Jazda elektrykiem po buspasie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez radoslavv » środa 14 listopada 2018, 19:39

Cześć,
Od niedawna jestem użytkownikiem elektryka i mam pytanie dotyczące buspasów. W Łodzi mamy takowe, a zgodnie z ustawą o elektromobilności z buspasów mogą korzystać samochody elektryczne. O ile jednak są one po zewnętrznych stronach drogi to nie mam wątpliwości, ale np. na ul. Piotrkowskiej mamy takowe od środka ulicy (głównie dla tramwajów). Czy po takim buspasie również mogę się poruszać w samochodzie elektrycznym? Zastanawia mnie to, bo są dla tramwajów wydzielone przystanki, no i też skręt z takiego pasa w prawo mógłby być problematyczny. Rozumiem, że jeśli mogę się nim poruszać to nie obowiązuje mnie linia ciągła i przed skrętem mogę zmienić pas na ten standardowy po prawej stronie?

Obrazek
Avatar użytkownika
radoslavv
 
Posty: 7
Dołączył(a): poniedziałek 29 marca 2010, 16:09
Lokalizacja: Łódź

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez Cyryl » środa 14 listopada 2018, 20:57

we Wrocławiu jest to rozwiązane tak
Załączniki
images.jpg
images.jpg (11.73 KiB) Przeglądane 6296 razy
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez Henq » środa 14 listopada 2018, 23:53

Cyryl napisał(a):we Wrocławiu jest to rozwiązane tak
a w cywilizowanej warszafce tak:
https://www.rynekinfrastruktury.pl/img/ ... olicji.jpg

---------

radoslavv napisał(a):...a zgodnie z ustawą o elektromobilności z buspasów mogą korzystać samochody elektryczne.
tak? a w stolycy nie mogą :lol: :lol: :lol:

radoslavv napisał(a):O ile jednak są one po zewnętrznych stronach drogi to nie mam wątpliwości,
nie ma znaczenia po której stronie drogi są wyznaczone.

radoslavv napisał(a):ale np. na ul. Piotrkowskiej mamy takowe od środka ulicy (głównie dla tramwajów). Czy po takim buspasie również mogę się poruszać w samochodzie elektrycznym?
znak mówi wyraźnie, że tylko MPK - w tym przypadku nawet taxi nie może :spoko:
Jeżeli na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe, wyznacza się pas ruchu dla autobusów oznaczony znakiem D-12, to na znaku D-12 pod napisem BUS należy umieścić napis TRAM. Jeżeli na pasie oznaczonym znakiem D-12 dopuszcza się ruch tramwajów, to na tym znaku pod napisem BUS należy umieścić napis TRAM. Jeżeli na tym pasie dopuszcza się także ruch innych pojazdów, to na znaku D-12 pod napisem BUS należy umieścić napis określający rodzaj takich pojazdów np. TAXI lub symbol roweru.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez radoslavv » piątek 16 listopada 2018, 18:29

W ten sposob podchodzac do interpretacji znakow nigdzie w Lodzi nie mozna byloby sie poruszac elektrykami po buspasach, bo nasz zarzadca drog nie umieszcza nigdzie informacji o samochodach elektrycznych :cry: Co do stolicy to czytalem o tym i na pewno mandatu bym nie przyjal, bo ustawa stoi wyzej w hierarchii prawa od aktow prawa lokalnego. Skoro jest napisane, ze mozna, to nie mozna tego prawa ograniczac. Prawda niestety jest, ze weszla w zycie ustawa o elektromobilnosci, a nie ma do niej przepisow wykonawczych i stąd takie cyrki. Nie wiem nawet gdzie mógłbym zadac oficjalnie pytanie by uzyskac interpretacje przepisow dot. tych buspasow :?:

PS Wroclaw jak zawsze 2 kroki do przodu. Chociaz czarno na bialym. W Lodzi wiedza, ze dzwonia, ale nie wiedza w ktorym kosciele ;-) Dobrze ze chociaz parkowac mozemy w centrum za free mając EE w dowodzie rejestracyjnym.
Avatar użytkownika
radoslavv
 
Posty: 7
Dołączył(a): poniedziałek 29 marca 2010, 16:09
Lokalizacja: Łódź

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez LeszkoII » piątek 16 listopada 2018, 20:23

Możliwe, że te znaki stoją nielegalnie, toteż odpowiedzialność wykroczeniowa z nimi związana może okazać się bezskuteczna prawnie :P Tak przynajmniej z 60% znakami w Stolicy... Ale żeby wiedzieć na czym polega nielegalność znaku, trzeba zgłębić procedurę administracyjną, która reguluje jak to się dzieje, że słup, a na nim lico z wymalowanym graficznym symbolem znaku, staje się znakiem lege artis. Ze względu na złożoność tematu, nie podejmuję się go nawet streszczać...

PS. Tutaj państwo nie działa nawet teoretycznie :lol:
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez Henq » sobota 17 listopada 2018, 02:38

radoslavv napisał(a):W ten sposob podchodzac do interpretacji znakow nigdzie w Lodzi nie mozna byloby sie poruszac elektrykami po buspasach...
ale w stolycy właśnie tak funkcjonariusze interpretują zapis z 148a :eek2:
...po wyznaczonych przez zarządcę drogi pasach ruchu dla autobusów...
rozumują, że: zarządca drogi to ZTM (bo to on wyznaczył BUS pas inaczej tego interpretować nie można :eek2: ) i to on powinien wyznaczyć po których BUS pasach mogą poruszać się elektryki,
natomiast w zapisie jest wyraźnie, że to zarządca drogi wyznacza BUS pas (miasto, gmina, powiat) i to po tym wyznaczonym BUS pasie może poruszać się elektryk

PS @radoslavv podeślij mi na pw albo tutaj link do wytycznych ministerstwa energii jakie musi spełniać pojazd by był elektrykiem.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez LeszkoII » sobota 17 listopada 2018, 09:52

Henq napisał(a):zarządca drogi to ZTM
Przekolorowane. Zarząd Transportu nie jest zarządcą drogi (czytaj: organem zarządzającym drogą) ani też zarządcą ruchem na drodze.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez Henq » sobota 17 listopada 2018, 15:08

LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):zarządca drogi to ZTM
Przekolorowane. Zarząd Transportu nie jest zarządcą drogi (czytaj: organem zarządzającym drogą) ani też zarządcą ruchem na drodze.
nie jest. jest nim:
Henq napisał(a):...miasto, gmina, powiat...

funkcjonariusze interpretują przepisy inaczej niż ministerstwo energii:
https://moto.wp.pl/samochodem-elektrycz ... 584381569a
przepis jest dwuznaczny:
https://elektrowoz.pl/drogi/mandat-za-b ... -felieton/
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez LeszkoII » sobota 17 listopada 2018, 21:05

Udzieliłeś błędnego sprostowania. Jednostka samorządu terytorialnego nie jest organem.
A w ogóle nie masz pojęcia o czym piszesz: "miasto, gmina, powiat".
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez Henq » sobota 17 listopada 2018, 21:16

LeszkoII napisał(a):Udzieliłeś błędnego sprostowania.
przeczytaj to co linkuje a potem się wypowiadaj,
LeszkoII napisał(a):Jednostka samorządu terytorialnego nie jest organem.
1. Organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi.
LeszkoII napisał(a):A w ogóle nie masz pojęcia o czym piszesz: "miasto, gmina, powiat".
2. Zarządcami dróg, z zastrzeżeniem ust. 3, 5, 5a i 8, są dla dróg:
1) krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
2) wojewódzkich – zarząd województwa;
3) powiatowych – zarząd powiatu;
4) gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta).

no to widzę ty masz pojęcie :eek2:
miasto - prezydent miasta pkt 4
gmina - wójt pkt 4
powiat - pkt 3

jak widać @LeszkoII znów błyszczysz :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez LeszkoII » sobota 17 listopada 2018, 21:24

Henq napisał(a):przeczytaj to co linkuje a potem się wypowiadaj
Nie masz pojęcia, więc się ucz, że jednostka samorządu terytorialnego NIE JEST organem administracji. Lektury znajdziesz, mam nadzieję, samodzielnie.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez Henq » niedziela 18 listopada 2018, 00:25

ale ty sobie zdajesz sprawę z tego że "organ" to "część"? więc częścią jednostki samorządu terytorialnego jest miasto, gmina, powiat?
LeszkoII napisał(a):
Henq napisał(a):przeczytaj to co linkuje a potem się wypowiadaj
Nie masz pojęcia, więc się ucz, że jednostka samorządu terytorialnego NIE JEST organem administracji.
ooo widzę, że obalając twoje bzdurki dopisujesz nowe słowa by wyjść na mądrzejszego :spoko: brawo ty :eek2: twierdziłeś , że jednostka samorządu terytorialnego nie jest organem więc dostałeś na tacy:
Organ ... jednostki samorządu terytorialnego...
ale jak zwykle nie przyznasz się do błędu i nieudolnie ratujesz twarz więc podejmę to wyzwanie:
LeszkoII napisał(a):Lektury znajdziesz, mam nadzieję, samodzielnie.
i znalazłem, szkoda, że nie googlowałeś wcześniej :eek2: tych słów które użyłem dostał byś jak na tacy:
1. Organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego właściwości należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg, jest zarządcą drogi.
2. Zarządcami dróg, z zastrzeżeniem ust. 3, 5, 5a i 8, są dla dróg:
1) krajowych – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad;
2) wojewódzkich – zarząd województwa;
3) powiatowych – zarząd powiatu;
4) gminnych – wójt (burmistrz, prezydent miasta).
3. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest zarządcą autostrady wybudowanej na zasadach określonych w ustawie do czasu przekazania jej, w drodze porozumienia, spółce, z którą zawarto umowę o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady. Spółka pełni funkcję zarządcy autostrady płatnej na warunkach określonych w umowie o budowę i eksploatację albo wyłącznie eksploatację autostrady, z wyjątkiem zadań, o których mowa w art. 20 zadania zarządcy drogi pkt 1, 8, 17 i 20, które wykonuje Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
3a. (uchylony)
4. Zarządzanie drogami publicznymi może być przekazywane między zarządcami w trybie porozumienia, regulującego w szczególności wzajemne rozliczenia finansowe. Zarządcy dróg mogą zawierać także porozumienia w sprawie finansowania albo dofinansowania zadań z zakresu zarządzania drogami z budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
5. W granicach miast na prawach powiatu zarządcą wszystkich dróg publicznych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, jest prezydent miasta.
5a. Funkcje zarządcy dróg krajowych, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, oraz dróg wojewódzkich, może pełnić zarząd związku metropolitalnego.
5b. Powierzenie zarządowi związku metropolitalnego funkcji zarządcy drogi następuje w trybie porozumienia odpowiednio z zarządem województwa albo prezydentem miasta, regulującego w szczególności wzajemne rozliczenia finansowe.
6. (uchylony)
7. W przypadku zawarcia umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym zadania zarządcy, o których mowa w art. 20 zadania zarządcy drogi pkt 3–5, 7, 11–13 oraz 15 i 16, może wykonywać partner prywatny.
8. Drogowa spółka specjalnego przeznaczenia pełni funkcję zarządcy drogi krajowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 stycznia 2007 r. o drogowych spółkach specjalnego przeznaczenia oraz umowie, o której mowa w art. 6 przygotowanie umowy dotyczącej przedsięwzięcia drogowego ust. 1 tej ustawy.
9. Zadania na drogach o znaczeniu obronnym wykonywane w ramach przygotowań obronnych państwa ujętych w programach obronnych, o których mowa w art. 6 zadania Rady Ministrów w zakresie zapewniania zewnętrznego bezpieczeństwa państwa ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1459 i 1669), są finansowane z budżetu państwa w ramach wydatków obronnych, o których mowa w art. 7 finansowanie potrzeb obronnych RP ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 37 i 1669).

czy już dotarło?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez radoslavv » sobota 24 listopada 2018, 14:20

Henq napisał(a):PS @radoslavv podeślij mi na pw albo tutaj link do wytycznych ministerstwa energii jakie musi spełniać pojazd by był elektrykiem.

Art. 2
12. pojazd elektryczny – pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.


Jeśli chodzi o inne przywileje w Łodzi, np. darmowe parkowanie w centrum, to kryterium jest to, aby w dowodzie rejestracyjnym w polu P.3 (dane silnika) wpisane było EE. Wtedy otrzymuje się specjalną plakietkę, a obecnie od września naklejkę na szybę.

Czyli podsumowując nie mam gdzie się zwrócić, żeby otrzymać oficjalnie informację w tym temacie. Mogę jeździć po buspasie (bo innych znaków w Łodzi nie ma a propos buspasów, z dołączoną informacją o samochodach elektrycznych), a w przypadku zatrzymania, odmówić przyjęcia mandatu i walczyć o swoje w sądzie powołując się na wcześniej wspomnianą ustawę :wow:

Art. 148a.
1. Do dnia 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie pojazdów elektrycznych, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, po wyznaczonych przez zarządcę drogi pasach ruchu dla autobusów
Avatar użytkownika
radoslavv
 
Posty: 7
Dołączył(a): poniedziałek 29 marca 2010, 16:09
Lokalizacja: Łódź

Re: Jazda elektrykiem po buspasie

Postprzez Henq » sobota 24 listopada 2018, 15:02

radoslavv napisał(a): Art. 2
12. pojazd elektryczny – pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.
wychodzi na to że motory elektryczne również podchodzą pod tą definicje.

radoslavv napisał(a):Mogę jeździć po buspasie
można, w razie co mandatu nie przyjmować, jedynie o co mogą się również czepiać policjanci to przejeżdżanie przez linie ciągłą wydzielającą taki buspas, o ile linie przerywane normalnie można przekraczać to ciekawi mnie jak autobusy skręcają z takich buspasów wydzielonych liniami ciągłymi która prowadzi prosto a kurs np 99 skręca w prawo :)
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości