie każdy ruch kierownicą to zmiana kierunku jazdy.
Kierunek ruchu nie jest równoważny zawsze z kierunkiem jazdy.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez gumik » czwartek 14 marca 2019, 10:21

Chciałem jeszcze zauważyc, że prostowacze rond, to trzecia strona w tej dyskusji, która jest raczej jakąś niszą. Także nie wsadzajmy wszystkich do jednego wora. Nie każdy, kto jedzie trzecim zjazdem i nie wlacza lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo jest "prostowaczem ronda".
Największy prostowacz, to mrerdek1.blogspot.com. Nie wiem, czy jest tu na forum, ale gościu ma dużą wyobraźnię. :D
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez szerszon » czwartek 14 marca 2019, 10:38

A druga opcja ? Dla mnie modelowym prostowaczem jest Pan Dworak, dla którego z "ronda zawsze w prawo", a obwiednia to droga jednokierunkowa i z tego powodu zawracałby pasem zewnętrznym.
O trzecim zjeździe jako skręcie w lewo można mówić w przypadku podstawowego modelowego SoRO z czterema symetrycznie rozłożonymi wlotami/zjazdami.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Skrzyżowania o ruchu okrężnym

Postprzez gumik » czwartek 14 marca 2019, 11:32

No nie no. Wlasnie Dworak nigdy nie argumentowal, ze obwiednia to osobna droga.

Symetrycznych czterowlotowych rond jest najwiecej. Przynajmniej tu gdzie ja jezdze. Nie mam ogolnopolskich statystyk.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 162 gości