kolizja - wasze opinie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

kolizja - wasze opinie

Postprzez kortykoliberyna » poniedziałek 20 sierpnia 2018, 20:47

Cześć,

liczę na Waszą poradę odnośnie kolizji drogowej.

Sytuacja wyglądała następująca:

jechałam drogą (samochód nadjeżdżający z lewej strony na filmiku) z prędkością około 35 km/h szukając przy tym miejsca parkingowego po lewej stronie.
Pani którą uderzyłam zeznała na policji ze widziała mnie ze nadjeżdżam ale pomyślała ze będę kulturalnym kierowcą i ustąpię jej pierwszeństwa.
Jednakże ja jej nie widziałam i dopiero na wysokości garaży ja zauważyłam i zaczęłam hamować jednakże z marnym skutkiem.

Policja dała jej mandat taki sam jak mi:
w sposób właściwy nie obserwowała drogi" (tamta Pani przyjęła mandat)
przy czym dla mnie dodali "nie dostosowanie prędkości do warunków jazdy" czym spowodowałam kolizję. Nie przyjęłam mandatu a sąd Rejonowy również określił mnie winna spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu lądowym poprzez doprowadzenie do zderzenia z drugim samochodem w wyniku nie właściwej obserwacji drogi i nie dostosowania prędkości

Czy waszym zdaniem warto się odwoływać od tej decyzji?
kortykoliberyna
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 20 sierpnia 2018, 20:20

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez kortykoliberyna » czwartek 23 sierpnia 2018, 10:40

kortykoliberyna
 
Posty: 2
Dołączył(a): poniedziałek 20 sierpnia 2018, 20:20

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez kg1956 » poniedziałek 17 września 2018, 10:01

Moim zdaniem odwrotnie. Prędkość niedostosowana do moķrej nawierzchni, wystarczająca ilość czasu na hamowanie (ofiara wyjeżdżała dość pomału).
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez gumik » poniedziałek 17 września 2018, 11:51

Moim zdaniem tez raczej ciężko mówić o nie ustąpieniu pierwszeństwa. Auto już dobre kilka sekund było na drodze. Nie zmusiło do nagłej zmiany prędkości. Wygląda jak typowe zagapienie osoby jadącej drogą.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez Henq » poniedziałek 17 września 2018, 17:33

pani pomimo auta na drodze rozpoczęła manewr włączania siłę do ruchu, cofa, nie zakończyła manewru włączania się do ruchu zatrzymała się, auto na głównej nie wyhamowało, nie ustąpienie pierwszeństwa przy włączaniu się do ruchu.
Swoją drogą ciekawe macie podejście, auto w poprzek drogi a wy twierdzicie że wszystko ok winny jadący przepisowo główną drogą :eek2: :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez gumik » wtorek 18 września 2018, 07:05

A gdyby tam stało przez minutę i ktoś by w niego wjechał mimo, że mógł je zobaczyć wcześniej, to też wina cofającego?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez Henq » wtorek 18 września 2018, 07:19

gumik napisał(a):A gdyby tam stało przez minutę i ktoś by w niego wjechał mimo, że mógł je zobaczyć wcześniej, to też wina cofającego?

a gdyby tam stało cały dzien? ogarnij się nie stało wyjeżdżało, wlączało się do ruchu.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez gumik » wtorek 18 września 2018, 10:20

Chodzi o to, że pojazd jadący drogą miał dobre kilka sekund na reakcję. Wymuszenie pierwszeństwa? Kwestia dyskusyjna. Czasu było sporo. Nie trzeba było hamować awaryjnie. Wystarczyło łagodnie nacisnąć pedał hamulca. Przy prawidłowej obserwacji drogi nie ma szans, żeby w takiej sytuacji doszło do kolizji. Stąd porównanie do samochodu stojącego na drodze jeszcze dłużej.
Wg. mnie można by co najwyżej wywalczyć współwinę. Nic więcej. Oboje nie zachowali należytej ostrożności.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez Henq » wtorek 18 września 2018, 19:11

gumik napisał(a):Chodzi o to, że pojazd jadący drogą miał dobre kilka sekund na reakcję. Wymuszenie pierwszeństwa? Kwestia dyskusyjna. Czasu było sporo. Nie trzeba było hamować awaryjnie.
żadna dyskusyjna, jak byś znał definicję ustąpienia pierwszeństwa nie wypisywał byś niestworzonych rzeczy o hamowaniu awaryjnym :eek2: :help:
wina włączającego się do ruchu.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez gumik » wtorek 18 września 2018, 23:25

Pytanie czym jest zmuszenie do istotnej zmiany prędkości? Czy jeśli pojazd delikatnie hamując zatrzyma się, to czy jest to istotna zmiana prędkości?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez Henq » wtorek 18 września 2018, 23:55

gumik napisał(a):Pytanie czym jest zmuszenie do istotnej zmiany prędkości? Czy jeśli pojazd delikatnie hamując zatrzyma się, to czy jest to istotna zmiana prędkości?

no całkowite zatrzymanie to chyba istotna zmiana prędkości, raz pojazd się porusza a raz nie. Nie sądzisz że to istotna różnica?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez Cyryl » środa 19 września 2018, 05:51

w jednej ze spraw w sprawie wypadku drogowego, jak mnie pamięć nie myli - chyba w latach '70-tych, zdefiniowano pojęcie "istotnej zmiany prędkości", która następuje wtedy, gdy kierowca oprócz zdjęcia nogi z gazu, musi przełożyć ją na pedał hamulca i rozpocząć hamowanie.
samo zdjęcie nogi z gazu nie jest "istotną zmianą prędkości", ale użycie hamulca - już tak.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez gumik » środa 19 września 2018, 07:47

A czy jeśli auto stałoby tam dłużej? Gdyby wyjechało na jezdnię w momencie kiedy nic nie jechało, a pojazd nadjechał później i musiał zatrzymać się. Czy jest to wtedy nieustąpienie pierwszeństwa?
Czy może chodzi o istotną zmianę, tzn. sama zmiana ma być istotna (a nie różnica między początkową, a końcową prędkością) - gwałtowne hamowanie / gwałtowne przyśpieszanie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez Henq » sobota 29 września 2018, 00:26

gumik napisał(a):A czy jeśli auto stałoby tam dłużej?
dzień? dwa dni? czy tydzień?
gumik napisał(a):Gdyby wyjechało na jezdnię w momencie kiedy nic nie jechało, a pojazd nadjechał później i musiał zatrzymać się.
a niby z jakiego powodu musiał się zatrzymać?
gumik napisał(a):Czy jest to wtedy nieustąpienie pierwszeństwa?
wielce dyskutujesz a podstaw nie ogarniasz :eek2:
ustąpienie pierwszeństwa – powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego – do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku;
gumik napisał(a):Czy może chodzi o istotną zmianę, tzn. sama zmiana ma być istotna (a nie różnica między początkową, a końcową prędkością) - gwałtowne hamowanie / gwałtowne przyśpieszanie.
a może poszli do lasu...? :hmm:
istotną zmianą prędkości może być naciśnięcie na hamulec, lub dodanie gazu :spoko: (dla pseudo instruktorka z warszafki słowo "lub" - wiem trudne słowo :eek2: )
a dla ciebie słowo "istotny" jakie ma odchylenie od normy?
jak się plasuje w definicje słów "podstawowy" czy " rzeczywisty"?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: kolizja - wasze opinie

Postprzez szerszon » sobota 29 września 2018, 07:15

"Merytoryczne" odpowiedzi dyletanta. :lol: :lol: :lol:
dzień? dwa dni? czy tydzień?

a niby z jakiego powodu musiał się zatrzymać?

wielce dyskutujesz a podstaw nie ogarniasz

a może poszli do lasu...?

Bezmyślne cytowanie.
ustąpienie pierwszeństwa – powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego – do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku;

które nie ma nic wspólnego.
dla pseudo instruktorka z warszafki słowo "lub" - wiem trudne
Trudne ? Faktycznie twoje wsiowe "interpretacje" stanowią pewną zagwozdkę. Ale tylko z tego powodu, że zadziwiasz swoją głupotą podlewany.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 116 gości