Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez stachu2093 » wtorek 15 maja 2018, 11:22

Dzien dobry wszystkim,

W niedziele jadąc z dziewczyną nad jeziorko miałem kontrolę policyjną, w wyniku której zostało mi zatrzymane prawo jazdy. :oops:
Cała sprawa ma się tak, że w wyniku chaosu jaki tam panował podpisałem wszystko od razu. Dopiero po czasie zacząłem analizowac sytuację.
Jest to dośc ciekawe zagadnienie, ponieważ rozmawiałem o tym z wieloma osobami (w tym kierowcy zawodowi) i nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.

Mianowicie,
Cala sytuacja zaczęła się na tej drodze (wspolrzedne do google maps): 52.395347, 20.938369 - obszar zabudowany
Jak widac mamy tutaj droge dla wjezdzajacych:

Obrazek

I zasugerowalem sie tym znakiem, ze mozna jechac 70km/h, ale jako ze ruch byl dosc wzmożony, to jechałem lewym pasem.
Oczywiscie prędkośc przekroczyłem (102km/h według wskazań miernika laserowego - sam nie patrzylem ile jade - moj blad)

Nastepnie było skrzyżowanie ze światłami, gdzie dalej był znowu znak gdzie mozna jechac 70km/h
Obrazek

I prawdopodobnie tutaj popełniłem błąd:
Obrazek

Mamy zjazd w prawą stronę, wjeżdżamy na wiadukt , pod koniec wiaduktu jest zwężenie do jednego pasa ruchu, zjazd w dół i właśnie jak zjeżdżałem zmierzyli mi prędkośc(najpierw zjechalem z lewego pasa na prawy pod sam koniec zwężki).

I teraz moje pytanie:
Czy ten zjazd traktuje się jako skrzyżowanie? Bo nie widzę innej opcji na popełnienie wykroczenia(skrzyżowanie kasuje poprzedni znak ograniczenia do 70km/h). Wczoraj analizowałem kodeks drogowy, ale jest to tak niejasno napisane, że sam nie wiem jak to interpretowac.
Czytalem kilka tematów na forum i też nie było tam jednoznacznej odpowiedzi.
Mam 7dni na odwołanie się od mandatu.

P.s.: Zacząłem się wypytywac policjanta który mierzył prędkośc czy wskazanie jest na 100% pewne, "strzelił" w znak zakazu wjazdu i znak poruszał się 5km/h :roll: Ale drugi zaczął sprawdzac moje auto w tym czasie i kazał wypełniac jego polecenia, także temat skutecznie ucięli. Dodatkowo nie mieli statywu, którym teoretycznie powinni ustabilizowac miernik.

Ale najpierw chciałem się upewnic co do ograniczenia. Bede walczyl, ale chcialem jakas linie obrony ustalic :)
stachu2093
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 15 maja 2018, 10:28

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez szerszon » wtorek 15 maja 2018, 21:16

Czy ten zjazd traktuje się jako skrzyżowanie?
tak
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez mp0011 » środa 16 maja 2018, 01:18

Czyli za tym czymś wolno się zatrzymywać/parkować i jeździć rowerem?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez szerszon » środa 16 maja 2018, 07:26

mp0011 napisał(a):Czyli za tym czymś wolno się zatrzymywać/parkować i jeździć rowerem?

Pewnie możesz się zatrzymać. Nie wiem za ile, bo nie śledzę taryfikatora.
Art. 49.
1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:

3) w tunelu, na moście lub na wiadukcie;

Rowerem może i można, tylko po co ? Jedzie taki jeden z drugim 5 na godzinę, bo walczy ze wzniesieniem ? Janusze pewnie się pchają.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez gumik » środa 16 maja 2018, 14:18

mp0011 napisał(a):Czyli za tym czymś wolno się zatrzymywać/parkować i jeździć rowerem?

Skrzyzowanie odwoluje B-9?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez mp0011 » środa 16 maja 2018, 15:03

gumik napisał(a):
mp0011 napisał(a):Czyli za tym czymś wolno się zatrzymywać/parkować i jeździć rowerem?

Skrzyzowanie odwoluje B-9?


