Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Henq » środa 12 września 2018, 17:33

benio101 napisał(a):Alpheus wyraził się niedokładnie, nie napisał, gdzie dochodzi do kolizji.

no tak bardzo niedokładnie:
Alpheus napisał(a):...decyduje się zawrócić na skrzyżowaniu...

zacznij czytać ze zrozumieniem, bo znów będziesz znakami oznaczał trawnik :eek2:

------

mp0011 napisał(a):
Art. 9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, /skrzyżowanie bez sygnalizacji i nie SORO/ pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

a Art 24.5 gdzie ci się schował?

mp0011 napisał(a):Widząc pojazd który wyraźnie skręca w prawo, nawet bez kierunkowskazu, mam prawo domniemywać że zamierza tam skręcić - i wyprzedzić lewą stroną.

no przecież:
Alpheus napisał(a):...włącza lewy kierunkowskaz i wykręca...


Mamy dwie możliwości albo pojazd A skręcił w prawo i opuścił skrzyżowanie, co wiąże się z zawracaniem za skrzyżowaniem i całkiem inną interpretacja, albo pojazd zjechał do prawej strony skrzyżowania by zmaksymalizować łuk skrętu i zawraca na skrzyżowaniu, włącza lewy kierunkowskaz a pojazd B wyprzedza nielegalnie na skrzyżowaniu pojazd sygnalizujący lewym kierunkowskazem.
Obrazek
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Alpheus » środa 12 września 2018, 23:07

Henq, chyba faktycznie wyraziłem się niedokładnie

Chodzi mi o tor jazdy wyznaczony żółtą krzywą

Obrazek

Dodam, że w dniu dzisiejszym na drodze poprzecznej (tej, na której zawraca pojazd) jest narysowane dodatkowo przejście dla pieszych. Pojazd zawraca przed nim.
10.08.2016: Odebrane:)
Alpheus
 
Posty: 43
Dołączył(a): czwartek 18 sierpnia 2016, 10:39

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez mp0011 » czwartek 13 września 2018, 00:05

Czy te żółte w rogu prostokątów to kierunkowskazy...?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Alpheus » czwartek 13 września 2018, 00:13

Dokładnie
10.08.2016: Odebrane:)
Alpheus
 
Posty: 43
Dołączył(a): czwartek 18 sierpnia 2016, 10:39

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez benio101 » czwartek 13 września 2018, 00:54

Heniu, jednak o tym, że skręcił w prawo, napisał, co uwzdlędniłem i odpowiedziałem na to (włączanie z wariantem jazdy przez linię ciągłą, jak na rysunku), ale ty oczywiście nie wiesz, co oznacza skręcanie w prawo i wypisujesz swoje bzdury. Zwróciłem uwagę, że nieprawidłowo zinterpretowaliście (ty i kilku innych rozmówców) wypowiedź Alpheusa, bo nie uwzględniliście skręcania w prawo, o którym była mowa już w pierwszym poście. A ty zamiast napisać "o, faktycznie, przeoczyłem ten fakt" próbujesz wykręcić kota ogonem i jeszcze mnie atakujesz, bo zwróciłem ci uwagę. Ogarnij się, Heniu i nie ośmieszaj się w kolejnym temacie.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Henq » czwartek 13 września 2018, 04:44

benio101 napisał(a):Heniu, jednak o tym, że skręcił w prawo, napisał, co uwzdlędniłem i odpowiedziałem na to (włączanie z wariantem jazdy przez linię ciągłą, jak na rysunku), ale ty oczywiście nie wiesz, co oznacza skręcanie w prawo i wypisujesz swoje bzdury. Zwróciłem uwagę, że nieprawidłowo zinterpretowaliście (ty i kilku innych rozmówców) wypowiedź Alpheusa, bo nie uwzględniliście skręcania w prawo, o którym była mowa już w pierwszym poście. A ty zamiast napisać "o, faktycznie, przeoczyłem ten fakt" próbujesz wykręcić kota ogonem i jeszcze mnie atakujesz, bo zwróciłem ci uwagę. Ogarnij się, Heniu i nie ośmieszaj się w kolejnym temacie.

oj Bernardynie jak na razie ośmieszasz się sam nie pamiętając jakie to bzdurki wypisujesz oznaczając znakami trawnik i jeszcze w zaparte "to nie ja"
Widzisz geniuszu ja również uwzględniłem skręt w prawo ale w przeciwieństwie do ciebie rozróżniam co to skrzyżowanie od drogi i mój skręt w prawo nie jest opuszczeniem skrzyżowania!
Widzisz jak byś czytał uważnie co jest napisane wiedział byś co to skrzyżowanie, wiedział byś co to droga i zamiast wypisywać głupoty, że osoby wiedzące co to skrzyżowanie źle zinterpretowały słowa "zawracanie na skrzyżowaniu" to napisał byś, że zawracanie ma miejsce za skrzyżowaniem tak jak tutaj ktoś to napisał:
Henq napisał(a):...Mamy dwie możliwości albo pojazd A skręcił w prawo i opuścił skrzyżowanie, co wiąże się z zawracaniem za skrzyżowaniem i całkiem inną interpretacja...
ale zaraz... :hmm: :eek2:


-----

Alpheus napisał(a):Henq, chyba faktycznie wyraziłem się niedokładnie

Chodzi mi o tor jazdy wyznaczony żółtą krzywą

wyraziłeś się dokładnie tylko twój tor jazdy uwzględnia opuszczenie skrzyżowania i zawracanie na drodze podporządkowanej a nie na skrzyżowaniu, czerwony tor jazdy zawracanie na skrzyżowaniu, wszystko rozbija się o "wielkość" skrętu w prawo.
O ile żółty tor jazdy w początkowej fazie nie jest całkowitym opuszczeniem skrzyżowania to przejazd przez linie ciągle i ustawienie pojazdu już jest i zatrzymujesz sie przed skrzyżowaniem i znajdujesz się na drodze podporządkowanej. Taka budowa skrzyżowania.
Tor jazdy czerwony uwzględnia zawracanie tylko na skrzyżowaniu.
Żółty tor jazdy winny A: jest na drodze podporządkowanej.
Czerwony tor jazdy winny B: wyprzedza na skrzyżowaniu z lewej strony pojazd sygnalizujący lewym kierunkowskazem.
Dwie różne sytuacje opuszczenie skrzyżowania i zawracanie, druga zawracanie na skrzyżowaniu.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Cyryl » czwartek 13 września 2018, 09:28

1. jakim pojazdem zawracałeś? bo na moje oko, to przeciętnym samochodem osobowym na tej drodze można zawrócić bez specjalnego wjeżdżania w drogę poprzeczną.
2. przed zawracaniem musisz się zatrzymać, skręcić w miejscu maksymalnie i dopiero ruszyć, ponieważ każdy ruch postępowy zwiększa promień skrętu. tutaj kłaniają się umiejętności techniczne w prowadzeniu pojazdu (przeciętny pojazd ma średnicę zawracania o około 10cm mniejszą w prawo).
tutaj - https://www.google.pl/maps/@51.0898316, ... 312!8i6656 zawracam (moi kursanci) autobusem (11,5m długości) z lewego pasa i spokojnie się mieszczę (zostaje 4 cm). lub tu - https://www.youtube.com/watch?v=_izTrL3pt3o
3. zawracać możesz w warunkach gdy nie spowodujesz zagrożenia lub utrudnienia ruchu, więc jeżeli Twoje zawracanie koliduje z innym pojazdem musisz zaczekać na dogodny moment.
4. nie wolno przekraczać ciągłej linii (chyba że wymiary pojazdu uniemożliwiają prawidłową jazdę).
5. dodatkowo jeżeli w tej chwili na drodze poprzecznej jest przejście dla pieszych przepisy zabraniają jazdy po przejściu (wzdłuż), możesz tylko przekraczać (przejeżdżać) je.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Henq » czwartek 13 września 2018, 20:52

Cyryl napisał(a):3. zawracać możesz w warunkach gdy nie spowodujesz zagrożenia lub utrudnienia ruchu, więc jeżeli Twoje zawracanie koliduje z innym pojazdem musisz zaczekać na dogodny moment.
z tym stwierdzeniem zgodzić się nie mogę ponieważ pojazd zawracający na drodze głównej ma pierwszeństwo nad pojazdami z drogi podporządkowanej :spoko:
więc te kolidacje z innymi pojazdami nie są tak do końca.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Cyryl » piątek 14 września 2018, 18:32

Henq napisał(a):
Cyryl napisał(a):3. zawracać możesz w warunkach gdy nie spowodujesz zagrożenia lub utrudnienia ruchu, więc jeżeli Twoje zawracanie koliduje z innym pojazdem musisz zaczekać na dogodny moment.
z tym stwierdzeniem zgodzić się nie mogę ponieważ pojazd zawracający na drodze głównej ma pierwszeństwo nad pojazdami z drogi podporządkowanej :spoko:
więc te kolidacje z innymi pojazdami nie są tak do końca.


to czy się zgadzasz czy nie, to nie ma znaczenia, bo PoRD mówi (Art. 22):
"6. Zabrania się zawracania:
4) w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić."


1. zawracając autor chce wjechać na drogę podporządkowaną, a powiedzmy, że stoisz tam Ty (po prawej stronie) na linii zatrzymania (P-12, jak dobrze widzę) i co?
jak masz mu udzielić pierwszeństwa?
masz wycofać auto?
a jeżeli za Twoim samochodem będzie stał inny, to cały rządek pojazdów ma cofać?

2. podczas zawracania nie tylko mogą być pojazdy na drodze/drogach podporządkowanych, ale również na drodze z pierwszeństwem.
przecież zawracając kolidujesz z tymi co jadą tą samą drogą co Ty, ale z przeciwka, na wprost.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Henq » piątek 14 września 2018, 18:39

Cyryl napisał(a):
Henq napisał(a):
Cyryl napisał(a):3. zawracać możesz w warunkach gdy nie spowodujesz zagrożenia lub utrudnienia ruchu, więc jeżeli Twoje zawracanie koliduje z innym pojazdem musisz zaczekać na dogodny moment.
z tym stwierdzeniem zgodzić się nie mogę ponieważ pojazd zawracający na drodze głównej ma pierwszeństwo nad pojazdami z drogi podporządkowanej :spoko:
więc te kolidacje z innymi pojazdami nie są tak do końca.


to czy się zgadzasz czy nie, to nie ma znaczenia, bo PoRD
PoRD również się z tobą nie zgadza §5.5 :spoko:

Cyryl napisał(a): mówi (Art. 22):
"6. Zabrania się zawracania:
4) w warunkach, w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić."


1. zawracając autor chce wjechać na drogę podporządkowaną, a powiedzmy, że stoisz tam Ty (po prawej stronie) na linii zatrzymania (P-12, jak dobrze widzę) i co?
jak masz mu udzielić pierwszeństwa?
masz wycofać auto?
a jeżeli za Twoim samochodem będzie stał inny, to cały rządek pojazdów ma cofać?
coś ci się PoRD pomylił kolego :hmm: jak jest na podporządkowanej to ma stać i czekać co zrobi na głównej, a nie, że ja go zablokuje :eek2: Def znaku A-7 znana? więc od kiedy art 22 dla ciebie ważniejszy od A-7? Te czasy kiedy to zawracający był ostatni w hierarchii minęły :lol:
A jak nie ma miejsca do zawracania to nie zawraca! Akurat to jest niezależne od innych pojazdów :spoko:

Cyryl napisał(a):2. podczas zawracania nie tylko mogą być pojazdy na drodze/drogach podporządkowanych, ale również na drodze z pierwszeństwem.
przecież zawracając kolidujesz z tymi co jadą tą samą drogą co Ty, ale z przeciwka, na wprost.
no jak ty wrzucasz pojazdy z drogi głównej do jednego worka z pojazdami z drogi podporządkowanej to niezły bajzel na drodze robisz :help: No to jak ty ustalasz pierwszeństwo? Kobieta zawsze pierwsza czy motocyklista?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Cyryl » sobota 15 września 2018, 06:40

chyba albo niezbyt wyraźnie napisałem, albo zostałem źle zrozumiany.
mój post był w nawiązaniu do zaproponowanego toru jazdy przez autora.

Alpheus napisał(a):Henq, chyba faktycznie wyraziłem się niedokładnie

Chodzi mi o tor jazdy wyznaczony żółtą krzywą

Obrazek



bo jak w takim wypadku wyegzekwujesz swoje pierwszeństwo?
Załączniki
Zawracanie 1.png
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Henq » sobota 15 września 2018, 19:08

Cyryl napisał(a):bo jak w takim wypadku wyegzekwujesz swoje pierwszeństwo?
a ty nie czytasz co było wcześniej? w takiej sytuacji nie masz pierwszeństwa, jesteś na drodze podporządkowanej, jeszcze chcesz przejechać podwójną ciągłą i egzekwować pierwszeństwo którego nie masz? Jak?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Cyryl » sobota 15 września 2018, 21:57

masz rację, ale ja wypowiedziałem się w stosunku do konkretnie zaproponowanego sposobu zawracania, a nie innego.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Henq » sobota 15 września 2018, 22:18

Cyryl napisał(a):masz rację, ale ja wypowiedziałem się w stosunku do konkretnie zaproponowanego sposobu zawracania, a nie innego.

ale zauważ, że zaproponowany sposób "zawracania" na skrzyżowaniu nie jest zawracaniem :spoko: tylko:
skręt w prawo -> opuszczenie skrzyżowania i dopiero zawracanie na drodze podporządkowanej
swoją drogą już był takowy wątek z zawracaniem pseudo na trzy gdzie niejaki @JAKUB nie potrafił ogarnąć opuszczenia skrzyżowania :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zawracanie na skrzyżowaniu, wyprzedzanie z lewej strony

Postprzez Cyryl » niedziela 16 września 2018, 06:21

no niby tak, ale dotyczy to tylko pojazdów, które mieszczą się na drodze, której chcesz zawracać, jeżeli zaś chodzi o zawracanie pojazdem ciężarowym z przyczepą lub autobusem, czasem nie ma innego wyjścia. czasem zawraca się z prawego pasa (na drodze o dwóch pasach do jazdy w jednym kierunku, a czasem na tą linię ciągłą nie najeżdżasz (a tylko tego zabraniają przepisy) ponieważ jednak oś kierowana jest cofnięta ponad 2m od przedniego obrysu pojazdu, faktycznie przedni zderzak idzie daleko po drodze podporządkowanej.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 103 gości