Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwołanie

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwołanie

Postprzez Ona54xy » piątek 04 stycznia 2019, 18:43

Witam.
Piszę z prośbą o pomoc w odwołaniu się od decyzji i wyceny rzeczoznawcy po kolizji. Niestety, rzeczoznawca ubezpieczyciela wyliczył koszt na lekko ponad 600zł dla mnie. Jestem oczywiście nie zadowolona z tego, chcę pisać odwołanie. ASO wyliczyło tak na "oko" na ok 2000zł Zestawienie kosztów naprawy pojazdu wygląda mniej więcej tak: Wartość naprawy - 620 zł Robocizna blacharsko-mechaniczna - 67zł Robocizna lakiernicza - 260zł Materiał lakierniczy - 314 zł Części zamienne, materiały drobne, koszty dodatkowe - 57zł Wartość naprawy netto - 504zł


Podgląd wyceny

Uszkodzony jest lakier jak i powłoka plastiku zderzaka (gruba rysa) plus wiele przetarć i czarnych śladów na powłoce lakierniczej. - Na błotniku jest tez uszkodzenie lakieru, przetarcie, - Zarysowana jest listwa plastikowa na zderzaku. - naruszone są zaczepy osłony plastikowej na błotniku. Jak dobrze rozumiem, to naprawa zaproponowana przez rzeczoznawcę ma wyglądać na naprawę lakierowanie punktowe, a nie lakierowanie całego elementu/elementów? Druga sprawa to czy jeżeli rysa, uszkodzenie na powierzchni plastiku jest to czy mogą zlecić samo lakierowanie / szpachlowanie a nie wymianę całego zderzaka lub co najmniej lakierowanie samego zderzaka? (Zderzak jest plastikowy) Bardzo proszę o pomoc i doradztwo co teraz zrobić i jak uzasadnić moje odwalanie aby otrzymać godziwą zapłatę za straty. A i jeszcze jedno, wszystko do naprawy, lakierowania ale gdzie spadek wartości samochodu po kolizji tych ich napraw? Chciałabym Was się poradzić ile powinna wynieść taka naprawa? W sensie zrobienia tego porządnie, zgodnie z sztuką czyli lakierując całe elementy a nie punktowo bo tak chyba wychodzi z ich kalkulacji, że tak właśnie chcą to zrobić. Bardzo proszę o porady, w załączeniu podsyłam zdjęcia przestawiające uszkodzenia.

Podgląd zniszczeń:
Podgląd-1
Podgląd-2
Podgląd-3
Podgląd-4
Podgląd-5
Ona54xy
 
Posty: 10
Dołączył(a): niedziela 05 sierpnia 2012, 14:10

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez Ona54xy » piątek 04 stycznia 2019, 18:43

Witam, bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem i odpowiedzi.

Cyryl napisał(a):1. czy był to niezależny rzeczoznawca czy tylko inspektor powypadkowy - pracownik ubezpieczyciela?

jeżeli to pierwsze - jesteś na przegranej pozycji, bo trudno podważyć ekspertyzę rzeczoznawcy, chyba powołując drugiego, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę jego honorarium, koszt postępowania sądowego (konfrontacja dwóch ekspertyz) i niepewny wynik, gra nie warta świeczki.

jeżeli podstawą wyceny jest ocena pracownika ubezpieczyciela, sprawa wygląda bardziej optymistycznie.

2. jeżeli mamy tylko stanowisko ubezpieczyciela, do którego masz wątpliwości, na rynku jest sporo firm pod tytułem: "pomoc poszkodowanym w wypadku" gdzie możesz się zwrócić o pomoc przynajmniej w ocenie szans na wyższe odszkodowanie.
Cyryl napisał(a):1. czy był to niezależny rzeczoznawca czy tylko inspektor powypadkowy - pracownik ubezpieczyciela?


Był to likwidator szkód z ubezpieczalni.