Powiem szczerze, że sądziłem że tak jest. Pewnie dlatego, że jest mnóstwo miejsc, gdzie postawiono na drodze B-9, a DdR kończy się gdzieś w jej połowie lub na końcu wsi i NIGDY nie jest odwoływana... W końcu nie ma znaku odwołującego TYLKO B-9...?

Przykład pierwszy z brzegu: https://goo.gl/maps/2xfHpJrXPGy
Pomijając kwestię "co ma zrobić rowerzysta w przedstawionej sytuacji" - dokąd obowiązuje B-9?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez gumik » środa 16 maja 2018, 16:14

mp0011 napisał(a):
gumik napisał(a):
mp0011 napisał(a):Czyli za tym czymś wolno się zatrzymywać/parkować i jeździć rowerem?

Skrzyzowanie odwoluje B-9?


Powiem szczerze, że sądziłem że tak jest. Pewnie dlatego, że jest mnóstwo miejsc, gdzie postawiono na drodze B-9, a DdR kończy się gdzieś w jej połowie lub na końcu wsi i NIGDY nie jest odwoływana... W końcu nie ma znaku odwołującego TYLKO B-9...?
No właśnie. Z rozporządzenia wynika, ze skrzyżowanie nie odwołuje B-9. Albo nie moge tego znaleźć.

Przykład pierwszy z brzegu: https://goo.gl/maps/2xfHpJrXPGy
Pomijając kwestię "co ma zrobić rowerzysta w przedstawionej sytuacji" - dokąd obowiązuje B-9?

Sensownie przyjąć, ze do skrzyżowania. W końcu zakaz w przeciwnym kierunku zaczyna sie właśnie tam. Wszystko wskazuje na to, ze taka była intencja. A czy tak wynika z przepisów? Oswieci ktoś?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez gumik » środa 16 maja 2018, 17:46

Po zastanowieniu, stwierdzam, że to nie ma znaczenia gdzie się zakaz kończy. Przy poprawnym oznakowaniu dla jadącego rowerem ma to marginalne znaczenie. I tak nie powinien wjeżdżać na ulicę z zakazem. Wtedy jadąc poprawnie i używając dróg, którymi legalnie może jeździć ominie miejsce gdzie mu nie wolno jeździć. Sytuacja analogiczna jak przy B-1 dla samochodów.

Jedyny marginalny przypadek, to gdy rowerzysta zdecydowałby się na zejście z roweru i kontynuowanie pieszo. Ale to miałoby praktyczne znaczenie tylko wtedy jeśli jakiś większy obszar ulic byłby wyłączony dla ruchu rowerów. Raczej niespotykana sytuacja. W reszcie przypadków łatwo się zorientować gdzie nie można jechać rowerem, a gdzie już można. Jak np. w przykładzie, który podałeś mp001.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez mp0011 » środa 16 maja 2018, 17:53

No niby tak. Ale jak to wytłumaczę nadgorliwemu stróżowi prawa, który musi wyrobić limit mandatów? Albo januszowi w passacie, który minął znak i nie interesuje go że DdR się skończyła?

Inaczej. B-9 stosuje się w dwóch przypadkach. kiedy C-13 może być niewidoczny oraz istnieje potrzeba wyeliminowania rowerzystów z ruchu w miejscach niebezpiecznych. O ile w pierwszym przypadku ok - widać że DdR się kończy, to w drugim już niekoniecznie. I skąd mam wiedzieć jaki był cel postawienia zakazu? Co było pierwsze? zakz, czy DdR?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez gumik » środa 16 maja 2018, 18:18

Nie rozumiem jakie ma znaczenie jaki był cel. Jest zakaz, to tam nie wjeżdżasz; szukasz alternatywnej drogi.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez waw » środa 16 maja 2018, 22:14

W tym temacie jest inny problem. Znaki zakazu odwoływane skrzyżowaniem B-33 do którego momentu obowiązuje. W przypadku rozległych skrzyżowań z pasami zjazdowymi i wyłączeniowymi może być wątpliwość czy np. podwyższenie prędkości obowiązuje przez to skrzyżowanie. W Lublinie na jednej drodze można spotkać "powtórzenie" podwyższenia zarówno
na początku pasa włączeniowego: https://www.google.pl/maps/@51.2352185, ... 312!8i6656
na końcu: https://www.google.pl/maps/@51.2260002, ... 312!8i6656

i pytanie czy w obu przypadkach można jechać w granicach 70km/h czy trzeba zwolnić, analogicznie jeśli byłoby obniżenie prędkości to czy można sobie przyspieszyć przez skrzyżowanie.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez gumik » piątek 18 maja 2018, 18:02

Moim zdaniem sprawa jest tutaj jasna. W obu przypadkach przed znakiem "70" obowiązuje normalna prędkość, czyli 50 w terenie zabudowanym. Ograniczenie prędkości ustalone znakiem obowiązuje do skrzyżowania, ale już nie na skrzyżowaniu. Inaczej jest w przypadku B-23 (zakaz zawracani), który obowiązuje do najbliższego skrzyżowania jak również na najbliższym skrzyżowaniu.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez waw » piątek 18 maja 2018, 20:22

Jeśli tak to czy jest możliwe podwyższenie lub ograniczenie prędkości na samym skrzyżowaniu?
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez mp0011 » piątek 18 maja 2018, 20:35

Jeszcze nie widziałem żeby którykolwiek kierowca zwalniał na Wisłostradzie z 80 bo jest skrzyżowanie... Jeżeli jest powtórzony limit za skrzyżowaniem, traktuje się go jako ciągły. Inaczej w wielu miejscach trzeba by stosować gradacje ograniczeń przed każdym skrzyżowaniem...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Czy to jest już skrzyżowanie - odwołanie ograniczenia

Postprzez benio101 » piątek 18 maja 2018, 21:18

Wymienione znaki zakazu (poza B–38) obowiązują do najbliższego skrzyżowania.
Dz.U. 2003 nr 220 poz. 2181 z późn. zm. pkt 3.1.1 napisał(a):Znaki zakazu stanowią podstawową kategorię znaków, którymi są wyrażane ustalenia dotyczące organizacji ruchu.
Za ich pomocą można między innymi zamknąć lub ograniczyć wjazd pojazdów, zabronić wykonywania określonych manewrów np. skręcania lub wyprzedzania, wprowadzić ruch jednokierunkowy, a także ograniczyć lub zabronić zatrzymywania lub postoju pojazdów. (…)
Dz.U. 2003 nr 220 poz. 2181 z późn. zm. pkt 3.1.2 napisał(a):Określone wyżej znaki zakazu, a także znaki od B-35 do B-38, obowiązują począwszy od miejsca ich umieszczenia do najbliższego skrzyżowania (znak B-23 także na najbliższym skrzyżowaniu), chyba że na drodze dwujezdniowej droga odgałęziająca znajduje się tylko z lewej strony i nie ma bezpośredniego połączenia z prawą jezdnią.
na rysunku pod ww. przepisem znajduje się też rysunek, pokazujący, żeby umieszczać znaki zakazu na każdym skrzyżowaniu. Przedstawione w temacie rozgałęzienie dróg (52.3970316 20.9405917) jest niewątpliwie skrzyżowaniem.

mp0011 napisał(a):I skąd mam wiedzieć jaki był cel postawienia zakazu? Co było pierwsze? zakz, czy DdR?
Nie ma to znaczenia.
Dz.U. 2003 nr 220 poz. 2181 z późn. zm. pkt 3.2.10 napisał(a):Na odcinku drogi poprzedzającym miejsce umieszczenia znaku B-9 stosuje się odpowiedni znak (np. F-5, F-6) w celu poinformowania kierujących rowerem, że wjazd rowerów jest zabroniony, i poprowadzenia tych uczestników ruchu na część drogi przeznaczoną dla rowerów.
Zgodnie z przepisami, znak B–9 musi zawsze występować wraz z odpowiednim znakiem (np. F–5 lub F–6), który poinformuje cię o tym, że będzie zakaz, oraz musisz zostać poprowadzony na część drogi przenaczoną dla rowerów. Przykład:

Obrazek
benio101
 
Posty: 424
Dołączył(a): piątek 11 marca 2011, 22:50

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości