Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez mario91 » poniedziałek 20 sierpnia 2018, 02:11

Witam wszystkich.

Mam auto, które ma dość słabe światła mijania (krótkie). Robiłem już z nimi co się dało, ustawiałem w kilku warsztatach, wkładałem markowe żarówki, nawet poprawiłem instalację elektryczną by nie było spadków napięcia. Założyłem sobie niedawno światła przeciwmgłowe przednie, które były dostępne do mojego auta fabrycznie, ale moja wersja ich nie miała. Gdy je włączę jest o niebo lepiej, jadąc osiedlowymi drogami, które są słabo oświetlone, wreszcie coś widzę przed samochodem.

Moje pytanie brzmi, czy przednie światła przeciwmgłowe można zapalać tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest zmniejszona przejrzystość powietrza, np. mgła czy deszcz? W przepisach jest napisane tylko o obowiązku ich włączenia, gdy są takie warunki. Nie jest jednak nigdzie stwierdzone, że zabronione jest jeżdżenie na nich w normalnych warunkach, albo że gdy tylko warunki się poprawią to trzeba je wyłączyć (tak jest tylko dla tylnych świateł przeciwmgłowych).

Czy wobec tego mogę sobie doświetlać drogę światłami przeciwmgłowymi przednimi w normalnych warunkach? Czy będę wtedy kogoś oślepiał? Wydaje mi się że nie, skoro te światła świecą w dół, a nie na wprost jak drogowe (długie). Jest co prawda przepis, że dozwolone jest użycie przednich przeciwmgłowych nocą w normalnych warunkach na drodze krętej. Ale czy istnienie takiego zapisu automatycznie wyklucza używanie przeciwmgłowych przednich na innych drogach?

Pytam całkiem poważnie, bo jeśli nikomu nie będę przeszkadzał np. jadąc osiedlową drogą z włączonymi światłami mijania i przeciwmgłowymi przednimi w normalnych warunkach, a trafię na jakiegoś policjanta służbistę, to chętnie dowiem się co sąd ma na ten temat do powiedzenia. Chyba, że gdzieś istnieje przepis, który wprost zabrania takiego zachowania, wtedy nie będę dyskutował. Prosiłbym tylko, by ktoś mi go wskazał, lub wykazał że będę oślepiał innych jadąc na przeciwmgłowych przednich w normalnej przejrzystości powietrza, lub że będzie miało to jeszcze jakieś inne negatywne skutki (poza argumentami w stylu "bo one się nazywają przeciwmgłowe, więc są na mgłę i koniec, tak mówi partia!").

PS: Przypominam że mowa o PRZEDNICH, a nie tylnych przeciwmgłowych.
mario91
 
Posty: 11
Dołączył(a): poniedziałek 20 sierpnia 2018, 01:41

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez gumik » poniedziałek 20 sierpnia 2018, 14:40

Moim zdaniem możesz jeździć na przeciwmgłowych przednich kiedy masz na to ochotę. Prawidłowo ustawione takie światła nie mają prawa nikogo oślepiać. Chyba, że mrówkę na jezdni. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez szymonix » poniedziałek 20 sierpnia 2018, 16:39

gumik napisał(a):Moim zdaniem

Niestety, ale twoje zdanie jest błędne i niezgodne z zapisami w PoRD.
https://www.motofakty.pl/artykul/mgielka-po-oczach.html

@mario91, a propos słabego świecenia lamp w twoim aucie - nie żarówki trzeba wymienić ale reflektory - jakie to auto?? Ile lat maja lampy? Weź inspekcyjne lusterko i obejrzyj odbłyśniki - zapewne są wypalone..
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez gumik » poniedziałek 20 sierpnia 2018, 16:51

W zasadzie każdy post, który nie cytuje czegoś jest zdaniem tej osoby. :P
Co do artykułu i przepisów, to w sumie nic odkrywczego tam nie napisali. Nie podali również czemu używanie świateł przeciwmgielnych po ustaniu warunków w których konieczne jest ich stosowanie jest zabronione. Dla świateł przeciwmgielnych tylnych jest to wyraźnie napisane. Dla przednich - nie. Dlaczego?
Przepisy definiują warunki w których przedni przeciwmgielne muszą być włączone, ale czy to znaczy, że nie mogą być włączone w innych przypadkach?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez szymonix » poniedziałek 20 sierpnia 2018, 17:20

gumik napisał(a):Dla świateł przeciwmgielnych tylnych jest to wyraźnie napisane. Dla przednich - nie. Dlaczego?

Pytanie wyslij do ministra.. Tu pewnie nikt nie weźmie na głowę odpowiadanie na takie pytanie.
gumik napisał(a):po ustaniu warunków (...) jest zabronione.

Bo wtedy masz obowiązek jeździć na mijania, ewentualnie DRL. Można się czepiać słówek, ich braku, przecinków i kropek.. Ta takie swojskie tu na "tym" forum.. Nie zauważyłeś?
Poza tym światła przeciwmgielne przednie to światła dodatkowe, nieobowiązkowe i korzystanie z nich jest po prostu dodatkowo ograniczone.. Czepiasz sie chyba.
Reasumując ..
Złe warunki widoczności ->TAK
Dobre warunki widoczności + noc + droga kręta ->TAK
Dobra warunki widoczności + dzień ->NIE
Nie proste??
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez benio101 » poniedziałek 20 sierpnia 2018, 17:33

gumik napisał(a):W zasadzie każdy post, który nie cytuje czegoś jest zdaniem tej osoby. :P
Ty już się nie kompromituj… a "swoje zdanie" zachowaj dla siebie. Nikogo tutaj Twoje zdanie nie obchodzi. Liczy się prawo, a nie twoje zdanie. Twoje zdanie jest tutaj szerszonka warte. Po raz kolejny proszę cię, byś zamiast wypisywać swoje "uważam, że" przeczytał przepisy prawa i to do nich się swosował i na ich podstawie pisał posty, które to mimo, że nie są cytatem, nie są twoim zdaniem, a odpowiedzią popartą przepisami.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez gumik » poniedziałek 20 sierpnia 2018, 21:45

szymonix napisał(a):
gumik napisał(a):po ustaniu warunków (...) jest zabronione.

Bo wtedy masz obowiązek jeździć na mijania, ewentualnie DRL. Można się czepiać słówek, ich braku, przecinków i kropek.. Ta takie swojskie tu na "tym" forum.. Nie zauważyłeś?
Chyba nie da rady jechac na samych przeciwmgielnych.
Poza tym światła przeciwmgielne przednie to światła dodatkowe, nieobowiązkowe i korzystanie z nich jest po prostu dodatkowo ograniczone.. Czepiasz sie chyba.

Ja sie niczego nie czepiam. Co do przednich przeciwmgielnych to sa podane warunki kiedy konieczne jest ich uzywanie. Nie ma zadnych obostrzen, ktore zabranialyby ich uzywac (w przeciwienstwie do tylnych).

Dla porownania. Czy w czasach kiedy swiatla w dzien nie byly obowiazkowe, ktos kto je wlaczyl za dnia popelnil wykroczenie?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez mario91 » wtorek 21 sierpnia 2018, 00:23

gumik napisał(a):
szymonix napisał(a):
gumik napisał(a):po ustaniu warunków (...) jest zabronione.

Bo wtedy masz obowiązek jeździć na mijania, ewentualnie DRL. Można się czepiać słówek, ich braku, przecinków i kropek.. Ta takie swojskie tu na "tym" forum.. Nie zauważyłeś?
Chyba nie da rady jechac na samych przeciwmgielnych.
Poza tym światła przeciwmgielne przednie to światła dodatkowe, nieobowiązkowe i korzystanie z nich jest po prostu dodatkowo ograniczone.. Czepiasz sie chyba.

Ja sie niczego nie czepiam. Co do przednich przeciwmgielnych to sa podane warunki kiedy konieczne jest ich uzywanie. Nie ma zadnych obostrzen, ktore zabranialyby ich uzywac (w przeciwienstwie do tylnych).

Dla porownania. Czy w czasach kiedy swiatla w dzien nie byly obowiazkowe, ktos kto je wlaczyl za dnia popelnil wykroczenie?

Da się jechać na samych przeciwmgielnych przednich (plus pozycyjne naturalnie) chyba w każdym samochodzie. Jest to z resztą legalne z tego co wiem, obowiązek jazdy na mijania przez całą dobę dotyczy przecież wyłącznie warunków normalnej przejrzystości powietrza (artykuł 51), a gdy przejrzystość jest obniżona to w grę wchodzi już artykuł 30, gdzie mowa o obowiązku włączenia:
- samych mijania, LUB
- przeciwmgłowych przednich razem z mijania, LUB
- przeciwmgłowych przednich BEZ mijania.
W bardzo dużej mgle ta ostatnia opcja jest korzystna, bo przeciwmgłowe przednie ładnie oświetlają drogę nisko, gdzie mgła jest rzadsza, a świecące się o wiele wyżej mijania niweczyłyby efekt wypracowany przez przeciwmgłowe, oświetlając głównie mleko.

Co do argumentu kolegi szymonix, że za dnia mają być mijania lub DRL, to nic nie szkodzi by razem z mijania włączyć przeciwmgłowe przednie. Więc warunek o używaniu mijania spełniony, a zakazu używania przednich przeciwmgłowych razem z nimi nikt wciąż nie wskazał.

Gdy światła mijania (ani dzienne) za dnia nie były obowiązkowe, można było oczywiście je włączyć i nie słyszałem, by ktokolwiek za to dostał mandat, czy został ukarany przez sąd. W niektórych krajach jest zakaz używania mijania za dnia, ale w Polsce nie było. Podobnie obecnie, gdy masz dzienne DRL, to możesz sobie włączyć mijania. Nie ma obowiązku jazdy na DRL, nawet gdy auto jest w nie wyposażone. W przepisach jest, że kierowca MOŻE używać DRL zamiast mijania od świtu do zmierzchu przy dobrej przejrzystości, a nie że MUSI.

Skoro więc mijania nie były zabronione kiedyś w dobrych warunkach za dnia, oraz nie są obecnie nawet gdy auto posiada DRL, to z czego wynika fakt, że zabronione są przeciwmgłowe przednie (razem z mijania) ? Czekam dalej na odpowiedzi, może ktoś coś jeszcze znajdzie.
mario91
 
Posty: 11
Dołączył(a): poniedziałek 20 sierpnia 2018, 01:41

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez Cyryl » wtorek 21 sierpnia 2018, 21:03

moim zdaniem gdyby to było forum dla hydraulików, kelnerów, czy szewców byłoby to właściwe, ale to jest forum o nazwie "Prawo jazdy", a to chyba zobowiązuje.
autor tego tematu szuka odpowiedzi zgodnej z PoRD i taką dobrze byłoby podać, a przedstawianie zamiast fachowej porady własnych odczuć jest wartościowe przy komentarzu filmu, muzyki czy wiersza ale chyba nie jest właściwe w stosowaniu PoRD.

"Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie"


Art. 51. 5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

jeżeli przeczytanie i zacytowanie właściwych fragmentów PoRD jest ponad siły, to może lepiej nie wprowadzać pytającego w błąd?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez gumik » wtorek 21 sierpnia 2018, 22:28

Wystarczyloby jeszcze dodać z taryfikatora mandatow "Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych: 100 zł (art.51 ust.5)" żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. No ale na tym forum lepiej pisac argumentum ad personam, czy powielać co juz zostało napisne wczesniej niż dodać cos nowego do dyskusji. Moim zdaniem oczywiście. ;-)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez szymonix » środa 22 sierpnia 2018, 10:48

gumik napisał(a):Chyba nie da rady jechac na samych przeciwmgielnych.

Poczytaj rozporządzenie..
Można jeździc na pmgła + pozycyjne.. Po tym zresztą mozna poznac, że delikwent narusza przepisy - jeśli próbuje się tłumaczyć, że ma w miejsce "halogenów" założone DRL.. Ale one świecą bez pozycyjnych (przednich).
Może ktoś pamięta lub jest w temacie - zdaje sie, że kiedyś było mozliwe włączenie pmgła dopiero po włączeniu mijania, ale pewny nie jestem.
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez mario91 » czwartek 23 sierpnia 2018, 04:23

Sam nie wiedziałem, że dopuszczalna jest jazda na przednich przeciwmgielnych (plus pozycyjne) BEZ MIJANIA, gdy jest zła przejrzystość powietrza. Prawo jazdy mam od sześciu lat, bywały lata że jeździłem po prawie 15 tysięcy km rocznie (obecnie mniej), pracowałem jako kierowca dostawczaka 3.5t, zawsze mniej lub bardziej interesowałem się ruchem drogowym, śledziłem zmiany w przepisach i tak na dobrą sprawę nie miałem o tym pojęcia. Na kursie nie było mowy o przednich przeciwmgielnych, bo nie było ich w autach egzaminacyjnych i nikt sobie tym głowy nie zawracał. Grunt żeby kursant zdał egzamin i przekazywał dalej dobrą opinię o szkole jazdy. Co śmieszniejsze, poszedłem do jednej z rzekomo lepszych i zarazem droższych szkół w Krakowie... no ale mniejsza.

Przyznaje że trochę mnie zszokował ten fakt. Myślałem, że tak można było jeździć przed 2007 rokiem, zanim wprowadzono obowiązek jazdy na mijania przez 24 godziny na dobę. Jest to imho efekt bezmyślnej kampanii medialnej. Nawet niedawno wymieniając dowód rejestracyjny dostałem znaną chyba wszystkim foliową koszulkę, z napisem "Światła mijania 24h - włącz światła, to Twój obowiązek!!!". No i owszem, ale nikt nigdy nie wspomniał mi, że ten obowiązek dotyczy warunków dobrej przejrzystości powietrza i złej co prawda także, ale tylko jeżeli nie mamy w aucie przednich przeciwmgielnych. Nie twierdzę że bez tej wiedzy coś mogłoby się komuś stać, ale mimo wszystko zdziwiłem się mocno. Musiałem nawet poprawić instalację w aucie, bo przednie przeciwmgielne dokładałem sobie sam i podłączyłem je tak, by mogły działać jedynie z mijania, bo myślałem że tylko tak wolno na nich jeździć.

Co jeszcze ciekawsze wynika chyba z tego wszystkiego, że przy gorszych warunkach można jeździć na samych przeciwmgielnych przednich (plus pozycje oczywiście) bez świateł mijania nawet nocą... Co w sumie byłoby na swój sposób logiczne, bo jak jest bardzo duża mgła, to wszystko co "wypracują" nam przeciwmgłowe przednie (świecące nisko, tam gdzie mgła jest rzadsza) byłoby niweczone przez świecące wyżej światła mijania, które rozświetlałby tylko mleko. Ciekawe tylko jak z widocznością takiego auta z przeciwka, czy jest lepiej widoczne we mgle gdy jedzie na mijania, czy na przeciwmgielnych przednich... No i w niektórych autach faktycznie nie można włączyć nast. zestawu: pozycje + p-mgielne przednie + p-mgielne tylne (tylne działają dopiero z mijania). A w warunkach kompletnego mleka byłaby to być może najlepsza opcja.
mario91
 
Posty: 11
Dołączył(a): poniedziałek 20 sierpnia 2018, 01:41

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez Cyryl » czwartek 23 sierpnia 2018, 05:32

gumik napisał(a):Moim zdaniem możesz jeździć na przeciwmgłowych przednich kiedy masz na to ochotę...
...dodać cos nowego do dyskusji...


to zdanie na pewno jest czymś nowym, ale czy jest to odpowiedź zgodna z PoRD na jaką czekał szukający porady?

gdybyś napisał: "na Bahamach dziewczyny chodzą w krótkich spódniczkach", też byłoby czymś nowym (jakże interesującym) i też w równym stopniu byłoby zgodne z PoRD.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez gumik » czwartek 23 sierpnia 2018, 07:59

Grunt, ze autor ostatecznie dostał konkretną odpowiedz jakiej szukał. Trzeba było od razu wrzucić zapis z taryfikatora. Każdy sie może mylić, ale argumenty w stylu "gdyby to było forum dla hydraulików, kelnerów, czy szewców byłoby to właściwe", "jeżeli przeczytanie i zacytowanie właściwych fragmentów PoRD jest ponad siły", "Nikogo tutaj Twoje zdanie nie obchodzi", no to raczej nic do dyskusji nie wnoszą.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Używanie świateł przeciwmgłowych przednich

Postprzez Shellthorn » wtorek 28 sierpnia 2018, 11:09

Witam,

Postaraj się mimo wszystko ogarnąć te światła mijania. Może wypalone są odbłyśniki lub potrzebna jest regeneracja samych kloszy. Bez względu na prawo, światła przeciwmgłowe mają swoje zastosowanie w szczególnych warunkach i wg mnie nie powinny być używane uzupełniająco do świateł mijania.
Shellthorn
 
Posty: 2
Dołączył(a): wtorek 28 sierpnia 2018, 10:06

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 96 gości