LeszkoII napisał(a):Cyryl napisał(a):
czy był to niezależny rzeczoznawca czy tylko inspektor powypadkowy - pracownik ubezpieczyciela?
Raczej był to kosztorysant (pot. likwidator szkód) bez uprawnień dla rzeczoznawcy. Rzeczoznawca samochodowy to wyższa "szkoła jazdy", wyższe zarobki, nieporównywalnie wyższy prestiż i często funkcja biegłego sądowego.
Ona54xy napisał(a):
Jestem oczywiście nie zadowolona z tego, chcę pisać odwołanie.
I słusznie, bo masz pełne prawo do wyboru warsztatu, który naprawi Ci pojazd. Aczkolwiek walka z ubezpieczycielem może uskutecznić się dopiero w trybie sprawy cywilnej w sądzie. W przypadku odmowy żądania (zawartego w odwołaniu), gdybym miał jakieś środki finansowe, to od razu bym zlecił naprawienie w ASO, a kosztami z faktury obciążył zakład ubezpieczeń, doliczając do tego odsetki za zwłokę w wypłacie świadczenia. nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale wydaje się że wzięcie tych 600 zł (proponowanych przez ubezpieczyciela) nie zamyka sprawy o wyrównanie faktycznych kosztów likwidacji szkody.

Tak czy inaczej jest to temat dla zawodowca, radcy prawnego z zakresu odszkodowań komunikacyjnych.


Czy macie może jak pomysł jak napisać na odwołanie i na co się powołać/uwzględnić?

Na co najlepiej powołać się w odwołaniu?
Czy mogę napisać w nim, że godnie z sztuką naprawy wyżej wymienionych elementów powinno to być zrobione w sposób taki, że lakieruje się całe element, a nie tylko punktowo miejsca uszkodzone?
Czy mogę żądać przywrócenia stanu z przed kolizji,a co za tym idzie wymiany całego zderzaka, gdyż ten ma uszkodzoną powierzchnię plastiku i każda teraz naprawa poprzez jakieś szpachlowanie lub wypełnienie rysy w powłoce plastiku nie jest w stanie przywrócić identycznie takiego samego stanu z przed.
Ona54xy
 
Posty: 10
Dołączył(a): niedziela 05 sierpnia 2012, 14:10

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez LeszkoII » piątek 04 stycznia 2019, 20:22

Ona54xy napisał(a):Czy mogę żądać przywrócenia stanu z przed kolizji,a co za tym idzie wymiany całego zderzaka, gdyż ten ma uszkodzoną powierzchnię plastiku i każda teraz naprawa poprzez jakieś szpachlowanie lub wypełnienie rysy w powłoce plastiku nie jest w stanie przywrócić identycznie takiego samego stanu z przed.
Proszę sobie przeczytać art. 363 k.c. (PLUS najlepiej komentarz do tego przepisu).
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez Cyryl » piątek 04 stycznia 2019, 21:38

nie wiem z jakiej miejscowości jesteś, ale wpisz w google: pomoc poszkodowanym w wypadkach i nazwę swej miejscowości, a tam Ci udzielą informacji: co z tym zrobić?
jakie masz szanse?
i jaka kasa wchodzi w grę.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez waw » piątek 04 stycznia 2019, 22:38

Cyryl - tylko to się nie zawsze opłaca jak będą chcieli 30% prowizji od tego co wywalczą.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez Cyryl » sobota 05 stycznia 2019, 07:55

ale zwracając się po poradę nie musisz korzystać z nich.
oni powiedzą jakie są szanse, a decyzja czy będziesz z nich korzystał czy nie, jest po Twojej stronie.

kolejna sprawa, czy lepiej uzyskać 600zł, czy 2000zł i 30% oddać takiej firmie.

trzeba sobie również zadać pytanie: czy masz czas, umiejętności, doświadczenie i środki do walki z ubezpieczycielem?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez Ona54xy » niedziela 06 stycznia 2019, 21:28

LeszkoII, waw, Cyryl, dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie tematem.
Co do firm pomagających w takich sytuacjach też być może sie odezwę lecz na początku chciałabym spróbować się odwołać i zobaczyć czy coś się zmieni.

Odnośnie szpachlowania i malowania zderzaka to moim zdaniem naprawiany element zderzaka w ten sposób nigdy już nie będzie taki sam. Z jakiej racji mam być na tym stratna. Czy naprawdę książkowo powinno się w ten sposób to naprawić? W ASO, Pan kategorycznie powiedział, że zgodnie z sztuką powinno się dany element wymienić jeżeli chodzi o zderzak lub co najmniej poddać go lakierowaniu całkowitego.
"Czy jak ma Pani brudny sufit w kuchni, to zamalowuje Pani tylko plamy czy maluje cały?"
Liczę na dalsze podpowiedzi i chciałbym podkreślić, że chodzi mi o fachową naprawę i tym samym otrzymanie godziwej wypłaty z OC sprawcy.
Co do elementu błotnika, to tam jest stara rdzawka, zostało to też odpisane , potrącone w kalkulacji na prawie -200zł.
Bardzo proszę o podpowiedzi jak się tu odwołać, na co można by się powołać i jak te uszkodzenia określić fachowo. Może, Drodzy forumowicze znacie takie sposoby aby to opisać aby miało ręce i nogi. Ja sama biedna przeciwko ubezpieczalni :(
Sami wiecie jakie są ubezpieczalnie i ich wyceny.
Wolałabym chyba pieniądze...
Jest to wyjście też dać do ASO ale też słyszałam już takie historie, że potem ubezpieczalnia nie chce zapłacić ASO, a ASO nie chce oddać auta. Wolałabym sama dokonać naprawy ale oczywiście nie za 600zł. Jak nic więcej nie wywalczę to auto oddam mimo wszystko do ASO, jednak chciałbym spróbować.


Bardzo proszę,dajcie podpowiedz jak to ugryźć i jakie argumenty ująć w tym odwołaniu?
Na co wskazać argumentację i jak zrobić żeby liczyli wymianę zderzaka. W kalkulacji nie ma nic o naruszonym mocowaniu plastikowej osłony błotnika, którą widać na zdjęciach. Nie mocno ale jest, Jak nazwać te uszkodzenie i to opisać? Co jeszcze można za argumentować.
Stawka roboto-godziny jest też ponoć bardzo zaniżona.

Napiszę tak, nie sztuka zrobić to u przysłowiowego "Wieśka znajomego w garażu, od tak aby było" bo tak można zrobić jak samemu coś się zepsuło, uszkodziło i się z tym godzimy ale tu sytuacja jest taka, że ktoś mi to zrobił, samochód po takim szpachlowaniu też traci wartość np. przy sprzedaży. Przed kolizją nie miałam szpachli na zderzaku dlaczego mam więc mieć po? Nie mówiąc już o lakierowaniu punktowym...
Chcę aby samochód wyglądał identycznie tak jak z przed kolizji lub chcę otrzymać odpowiednie pieniądze w ramach tego aby do takiego stanu doprowadzić lub mieć wynikłe minusy wynagrodzone odpowiednio.

Bardzo Was proszę, o dalsze porady.
Pozdrawiam serdecznie
Ona54xy
 
Posty: 10
Dołączył(a): niedziela 05 sierpnia 2012, 14:10

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez Cyryl » niedziela 06 stycznia 2019, 22:14

Ona54xy napisał(a):...Odnośnie szpachlowania i malowania zderzaka to moim zdaniem naprawiany element zderzaka w ten sposób nigdy już nie będzie taki sam...
...Bardzo proszę,dajcie podpowiedz jak to ugryźć i jakie argumenty ująć w tym odwołaniu?...


1. jakie to auto, jaki rocznik i jaka jest jego wartość rynkowa?
jeżeli jest to auto nowe lub jego cena dzisiejsza jest koło 100 000zł, to wymiana jest zawsze.
jednak jeżeli auto ma wartość powiedzmy poniżej 10 000zł, to wartość naprawy z użyciem nowych części może przekroczyć wartość auta.

2. ile takich odwołań już pisałaś?
jeżeli jeszcze żadnego, to idź do firmy zajmującej się takimi rzeczami na co dzień.
nie musisz z nich korzystać, ale oni powiedzą Ci jakie są szanse i jaką kasę możesz odzyskać.

po co wyważać otwarte drzwi?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez Ona54xy » niedziela 06 stycznia 2019, 23:27

Dziękuję za odpowiedź.
Wycena i szczegółowe dane samochodu: Podgląd wyceny i szczegóły samochodu

Będę pisała dopiero pierwsze odwołanie, mam nadzieję, że będzie skuteczne.

Jest jeszcze jedna rzecz
W kalkulacji nie ma nic o naruszonym mocowaniu plastikowej osłony błotnika, którą widać na zdjęciach. Nie mocno ale jest, Jak nazwać te uszkodzenie i to opisać?

Mam też jeszcze takie pytanie, w wzorach odwołań jest czasem, a czasem nie podany artykuł na podstawie którego składam odwołanie. W kilku które znalazłam są rożne, chciałbym zapytać który obecnie jest aktualny i czy może wcale nie trzeba go opisywać?
Ona54xy
 
Posty: 10
Dołączył(a): niedziela 05 sierpnia 2012, 14:10

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez Cyryl » poniedziałek 07 stycznia 2019, 08:49

wartość auta poniżej 20 tyś zł i na zdjęciach widać ślady rdzy, więc o wymianę elementów, a nie ich naprawę będzie trzeba mocno walczyć.
nie wiem dlaczego tak bronisz się przed poradą fachowców?

odwołanie na 100% będzie nieskuteczne, jest to tylko niezbędna czynność do drugiego kroku jakim jest skarga do Rzecznika Ubezpieczonych, to jak wpisywanie się w książkę skargi wniosków w PRL-owskiej restauracji.
możesz napisać do Rzecznika Ubezpieczonych, ale musi być to dobrze uzasadnione, musi spełniać kilka warunków, no i niestety rzadko jest skuteczne.

kiedy ubezpieczyciel zmienia decyzję co do wysokości odszkodowania?
1. jeżeli przedstawi się diametralnie odmienną opinię biegłego rzeczoznawcy samochodowego.
2. kiedy sprawa ma iść lub jest w sądzie.

więc zamiast przekopywać się przez pokłady internetu, pisać odwołania, wystarczy jedna wizyta lub telefon do firmy zajmującej się tym za co dzień.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez Ona54xy » wtorek 08 stycznia 2019, 03:06

Dziękuję za odpowiedz i chęć pomocy.
Co do odwołania to powiedzcie proszę jeszcze w tym odwołaniu muszę żądać jakiejś konkretnej sumy czy mogę np. wpisać min. 2000zł lub nie pisać w ogóle stawki, skoro pisałam na początku odwołania, że aso i inne warsztaty wyliczyli na min. 2000zł?

I jeszcze takie pytanie jak nazwać ta przypadłość co jest taki luz, odkształcenie między zderzakiem a tym czarnym co jakby osłona od koła?
Tutaj foto:
-> Zdjęcie:Podgląd-5
Musze to nazwać aby opisać w uzasadnieniu ale nie wiem jak fachowo opisać to uszkodzenie.
Ona54xy
 
Posty: 10
Dołączył(a): niedziela 05 sierpnia 2012, 14:10

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez Cyryl » wtorek 08 stycznia 2019, 07:32

możesz napisać i 100 000zł.
nie jesteś rzeczoznawcą motoryzacyjnym, więc Twoja ocena i tak nie będzie uwzględniona.
w odwołaniu do ubezpieczyciela (wzór - https://www.infor.pl/prawo/ubezpieczeni ... PISMA.html) możesz zwrócić się TYLKO o ponowną ocenę szkody, ale nawet jeżeli ubezpieczyciel odpowie na to odwołanie (czego na pewno nie zrobi), to ponowną ocenę dokona inspektor powypadkowy będący pracownikiem ubezpieczyciela.
on na pewno nie zmieni wyceny z prostych powodów:
1. płaci mu ubezpieczyciel, nie Ty,
2. jeżeli zmieniłby wycenę, to sam przyznałby się do złej pierwotnej oceny, czego nie zrobi.
ubezpieczyciel ma obowiązek odpowiedzieć na Twoją reklamację w terminie do 30 dni od jej otrzymania. odpowiedź powinna zostać udzielona w formie listownej.
jeżeli tego nie zrobi, co jest więcej niż pewne, piszesz do Rzecznika Ubezpieczonych (to wchodzi w skład Rzecznika Finansowego), podstawą interwencji ich jest brak odpowiedzi na odwołanie.
i tu nie ma pewności czy na interwencję tej instytucji ubezpieczyciel odpowie.
pozostanie Ci poszukanie rzeczoznawcy motoryzacyjnego na własną rękę i wystąpienie do sądu.

firmy o których pisałem, czyli pomoc poszkodowanym w wypadkach powstały dlatego, że droga do uzyskania wyższego odszkodowania przez indywidualną osobę jest bardzo długa, wymaga znajomości procedur i pochłania dużo czasu, dodatkowo trzeba poświęcić trochę pieniędzy przy niepewnym wyniku (w Twoim wypadku koszty na pewno przewyższą dzisiejsze odszkodowanie).
dlatego jeszcze raz doradzam skorzystanie z fachowców.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, odwoła

Postprzez zgredziatko » sobota 12 stycznia 2019, 14:57

A czemu nie wstawiłaś do ASO, żeby to oni użerali się z ubezpieczalnią?
zgredziatko
 
Posty: 134
Dołączył(a): poniedziałek 13 czerwca 2016, 18:38


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości