czy dam rade

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

czy dam rade

Postprzez marciki » sobota 26 maja 2018, 23:06

Witam wszystkich,
Mam 30 lat, a od 19 lat nie widzę na jedno oko. Chcę zrobić prawo jazdy, jednak nie wiem czy dam sobie rade z jednym okiem. Wiem że ze strony medycznej nie ma przeciwskazań, jednak zastanawiema sie czy moge być w miare sprawnym kierowcą z jednym okiem, Proszę o jakieś rady.
marciki
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota 26 maja 2018, 22:58

Re: czy dam rade

Postprzez rpa » niedziela 10 czerwca 2018, 10:24

Jeśli jesteś w stanie skutecznie oceniać odległość, to nie ma przeciwwskazań. Z tego co mi wiadomo, jednooczność na to nie wpływa, za to ludzie widzący na dwoje oczu, ale z jednym przesłoniętym, tracą tę umiejętność.
Problemem teoretycznie może być też węższe pole widzenia, ale nie dajmy się zwariować - jaka jego część jest potrzebna do skutecznej jazdy? Może do jednego z lusterek musiałbyś lekko obracać głowę - ale ludzie z parą też to robią, ponieważ obrzeża pola widzenia są zdecydowanie mniej wyraźne, a skupienie się na nich bez obracania głowy jest raczej niemożliwe. Może dwuoczność pozwala w kryzysowych sytuacjach na minimalnie szybszą reakcję, myślę jednak, że wzmożona ostrożność i odpowiednie nawyki wyrobione w trakcie kursu na prawo jazdy zniwelują tę różnicę. Jazda samochodem to nie latanie myśliwcem, nie trzeba być w stu procentach idealnym. Porównaj swoje możliwości do możliwości wprawdzie doświadczonego, ale 80-letniego kierowcy z wadą wzroku rzędu 10 dioptrii. Myślisz, że mało takich na drogach? :)
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11

Re: czy dam rade

Postprzez Cyryl » niedziela 10 czerwca 2018, 15:22

musisz zapytać lekarza, ale z tego co wiem: po stracie oka okres adaptacyjny, to pół roku. czyli jeżeli masz prawo jazdy i stracisz oko, to uprawnienia są zawieszane na okres pół roku.
oczywiście w tym względzie decydujące zdanie ma lekarz, bo różnie to bywa.
jeżeli w Twoim wypadku jest to długi okres, to nie powinno być trudności.
jak pokazał Kubica, można wyczynowo jeździć w F1 jedną ręką,
jak pokazują politycy, można prowadzić samochód bez głowy,
to dlaczego bez oka nie?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: czy dam rade

Postprzez rpa » niedziela 10 czerwca 2018, 19:38

Przecież kolega napisał, że nie widzi na oko od 19 lat...
rpa
 
Posty: 367
Dołączył(a): sobota 09 stycznia 2016, 17:11


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości