Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Cyryl » sobota 01 grudnia 2018, 17:52

no, no, odstępy i hamowanie jak F1.

zapraszam do eksperymentu, ja będę jechał powiedzmy 70km/h, kolega 5m za mną i zobaczymy, czy ten odstęp będzie wystarczający, w przypadkach:
- gdy tylko zdejmę tylko nogę z gazu,
- gdy leciutko zahamuje,
bez żadnego awaryjnego hamowania.

przypominam, że w razie najechania na tył moją szkodę pokrywa ubezpieczyciel pojazdu najeżdżającego.
ja z ciekawości jestem gotów zaryzykować, bo jak to mówią "papier przyjmie wszystko". więc dobrze byłoby się przekonać jak to jest w rzeczywistości.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Henq » sobota 01 grudnia 2018, 20:34

Cyryl napisał(a): zapraszam do eksperymentu,

:wow: widzę kolejny fizyk nam się na forum trafił :eek2:
rozumiem że jak jedziesz 70 km/h i puszczasz gaz to auto ci w miejscu staje? inaczej tego co wyżej nie da się logicznie wytłumaczyć :help:
auto jadące 70 km/h albo i więcej w odległości 5 m przed pojazdem:
Obrazek
Obrazek

rozumiem że jak auto zwalnia przed tobą ty jedziesz dalej jak niby nic :thumb2: zero reakcji, drogi nie obserwujesz, warunki na drodze dla ciebie constans? :wow: :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Cyryl » niedziela 02 grudnia 2018, 06:20

to co ja robię w tej sytuacji to inna sprawa, ale interesuje mnie to co zrobi lub zdąży zrobić ten za mną.

i nie na papierze, na forum lub zdjęciach, lecz w rzeczywistości, więc dlatego proponuję eksperyment.
jeżeli ktoś jest pewny swoich racji, dlaczego nie spróbować?

ps.
jeżeli coś piszemy, trzeba się zastanowić jak zostanie to odczytane.
jest to forum prawo jazdy, gdzie wypowiadają się instruktorzy, egzaminatorzy lub osoby mające doświadczenie w prowadzeniu pojazdów i wiedzę ponad przeciętną (lub udający takich) chcący się nią podzielić.
w oczach ludzi szukających tu porady, wiedzy czy podniesienia umiejętności część użytkowników jest jakimiś autorytetami i trzeba wziąć pod uwagę, że nasze wypowiedzi mogą wziąć na poważnie.

wyobraź sobie, że ten temat nie czyta Kubica, Hołowczyc, czy Kuchar, ale osoba która wczoraj uzyskała prawo jazdy lub nie dawno, a wykonanie łuku do dzisiaj jest dla niej ciemną magią.
co będzie jeżeli taka osoba o skromnych jeszcze umiejętnościach potraktuje Twoje wypowiedzi poważnie i zacznie jeździć za Tobą w odległości 5m, pojazdem nie pierwszej młodości?
nie wiem czy zauważyłeś, były tu pytania osób posiadających prawo jazdy ponad rok, czy już można wyjechać na autostradę (lub drogę ekspresową), co jest dla nich poważnym wyzwaniem i pokonaniem lęków.

dlatego najpierw wypadałoby sprawdzić, czy ja potrafię coś takiego, a potem zastanowić czy to jest w zasięgu KAŻDEGO kierowcy, jeżeli nie umieszczamy uwagi w rodzaju: "nie róbcie tego sami w domu", "tylko dla doświadczonych".
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez JAKUB » niedziela 02 grudnia 2018, 09:19

jako instruktor wstudziłbyś się takich "wypocin"
Cyryl napisał(a):to co ja robię w tej sytuacji to inna sprawa, ale interesuje mnie to co zrobi (...)".

na "forum" jest specjalna (martwa) zakładka:
Dyskusje szkoleniowcuf i....
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Cyryl » niedziela 02 grudnia 2018, 09:57

zauważ, że jest to odpowiedź na zdanie osoby, która twierdzi, że odstęp 5m jest wystarczający i bezpieczny.
interesuje mnie czy kolega, dla którego taki odstęp jest bezpieczny jest w stanie zareagować nawet na niewielkie zmiany prędkości pojazdu poprzedzającego.
bo skąd nasz kolega może wiedzieć jak zachowa się kierowca pojazdu poprzedzającego utrzymując taki odstęp, przyjmuje że na pewno zawsze będzie przyspieszał, a tak nie musi być.

bo możemy sobie pisać różne rzeczy, możemy być przekonani i przekonywać innych, ale nie lepiej sprawdzić jak to wygląda w rzeczywistości?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Henq » niedziela 02 grudnia 2018, 10:28

Cyryl napisał(a): jak to wygląda w rzeczywistości?

w rzeczywistości wyprzedzając pojazd zjeżdża przed auto i hamuje :eek2: nie przyspiesza tylko hamuje brawo ty :help: rozumiem że to są podstawy których uczysz na kursach: zajedź drogę i hamuj! brawo ty :help:
wypadało by przed pisaniem wypocin poczytać temat o co chodzi a nie swoje fanaberie szerzyć.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez JAKUB » niedziela 02 grudnia 2018, 11:16

Wszystko zależy od sytuacji na drodze i różnicy możliwości technicznych pojazdów. (wyprzedzający-wyprzedzany)
Odległość "jak zobarzę w lusterku wewnętrznym " (70- 100 m) na drodze o znacznym natężeniu ruchu jest zbyt duża, natomiast 5 m również nie jest odpowiednia,
Przepisy nie zwalniają z oceny sytuacji i myślenia o bezpieczeństwie (własnym I innych).
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez yorki » niedziela 02 grudnia 2018, 13:16

Henq napisał(a):...auto jadące 70 km/h albo i więcej w odległości 5 m przed pojazdem:
Obrazek

odległość pomiędzy volkswagenem i toyotą na dole zdjęcia wynosi 20-25m, to jest min. 4 razy więcej niż twoje 5m, ale i tak co najmniej dwa razy za mało aby była to odległość bezpieczna.
Nauka na własnej skórze jest najlepsza. Jeśli nie chcesz skorzystać z propozycji Cyryla to wybierz się do Francji. Za jazdę 5m za innym pojazdem grozi:
mandat 135Euro,
zatrzymanie prawa jazdy do lat trzech,
utrata 3 pkt. (z 12) (dotyczy to również obcokrajowców)
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Henq » niedziela 02 grudnia 2018, 13:37

yorki napisał(a):wynosi 20-25m, to jest min. 4 razy więcej niż twoje 5m,
:wow: tak odległość pomiędzy dwiema kreskami linii przerywanej to 20-25 m :wow:
ale czego można się po tobie spodziewać :eek2:

yorki napisał(a):ale i tak co najmniej dwa razy za mało aby była to odległość bezpieczna.
Ale to dla ciebie i twojego instruktora :eek2: :help:

yorki napisał(a):Nauka na własnej skórze jest najlepsza. Jeśli nie chcesz skorzystać z propozycji Cyryla to wybierz się do Francji.
jesteśmy w Polsce i obowiązują polskie przepisy, chętnie skorzystam z propozycji i dowiem się jak to instruktor uczy po wyprzedzeniu hamowania albo jak to jego auto po puszczeniu gazu staje w miejscu. Rozumiem że ty też taki jeździsz bo czego innego mógłbyś się nauczyć. :help:

jak widzę wszyscy czytanie ze zrozumieniem mają gdzieś więc przypomnę pojazd wyprzedzający-samochod, pojazd wyorzedzany-motorower
oczywiście 25 m dla niektórych to mało :wow: i dziwić się że znalazł miejsce inny pojazd :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez Cyryl » niedziela 02 grudnia 2018, 15:12

Henq napisał(a):...rozumiem że to są podstawy których uczysz na kursach: zajedź drogę i hamuj!...


nie bardzo rozumiem, to Ty twierdziłeś, że wjechanie 5m przed pojazd podczas wyprzedzania jest bezpiecznym odstępem, a teraz gdy ja piszę, o tym, że moim zdaniem to stanowczo za mały ostęp, wmawiasz mi, że to ja zamierzam wjechać 5m przed wyprzedzanego i hamować. co więcej tak uczę.
to chyba sporo mija się z prawdą.

po wyprzedzaniu wjechanie 5m przed wyprzedzanego, czy to jadąc z dotychczasową prędkością, czy to przyspieszając jest kuszeniem złego.
w ogóle wspominanie o odstępie 5m przy każdym manewrze na drodze jako bezpiecznym jest moim zdaniem sporą lekkomyślnością.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez yorki » poniedziałek 03 grudnia 2018, 00:10

Henq napisał(a)::wow: tak odległość pomiędzy dwiema kreskami linii przerywanej to 20-25 m :wow:

Przyjrzyj się dobrze i policz: 3 linie po 4m, 2 przerwy po 8m, minus długość golfa (4 z kawalkiem), to ile to będzie?
Henq napisał(a):jak widzę wszyscy czytanie ze zrozumieniem mają gdzieś więc przypomnę pojazd wyprzedzający-samochod, pojazd wyorzedzany-motorower

A doczytales, że to teren zabudowany? I może nie widziałeś motoroweru jadacego grubo ponad 50km/h?
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez gumik » poniedziałek 03 grudnia 2018, 11:53

Henq napisał(a):Pewne sytuacje można przewidzieć.
No właśnie. Pewne można przewidzieć, a innych nie. Dlatego trzeba jechać tak, żeby sobie poradzić nawet w nieprzewidywalnych sytuacjach.

Pytanie "praca domowa": dlaczego często na polskich autostradach dochodzi do karamboli na 5-6 samochodów (a czasem i więcej), mimo że początkowo tylko 2 samochody miały kolizję?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez zgredziatko » poniedziałek 03 grudnia 2018, 14:13

Brak zachowania należytej odległości i/lub za duża prędkość.
zgredziatko
 
Posty: 134
Dołączył(a): poniedziałek 13 czerwca 2016, 18:38

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez JAKUB » poniedziałek 03 grudnia 2018, 16:23

Taki są wyedukowani przez instruktorôw.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Wyprzedzanie wyprzedzajacego na drodze dwupasmowej

Postprzez szerszon » poniedziałek 03 grudnia 2018, 23:31

Raczej nie. Mało elek na autostradach.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości