B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez benio101 » niedziela 05 sierpnia 2018, 21:08

Na śmieszcze rowerowej (C–13/16) nagle, bez żadnego uprzedzenia pojawia się znak B–9:

  • Znak nie jest poprzedzony odpowiednim znakiem (np. F–5, F–6).
  • Nie poprowadzono rowerzystów na część drogi przeznaczoną dla rowerów.

Przykład z mojego miasta (jeżdżę tamtędy dość często, zdjęcie sprzed kilku dni):
C9bezF56.jpg

Pytanie pierwsze
Czy taki znak (B–9), postawiony bez jakiegokolwiek uprzedzenia, mnie obowiązuje?
Jeśli tak, to czy i jeśli tak, to gdzie mam zjechać, skoro nie poprowadzono mnie na część drogi przeznaczoną dla rowerów?
Rozumiem, że obowiązek korzystania z tej drogi pieszo–rowerowej ustaje od znaku B–9, jednak czy powstaje zarazem zakaz korzystania z tej drogi?

Przypominam, znak B–9 musi być poprzedzony odpowiednim znakiem (np. F–5, F–6) oraz rowerzysta musi być poprowadzony na część drogi przeznaczoną dla rowerów:
Dz.U. 2003 nr 220 poz. 2181 z późn. zm. pkt 3.2.10 akapit drugi zdanie drugie napisał(a):Na odcinku drogi poprzedzającym miejsce umieszczenia znaku B–9 stosuje się odpowiedni znak (np. F–5, F–6) w celu poinformowania kierujących rowerem, że wjazd rowerów jest zabroniony, i poprowadzenia tych uczestników ruchu na część drogi przeznaczoną dla rowerów.

Pytanie drugie
Gdzie leży granica między częścią drogi dla rowerów oraz częścią drogi dla pieszych (C–13/C–16 jest oddzielone linią pionową)?

Zwykłem po tej czteropasmowej jezdni jeździć trzecim pasem od prawej (rozumuję to tak, że te dwa pasy po prawej są dla pieszych, a te dla po lewej są dla rowerów).
Jednak nie mogę nigdzie znaleźć w przepisach informacji na ten temat (w którym dokładnie miejscu jest część dla pieszych, a w którym dla rowerzystów).
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez mp0011 » niedziela 05 sierpnia 2018, 22:21

Przyłączam się do pytania, z wyłączeniem części o zastosowanie znaku C-13 na czteropasmowej jezdni...

https://goo.gl/maps/RWWzSFUUAwQ2
Po prawej jest DdR, na który oczywiście wjeżdżam.

https://goo.gl/maps/sv5sF95r2ZC2
Kończy się on na osiedlowej uliczce po kilkudziesięciu metrach (pomijam więc fakt, że nie prowadzi w kierunku w którym zamierzam jechać...).
Skręcam w lewo w uliczkę osiedlową. W prawo nie mogę, bo jest zakaz wjazdu: https://goo.gl/maps/cotFTfR3NaT2

Jadę więc tą uliczką w stronę jezdni Alei Wilanowskiej i po wjechaniu na jezdnię mam znak: https://goo.gl/maps/5L77fMMBaGs
Co mam w takiej sytuacji zrobić?
- Zawrócić
- Przeskoczyć przez barierkę
- Kontynuować jazdę do najbliższych świateł i tam zjechać na DdR po drugiej stronie.

P.S. Uliczką równoległą do Alei nie wolno jechać, bo jest to parking z zakazem wjazdu. Zresztą, nie ma informacji o B-9 na tej uliczce osiedlowej...
P.P.S. Znaku B-9 nie widać z uliczki z powodu drzew.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez Cyryl » poniedziałek 06 sierpnia 2018, 05:42

mp0011 napisał(a):...
Co mam w takiej sytuacji zrobić?
- Zawrócić
- Przeskoczyć przez barierkę
- Kontynuować jazdę do najbliższych świateł i tam zjechać na DdR po drugiej stronie...


jest jeszcze jedna możliwość:
- zsiąść z roweru i kontynuować poruszanie się jako pieszy.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez gumik » poniedziałek 06 sierpnia 2018, 10:39

benio101 napisał(a):Czy taki znak (B–9), postawiony bez jakiegokolwiek uprzedzenia, mnie obowiązuje?
Jeśli tak, to czy i jeśli tak, to gdzie mam zjechać, skoro nie poprowadzono mnie na część drogi przeznaczoną dla rowerów?[/size]

mp0011 napisał(a):Co mam w takiej sytuacji zrobić?
- Zawrócić
- Przeskoczyć przez barierkę
- Kontynuować jazdę do najbliższych świateł i tam zjechać na DdR po drugiej stronie.
Obowiązuje. Zrobić to samo co kierowca samochodu napotykający znak "zakaz ruchu" na swojej drodze. Rowerzysta ma jeszcze tą przewagę, że w każdej chwili może się transformować na pieszego.

Przypominam, znak B–9 musi być poprzedzony odpowiednim znakiem (np. F–5, F–6) oraz rowerzysta musi być poprowadzony na część drogi przeznaczoną dla rowerów:
Dz.U. 2003 nr 220 poz. 2181 z późn. zm. pkt 3.2.10 akapit drugi zdanie drugie napisał(a):Na odcinku drogi poprzedzającym miejsce umieszczenia znaku B–9 stosuje się odpowiedni znak (np. F–5, F–6) w celu poinformowania kierujących rowerem, że wjazd rowerów jest zabroniony, i poprowadzenia tych uczestników ruchu na część drogi przeznaczoną dla rowerów.
Zgłoś do zarządcy drogi.
Pytanie drugie
Gdzie leży granica między częścią drogi dla rowerów oraz częścią drogi dla pieszych (C–13/C–16 jest oddzielone linią pionową)?

Zwykłem po tej czteropasmowej jezdni jeździć trzecim pasem od prawej (rozumuję to tak, że te dwa pasy po prawej są dla pieszych, a te dla po lewej są dla rowerów).
Jednak nie mogę nigdzie znaleźć w przepisach informacji na ten temat (w którym dokładnie miejscu jest część dla pieszych, a w którym dla rowerzystów).
Rozumiem, że to pytanie, to żart związany z błędnym oznakowaniem, które powinno być po prawej stronie chodnika/drogi dla rowerów?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez benio101 » wtorek 07 sierpnia 2018, 01:35

I jak jedziesz jednokierunkową drogą, i nagle pojawia się, bez uprzedzenia zakaz ruchu, to co robisz? Za Tobą jadą inni kierowcy, więc cofnąć się nie możesz. Spychasz samochód na chodnik i go pchasz?

gumik napisał(a):Rozumiem, że to pytanie, to żart związany z błędnym oznakowaniem, które powinno być po prawej stronie chodnika/drogi dla rowerów?
Nie mi oceniać, czy błędne, czy nie. Ja mam obowiązek się do takiego oznakowania zastosować.
Choć wątpię, wszak przecznicę dalej mamy już normalnie czteropasmową, jednokierunkową drogę dla rowerów. Samą C–13, bez C–16 i bez B–9.

c13.jpg

Podejrzewam, że ktoś tę B–9 postawił po prostu w złym miejscu. Zwłaszcza, że nie ma uprzedzenia o zakazie ani poprowadzenia rowerzystów na część drogi dla nich przeznaczoną.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez gumik » wtorek 07 sierpnia 2018, 08:15

benio101 napisał(a):I jak jedziesz jednokierunkową drogą, i nagle pojawia się, bez uprzedzenia zakaz ruchu, to co robisz? Za Tobą jadą inni kierowcy, więc cofnąć się nie możesz. Spychasz samochód na chodnik i go pchasz?
Dzwonie do mamy i pytam co zrobić. :p

Przecież pisalem. Rowerzysta ma ta przewagę, ze może w dowolnej chwili stac sie pieszym i przejść na chodnik.

gumik napisał(a):Rozumiem, że to pytanie, to żart związany z błędnym oznakowaniem, które powinno być po prawej stronie chodnika/drogi dla rowerów?
Nie mi oceniać, czy błędne, czy nie. Ja mam obowiązek się do takiego oznakowania zastosować.
Choć wątpię, wszak przecznicę dalej mamy już normalnie czteropasmową, jednokierunkową drogę dla rowerów. Samą C–13, bez C–16 i bez B–9.

c13.jpg

Podejrzewam, że ktoś tę B–9 postawił po prostu w złym miejscu. Zwłaszcza, że nie ma uprzedzenia o zakazie ani poprowadzenia rowerzystów na część drogi dla nich przeznaczoną.
Zdrowy rozsądek... Zgłoś do zarządcy drogi, serio.

Ja mam obowiązek się do takiego oznakowania zastosować.
To stosuj się do B-9.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez benio101 » wtorek 07 sierpnia 2018, 22:34

gumik napisał(a):Przecież pisalem. Rowerzysta ma ta przewagę, ze może w dowolnej chwili stac sie pieszym i przejść na chodnik.
Brak słów… Czy ty w ogóle przeczytałeś, co ty za brednie wygadujesz?

gumik napisał(a):To stosuj się do B-9.
Zatrzymać się na środku jezdni? I stać? I czekać? Ile? I na co? Takie oznakowanie jest tam od wielu lat. Mam czekać, aż zmienią oznakowanie? Umrę z pragnienia po kilku dniach… Ty tak na serio piszesz, czy się zgrywasz?
Przypominam, jadę środkiem czteropasmowej jezdni, po prawej krawężnik, trawnik i nie wiadomo co jeszcze, po lewej to samo, więc zjechać na bok się nie da, za mną kierowcy samochodów, którzy ubzdurali sobie masowo jazdę po tej drodze dla pieszych i rowerzystów, więc cofnąć się nia da. Teleportować się ani fruwać też nie potrafię. I jestem rowerzystą, nie pieszym, do gumika nędzy.
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez gumik » czwartek 09 sierpnia 2018, 14:43

benio101 napisał(a):
gumik napisał(a):Przecież pisalem. Rowerzysta ma ta przewagę, ze może w dowolnej chwili stac sie pieszym i przejść na chodnik.
Brak słów… Czy ty w ogóle przeczytałeś, co ty za brednie wygadujesz?

gumik napisał(a):To stosuj się do B-9.
Zatrzymać się na środku jezdni? I stać? I czekać? Ile? I na co? Takie oznakowanie jest tam od wielu lat. Mam czekać, aż zmienią oznakowanie? Umrę z pragnienia po kilku dniach… Ty tak na serio piszesz, czy się zgrywasz?
Jaki problem zjechać do krawędzi i zsiąść z roweru? Skoro jest od dłuższego czasu zakaz ruchu rowerów i o tym wiesz, to po co tam jeździsz?

Przypominam, jadę środkiem czteropasmowej jezdni, po prawej krawężnik, trawnik i nie wiadomo co jeszcze, po lewej to samo, więc zjechać na bok się nie da, za mną kierowcy samochodów, którzy ubzdurali sobie masowo jazdę po tej drodze dla pieszych i rowerzystów, więc cofnąć się nia da. Teleportować się ani fruwać też nie potrafię. I jestem rowerzystą, nie pieszym, do gumika nędzy.
Na zdjęciu to widać jak jedziesz drogą dojazdową do tej czteropasmowej. Na czteropasmową nie wolno Ci wjechać bo masz znak B-9.

Trawnik - no niesamowita przeszkoda. Po prostu nie do przejścia!

I Ty serio wierzysz, że tam jest czteropasmowa droga rowerowa? :D
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez benio101 » piątek 10 sierpnia 2018, 00:30

gumik napisał(a):Jaki problem zjechać do krawędzi i zsiąść z roweru?
Pytanie dotyczy kierującego rowerem, nie pieszego.

gumik napisał(a):Na zdjęciu to widać jak jedziesz drogą dojazdową do tej czteropasmowej. Na czteropasmową nie wolno Ci wjechać bo masz znak B-9.
Przecież ja jestem na tej drodze, umiesz ty czytać ze zrozumieniem? Nawet zdjęcie wstawiłem…
Jadę drogą dla rowerów i pieszych i nagle pojawia się znak B–9. Czego nie rozumiesz w tym opisie?
Jadę czteropasmową drogą dla rowerów i pieszych i nagle po prawej stronie pojawia się znak B–9.

gumik napisał(a):Trawnik - no niesamowita przeszkoda. Po prostu nie do przejścia!
Mam jechać po trawniku? :wizard:
Czasem jak czegoś nie wiesz, to lepiej jest po prostu nic nie napisać…
Poproszę o przepis, który mówi, że rowerzysta ma obowiązek poruszać się trawnikiem, gdy obok jest droga dla rowerów.
Na serio to napisałeś? Bo wierzyć mi się nie chce, że ktoś o zdrowych zmysłach mógł wpaść na taki pomysł…

gumik napisał(a):I Ty serio wierzysz, że tam jest czteropasmowa droga rowerowa? :D
Wierzysz? Tam jest znak drogowy, a nie kapliczka. To nie jest tak, że ty jesteś drogowym ateistą i w niektóre znaki nie wierzysz, więc się do nich nie stosujesz.
A może masz wątpliwości co do liczby pasów ruchu na tej drodze dla rowerów i pieszych?

PS Zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda po trawniku, nie wnikając już czy niebezpieczna, czy nie, jest zabroniona inną ustawą?
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez gumik » piątek 10 sierpnia 2018, 12:51

Zgłoś na policję, ze po czteropasmowej drodze dla rowerów jeździ mnóstwo samochodów.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez benio101 » sobota 11 sierpnia 2018, 00:58

Gumiczku, kompletnie nie na temat. To, że po drogach dla rowerów jeżdżą kierowcy samochodami, zatrzymują się tam, a nawet parkują na nich, to żadna nowość, niestety. Ale tego ten wątek nie dotyczy…
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez gumik » sobota 11 sierpnia 2018, 09:02

No i Ci rowerzyści, którzy wjeżdżają za B-9, bo nie chce im się zsiąść z roweru...
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez waw » niedziela 12 sierpnia 2018, 15:09

benio101 napisał(a):Gumiczku, kompletnie nie na temat. To, że po drogach dla rowerów jeżdżą kierowcy samochodami, zatrzymują się tam, a nawet parkują na nich, to żadna nowość, niestety. Ale tego ten wątek nie dotyczy…

Ale to nie upoważnia rowerzysty do łamania znaku B-9 bo tym samym robi z siebie większego barana jak ci kierowcy.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez mp0011 » niedziela 12 sierpnia 2018, 15:29

10. Znak B-9 „zakaz wjazdu rowerów” oznacza zakaz ruchu na jezdni i poboczu rowerów.


No ale przecież na tym forum zostało przegłosowane, że DdR nie jest jezdnią, ani jej nie posiada. A nie jest także poboczem... :mrgreen:

Wniosek wydaje się prosty - jeżeli na danej drodze stoi C-13 oraz B-9 (jak w pierwszym poście), znak B-9 nie dotyczy rowerzysty jadącego nią, bo przecież nie porusza się on ani po jezdni, ani po poboczu. :spoko:
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: B–9 bez uprzedzenia (np. F–5/F–6) i poprowadzenia

Postprzez waw » niedziela 12 sierpnia 2018, 19:20

mp0011 napisał(a):
Wniosek wydaje się prosty - jeżeli na danej drodze stoi C-13 oraz B-9 (jak w pierwszym poście), znak B-9 nie dotyczy rowerzysty jadącego nią, bo przecież nie porusza się on ani po jezdni, ani po poboczu. :spoko:

Kwestia dyskusyjna.
Pytanie czy znak postawiony niezgodnie z procedurami ma moc prawną.
Był kiedyś wyrok sądu, który stwierdził, że nie ma (chodziło o obszar zabudowany i obowiązywanie tam ograniczenia do 50km/h).
Gdyby przyjąć że C-13 nie ma tu mocy prawnej to B-9 obowiązuje.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 63 gości