Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Henq » wtorek 04 grudnia 2018, 19:04

Cyryl napisał(a):
Henq napisał(a):...rozumiem że to są podstawy których uczysz na kursach: zajedź drogę i hamuj!...


nie bardzo rozumiem,
jak widać po twoich wpisach, ale już się przyzwyczaiłem :eek2:

Cyryl napisał(a):to Ty twierdziłeś, że wjechanie 5m przed pojazd podczas wyprzedzania jest bezpiecznym odstępem,
dokładnie tak twierdziłem, jadąc 50-60 km/h i wyprzedzając motorek jadący 20-30 km/h, można śmiało po minięciu motorka 5m wjechać przed niego, cały manewr zajmie ok 2-3s przy takich różnicach prędkości znajdziemy się po zakończonym manewrze ok 20m przed motorkiem - ale widzę fizyka leży u was i 5m za pojazdem to jest sztywne 5m nie ważne że oba pojazdy się poruszają, nie ważne ż potrzebny czas na wykonanie manewru :wow:

Cyryl napisał(a):a teraz gdy ja piszę, o tym, że moim zdaniem to stanowczo za mały ostęp,
fizyka przeczy twoim wizjom :lol: :lol: :lol:

Cyryl napisał(a): wmawiasz mi, że to ja zamierzam wjechać 5m przed wyprzedzanego i hamować. co więcej tak uczę.
to chyba sporo mija się z prawdą.
nic się z prawdą nie mija, dla ciebie pojazdy jadą z różną prędkością i wykonują manewry na drodze błyskawicznie i jest to sztywne 5m dla ciebie, więc nie ma innej opcji jak tylko taka, że uczysz po wyprzedzeniu: zwolnij, albo hamuj! jechałeś szybciej niż wyprzedzany więc teraz trzeba z nim zrównać prędkość albo zmniejszyć prędkość (HAMUJ) :eek2: :help:

Cyryl napisał(a):po wyprzedzaniu wjechanie 5m przed wyprzedzanego, czy to jadąc z dotychczasową prędkością, czy to przyspieszając jest kuszeniem złego.
złego czego? chyba widzisz co się dzieje przed tobą? bo to że się oddalasz od wyprzedzonego to już udowodniłeś że dla ciebie to efekt niezrozumiały :eek2:

Cyryl napisał(a):w ogóle wspominanie o odstępie 5m przy każdym manewrze na drodze jako bezpiecznym jest moim zdaniem sporą lekkomyślnością.
no widzisz kodeks drogowy kpi z twojej wiedzy:
art 24.2 o jakim odstępie wspomina? większym niż 5m? :wow:
a nie jest to każdy manewr, a dokładnie manewr wyprzedzania motorka omawiany tutaj :lol: :lol: :lol:

-----------
yorki napisał(a):Przyjrzyj się dobrze i policz: 3 linie po 4m, 2 przerwy po 8m, minus długość golfa (4 z kawalkiem), to ile to będzie?
ty nawet linii nie rozróżnisz? gdzie ty na wskazanym rysunku widzisz P-1a?

yorki napisał(a):A doczytales,
na pewno więcej od ciebie :eek2:

yorki napisał(a): I może nie widziałeś motoroweru jadacego grubo ponad 50km/h?
nie widziałem a ty widziałeś? ja pierniczę jakie ty masz braki z PoRD podstawowe definicje są dla ciebie obce a wielce dyskutujesz... :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez gumik » wtorek 04 grudnia 2018, 20:52

Henq napisał(a):dokładnie tak twierdziłem, jadąc 50-60 km/h i wyprzedzając motorek jadący 20-30 km/h, można śmiało po minięciu motorka 5m wjechać przed niego, cały manewr zajmie ok 2-3s przy takich różnicach prędkości znajdziemy się po zakończonym manewrze ok 20m przed motorkiem - ale widzę fizyka leży u was i 5m za pojazdem to jest sztywne 5m nie ważne że oba pojazdy się poruszają, nie ważne ż potrzebny czas na wykonanie manewru
I co się stanie jeśli w ciągu tych 2-3s będziesz zmuszony do awaryjnego hamowania? Czy zjechanie na prawy pas nieco później tak bardzo boli?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Cyryl » wtorek 04 grudnia 2018, 21:31

liczę się z tym, że fizyka może zaprzeczać moim wizjom, nie przeczę, że moje zdanie może być błędne, dlatego tez proponuję eksperyment.
pojeździmy wjeżdżając przed wyprzedzany pojazd jadący 20-30km/h 5m przed nim.
możemy pojeździć autobusem i pokażę Ci jak wygląda, gdy wyprzedzający wjeżdża nie 5m, ale w odległości 2-3 razy większej - 10-15m przed nami i sam stwierdzisz, czy jest to bezpieczne, czy nie.

to co piszemy to jedno, fizyka to drugie, ale czy nie lepiej przekonać się jak to wygląda w rzeczywistości na drodze?

albo inaczej, możesz wjeżdżać 5m przed wyprzedzanego, bo Twoja fizyka, Twój refleks, Twoje umiejętności, bo uważasz, że jest to wystarczające dla bezpieczeństwa, ale pisanie, że jest to bezpieczne dla wszystkich użytkowników wykonujących taki manewr, jest moim zdaniem lekkomyślnością.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez yorki » wtorek 04 grudnia 2018, 21:48

Henq napisał(a):ty nawet linii nie rozróżnisz? gdzie ty na wskazanym rysunku widzisz P-1a?
Ogarnij się, wklejasz i nie wiesz co?
164 km autostrady A2 (Poznań Luboń). Jakaż to linia może oddzielać pasy ruchu na autostradzie?
Henq napisał(a):nie widziałem a ty widziałeś?

Ano widziałem, pożyjesz, to i ty zobaczysz.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Henq » wtorek 04 grudnia 2018, 22:06

gumik napisał(a):
Henq napisał(a):dokładnie tak twierdziłem, jadąc 50-60 km/h i wyprzedzając motorek jadący 20-30 km/h, można śmiało po minięciu motorka 5m wjechać przed niego, cały manewr zajmie ok 2-3s przy takich różnicach prędkości znajdziemy się po zakończonym manewrze ok 20m przed motorkiem - ale widzę fizyka leży u was i 5m za pojazdem to jest sztywne 5m nie ważne że oba pojazdy się poruszają, nie ważne ż potrzebny czas na wykonanie manewru
I co się stanie jeśli w ciągu tych 2-3s będziesz zmuszony do awaryjnego hamowania? Czy zjechanie na prawy pas nieco później tak bardzo boli?
widzę inteligentne pytanie w stylu co się stanie jeżeli ci opona pęknie :eek2:
no to mistrzu wracaj do pierwszego posta i poczytaj co się stało przez te 2-3 sekundy kiedy autor postu nie powrócił na prawy pas :spoko: :lol: :lol: :lol:
odpowiedź - zrobił to ktoś inny szybciej :spoko:

-------------
Cyryl napisał(a):że jest to bezpieczne dla wszystkich użytkowników wykonujących taki manewr, jest moim zdaniem lekkomyślnością.
ty i te twoje eksperymenta :wow: jak widzisz autor wątku opisał konkretną sytuację, manewr wykonany szybciej i bezpiecznie - coś ci nie pykło :eek2: omawiana jest konkretna sytuacja a ty ideologie tworzysz by tylko ratować twarz po pisanych bzdurkach :help:

------------
yorki napisał(a):Ano widziałem, pożyjesz, to i ty zobaczysz.
Nie nie zobaczę:
motorower - ...którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h
ty też nie widziałeś :eek2: po raz n-ty pytam kto cie szkolił na prawko że takie podstawy ci są obce :hmm:
wyliczenia twoje również zawyżone, kolejny chce z twarzą wyjść? z takimi brakami się nie da...

---------------
w gratisie:
phpBB [media]


oba pojazdy rozpoczęły powrót na prawą stronę "zaraz" po minięciu "L" tak tak 5m i co? z fizyką nie wygrasz :lol:
żadnego "L" nie dogoniła, żaden nie hamował widać jakiś normalnych instruktorów mieli :spoko:
a nie czekali na jakieś wyimaginowane zasady ze wstecznym lusterkiem :lol: :lol: :lol:
ps strach pomyśleć co by się stało gdyby czekali TIR z naprzeciwka już leciał :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Cyryl » środa 05 grudnia 2018, 06:26

rozumiem, że na co dzień wjeżdżasz 5m przed wyprzedzanego i zawsze było to dla Ciebie bezpieczne, ale spójrzmy na to z innej strony, oczami wyprzedzanego:

jedziesz tym skuterem, motorowerem i wyprzedzający samochód wjeżdża przed Ciebie 5m. on przyspiesz lub utrzymuje dotychczasową prędkość, ale czy jesteś jaki kierujący tym motorkiem przekonany do końca?
dodatkowo weź pod uwagę, że Ty jedziesz małym pojazdem (motorkiem) nieosłonięty, a wjeżdża przed Ciebie pojazd wielokrotnie większy, którego kierowca ma poczucie bezpieczeństwa. czy będąc na miejscu kierującego tym motorkiem będziesz w stanie powstrzymać się w takiej sytuacji od hamowania?

dlatego można aby sprawdzić pojechać autem osobowym (najlepiej Twoim), a kolega jadący pojazdem ciężarowym lub autobusem wjedzie 5m przed Ciebie. skala różnicy pojazdów jest podobna, choć Ty masz w pojeździe osobowym strefy kontrolowanego zgniotu, pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrze, czego nie ma kierujący motorkiem. ciekawy jestem czy w takiej sytuacji będziesz w stanie powstrzymać się do hamowania i czy z tej perspektywy takie wjechanie przed Ciebie będzie bezpieczne?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Henq » środa 05 grudnia 2018, 07:31

yorki napisał(a):Aleś ty ciemny...

Ponieważ jedziemy odblokowanym skuterem, czyli pojazd rozwija większą prędkość niż jest to wpisane, czyli to już nie jest motorower tylko motocykl to już mamy problem, bo nie mamy upoważnienia uprawnień do kierowania tym pojazdem, czyli tutaj już powinniśmy mieć prawo jazdy A.

co za typ :eek2: porażka systemu :eek2: człowieku skuter ze zdjęta blokadą to nie motorower a motor co za idiota uczył cie na prawo jazdy? W przypadku pozdejmowanej blokady policjanci nakładają mandaty, zabierają dowody rejestracyjne, a w skrajnych przypadkach konfiskują motorki. :eek2:
ale brawo ty znów podpisałeś się swoją znajomością PoRD :help:

--------
Cyryl napisał(a):jedziesz tym skuterem, motorowerem i wyprzedzający samochód wjeżdża przed Ciebie 5m.
art 24.2 jakim cudem ty zostałeś instruktorem to dla mnie pozostanie zagadką.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez gumik » środa 05 grudnia 2018, 12:45

Henq napisał(a):
gumik napisał(a):
Henq napisał(a):dokładnie tak twierdziłem, jadąc 50-60 km/h i wyprzedzając motorek jadący 20-30 km/h, można śmiało po minięciu motorka 5m wjechać przed niego, cały manewr zajmie ok 2-3s przy takich różnicach prędkości znajdziemy się po zakończonym manewrze ok 20m przed motorkiem - ale widzę fizyka leży u was i 5m za pojazdem to jest sztywne 5m nie ważne że oba pojazdy się poruszają, nie ważne ż potrzebny czas na wykonanie manewru
I co się stanie jeśli w ciągu tych 2-3s będziesz zmuszony do awaryjnego hamowania? Czy zjechanie na prawy pas nieco później tak bardzo boli?
widzę inteligentne pytanie w stylu co się stanie jeżeli ci opona pęknie :eek2:
no to mistrzu wracaj do pierwszego posta i poczytaj co się stało przez te 2-3 sekundy kiedy autor postu nie powrócił na prawy pas :spoko: :lol: :lol: :lol:
odpowiedź - zrobił to ktoś inny szybciej :spoko:
A ten ktoś kto zjechał szybciej nie zachował odpowiedniej odległości. Czy to od pojazdu poprzedzającego, czy wyprzedzanego. A najprawdopodobniej żadnej z tych odległości. To już zostało wcześniej ustalone. Jeśli nie umiesz odpowiedzieć na postawione pytanie, to chyba zostaje propozycja Cyryla. Ciekaw jestem jakby się taki eksperyment skończył. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez yorki » środa 05 grudnia 2018, 13:25

@Henq, rozumiem, że czerwone to OT.
Rozmawiamy o bezpiecznej odległości od pojazdu podczas wyprzedzania.
Przestań pisać, że 5m wystarczy, bo to zdecydowanie za mało.
Zasada wewnętrznego lusterka podana przez gumika jest naprawdę dobra.
Uwierz mądrzejszym.
Mrugnięcie trwa ok. 1/4 sekundy, policz (jak potrafisz) jaką drogę pokona w tym czsie pojazd jadący 60 km/h.

A co do twojego "wykładu" to pasowało by majpierw poczytać przepisy.
Umknęło ci, że od jakiegoś czasu można jeździć motocyklami do 125 ccm na prawko B. (szczegóły sobie doczytaj).
W tym mieszczą się również "podrasowane" czy przerobione motorowery.
A to jak ktoś sobie je zarejestrował i ubezpieczyl, to cię g...no obchodzi.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Cyryl » środa 05 grudnia 2018, 14:13

Henq napisał(a):...art 24.2 jakim cudem ty zostałeś instruktorem to dla mnie pozostanie zagadką.


jeszcze raz za Twoją namową przeczytałem wyżej wspomniany artykuł i nie ma tam nic o tym, że mam wjeżdżać nie więcej niż 5m przed wyprzedzany pojazd i nie ma tam, że taki odstęp między pojazdami jest bezpieczny.

instruktorem, wykładowcą i egzaminatorem nie zostaje się cudem, ale trzeba zdać egzamin lub egzaminy w zależności od kategorii oraz spełnić dodatkowe wymagania odnośnie wykształcenia, okresu posiadania prawa jazdy i niekaralności.
faktycznie podczas któregoś z egzaminów miałem pytanie problemowe: " Opisz zagrożenia występujące w związku z zamiarem wyprzedzania na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej", wydaje mi się, że gdyby odpowiadając twierdził, że wjechanie 5m przed wyprzedzanego zapewniałoby w wystarczającym stopniu bezpieczeństwo, to raczej był nie zdał.
lub tak jak słusznie twierdzisz byłoby to cudem.

ponieważ dzisiaj miałem tylko wykłady, więc zamieszczam tylko zdjęcie jak wygląda odstęp 5m z punktu widzenia kierowcy ciężarówki (MAN TGX 19.440 wysoka kabina, choć są wyższe).
jutro dokładnie odmierzę 5m na palcu manewrowym i pokażę jak wygląda to z różnych punktów widzenia.
Załączniki
IMG_20181205_121635.jpg
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Henq » środa 05 grudnia 2018, 22:28

gumik napisał(a):A ten ktoś kto zjechał szybciej nie zachował odpowiedniej odległości. Czy to od pojazdu poprzedzającego, czy wyprzedzanego. A najprawdopodobniej żadnej z tych odległości. To już zostało wcześniej ustalone.
bzdura, ustaliłeś to sobie ty, nie podając nic na poparcie tych rewelacji. Manewr wykonał bez zmuszenia innego kierującego do zmiany prędkości, więc można założyć, że manewr wykonany był z należycie zachowanymi odstępami.

gumik napisał(a): Jeśli nie umiesz odpowiedzieć na postawione pytanie, to chyba zostaje propozycja Cyryla. Ciekaw jestem jakby się taki eksperyment skończył. ;-)
Odpowiedź miałeś udzieloną zanim jeszcze durne pytanie zadałeś, ale widzę do was nie dociera fizyka :eek2:Więc wytłumaczę ci to najprościej jak się da tak by nawet twój móżdżek był w stanie przetworzyć tą informację: nic się nie stanie.
Pojazd samochodowy jadący z prędkością ok 50km/h ma drogę hamowania na suchej nawierzchni ok 20m, czas reakcji kierowcy motorka zakładając wielkie opóźnienie :eek2: to 2s więc przy prędkości ok 30km/h jego droga hamowania wyniesie ok 15m
Co to oznacza w praktyce? a no to, że pojazd samochodowy wjeżdżający 5m przed motorower i hamujący awaryjnie nadal będzie się oddalał od motoroweru który miał czas na reakcję i również zaczyna hamować.
Fizyki nie oszukasz, teraz czas by nawet takie bystrzaki jak wasza trójca pojęła te zagadnienia i przestała pitolić w temacie.

----------------

yorki napisał(a):@Henq, rozumiem, że czerwone to OT.
:eek2: linki forum automatycznie zaznacza na pomarańczowo ale znów ci gratuluje znów się popisałeś :help:

yorki napisał(a):Rozmawiamy o bezpiecznej odległości od pojazdu podczas wyprzedzania.
Przestań pisać, że 5m wystarczy, bo to zdecydowanie za mało.
no widzisz jak byś wykazał chociaż cień rozumku to byś doczytał, że rozmawiamy o bezpiecznej odległości od motoroweru która jest ściśle sprecyzowana w art 24.2 i nie może wynosić mniej niż 1m czytasz człowieczku? mniej niż 1m to zamało a nie 5m :wow:

yorki napisał(a):wewnętrznego lusterka podana przez gumika jest naprawdę dobra.
tak w szczególności dla pojazdów z zabudowaną paką, albo dla źle ustawionego lusterka wstecznego, oraz nie zapominajmy o takich patologiach drogowych jak wy :spoko: :eek2:

yorki napisał(a):Uwierz mądrzejszym.
hahaha ty się do nich nie zaliczasz twój idol również, na każdym kroku PoRD kasuje wasze mundrości :lol: :lol: :lol:

yorki napisał(a):Mrugnięcie trwa ok. 1/4 sekundy, policz (jak potrafisz) jaką drogę pokona w tym czsie pojazd jadący 60 km/h.
ok 7m, natomiast motorower przy prędkości 25km/h ok 2m widzisz w przeciwieństwie do ciebie nie rzucałem kamieniami w szkołę :spoko:

yorki napisał(a):A co do twojego "wykładu" to pasowało by majpierw poczytać przepisy.
szkoda że ty masz problemy z czytaniem i rozumieniem tego co czytasz

yorki napisał(a):Umknęło ci, że od jakiegoś czasu można jeździć motocyklami do 125 ccm na prawko B. (szczegóły sobie doczytaj).
ale z ciebie tuman :eek2: motocykl to nie motorower, pisałeś o motorowerach które precyzuje art 2.46 a nie art 2.45 po raz n-ty pytam co za geniusz uczył cie na prawo jazdy bo się kuźwa nie popisał :help:

yorki napisał(a):W tym mieszczą się również "podrasowane" czy przerobione motorowery.
A to jak ktoś sobie je zarejestrował i ubezpieczyl, to cię g...no obchodzi.
podrasowany czy przerobiony motorower to nie jest "motorower" - czy ty na prawdę jesteś tak bardzo upośledzony, że nie potrafisz zrozumieć co się do ciebie pisze? ja wiem, że PoRD za trudna lektura dla ciebie, ale już wstawiłem ci cytaty z internetu to powinieneś opanować, dzieci w podstawówce rozumieją :help: :eek2:
Ponieważ jedziemy odblokowanym skuterem, czyli pojazd rozwija większą prędkość niż jest to wpisane, czyli to już nie jest motorower tylko motocykl
tak ciężko ogarnąć?

----------------

Cyryl napisał(a):jeszcze raz za Twoją namową przeczytałem wyżej wspomniany artykuł
przeczytałeś, ale niestety nie zrozumiałeś :eek2:

Cyryl napisał(a): i nie ma tam nic o tym, że mam wjeżdżać nie więcej niż 5m przed wyprzedzany pojazd
dlaczego szukasz nie więcej? czy ja ci pisałem, że masz obowiązkowo wjeżdżać nie więcej niż 5m? ty nie rozumiesz co się do ciebie pisze?

Cyryl napisał(a): i nie ma tam, że taki odstęp między pojazdami jest bezpieczny.
no jak nie ma :eek2:
Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować ... bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu ... odstęp ten nie może być mniejszy niż 1m
widzisz nawet PoRD zakłada, że niebezpieczny odstęp to mniej niż 1m ergo bezpieczny odstęp od pojazdów wymienionych w tym art to więcej niż 1m :spoko:
czy 2m to więcej niż 1m? bo na pewno mniej niż 5m
czy 3m to więcej niż 1m? bo na pewno mniej niż 5m
:help:

Cyryl napisał(a):...ponieważ dzisiaj miałem tylko wykłady, więc zamieszczam tylko zdjęcie jak wygląda odstęp 5m z punktu widzenia kierowcy ciężarówki
co ma ciężarówka wspólnego z motorowerem możesz nas oświecić

Cyryl napisał(a):...jutro dokładnie odmierzę 5m na palcu manewrowym i pokażę jak wygląda to z różnych punktów widzenia.
czytałeś czego dotyczy temat? zrozumiałeś?
mam nadzieję, że przestaniesz pisać nie dotyczące tematu bzdury i wstawisz zdjęcie z motoroweru na pojazd oddalony od niego o 5m :spoko:
inne zdjęcia to po prostu spam i marnowanie czasu :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Cyryl » czwartek 06 grudnia 2018, 06:27

Henq napisał(a):...można śmiało po minięciu motorka 5m wjechać przed niego...

Henq napisał(a):...Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować ... bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu ... odstęp ten nie może być mniejszy niż 1m
widzisz nawet PoRD zakłada, że niebezpieczny odstęp to mniej niż 1m ergo bezpieczny odstęp od pojazdów wymienionych w tym art to więcej niż 1m :spoko:
czy 2m to więcej niż 1m? bo na pewno mniej niż 5m
czy 3m to więcej niż 1m? bo na pewno mniej niż 5m...


tutaj się pogubiłem, najpierw piszesz, że wjechanie 5m przed wyprzedzany pojazd jest bezpieczne i można to śmiało zrobić, a teraz powołujesz się, że w PoRD jest wspomniany odstęp 1m i dotyczy to odległości również przed pojazdem.
oczywiście masz rację, że pojazd ciężarowy to coś innego od motorka, ale chciałem pokazać jak to wygląda w punktu widzenia wyprzedzanego.

czyli według Ciebie ten wspomniany odstęp 1m w art. 24 dotyczy nie tylko odległości między bokami pojazdu wyprzedzającego i wyprzedzanego, ale również odległości i z przodu, a z tego co piszesz również pewnie i z tyłu?
jeżeli tak interpretujesz ten przepis, to wjechanie przed wyprzedzany motor 1m i 10cm będzie zgodne z prawem, a wjechanie np. 28cm przed pojazd osobowy, ciężarówkę, autobus również, ponieważ one nie są jednośladami.

Henq napisał(a):...wstawisz zdjęcie z motoroweru na pojazd oddalony od niego o 5m...


a dlaczego 5m? w myśl tego co piszesz powinienem wstawić zdjęcie z motorka z pojazdem oddalonym od niego powyżej 1m (więc może być
i 2m, to więcej niż 1m, bo na pewno mniej niż 5m
i 3m, to więcej niż 1m, bo na pewno mniej niż 5m,
jak i 1m i 10cm, to więcej niż 1m, bo na pewno mniej niż 5m),
bo jak sam napisałeś taki odstęp jest wskazany przez PoRD.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Henq » czwartek 06 grudnia 2018, 08:13

Cyryl napisał(a):tutaj się pogubiłem,
Nie tylko tutaj, masz dziwną tendencję do nie rozumienia, do gubienia się zawsze tam gdzie cytowany jest fragment PoRD :help:

Cyryl napisał(a):najpierw piszesz, że wjechanie 5m przed wyprzedzany pojazd jest bezpieczne i można to śmiało zrobić, a teraz powołujesz się, że w PoRD jest wspomniany odstęp 1m i dotyczy to odległości również przed pojazdem.
no i w czym masz problem? 5m to więcej niż 1m.
Wyprzedzając motorower zgodnie z PoRD masz zachować bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu który nie może być mniejszy niż 1m. Czy 5m jest mniejsze od 1m? nie więc zgodnie z z PoRD bezpieczny odstęp zachowany.

Cyryl napisał(a):oczywiście masz rację, że pojazd ciężarowy to coś innego od motorka, ale chciałem pokazać jak to wygląda w punktu widzenia wyprzedzanego.
w końcu dociera powoli :eek2: to teraz trzymaj się już tematu a nie wrzucaj wszystkich pojazdów do jednego worka

Cyryl napisał(a):czyli według Ciebie ten wspomniany odstęp 1m w art. 24 dotyczy nie tylko odległości między bokami pojazdu wyprzedzającego i wyprzedzanego, ale również odległości i z przodu, a z tego co piszesz również pewnie i z tyłu?
no i tak właśnie jest a ty co wybiórczo traktujesz sobie ten przepis? zapewne tak skoro takie zdziwienie :wow:
czyli nieudolnie próbujesz wciskać że pierwsza części przepisu dotyczącą "bezpiecznego odstępu" od wyprzedzanego pojazdu tyczy się każdej strony pojazdu, ale już słowa "odstęp ten" dotyczą tylko boków pojazdu? :wow: :help:
i dziwisz się, że zagadką pozostanie fakt jakim cudem zostałeś instruktorem :eek2:

Cyryl napisał(a):jeżeli tak interpretujesz ten przepis, to wjechanie przed wyprzedzany motor 1m i 10cm będzie zgodne z prawem, a wjechanie np. 28cm przed pojazd osobowy, ciężarówkę, autobus również, ponieważ one nie są jednośladami.
pojazd porusza się 1 km/h wyprzedza go pojazd 90km/h i uważasz że 28cm po minięciu tego pojazdu nie będzie to bezpiecznie? No to czekam aż wskażesz ile to m bezpiecznych odstęp. :spoko: oczywiście odpowiedź najlepiej podeprzyj konkretnym przepisem.
Przypomnę tylko, bo na pewno tego nie wiesz a powinieneś w końcu instruktor :spoko: :eek2: polski PoRD tylko raz wspomina o konkretnych metrach (50m i tak pewne warunki muszą być zachowabe) w przypadku poprzedzającego pojazdu :spoko: ale szukaj szukaj na pewno coś znajdziesz :lol: :lol: :lol:

Cyryl napisał(a):a dlaczego 5m? w myśl tego co piszesz powinienem wstawić zdjęcie z motorka z pojazdem oddalonym od niego powyżej 1m (więc może być
i 2m, to więcej niż 1m, bo na pewno mniej niż 5m
i 3m, to więcej niż 1m, bo na pewno mniej niż 5m,
jak i 1m i 10cm, to więcej niż 1m, bo na pewno mniej niż 5m),
bo jak sam napisałeś taki odstęp jest wskazany przez PoRD.
no w. końcu dotarło :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez yorki » czwartek 06 grudnia 2018, 13:47

Henq napisał(a):Wyprzedzając motorower zgodnie z PoRD masz zachować bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu który nie może być mniejszy niż 1m. Czy 5m jest mniejsze od 1m? nie więc zgodnie z z PoRD bezpieczny odstęp zachowany.
Źle rozumiesz pojęcie dostępu od wyprzedzanego, ale to już ci Cyryl wytknął.
Wczesniej pisałeś:
Henq napisał(a):ty w momencie kiedy motorower minąłeś zakończyłeś manewr wyprzedzania, kiedy chciałeś powrócić spowrotem na prawy pas rozpocząłeś nowy manewr: zmianę pasa ruchu. W razie kolizji wina twoja.
Zmieniajac pas ruchu masz się zastosować do:
Art. 22.4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać...

Zjeżdżając na jego pas 1m przed nim zmuszasz go do hamowania, ponieważ kazdego kierującego bowiązuje:
Art.19.2.3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu...

Tak wiec twoje wywody nie trzymają się kupy.
Wykombinuj coś jeszcze.

Ps. do tematu motorkow jeszcze wrócę.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Cyryl » czwartek 06 grudnia 2018, 21:20

Henq napisał(a):...pojazd porusza się 1 km/h wyprzedza go pojazd 90km/h i uważasz że 28cm po minięciu tego pojazdu nie będzie to bezpiecznie? No to czekam aż wskażesz ile to m bezpiecznych odstęp...


może zróbmy eksperyment, zrobimy przeszkodę z kartonów (ten 1km/h to tak mała prędkość, że możemy ją pominąć i zrobić omijanie), Ty rozpędzisz swój pojazd do 90 km/h i spróbuj wjechać 28cm przed tą przeszkodę i zobaczymy czy zrobisz i czy będzie to bezpieczne dla Ciebie (pominiemy bezpieczeństwo omijanego obiektu, czy też pojazdu jadącego 1 km/h).
moim zdaniem nie ma możliwości wjechania w takiej odległości bez hamowania lub zerwania przyczepności nawet na suchej nawierzchni.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 137 gości