Pytanie z wężykiem...

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Czy za widocznymi znakami...

Wolno skręcić w lewo
2
22%
Wolno zawrócić
4
44%
Żadne z powyższych
3
33%
 
Liczba głosów : 9

Pytanie z wężykiem...

Postprzez mp0011 » sobota 19 stycznia 2019, 01:30

  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez LeszkoII » sobota 19 stycznia 2019, 10:04

Całkiem fajne pytanie. Czyli toyota parkuje legalnie i bezpłatnie :hmm:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez Cyryl » sobota 19 stycznia 2019, 19:33

pierwsze pytanie, to czy to jest skrzyżowanie?
my wyjeżdżamy z drogi wewnętrznej, ale są też inne drogi:
1. w lewo - tam jest zakaz wjazdu, więc w lewo na pewno nie wolno i jest to droga, bo znak tyłem to koniec parkingu,
2. na wprost jest strefa ruchu,
3. w prawo dziwny przejazd, ale żadnych znaków więc należy traktować to jako drogę.

wynika z tego, że jest jedna droga - Nadolińska z prawej do lewej pod przejazd, droga nasza - wewnętrzna i droga na przeciw strefa ruchu nie tworzą skrzyżowania. więc jeżeli znak B-22 obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu, a to na zdjęciu chyba tym skrzyżowaniem nie jest.
skręcać w lewo nie wolno z racji znaku B-2 widocznego z pozycji fotografującego, ale z zawracania powinno się udać wybronić.

co do zaparkowanego pojazdu, co do opłat nie potrafię ocenić, ale zakaz zatrzymywania dotyczy skrzyżowania i obszaru 10m od niego, jeżeli to co na zdjęciu nie jest skrzyżowaniem, to Toyota zachowując 1,5m szerokości chodnika, stosując się do znaków, które dotyczą dopiero strefy ruchu, ustawiona jest prawidłowo.
ale jednak może znak zakazu zatrzymywania lub postoju jest ustawiony wcześniej, czyli za plecami fotografującego.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez szerszon » sobota 19 stycznia 2019, 23:46

Cyryl napisał(a): więc jeżeli znak B-22 obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu, a to na zdjęciu chyba tym skrzyżowaniem nie jest.
.
Prawdopodobnie babol drogowy. Urzednik nie wiedział jak to zrobić.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez LeszkoII » niedziela 20 stycznia 2019, 10:00

B-21/22 stosuje się też w sytuacjach, gdy na wylocie skrzyżowania (drogi poprzecznej) istnieje B-1/2. Tzn. funkcja dopełniająca znaku. I mimo że przykład z czerwonej książki (zob. zał. 1 rys. 3.2.2.6) wydaje się dotyczyć skrzyżowania, to nie widzę przeszkód żeby właśnie użyć B-21/22 jako dopełnienia zakazów B-1/2 (choćby w związku z zakazem wjazdu na stację paliw, dworzec, parking – od strony, która dla zarządcy ruchem generowałaby niebezpieczeństwo, np. lewoskręty do ww. obiektów).

Przy okazji mam pytanie, mnie samego nurtujące: czy ciąg poprzeczny wobec tej (jedynej - jak ustaliliśmy) drogi publicznej uznać należy za jedną drogę czy może jako dwie osobne drogi (jedna w strefie ruchu a druga jako oznakowana znakiem Droga wewnętrzna)? Odpowiedź na to pytanie też dawałaby podstawę do rozważań co do legalności postoju Toyoty (zob. pytanie z poprzedniego mojego wpisu).
Moim zdaniem są to odrębne drogi (pasy terenu...).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez Cyryl » niedziela 20 stycznia 2019, 10:25

no tak, ale nie ma przepisu zabraniającego parkowania na drodze, jaka by nie była (z wyjątkiem zakazów). tutaj takich nie ma widocznych.
można zarzucić kierowcy Toyoty, że zaparkował na skrzyżowaniu, ale przecięcie drogi ze strefą ruchu lub drogą wewnętrzną nie stanowi skrzyżowania.

jest jednak inna możliwość: na drodze wewnętrznej, z której zrobiono zdjęcie, może wcześniej stać znak czy to B-35 czy B-36, które to obowiązują do odwołania lub najbliższego skrzyżowania. więc jeżeli to co jest na zdjęciu nie jest skrzyżowaniem, to wcześniej ustawione takie znaki nie zostaną odwołane.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez LeszkoII » niedziela 20 stycznia 2019, 10:47

Cyryl napisał(a):można zarzucić kierowcy Toyoty, że zaparkował na skrzyżowaniu, ale przecięcie drogi ze strefą ruchu lub drogą wewnętrzną nie stanowi skrzyżowania
To prawda, ale pomyślmy, jakie intencje kierowały prawodawcą, żeby zabronić zatrzymania ("parkowania") na skrzyżowaniu? Moim zdaniem widoczność, płynność ruchu (promienie łuków) w tym także ruchu innych niż kierujący uczestników, a także szereg innych które każdy może wymyślić na własny rachunek. Analogia była by więc wskazana pod warunkiem, że miejsce postoju Toyoty utrudnia ruch – czego nie możemy abstrakcyjnie zakładać z omawianego kazusu.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez Cyryl » niedziela 20 stycznia 2019, 11:26

zgadza się, gdyby tutaj kursowały autobusy komunikacji miejskiej, gdyby skręcały w prawo, faktycznie pojazdy tak zaparkowane w znacznym stopniu utrudniłyby ruch, ale pojazdem osobowym, dostawczym jazda na wprost czy skręt w prawo nie powinien być poza zasięgiem przeciętnego kierowcy.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez gumik » niedziela 20 stycznia 2019, 14:44

Cyryl napisał(a):no tak, ale nie ma przepisu zabraniającego parkowania na drodze, jaka by nie była (z wyjątkiem zakazów). tutaj takich nie ma widocznych.

Mnie instruktor uczył, że można parkować, jak droga nie wydaje się zbyt ruchliwa. Co by chyba miało odzwierciedlenie w przepisach: "Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych
kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego
utrudnienia
."
Miejsce na zdjęciu z pewnością nie jest takim, gdzie zaparkowanie mogłoby powodować utrudnienie ruchu.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez mp0011 » niedziela 20 stycznia 2019, 15:41

Tam czasem śmieciarki jeżdżą... Albo, nie daj Boże, Straż Pożarna będzie potrzebna. Wykręci? Wątpię.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez gumik » niedziela 20 stycznia 2019, 16:36

Powierzchnia miedzy tymi ulicami wygląda na bardzo przestronną. Raczej nie powinno być problemu. Ale ja nie jeżdżę ciężarówka, to mogę źle oceniać.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez szerszon » niedziela 20 stycznia 2019, 20:30

LeszkoII napisał(a): to nie widzę przeszkód żeby właśnie użyć B-21/22 jako dopełnienia zakazów B-1/2 (choćby w związku z zakazem wjazdu na stację paliw, dworzec, parking – od strony, która dla zarządcy ruchem generowałaby niebezpieczeństwo, np. lewoskręty do ww. obiektów).

Np C-5 ?
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez Cyryl » niedziela 20 stycznia 2019, 20:48

gumik napisał(a):..."Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych
kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego
utrudnienia
."...


masz rację, ale to nie jest autostrada ani DK. wyjeżdżamy z drogi wewnętrznej, na wprost strefa zamieszkania i moim zdaniem na pewno są tam na prawo i lewo ograniczenia prędkości.
nie można chyba założyć, że przeciętny kierowca jadąc z prędkością 30km/h miałby kłopoty z zauważeniem tego zaparkowanego pojazdu na tyle, aby nie móc go ominąć.
gdybyś chciał skręcić w prawo z prędkością powiedzmy 60km/h, tak zaparkowane pojazdy stanowiłby poważne utrudnienie, ale to jest powyżej prędkości dopuszczalnej.

mp0011 napisał(a):Tam czasem śmieciarki jeżdżą... Albo, nie daj Boże, Straż Pożarna będzie potrzebna. Wykręci? Wątpię.


zdolność do pokonywania zakrętów zależy od długości pojazdu.
pojazdy straży pożarnej na ogół nie przekraczają 8m długości, więc z jazdą na wprost nie byłoby kłopotu i ze skrętem w prawo też.
śmieciarki bywają ciut dłuższe do 9m, ale są wyposażone w ostatnią trzecią oś skrętną i to w poważnym stopniu ułatwia skręcanie.

na moje oko przy tych zaparkowanych pojazdach można byłoby skręcić w prawo autobusem o długości 11m i rozstawie osi 5,5m (jeżeli zmieściłby się pod przejazd).

ostatnio moja sąsiadka (taka co nie ma co robić) zadzwoniła po straż miejską, bo moje zaparkowane auto utrudniało jej przejazd.
problem w tym, że szerokość zostawionej drogi (wewnętrznej - ograniczenie do 30km/h) była większa niż szerokość łuku na egzaminie kat. B, który to kandydaci na kierowców muszą pokonać nie tylko przodem, ale również tyłem.
wiosek, że albo prawo jazdy otrzymała w bezprawny sposób, albo jej umiejętności są niewystarczające do zdania egzaminu na kat. B.
straż miejska oddaliła jej skargę.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez gumik » poniedziałek 21 stycznia 2019, 00:33

Cyryl napisał(a):
gumik napisał(a):..."Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych
kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego
utrudnienia
."...


masz rację, ale to nie jest autostrada ani DK. wyjeżdżamy z drogi wewnętrznej, na wprost strefa zamieszkania i moim zdaniem na pewno są tam na prawo i lewo ograniczenia prędkości.
nie można chyba założyć, że przeciętny kierowca jadąc z prędkością 30km/h miałby kłopoty z zauważeniem tego zaparkowanego pojazdu na tyle, aby nie móc go ominąć.
gdybyś chciał skręcić w prawo z prędkością powiedzmy 60km/h, tak zaparkowane pojazdy stanowiłby poważne utrudnienie, ale to jest powyżej prędkości dopuszczalnej.

Ej no. Przecież o tym pisałem dalej. ;)
gumik napisał(a):Miejsce na zdjęciu z pewnością nie jest takim, gdzie zaparkowanie mogłoby powodować utrudnienie ruchu.

gumik napisał(a):Powierzchnia miedzy tymi ulicami wygląda na bardzo przestronną. Raczej nie powinno być problemu. Ale ja nie jeżdżę ciężarówka, to mogę źle oceniać.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pytanie z wężykiem...

Postprzez Cyryl » poniedziałek 21 stycznia 2019, 08:26

przepraszam, nie doczytałem.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 116 gości